Duitschland. Engeland. Spanje. Bulgarije. Griekenland. Italië. BINNENLAND. teur der Voltaire geïnterviewdverklaarde dat ook al bleef dc regceriug bij baar weigering volharden, het werk zal worden doorgezet. „Unze hulpmiddelen zijn nog niet uitgeputeven min als de kassen van hen, die in mij ver trouwen stellen. Zonder aarzelen herhaal ik Iu 1889 zal het kanaal van Panama zijn gegraven en kunnen de schepen er doorvaren." Volgens het ontwerp, door den Franschen minister van openbare werken aan de vertegen woordiging voorgelegd zal de Parijsche stads spoorweg 83 km. ontwikkelde lengte verkrijgen, en bestaan uit eene ceintuurbaan van 20 km. die ongeveer 1 km. overen voor t overige onder of op de publieke wegen loopt, te beginnen van het Champ de Mars langs_ de Place de l'Etoileen de boulevards extérieurs naar de Gare du Nord en de Gare de l'Estvandaar naar de Place de la Bastille en de Gare de Lyon verder even boven de Austerlitzbrug over de Seine naar het Square Mongealwaar zij als tunnel naar de Gare Montparnasse loopt en van de Avenue Suffren als vaiduct naar het Champ de Mars terugkeert. Van de 3 zijlijnen gaat er cene van de Gare St. Lazare naar de Opera langs de Rue La fayette en van de Rue Drouot af als tunnel naar de kerk van St. Vincent de Paul. Deze lijn ie 2245 M. lang met 365 M. aansluitingslijnen. De tweede begint bij het Carrefoar Drouot (Fbg. Montraartre en R. Lafayette) en eindigt Avenue Daumesnil na dwars door het centrum van Parijs te zijn gegaan; lengte 3730 M. met 450 M. aansluitingen. De derde zijlijn eindelijk begint bij de Gare de l'Estis geheel onderaardsch, loopt onder de Cité en dus onder de beide Seine armen, die dit eiland omringen door, en eindigt Place Denfert- Bochereau. Deze tak is 4750 M. lang met 1645 M. aansluitingen. In het geheel zijn er 15 km. viaduct (lucht— spoorweg), 5 km. ingegraven spoorweg en 13 km. Het eerste gedeelte van dezen Chemin de fer métropoiitain zou nog voor 1889 het eeuwfeest der revolutiegereed moeten zijn namelijk de ringspoorweg en de onderaardsche spoorweg van de Gare de l'Est naar de Place Detifert Rochereau. De kosten worden geraamd op 475 millioen franCg De onderneming zal door particulieren met hulp van den staat en van de 4 groote spoorwegmaat schappijen uitgevoerd worden. Deze 5 groote lichamen zijn de Chemins de fer du Norddc l'Est, Paris Lyon Mediterranee, d'Orléans en de l'Ouest. Een heerlijk schouwspel hebben de Parij- zenaars genoten bij gelegenheid van de cavallerie manoeuvres op het Champ de Mars dat groote plein, waar de laatste groote wereldtentoonstelling plaats gehad heeften daarom bij velen bekend, 't Was prachtig weer doch vreeselijk warm en bijna niet uit te houden, de tribune was geheel en al bezetgeen plaats meer te krijgende president van de republiek de ministers, en alle hooge autoriteiten waren er vereenigd, de dames gekleed in de fijnste toiletten. De manoeuvres werden flink en accuraat uitgevoerd en levendig toegejuicht. De meeste bewondering vondt t escadron Spahis met hunne prachtige paarden en hun sierlijke kleedingdie voor die gelegenheid uit Afrika overgekomen waren: morgen herhaling van de manoeuvres. De tribune zal dan waar schijnlijk geheel bezet zijn alle plaatsen zijn verkochtde prijs is gesteld op 40 francs per plaats. De groote katoenspinnerij van de firma Alexandre Joire te Tourcoing is door brand vernield. De schade wordt op 900,000 francs geschat. Door het springen van den stoomketel is de sleepboot Tape-dur op de Seine geheel ver brijzeld. De bemanning, bestaande uit zes per sonen werd ver weg in de Seine geslingerd. Menschen, die op den oever stonden, snelden terstond met booten te hulp en brachten vier der opvarenden min of meer ernstig gewond aan wal. De beide andere zijn echter door de ont ploffing gedood. De ontploffing was zoo hevig dat zelfs stukken van de boot op 200 meters afstand op de kade werden geslingerd. steeds de stoffelijke middelen zal blijven missen, om aan de Spanjaarden „de waarborgen voor de welvaart" te biedenwelke een burgeroorlog voor hen zou moeten opleveren. De regeering te Madrid was tengevolge van het bericht dat don Carlos Venetie verlaten had en naar Zwitserland was vertrokken reeds op hare hoede. De overheid aan de grenzen heett bevel ontvangen scherp toe te zien, en vliegende kolonnes doorkruisen de noordelijke provinciën. De „Imparcial" meldtdat de minister van buitenlandsche zaken van den Franschen gezant de verzekering heeft ontvangendal zijne re geering geen Carlistische bewegigng op aar grondgebied dulden zal. In het Spaansche plaatsje Loyola is een jonkman in hechtenis genomen wegens een po- ging tot brandstichting in het vermaarde Je* zuïenten klooster, (gebouwd ter eere van den stichter der Jezuïetenorde, die daar in 1491 geboren werd.) Ter gelegenheid van 7de proclamatie van den zoon van mijn neef Alfonso tot koning van Spanje" richt don Carlos uit Lucern een manifest tot de Spanjaarden, hetwelk aan den Parijsehen Univers ter verspreiding is medege deeld. Behalve den gewonen klinklank bevat dit stuk de voor Spanje's rust zeer gelukkige mededeelingdat den pretendent de middelen ontbreken om in zijn vaderland den burgeroor log te doen ontbranden. Deze de belang wekkendste zinsneden van het stuk luiden als volgt „Ten innigste overtuigd dat er geene duur zaamheid in de wetgeving noch zekerheid m 's lands instellingen is dan onder de bescherming van het legitieme koningschap, heb ik voor mij ne rechten gestreden welke de waarborgen wa ren voor uwe welvaarttotdat alle stoffelijke hulpmiddelen waren uitgeput. „Dat protest herhaal ik heden niet met de wapenen in de handmaar stellig met niet minder kracht mei zoo mogelijk nog grooter beslistheid dan bij alle vorige gelegenheden, mijn wel overwogen en onwrikbaar besluit uitsprekende mijne rechten in hun geheelen omvang met Gods hulp te handhaven en mij nooit te leenen tot eenigeD afstand of eenige schikking van welken aard ook." Het is voor Spanje te hopen dat don Carlos De Nationale Unie van conservatieve vereeni- gingen in het Vereenigd koninkrijk is druk bezig zich te organiseerenom bij de eerstvolgende algemeene verkiezing slagvaardig te zijn. Zij heeftom te beginnen Engeland verdeeld in negen districten elk staande onder eenen ver- kiezings agent, die weder sub agenten onder zich heeft. In afwachting nu van den grooten veldslag op welken de Unie zich voorbereidthebben er hier en daar reeds schermutselingen plaats tus- schen de vrouwelijke leden van de Primrose Lea gue en liberale predikanten. Deze dames slaan de handen ineen om de herdersdie niet in haren geest vallen eenvoudig te „boycotten". Te Exeter heeft een hevige brand gewoed. Verscheidene winkels en magazijnen zijn geheel uitgebrand. Gedurende den brand beklom een man plotseling een der brandladders en ging in het venster zitten van een der brandende huizen. Door vier brandweermannen moest men hem uit zijn gevaarlijke positie redden. Dc teutooiistelling te Liverpool. Liverpool20 Mei 1886. Over de opening van de wereld tentoonstelling, den Hen Mei door koningin Victoria, kan nog het volgende vermeld worden Tijdens hare komst naar Liverpool was H. M. vergezeld door haar zoon den hertog van Con- naught en door den prins en prinses llenry van Battenburg. Ds raad van ministers werd ver tegenwoordigd door graaf Granville. De boulevards parken en straten, waarlangs di: koninklijke familie zich naar het expositie gebouw begeven zoudewaren keurig versierd door een ontelbare menigte bezet en overal werd H. M. met de grootste hartelijkheid door het volk toegejuicht. Op den boulevard, vlak over het expositie gebouw, waren circa 60,000 schoolkinderen met hun geleidersin driedubbele rijen aan beide kanten van den ingang opgesteld, en de konink lijke familie werd ter plaatse aangekomen, door de kinderen met het „God save the Queen" ont vangen. Onmiddellijk gaf de koningin bevel stapvoets te vervolgen en tot tweemaal toe waren de kleinen in de gelegeuheid H. M. te begroeten. De plechtigheid van de opening was bepaald op 4 uur des namiddags, maar alleen toegankelijk voor season ticketkolders (geabonneerden) en ex posanten, alsmede voor geïntroduceerden. Tegen genoemden tijd werd gerekend dal 25 a 30,000 personen aanwezig warengedeeltelijk in de hoofdgalerij waar een troon was opgesteld en gedeeltelijk in de tusschen galerijen langs de paden, die de koningin moest passeeren naar den troon. Van af de eerste stap in het gebouw tol aan haar vertrek werd H. M. door de aanwezigen met de ondubbelzinnigste sympathie ontvangen. Waar zij zich vertoonde, waren de toejuichingen stormachtig en niet het minst toen H. M. op den troon plaats nam. Onbeschrijfelijke geestdrift wa6 er onder dc menigteen met hoeden, zak doeken en luide clieers werd H. M. geacclameerd. Tot driemaal toe stond de koningin op om de innig hartelijke welkomstgroeten met buigingen te beantwoorden. Aan de beide zijden van den troon werden de fauteuils door de koninklijke familieleden bezet, en de minister van binnenlandsche zaken plaatste zich achter H. M. De koningin was zeer een voudig en wel in zwart zijde gekleed. Op een estrade rechts van den troon waren een 800 tal koristen en circa 200 orkestleden Het programma der eigenlijke opening bestond in het uitvoeren eener ouverture het voorlezen van een document door den Lord Mayor van Li verpool handelende over de progressievie tot standkoming der expositie een antwoord van de Koningin, gebed door den aartsbisschop van ïork, Lobgesang van Mendelssohn door koor en orchest, terhandstelling aan de koningin van een gouden sleutel, symbool der openingverklaring door graaf Granville namens de koningin dat de wereldtentoonstelling geopend was. Rule Britannia door koor en orchest. Na het einde hiervan werd H. M. onder steeds toenemende huldebetuigingen door de commissie der expositie uitgeleide gedaan. Aan dit verslag zij nog toegevoegd, dat in betrekking tot scheep vaart, handel en nijverheid deze wereld-teMoon- stelling die ran Antwerpen verre vooruit is Eene der ijverigste leden van het uitvoerend comité der Liverpoolsche Expositie is H. Rensburg Esq. Rotterdammer van geboorte en vele jaren ^daar werkzaam. Hij behoort nu tot een der rijkste en mee6t geachte ingezetenen van Liverpool. Door de buitenlandsche bladen wordi de aan dacht gevestigd op de toenemende ongunstige verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitsch land. De Fransche spionnenwetde uitsluiting der vreemde officieren bij de Duitsche legeroete- ning n de legerwet van generaal Boulanger en de plannen lot versterking der Duitsche troepen in den Elzasgaven aanleiding tot allerlei ver moedens. Daarentegen werd uit Berlijn herhaal delijk verzekerd dat de officieele betrekkingen tusschen beide landen niets te wenschen over lieten ofschoon het veldwinnen der radicalen in Frankrijk der Duitsche regeering natuurlijk niet aangenaam kan zijn. Nu weer komt uit Berlijn het bericht, dat de Duitsche keizei allen Duitschen officieren die in Frankrijk vertoeven last heeft gegeven om terstond naar Duitschland terug te keeren. Wie er vertoeft om Fransch te leeren kan dit even goed in Zwitseiland doen. Deze maatregel is gelijk men beweertgenomen naar aanleiding dier spionnenwetomdat de Duitsche regeering wegens de vage bepalingen dezer wet bevreesd is voor moeilijkheden welke zij liefst wil vermij- Van officieeele zijde is deze mededeeling echter nog niet bevestigd. Het is mij niet gelukt - meldt de Parijsche berichtgever van de Standard om een officieele bevestiging of logenstraffing te vernemen van dit bericht uit Berlijn, dat door de Parijsche bladen wordt medegedeeld. De beroemde geschiedschrijver van Leopold von Ranke is Zondag avond te 103/4 ure over leden. zien. De burgerlijke en geestelijke overheden stellen alles in het werk om het volk bedaard te houden. ROME, 24 Mei. In zooverre de uitslag der verkiezingen bekend is zijn er gekozen 83 mi nisterieel gezinden 36 candidaten der liberale oppositie 22 radicalen 6 candidaten, wier ge voelens minder bekend zijn en 2 dissidenten. Alle ministers zijn gekozen ook alle leiders der oppositie. De radicalen hebben de meerderheid verkregen te Milaan Rovigo en te Forli. De heer Cipriani is in twee kiesdistricten gekozen. Allerwege heerschte volmaakte orde. Aangaande de samenzwering tegen den vorst van Bulgarije en diens eersten minister Kraveloff wordt het volgende gemeld Een Bulgaar Michailoff genaamd is aan de regeeriug komen zeggendat men hem naaï Burgas ontboden had om deel te nemen aan eene samenzwering. Aan 't hoofd stonden een gewezen Russisch kapitein, zekere Nabokoff, en een Montenegrijnsch priester en de samenge- zworenen waren verder Bulgaren en Montene- grijnen. Het is gelukt al de aangewezen personen m arrest te nemen. Te Graz stonden dezer dagen een ban kier-geldschieter Hanneman en zijn vrouw terecht wegeas schandelijken woeker. Zij hadden, zooals bleek, van hunne talrijke slachtoffers tot 1000 percent rente genomen, voor het leenen van geld. Maar het voornaamste feit der acte van beschul diging was, dat zij een miuderjarig meisje, dat geld te wachten had, f6500 leenden, en door allerlei knoeierijen van leenen en opnieuw leenen daarvoor f 24,000 ontvingen terwijl zij van het arme slachtoffer nog f 43,000 eischten als hun toekomend saldo Het arme meisje was weldra zoozeer door het echtpaar in de war gebrachtdat zijals een willoos werktuig, alle wissels teekende welke haar voorgelegd werden. Zij werd op het laatst krankzinnig door den angst waarin zij voortdurend bleef verkeeren. De beide beschuldigden werden tot twee jaren „zware kerkerstraf" en een aanzienlijke geldboete veroordeeld. De wissels en schuldbekentenissen, die zij hun slachtoffers hadden afgeperst, werden alle nietig verklaard. De pausomringd van verscheidene kardina len heeftnaar luid van een telegram in den Univers, den 22sten dezer de katholieken uit Nederland die in bedevaart naar Rome zijn ge gaan ten gehoore ontvangen. Mgr. Leyten bisschop van Bredaheeft een uitvoerig adres in het Latijn voorgelezen.^ Mgr. Boermans coadjutor van den bisschop van Roermond las vervolgens een adres in de Fransche taal voor. Dat stuk eindigde met ne volgende woorden „Wij verbinden ons plechtig u altijd geheel en al toegewijd te zijn, m het leven en in den dood, gelijk wij u thans geheel en al zijn toegewijd." Leo XIII heeft daarop in het Fransch geant woord. Hij verklaarde steeds eene groote vol doening te smaken als hij op nieuw bede vaartgangers naar Rome zag komen; maar zijne vreugde was zooveel te grooter, als het bede vaartgangers zijn uit een land dat zich van de kaiholieke gemeenschap heeft "losgemaakt. „Welk een schoon en vertroostend schouwspe voor ons", ging de paus voort, „een handvol brave en ijverige christenen te zien hun geloot ongeschonden en onbesmet bewarende temidden eener kettersche bevolking en hier, aan de voeten van den plaatsvervanger van Jezus Christus, het bewijs van hunnen eerbied en van hunne kin derlijke gehoorzaamheid komende brengen „Dat God in zijne goedheid al uwe gebeden moge verhooren inzonderheid die ten doel heb ben om uwe landgenooten tot het oude geloot te doen terugkeeren." Nadat de paus had gesprokenhebben de bedevaartgangers hem eenige schalen beladen met goudstukken aangeboden en werden zij tot den voetkus toegelaten. De uitbarsting van den Etna is volgens de bewoners van de omliggende landstreken, de meest plotseling opgekomen een de erg9te die nog ooit heeft plaats gehad. Elf kraters zijn aan het werkenen meer schijnen zich nog te willen vormen. De middelste werpt slechts rook en a9ch uitmaar van drie andere worden groote steenen hoog in de lucht geslingerd. Ds lava- stroomen zijn in sommige gedeelten 600 Eng. voeten breed en vlieten langs den berg door de vruchtbare valleien den oogst verwoestende en de bosschen in brand stekende. De kleine ste den Nicolosi en Belpasso en Pedara worden met ondergang bedreigd en vele der inwoners zijn gevlucht. Er ziju geen menschenlevens tot dusver te betreuren maar een groot aantal personen zijn zonder dakdaar de aardschokken hunne huizen vernield hebben of de regen van asch en steentjes hen noodzaakten ergens elders een onderkomen te zoeken. Van Catania uit moet het gezicht op den berg, wanneer hij zijn vloeienden inhoud 500 meters hoog in de lucht werptonbeschrijfelijk grootsch zijn zoodat dan ook dichte drommen van menschen voortdurend het schouwspel aan- De schermutselingen welke Vrijdag tusschen de Grieksche en Turksche troepen nabij de gren zen hebben plaats gevondenhebben in de Grieksche kamer eene interpellatie uitgelokt. De minister preeident. Tricoupis deelde mede dat de Grieksche gezant te Konstantinopel geseind had dat de Porte nog geen bericht van gevechten in Thessalië had ontvangen, maar dat zij den opperbevelhebber Achmet Fyub Pacha strenge bevelen had gezonden om vijandelijkheden te vermijden. De heer Tricoupis verklaarde voorts dat de Grieksche regeering bij de mogendheden legen den aanval der Turken en de blokkade zou protesteeren. Officieren tevens leden der kamer die naar het leger wilden gaan, konden dit doenmits zij volgens de constitutie hun ontslag namen als afgevaardigde. Groot gewicht wordt overigens niet aan de schermutseling gehecht. Aanleiding daartoe gaf de verjaardag des sultans. De Turksche soldaten vierden dit feest op zeer rumoerige wijze en schijnen in opgewonden toestand hun geweren afgeschoten en zoo den strijd te hebben uitgelokt Geduren eenige uren werd van weerszijden ge schoten. Volgens berichten uit Grieksche bron is te Nezero een Grieksche soldaat gedood en werden er zes gekwetst, terwijl de Grieken drie Turken gevangen namen. De Porte heeft een nota gericht tot de mogendheden, waarin zij betoogt dat het gevecht of door een misverstand of door vrienden van Delyannis is uitgelokt. In allen gevalle heeft de Porte haar generaal nog maals uitdrukkelijk gelast om zich tot een strikt verdedigende houding te blijven bepabn. Een latere dépêche uit Athene meldt, dat eene tweede schermutseling is gevolgd welke van ernstiger aard is geweest. Aan beide zijden vielen vele gewonden. Een dergelijk bericht is natuurlijk in de hand van hen die den oorlog wenschen, een gunstig wapen om den oorlogszuchtigen geest bij het meer kalmere gedeelte van de bevolking aan te moedigen. Er bevond zich dan ook in de straten der Grieksche hoofdstad eene groote menigtewelke den oorlog toejuichte. ATHENE, 24 Mei. Een koninklijk besluit is verschenen, waarbij onmiddellijk drie categoriën der opgeroepen en reservetroepen naar huis worden gezonden en acht dagen later eene andere categorie van drie klassen, te zamen ongeveer 50,000 man. Bevel is gegeven om de troepen van de grenzen terug te doen trekken en er alleen de gewone garnizoenen te laten. Waalwijk 26 Mei 1886. Op initiatief van den burgemeester van Waalwijk is eene bijeenkomst gehouden van besturen van gemeenten, aan de spoorweglijn Zwaluwe—Bosch gelegen, waarbij ook de president der K. v. K. alhier tegenwoordig waB. Door die vergadering is een adres ontworpen van den volgenden inhoud Aan zijne excellentie den heer minister van waterstaathandel en nijver heid's Gravenhage. De besturen der gemeenten Baardwijk, Waal- w'ijk Besoijen Sprang Vrijkoeven-Cappelle Loonopzand Capelle Drongelen ca., Waspik RaamsdonkGeertruidenbergMade c.a. en Zwaluwe, doordrongen van de noodzakelijkheid eener spoorwegverbinding voor den uitgebreiaen handel en de nijverheid hunner gemeenten, ne men de vrijheid uwe excellentie beleefd maaar dringend te verzoeken den staatsspoorweg Zwa luwe'sBoschwaarvan net baanvak Baardwijk —Zwaluwe zijn voltooiing binnen eenige weken nadert, over dat gedeelte in exploitatie te bren- Sedert jaren excellentie, hebben de bewoners der Langstraat reikhalzend uitgezien naar de ver binding aan de het algemeen spoorwegnetde spoorwegwet toch waarbij de lijn Zwaluwe-- s Bosch werd gedecreteerd, dateert van November 1875. Een aanzienlijk tijdvak is alzoo verloo- pen sedert men de hoop koesterde dat de nij vere en handellievende Langstraat uit haar doo- dend isolement zou worden opgeheven, welke verwachting totausver niet werd vervuld. Het behoeft geen nader betoog excellentie,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2