Spanje. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Amerika. liem op! Dank zij der tussclicnkomst van Basly heeft Carrie zich kunnen verdedigen. Basly heeft vervolgens het woord genomen om de werksta kers tot volharding aan te sporen wanneer de compagnie geane concessiën doet. Aan de Fransche grenzen is een. groote voorraad wapenen in beslag genomen welke Carlistische agenten te Bayonne en eldersin het noorden van Spanje, wilden invoeren. Op het eiland Mallicollo (nieuwe Hebriden) is een Fransche wachtpost door inboorlingen van Port Stanley vermoord. De gouverneur van Nieuw Caledonic heeft het transportschip Dives derwaarts gezonden. Een personentrein van Nantes is bij het station van Angers op een goederentrein geloopen. Eenige goederenwagens werden verbrijzeld. De machinist, de sioker en een jongen werden ge dood; een conducteur en een reiziger gewond. Te Algiers heeft een bediende, die wegens eene berisping woedend was geworden, zijne meesteres met een hamer doodgeslagen en haar zoon gevaarlijk gewond. Te Clermont Ferrand is een moeder van vijf kinderen levend verbrand tengevolge van het aanmaken van de kachel met petroleum. De werkstaking in de fabriek „la Mulatière" te Lyon die men als geëindigd beschouwde heeft Vrijdagavoud weder eene ernstige wending genomen. De chef der fabriek, Allouard, was er in geslaagd een twintigtal werklieden aau het werk te houdenen ten einde te voorkomen dat zij door de werkstakers zouden mishandeld worden had hij hen in de fabriek gelogeerd waar zij sedert verscheiden dagen werkten. De grèvisten woedend over dezen loop van zaken, hadden zich reeds verscheideue malen onder de vensters der fabriek vertoond en getrac'it schan daal te maken. Vrijdagavond nam de manifestatie een ernstiger karakter. De werklieden kwamen ten getale van 400 in een gesloten vergadering bijeen. Op het oogenblik dat de bijeenkomst uiteengingwerden zij verwittigd dat een der hunnen, Leithner genaamd het werk zou her vatten, en dat zijri huisraad reeds naar de fabriek werd overgebracht. Onmiddellijk werd de ver huiswagen omsingeld de koetsier werd mishan deld en het paard met den wagen naar de Rhone genomen, waar de meubelen 6tuk geslagen en in het water werden geworpen. Hierna gingen de werkstakers naar de fabriek, wa?.rvan zij de deuren wilden intrappen, zij wierpen de ruiten der kantoren in en troffen den directeur Allouard, die in zijn bureau aan 't werk was. Verscheidene werklieden in de fabriek werden ook gewond die de steenworpen met geweerschoten beant woordden en eenige grèvisten licht kwetsten. Laatstgenoemden waren op het punt een nieuwen aanval op de fabriek te doen, toen de politie hen uiteendreef. De directeur heeft op de vragen van den rechter van instructie medegedeeld, dat hij niet tegenwoordig was op het oogenblik dat zijne werklieden op dc werkstakers schoten. Hij was bezig ora de vrouwen en kinderen eene veilige schuilplaats te bezorgen. Veertien arres- tatiën zijn gedaan. MADRID10 Mei. In de vergadering der cortes werd de troonrede door Sagasta voorge lezen. De koningin spreekt haar vertrouwen uit, dat met Gods hulpde wijsheid der cortes de welvaart des lands bevorderlijk zal zijn. De regeering zal zich beijveren het lot der werklieden te verbeterendoor het ter hand nemen der vraagstukken van maatschappelijkenstaathuis houdkundigen, commercieelen en kolonialen aard. Zij zal een ontwerp indienen tot uitbreiding der kiesbevoegdheid en der persoonlijke rechten in Turkije de zaak van Europa. De mogendheden aldus op lompe wijze getart, moeten het Turksche leger aanstellen als uitvoerder van Europa's mandaat en de internationale vloot gebruiken om Turksche troepen over te brengen naar den Piraeus. Er moet «en harde, scherpe, beslissende 6lag geslagen worden. Het verschijnen vao een Turksch leger voor de Grieksche hoofdstad zou beter helpen om den oorlogsgeest der Hellenen af te koelen, dan een dozijn veldslagen op de hooglanden van Thessalie. Met het oog op den toenemenden Duitschen handel in het Oosten stelt men voor, aan de Berlijnsche Hoogeschool eene inrichting tot aan- leeren van de Oostersclie talen te openen. Het daartoe ingediend wetsontwerp stelt voor, dat de Rijks- en Pruisische schatkist elk de helft der oprichting6som betaalt (hoogsten 20,000 mark) en eene jaarlijksche toelage van 36,000 mark voor kosten van onderhoud. Het onderwijs zal zoowel bestaan uii theoretische studie als uit practische oefening in het Turksch, Arabisch Perzisch, 1 of 2 Indische talen, Chineesch en Japansch. Voor elke taal zal een ervaren Duitsch hoogleeraar worden aangesteld met een inboorling als adsistent. Een vermoedelijk krankzinnige Italiaan die reeds den vorigen avond in een kerk te Mainz eene opschudding had veroorzaakt, waar voor hij den volgenden morgen tot eene politie straf veroordeeld werd trad een slagerswinkel binnengreep een vleeschmes en stak het tot grooten schrik der aanwezigen onder het hart in het lichaam. Het huis van afgevaardigden heeft met 260 tegen 108 stemmen het kerkelijk politiek wetsontwerp vastgesteld, zooals hel bij de tweede lezing naar de besluiten van het heerenhuis was aangenomen. In 66 werkplaatsen van wagenmakers te Berlijn hebben de werkliedente zamen 134 manden arbeid gestaakt. De arbeiders der aardewerk fabrieken hebben in henue vergadering eene commissie benoemd, om bij hunne patroons een nieuw loonlarief in te dienen met verzoek tegen 1 Juni daaromtrent eene beslissing te nemen. Den 8sten Augustus 1786 werd de Montblanc, nadat 45 jaren lang te voren vergeefsche pogingen aangewend waren voor de eerste maal bestegen, en wel door den gemzenjager Jacques Balmat dien daarvoor door den koning van Sardinië den bijnaam gegeven werd van Montblanc, en een dokterPaccard genaamd. De tweede Mont- Blanc-besteiging voor een wetenschappelijk doel werd den 2den Augustus 1787 door den geleerde Horace Benedicte te Saussure van Genèze ver richt. De Zwitserscke Alpen club zal den hon dersten verjaardag der eerste besteiging feestelijk herdenken. De cholera schijnt in Italië zich uit te breiden. Naar luid van eenige telegrammen heeft de ziekte zich te Bari en te Vicenza geopenbaard. Den 5 dezer werden in laatstgenoemde 6tad twaalf gevallen waargenomen en 2ijn er vijf personen aan die ziekte overleden. In liet nieuwe hospitaal te Venetie ziju dien dag twaalf cholera lijders ondergebracht. Volgens bericht uit Veneti", is in den nacht van 5 op 6 Mei het kasteel Salighetto, bij Treviso, eigendom van graaf Brandolini, door eene rooverbende geplunderd, en is voor een zijn van den Piraeus te Soeda aangekomen, met de gezanten van Engeland en Italië aan boord. Het officieele blad zegt dat het oprukken der troepen naar de grenzen geen bewijs van oorlogzuchtige voornemens is. De regeering heeft besloten den vrede niet te verbreken en zal aan dit besluit getrouw blijven. Desniettemin kan zij onmogelijk onverschillig toezien als anderen vijandelijkheden beginnen. Het garnizoen van Athenedrieduizend man sterk vertrok naar de grenzen. Delyanni6 zond een rondschrijven aan de groote mogend heden waarin hij dezer aandacht vestigt op dreigende bewegingen van Turksche troepen op Griekenlands grenzen, welke de Grieksche regee- ring nopen eveneens troepen aan de grenzen samen te trekken ter afwering van den be raamden aanval der Turken. Aan de Times wordt uit Weenen bericht, dat Turkije alleen Griekenland stelt een ultimatum, hetwelk Griekenland zal beantwoorden door eene algemeene volkswapening teproclameeren. Volgens den correspondent van de Telegraph te Athene zullen de Grieksche troepen die bestemd zijn voor de Turksche grenzen teLaurium zich in schepen, wegens de blokkade der groote mogend heden, waarvan reeds aan Griekenlauds regeering kennis is gegeven ATHENE, 9 Mei. Het internationale eskader is heden morgen uit de Soeda baai naar de Grieksche wateren gestevend. Het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden, doch de koning weigerde dit aan te nemen en schreef eenen brief aan Delyannis, in welken hij verklaart, dezen verantwoordelijk te achten voor den tegenwoordigen toestand van Griekenland. Op het /Plein der Constitutie" werd heden, eene groote. volksbijeenkomst gehouden. Na heftige oorlogszuchtige redevoeringen werd eene resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op versterking van het leger en verklaard, dal de koning van residentie veranderen en naar Larissa gaan moet. De menigte begaf zich daarna naar de woning van Delyannisdie eene rede voering hield, in welke hij zeide, dat de regeeiing nimmer het besluit tot ontwapening zou onder teekenen. De menigte trok daarop naar de woning van Tricoupisen riepen daar verrader en eerlooze. Er hadden geene ongeregeldheden plaats. CANDIA, 0 Mei. De vloten der mogendheden, die heden ochtend vertrokken warenzijn weder in de Soeda baai teruggekeerd wegens het slechte weder. ATHENE10 Mei. Delyannis, heden door den koning op audiëntie ontvaugen, volhardde bij zijn verzoek om ontslag. Daarop liet de koning Tricoupis ontbiedendie de opdracht tot het vormen van een kabinet afwees, op grond dat, aangezien Griekenland een constitutioneel land is, de keuze der regoering behoort uit te gaan van de kamer en niet van den koning. Te Moskau heerscht de typhus epidemisch vooral de buiktyphus richt daar vele verwoes tingen aan. In de laatste berichtsweek stierven 36 personen aan die ziekte. Het totaal lijders is zoo groot, dat de aan andere slepende ziekten lijdende patiënten uit de gasthuizen naar elders worden overgebracht. Het aantal lijders, in de hospitalen opgenomenbedraagt thans reeds ruim 500. De regeering der Unie heeft twee duizend man linie troepen met geschut te Cincinnati bijeen getrokken, om, zoo noodig, de plaatselijke politie en de militia, bii Binnen eenigen tijd zal door spoorweg maatschappijen in Nederland aan de rijtuigen voorzien van Westinghouse rem, een toestel wor den aangebracht, waardoor het aan de.reizigers mogelijk is, den trein tot s«ilstand te brengen. Bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zal deze inrichting zijn als volgt lo. In elke afdeeling der rijtuigen is aange bracht, iu het midden boven de zitbank en tegen het schotter behoorlijke hoogte, een hefboom, waardoor een luchtklep der Westinghouse lucht- leiding wordt geopend en geopend blijft, wanneer die hefboom naar rechts wordt gedraaid. Door deze luchtontsnapping wordt de trein geremd. Bij het naar rechts bewegen van den hefboom wordt daardoor een zijden draad ("gesloten door een plombe) in de rijtuigafdeeling verbroken, terwijl tevens buiten bij den bakboom van het rijtuig een witte plaat te voorschijn komt, die de af deeling aanluidt, waarin de hefboom is gedraaid. Door het weder naar links draaien van den hef boom wordt de remluchtklep gesloten, doch blijft de witte plaat (buiten) in het gezichttotdat zij door het treinpersoneel wordt opgeklapt. 2e. Onder het geheele rijtuig is een metaal draad die aau de beide einden door een spi raalveertje wordt gespannen en op plaats gehouden. In dien metaaldraad zijn schakels met lang werpige gaten één onder elke rijtuigafdeeling. Wanneer de hefboom ia een der rijtuigafdeelingen naar rechts wordt bewogen, wordt deze beweging door middel van een koperdaad en tuimelaar (bel. crank) aan den metaaldraad onder het voer tuig mede gedeeld en hierdoor aan een klep (release valve), die in de hoofdluchtleiding is ge schroefd zoodat de lucht ontwijkt. De verticale arm van de tuimelaars reikt daar toe in de bovengemelde schakels met langwerpig gatzoodat wanneer de hefboom iu een der rijtuigafdeelingen wordt bewogen de hefboomen in andere afdeelingen niet medewerken en dus de witte plaat daar niet te voorschijn komt. In elke rijtuigafdeeling kan de rem dus in werking worden gesteld wanneer dit niet reeds in een andere afdeeling heeft plaats gehad en wanneer in een afdeeling het in werking brengen van den rem om eenige redan wordt gestaakt, kan in de andere afdeeling steeds de rem zonder eenigen hinderpaal in werking worden gebracht. Als voorzorg wordt door een wrijvingsveer achter den hefboom in de rijtaigafdeeling belet, dat die hefboom door de veerenwelke den metaaldraad onder het voertuig spannen wordt verplaatst, zoodat het sluiten der luchtklep alleen kan plaats vinden door het draaien van den hef boom in de rijtuigafdeeling. Met grooten luister is gisteren de wereld tentoonstelling te Live-pool door koningin Victoria geopend. Ofschoon Nederland daar spaarzaam vertegenwoordigd is maken naar men van daar schrijft de Nederlandsche in zendingen toch een zeer gunstigen indruk. Onder de Nederlandsche firma's behooren de heeren H. Hellebrekers Zonen van Rotterdam, Wes- sanen Laan van Wormerveeronze medein gezetene de heer Herman Zeevers, firma P. J. Van Gilsen anderen. De plannen voor het op 19 en 20 Juni tc 's llertogsnbosch te geven muziekfeest zijn thans vastgesteld. De feesten zullen bestaan in eene uitvoering van het oratorium „Bonifacius'' van Nicolaï op Zondagavond eene kunslenaars-matinéee op Maandag, een concert in der. tuin der liedertafel op Maandag-avond waarna een bal door het bestuur der liedertafel aangeboden. Als solisten zullen optreden mevr-Lydia Holmde heeren BlauwaertDeckers en Antoon Bouman, terwijl de Amsterdamsche orkestvereeniging voor twee dagen geëngageerd is. De heer Nicolaï zal zijn

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2