Nummer 43. Zondag* 30 Mei 1886» 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. op Zaterdag 12 Juni aanstaande De Echo van het Zuiden, ii toi, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waal wijk Gelet op het besluit van den heer commissaris des konings in deze provincie van den 10 Mei 1886, A. no. 13, (Bijblad no. 43) houdende bepa ling der dagen voor de inspectie van de verlof gangers der nationale militie Brengen bij deze ter kennis van de belangheb benden dat de bedoelde inspectie over de ver lofgangers der militie te land, die voor 1 April van dit jaar in het genot zijn gesteld van onbe paald verlof, zal plaats hebben des voormiddags ten lO'/s ure, ten gemeentehuize ,,er» e.n ziJ bÖ gelegenheid moeten zijn gekleed in uniform en voorzien van de verdere kleeding en uitrustingstukken, welke hun bij hun vertrek met verlof zijn medegegeven, alsmede van hun zakboekje en verlofpas. Wordende de belanghebbenden alsmede bekend gemaakt met de volgende bepalingen der wet op de nationale militie van 19 Augustus 1861 (Staats blad no. 72): a. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderwor pen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den militie commissaris duurt, en, in het algemeenwanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130). 5 b. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagente ondergaan in den naastbijgelegen provoost of het naastbij- zijnde huis van bewaring of arrestdoor den militiecommissaris worden opgelegd aan den ver lofganger 1°. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt; 2°. Die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3°. Wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. Die kleeding- of uitrustingstukkenaan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 141). c. Is de verlofganger, wier» krachtens het voor gaande artikel arrest is opgelegd, bij het onderoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den militiecommis saris, te richten „aan den burgemeester der woon- provoost of het naastbij zijn de huis van bewaring of arrest overgebracht [Art. 142). d. Onveranderd de straf, in het voorgaande artikel vermeldis de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militiecommissaris te bepa- tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor! hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 143). e. De verlofgangerdie zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub no. 4 van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wa penen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden[Art. 144]. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aan geplakt. Waalwiik, den 28 Mei 1886. Het gemeentebest. voorn., A. VAN GROTENHUIS. De secretaris /Y F. W. VAN LIEMPT. De burgemeester van Waalwijk herinnert bij deze de ingezetenen aan art. 95 no. 4 der algemecne plaatselijke politieverorde ning luidende //Het is verboden tegen muren en omheiningen van kerken, huizen en gebouwen, of op markten, pleinen straten en wandelplaatsen aan eene na tuurlijke behoefte te voldoen. Overtreding van dit artikel is strafbaar gesteld met eene geldboete van drie tot tien gulden of gevangenisstraf van een tot drie dagen te zamen of afzonderlijk. Eenieder zij dus gewaarschuwd, daar door de politie van elke overtrediug proces-*erbaal zal worden .opgemaakt. Waalwijk, 28 Mei 1886. De burgemeester voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen in herinnering, dat krachtens art. 228 der gemeentewet in verband met de bepalingen der wet van 8 November 1815 (Staatsblad no.5) de vordeningen teu laste der gemeente over het afgeloopen dienstjaar zijn verjaard, wanneer zij niet vóór of uiterlijk op 30 Juni 1886 zijn ingeleverd. wordt eeniederdie iets 1885 in zijn belang uitgenoodigd zijne reke ningen ten spoedigste in te zenden ten einde zich voor schade te vrijwaren. Waalwijk, den 28 Mei 1886. Burgem. en weth. voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Eenige honderden arbeiders uit de steengroe ven in de omstreken van Luik hebben zich in optochtmet muziek en eene banier aan het hoofdnaar het hotel van den gouverneur der provincieden heer Pety de Thozéebegeven ten einde dezen hunne grieven bloot te leggen. Eene deputatie van 32 werklieden werd toegela ten. Zij beklaagden zich over den meer of min der rechtstreekschen dwang, die op de arbeiders wordt uitgeoefendom in aangewezen winkels hunne inkoopen te doen, toonden de wensche- lijkheid aan dat het werkloon om de 14 dagen en niet om de maand zou worden betaald en de berekening voortaan geschieden zou bij het uur, in plaats van bij den dag. De gouverneurna opgemerkt te hebben dat hij alleen officieus medewerking tot wegneming der grieven kon verleenen maar daartoe aan ook gaarne bereid was, antwoordde, dat de win kel quaestie reeds opgelost is en de werklieden vrij zijn te koopen waar zij verkiezen. Hij raadde den arbeiders geen overdreven eischen te stellen, aaugezien dit, bij den tegen woordigen benarden toestand der industrie, op hun eigen nadeel zou uitloopen. Op zijn verzoek werden hem de ei genaars der steengroeven opgegeven, met wie de gouverneur beloofde in onderhandeling te treden in de hoop datdoor wederzijds iets toe te geven de goede verstandhouding hersteld zou kunnen worden. De woordvoerder der deputatie gaf nog te kennen dat eenige patroous aan de wenschen der arbeiders hebben voldaan maar anderen weigerachtig blijven tengevolge waarvan het werk gestaakt blijft en de werklieden buiten staat zijn iets te verdien^ gevormd en trokken de werkliedenterwijl de muziek de „Brabanconne" speeldevoorbij het paleis van den gouverneur, die zich vóór de deur geplaatst had. -r. De heer Buisburgemeesterheeft geen toeslemming gegeven voor de arbeidersmanifes tatie welke den 13den Juni zou worden gehou den. In een schrijven aan den secretaris van de „Arbeiders-Partij", licht de heer Buis nader de redenen toe, welke hem tot dat verbod brachten. Hij twijfelt nietzegt hij aan de opreehte vredelievende gezindheid van de leiders der be wegingmaar hij mag zijn beambten en burgers niet blootstellen aan het gevaar, dat kan voort spruiten uit het aldus bijeenkomeu van 80.000 a 100,000 personen. Ook geeft niets hem vol doende waarborgen, dat alle deelnemers aan de beweging welgezind zouden zijn en dat, in het tegenovergestelde geval, de leiders her. voldoende in bedwang kunnen houden. In geval van on geregeldheden zou zijn politiemacht niet sterk genoeg zijn, om onder zulk een menigte de orde te handhaven. Hij mag dus, in het belang der openbare veiligheid, de betooging niet toe laten. Bij het spoorweg ongeluk op de lijn Ant werpenRoermond, dat Zondag morgen nabij Moll plaats vond, werden 2 personen gedood, 3 ernstig en 7 licht gekwetst. Te verwonderen is het dat er niet meer personen bij omgekomen zijn, daar ds van Antwerpen komende trein ruim 500 reizigers teldemeest allen kiezers van de omliggende dorpen. Door het vekeerd liggen van den wissel liep de trein op een stilstaanden goederentrein. De machinist bleef op de locomotief en werd niet verwond. De stoker sprong op last van den machinist er af. Een soldaat was zoozeer in zijn verbrijzelden waggon beklemd geraaktdat hij er ait gezaagd moest worden. De schade aan materieel is aanzienlijk. Zekere Nicolas Ponsen, geboren te Neerit- teren thans woonachtig te Verviersheeft in een vlaag van woede zijne beide dochters, 19 cn 17 jaren oud, door bijslagen vermoord. De moordenaar heeft zich vrijwillig in arrest

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1