Nummer 42. Donderdag 27 Mei 1886. 9e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. op Maandag 24 Meinam. 7 uur. i De Echo van het Zuiden, i ine, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag aVond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per OPENBARE VERGADERING Afwezig de leden Van Heijst en Mombers de laatste met kennisgeving wegens ziekte. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde: I. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid F. M. Ingen-Housz. De voorzitter stelt de geloofsbrieven in handen eener commissie van onderzoek, tot leden waarvan hij benoemt de heeren Van der Heijden, Hoft- mans en Quirijns. De commissie verlaat de raadszaal. Aldaar teruggekeerd rapporteert zij bij monde van den heer Quirijcs dat de geloofsbrieven door haar zijn onderzocht en in orde bevonden en conclu deert mitsdien tot toelating. Conform besloten. II. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1885. De voorzitter: „van de begrootiDg voor 1885 zijn eenige posten overschreden, die door over schrijving uit andere posten moeten gedekt wor den. De secretaris zal daarvan voorlezing geven." Na gedane voorlezing wordt besloten de voor gestelde af- en overschrijvingen goed te keuren. III. Aanmerkingen op de gemeenterekeuing over 1884. De nota van aanmerkingen wordt voorgelezen, alsmede het door B. en W. opgemaakt concept- antwoord dat onveranderd wordt goedgekeurd. De voorzitter: „herhaaldelijk reeds is er door ged. st. aanmerking gemaakt op de kosten van het diner voor het stembureau van ter zijde heb ik ook al praatjes daarover gehoord me dunkt we moesten maar ineens besluiten dat diner af te schaffen niemand uwer wil zeker een diner met een flesch wijn op kosten van de gemeentelaat hen die er behoefte aan hebben, eenvoudig een broodje nemen, daar kan niets tegen zijn want niemand zal vergen dat de leden van het bureau den ganschen dag zonder eten blijven; als wij op deze wijze hau- delen, voorkomen wij aanmerkingen van gedep. staten en geven geen schele oogen bij het publiek. Ik stel voor het diner bepaald af te schaffen. Hoe denken de heeren hierover De heer Quirijns „Bedoelt u met het diner ook het gebruiken van een glas portmadera of iets dergelijks af te schaffen De voorzitter „als dat nu stil hier kwam zou er, wat dit laatste aangaat, niet zoo heel veel tegen zijn; maar er wordt daar openlijk een blad gebracht met karaffen, glazen en flesschen eDZ., dit geeft reden tot aanmerkingen." De heer Baijens„we zouden kunnen be sluiten het diner af te schaffen en dat de leden van het stembureau dan omstreeks 12 uur een broodje gebruikten met een tas koffie en daarna een gezondheidje." De heer Timmermans van Turenhout zult toch niet willen, dat de raad het opmake voor het stembureau." De voorzitter„ik stel enkel voor het diuer voor het stembureau af te schaffen." Zijn er heeren, die hiertegen zijn of die ver langen het in stemming gebracht te zien Daar niemand zich er tegen verklaart, wordt het voorstel van den voorzitter geachi met al- gemeene stemmen te zijn aangenomen. De voorzitter„de vorige vergadering, M. H., is, als ik mij niet vergis, de goedkeuring der gasthuisrekening achterwege gebleven; we zullen dus daartoe nu overgaan. De commissieleden, de beide heeren Timmermans en de heer Van der Heijden, zullen hun bevinding wel willen mededeelen." De heer Van der Heijden „voor de laatste vergadering heeft de commissie de gasthuisreke ning nagezien en in orde bevonden. In die vergadering is echter, zooals de voorzitter zegt de behandeling achterwege gebleven. De com missie concludeert tot goedkeuring." „u menu Conform besloten. De voorzitter„Er is ingekomenM. H., een adres van Jan Vos, die wenscht zijue onlaDgs afgebrande schuur op te bouwen maar thans tegen zijn huis aan hij vraagt die te mogen dekken met stroo. Veel bezwaar kan hiertegen niet zijn; 't huis is niet helend." De heer Hoffmans „is dit wel aan den raad gedemandeerd." De voorzitter „daar 't geheele vernieuwing geldt, wel; bij enkel reparatie zou het bij B. en W. te huis behooren." De heer Baijens „'t is buiten de kom der gemeente; ik heb nog onlangs er op aangedrongen om de kom der gemeente verder uit te breiden; dit heett men niet gewild; maar buiten de kom heeft men met de politieverordening niets te maken; de man heeft dus geen permissie noodig." De secretaris„omdat het buiten de kom der gemeente is kan volgens de politieverorde ning permissie worden gegeven; binnen de kom kan dit niet." De permissie verleend. De heer Van der Heijden „ik wensch nog te spreken over de Northonputten; er is te dien aanzien wel reeds een besluit gevallen, maar ik zal u zeggen wat mij aanleiding geeft om daarop terug te komen. Zoo gauw op advies van de brandweer was voorgesteld 3 northonputten in de gemeente te slaan, die door hen noodig werden geachtals een aan den Hoek, een bij den heer Zijlmans en een bij den heer Timmer mans van Turenhout, is er een lid van den raad geweest, die de noodzakelijkheid betoogde van een put in de Stationstraat, waar er zeker een zoo groot noodig zou zijn als in de Groote straat; toen is het aantal putten met 2 vermeerderd en gebracht op 5. Op initiatief van een ander lid is toen, met het oog op de kosten bepaald, dat er voorJoopig 3 zouden worden daargesteld waarvan een in de Stationstraat in plaats van bij den heer T. v. '1. Er is dus afgeweken van het door de brandweer aangegeven plan. Ik heb twee leden van het bestuur der brand weer gesproken namelijk de heeren Hendriks en Van Dooren; dezen verklaarden mij niet te kun nen begrijpen, dat de raad van hun plan was afgeweken daar zij toch aangesteld zijn om te weten waar de putten behooren te komen; terwijl daarenboven in de Stationstraat steeds water genoeg is te krijgen zonder putten. Daar er nu voorloopig maar 3 zullen daargesteld worden geef ik in overweging of 't niet beter zou zijn die te brengen op de door de brandweer aan gewezen punten als wij willen kunnen wij er dan later in de Stationstraat maken." De voorzitter„hetgeen de heer Van der Heijden zoo 6ven gezegd heeft verwondert mij ten zeerste; ik ben met beide genoemde brand meesters werkzaam geweest, we hebben de heele gemeente doorloopen om de meest geschikte punten te kiezen voor de putten, maar geeü enkel woord hebben zij mij daarover gesproken. Niet dat ik twijfel aan het door den heer Van der Heijden gezegdemaar de houding der brandmeesters verwondert mij. Meenen zij na het gevallen besluit, dat er meer behoefte aan de putten bestaat in de Groote straat dan iu de Stationstraat, dan hadden zij dit aan mij behooren te zeggen, want zeker zijn zij, die speciaal daar mede belast zijn beter op de hoogte dan ik die pas kort in de gemeente beu dit kan zijn." De heer Baijens„daar ik het door den heer Van der Heijden bedoelde raadslid ben acht ik mij verplicht het woord te nemen. Vóór de vorige vergadering ben ik bij Hendriks geweest; toen heb ik hem niet kunnen spreken; den volgenden dag wel. Hij heeft mij zijne volle teviedenheid betoond met de putten in de Stationstraathij zeide mij dat de brand weer niet alles in eens had durven vragen, maar dat zij in de Stationstraat hoog noodig zijn. Ik heb ook gezien dat de burgemeester met de brandmeesters is werkzaam geweest en een toer door de gemeente heeft gemaakt en dan bevreemdt het mij wel, dat zij zich tegenover den heer Van der Heijden zoo hebben uitgedrukt. Daarbij, in de Stationstraat bestaat er wel degelijk groote behoefte. Van Dooren heb ik niet gesproken." De heer Zijlmans„mijnheer Baijens heeft Hendriks gesproken en ik heb van Dooren ge sproken en wel breedvoerig; deze heeft tegenover mij ten sterkste beweerd, dat beide putten hoogst noodzakelijk zijnwaar pompen zullen komen verdient echter nog nadere overweging." De heer Timmermans Wz.„ik zou durven in overweging geven de zaak te laten zooals zij was. De heer Van der Heijden heeft gesproken naar aanleiding van een gesprek met de brand meesters. Daar hierover echter verschil van gevoelen bestaat, komt 't mij het best voor uit te voeren zooals is beslist, en kan dit niet, dan de zaak over te laten aan B. en W., ten einde die nader overleg plegen met de brandmeesters en dienovereenkomstig handelen." De heer De Haan „na al wat ik gehoord heb, kan ik mij zeer goed vereenigen met het slot vau bet door den heer Timmermans gezegde, namelijk dat B. en W. nogmaals in overleg treden met de brandmeesters en dienovereen komstig handelen." De heer ZijlmaDS „ik zou juist zijn voor de eerste alinea van het door den beer Tim mermans gezegde, namelijk om de zaak uit te voeren zooals is beslist. Het besluit is niet in overijling genomen de brandmeesters zijn vooraf geraadpleegd; zij zijn overtuigd van groote behoefte; in uitstel zie ik geen nut." De heer Van Heijden „als de heeren meenen dat ik gesproken heb omdat ik ben tegen brand putten in de Stationstraat, dan vergissen zij zich zeerdit kan blijken uit de notulen der vorige vergaderingtoen het besluit is genomen met algemeene stemmen. Alleen naar aanleiding van het mij door Hendriks en Van Dooren gezegde waarvan ik desnoods getuigen zal brengen heb ik gemeend den raad in overweging te moeten geven het noodzakelijkste het eerst te doen, als een put in de Groote straat meer noodig is dan in de Stationstraat. Heb ik daardoor misdaan dan zeg ik „mea culpa", maar dit is niet het geval. Die brandmeesters schijuen echte lulbroers te zijn." De heer Zijlmans„verre van mij eenige beschuldiging tegen den heer Van der Heijden in te brengen. Ik ga echter af op 't geen Van Dooren mij heeft gezegd evenals de heer Van der Heijden op 't geen hij van de brandmeesters heeft gehoord op grond daarvan ben ik voor uitvoering van 't besluit." De heer De Haan „De raad wil de putten zeker hebben daar waar zij het meest noodza kelijk zijn. 't Is dus het best dat B. en YV- dil nog eens met de brandmeesters ouderzoeken en dan het noodzakelijkste het eerst doen." De voorzitter „verleden week is reeds uit gemaakt dat putten in de Stationstraat hoog noodzakelijk zijndit is ook wel degelijk hot geval. Gelegenheid om water te nemen bestaat er alleen aan de Loint, vandaar af tot aan het spoor niet meer. YVij hebben zeer veel moeite gedaan om het punt te bepalen, dat liet geschiktst is voor het slaan van een put, ten einde het meeste nut er van te kunnen hebben bij even- tueelen brand in het meest bebouwde gedeelte. Waartoe nu nog meer geïnformeerd? Voor de noodzakelijkheid sta ik borg. 't Is in 't geheel mijne bedoeling niet de woor den van den heer Van der Heijden het allerminst in twijfel te trekkenmaar 't verwondert mij zeer, dat de brandmeesters zich niet tot mij hebben gewend natuurlijk hebben zij het recht om met dc raadsleden de zaken te bespreken, maar mij dunkt dat in 't onderhavige geval zij mij hunne opmerkingen niet hadden behooren te onthouden dit was waarschijnlijk veel meer doeltreffend geweest." De heer Baijens „'t is mijn idee volstrekt niet den heer Van der Heijden niet te gelooven, maar wij als raadsleden dienen toch ook op de hoogte te zijn en dan blijf ik er bij dat de patten in de' Stationstraat hoog eoodig zijn; daarom stel ik voor het vroegere besluit uit te voeren." De voorzitterIk zal in stemming brengen of de raad bet oorspronkelijk besluit wil hand haven of niet." Alle leden verklaren zich voor handhaving. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Met algemeene stemmen heeft de senaat het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de regee ring een krediet van één millioeu wordt verleend om tegemoet te komen aan de industrieelen, die tengevolge van de troebelen in het industrieel gebied van Charleroi schade hebben geleden. De minister-president, de h^er Beernaert, die de voordracht verdedigde, nam deze gelegenheid te baat om den omvang der gepleegde ongere geldheden die vooral in het buitenland zeer overdreven was voorgesteld binnen zijne ware grenzen af te bakenen, er tevens een warm woord van lof aan toevoegende voor de burgelijke en militaire autoriteiten, die met vastberadenheid en voorbeeldig plichtbesef de orde hadden hersteld. In het Belgisch dorpje Swevezeele zijn van gemeentewege groote feesten beraamd, om de zeker niet alledaagsche reden, dat in deze maand niet minder dan 13 paren hun gouden bruiloft vieren allen op 27 dezer. Een hevige brand heeft Zaterdagnacht te Brussel de meubelfabriek van Christiaans in de rue d'Anderlecbt geheel in de asch gelegd. Ook aangrenzende arbeiderswoningen werden geheel of gedeeltelijk vernield maar de bewoners werden allen gered. Een brandweerman werdbij het instorten van een dak gewond. De schade wordt geraamd op 300.000 a 400.000 francs. De heer Jamar, visiteur bij den Belg. staats spoorweg werd te Tongeren door een trein overreden en was onmiddelijk dood. BRUSSEL, 23 Mei. Bij de verkiezingen voor den provincialen raad werden vier progressisten verkozenmet 3600 stemmen. Voor de tien andere zetels moet herstemming plaats hebben tusschen de progiessisten en doctrinairen; eerst- genoemdec verkregen het grootste aantal stemmen. Óp de werklieden-eandidaten werden ongeveer duizend stemmen uitgebracht. (Later bericht.) De uitslag der verkiezingen voor de provinciale raden in het geheele land is, dat de stand der partijen niet belangrijk gewijzigd wordt. De samenstelling der ge deputeerde staten in de provinciën Namen, Luik, Limburg, Antwerpen, Oost- en West Vlaanderen blijft onveranderd. Hetgeen katholieken en li beralen gewonnen en verloren hebben weegt tegen elkander op. Te Renaix zijn de katho lieken door liberalen vervangen. Te Mechelec heerscht groote opgewondenheidoveral elders volkomen kalmte. Tusschen den heer De Lesseps en de Fransche regeeriiig hebben over Panama belangrijke on derhandelingen plaats gehad. De Panama-maat schappij heeft namelijk aan de regeering vergun ning verzocht tot het uitgeven eener premielee- ning tot een bedrag van 6000 millioen francs. Alvorens dit toe te staan zond de regeering den hoofdingenieur Rousseau naar Panama ten einde de werken in oogenschouw te nemen. De heer Rousseau bracht een uitvoerig rapport uit van den staat van zaken en verklaarde zich zeer beslist tegen het voorstelen welomdat hij met den heer De Lesseps van gevoelen ver schilde wat betreft lo. de gemakkelijke uit voering der werken 2o. het gelddat nog noodig is3o. den tijdwelke nog voor de voltooiing wordt vereischt. Overeenkomstig dit rapport heeft de minister raad besloten om het verzoek der maatschappij niet in to willigen voordat de bezwaren van den ingenieur Rousseau voldoende zijn weerlegd. Het rapport berustte reeds een maand bij den mi nister van openbare werken maar nu is het plotseling door de Temps medegedeeld. IJe re geering is zeer vertoornd over deze onbeschei denheid en heeft besloten om een gerechtelijke vervolging tegen het blad in te stellen. De heer De Lesseps, terstond door een redac-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1