Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. BINNENLAND. UITVOERINGEN. BRUSSEL, 27 Mei. Do werklieden partij lieeft besloteD, den 13den Juni in alle provinciale hoofdsteden manifestatiën te houden. Werd dit verboden dan zou er tegen genoemden datum een groot socialistisch congres te Brussel worden bijeengeroepen. Yan de 107 plannendie voor het gebouw der wereldtentoonstelling zijn ingezonden heeft de jury bij de eerste schifting 61 ter zijde ge legd als voor eene bekroning niet in aanmer king kunnende komen. Van de 46 overgeblevene plannen zijn daarnabij eene tweede schifting 29 buiten aanmerking gesteld, zoodat er nu nog 17 overblijven, waarover nader eene beslissing zal vallen. De ministerraad heeft een wetsontwerp be treffende de prinsen vastgesteld. Het bestaat uit twee artikelen waarvan het eerste den minister van binnenlaudsche zaken machtigt aan de leden der aldaar geregeerd hebbende families het ver blijf in Frankrijk te verbieden. Het tweede geeft de straffen aan, door het correctioneele gerechts hof uit te spreken in geval van overtreding van het verbod. Het maximum is vijf jaren gevan genis. In de kamer van afgevaardigden heeft de mi nister van justitie het ontwerp ingediend. De rechterzijde applaudisseerde spottend bij het voorlezen van sommige zinsneden van het ont werp en van de linkerzijde bracht dit rumoer teweeg. Het ontwerp werd spoedvereischend verklaard en verzonden aan eene commissie van personen die ten gunste der voordracht zijn. De werklieden-afgevaardigde Basly diende een voorstel in strekkende om de goederen van de vorstelijke familiëu, die over Frankrijk geregeerd hebbenaan de natie te doen terugkeeren en de waarde er van te doen strekken tot stijving van de pensioenkas voor oude en afgeleefde werk lieden. Dit voorstel gaf aanleiding tot dezelfde inci denten als eerstgenoemd ontwerp. De heer Guyot heeft bij de kamer van afge vaardigden een voorstel ingediend tot scheiding tusschen Kerk en staat. Naar luid van de Times heeft de Duitsche keizer, om zijne ingenomenheid te betuigen met de geboorte van een Spaanschcn troonopvolger door den Duitschen gezant te Madrid aan den minister van buitenlandsche zaken den wensch kenbaar gemaakt dat de personen die veroor deeld zijn wegens het beleedigen der Duitsche vlag te Madrid (te vorige jarenaar aanleiding van het geschil wegens de Carolinen) gratie ont- ontvangen. De bijeenkomst van liberale afgevaardigden opgeroepen door Gladstone, werd Donderdag namiddag aan het ministerie van buitenlandsche zaken gehouden. Naar men verneemt heeft Gladstone zijn voornemen te kennen gegeven eene belangrijke wijziging voor te stellen van het //Home Rule" ontwerp, met betrekking tot het artikel over het deelnemen der Iersche afgevaar digden aan het rijksparlement te Westminster. Als het lagerhuis de 2e lezing van het ontwerp heeft aangenomen, zal het vóór den herfst in zijne bijzonderheden alleen worden onderzocht door de commissie uit het lagerhuis, terwijl er dan in den herfst eene buitengewone kamerzitting zal worden gehouden. In afwachting daarvan zal het ontwerp zoodanig gewijzigd worden, dat het aanbrengen van de nienwe regelingen, voorgesteld met betrekking tot de Iersche afgevaardigden mogelijk wordt. lain en Hartington woo zij nauwelijks hun geweer of sabel konden ge bruiken wierp Walker beide weg en ging er met de vuisten op iu. Hij sloeg zoo hard rechts en links en trapte met zooveel effect met de voeten dat de Russen uit elkander stoven en Walker eene opening kreeg voor zijne kameraads doch niet dan nadat verscheidene Russen ten gevolge van zijne klappen lagen te zieltogen. Het merkwaardige van dezen reus was, dat hij buiten het gevecht zoo zachtzinnig was als een kind en de vriend van allen die met hem in aanraking kwamen. Voor het huwelijk van den kroonprins van Portugal met de dochter van den graaf van Parijs zijn door Merryweather 8c Sons verplaatsbare fonteinen door stoompompen gedreven en met door Siemens Bothers 8c Co's electrische werk tuigen verlicht, naar Lissabon verzonden. Vijf groote pijpen kunnen of afzonderlijke stralen uitwerpen öf deze in omgekeerde kegels van schuim doen overgaan de middelste straal is omringd door 4 bruizen (een nieuw Nederlandsch woord overeenkomend met bet reeds gangbare Duitsche //Brause, en het Engelschö //bruise") voor stofstralen en elk der 5 pijpen bovendien door een geperforeerden ring voor fijne stralen. Het effect is betooverend en kan door opening en sluitiüg van verschillende kranen op talrijke wijzen veranderen. De fonteinen zullen op een vaatuig in de Taag opengesteld en aldaar door het personeel van Merryweather 8c Sons bediend worden. De Engelsche bladen berichten weder van drie vrouwenmoordenaars. Te Worcester is een ketelmaker, Hewitt genaamd ter dood veroor deeld omdat hij zijn vrouwdie hij telkens sloeg en schopte zoozeer mishandeld haddat zij aan de gevolgen overleed. Te Jarrou ou Typte is een man gevatdie zijn vrouw, sedert een week van hem gescheiden, bij een ontmoeting op straat een slag gaf, dat zij dood op den grond viel. Ook te Black water town heeft een man een pachter, zijn vrouw doodgeslagen. Hij gaf zich daarna zelf aan bij het gerecht. Het huis van afgevaardigden heeft het ontwerp betreffende den aanleg ven kanalen bij derde stemming onveranderd aangenomen. Tegen de werkstakingen te Berlijn wordt bij voortduring door de politie met de grootste gestrengheid opgetreden. Er is weder een met- selaarsvereeniging ontbonden, terwijl het deelne men aan alle vereenigingenwelke mochten wordeu opgericht ter vervanging van de ont- bondene, streng zal worden gestraft. In eene bijeenkomst van den burgemeester van Berlijn met het voorloopig plaatselijk comité voor de nationale nijverheidstenloonstelliug in 1888 is namens de bouwcommissie medegedeeld, dat zij voor de tentoonstellingsgebouwen op het zoogenaamde parkterreic eene oppervlakte van 100,000 vierk. meters zal noodig hebben. Hierbij moeten dan nog een aantal paviljoens gebouwd en een restauratiegebouw verplaatst worden. De bouwkosten worden begroot op 6,100,000 mark, buiten de kosten van waterleiding waterafvoer, gas- en electrische verlichting, zoodat de geheele aanleg zal komen op 8 millioen. Men verwacht dat de stad 2 en het rijk 3 millioen zal willen bijdragen. De windhooswaardoor 1.1. Zondag de stad Wetz'ar (in de Pruisische Rijnprovincie) werd geteisterd heeft blijkens de nadere bijzon derheden heviger gewoed dan men uit het eerste bericht ken opmaken. De hoos, zichtbaar in de gedaante eener trechtervormige stofwolk kwam met eene snelheid van 20 a 30 meters per seconde over de hoogte van den Lahnberg naar het spoorstation en baande zich langs de berghelling dwars door het geboomte een pad een zwaar onweder gewoed, dat uit eerstgenoemde stad over eene geheele streek bijna vijf uren heeft aangehouden. Verscheidene woningen zijn daar in brand geraakt. Eene melkmeid werd bij Emden door den bliksem doodgeslagen; eene andere vrouw werd daarbij aan de oogeu gekwetst, en ook een paar andere personen zijn door den bliksem getroffen. In het Zevengebergte liet het onweder zich veel heviger aanzien maar schijnt het geen groote schade te hebben toegebracht. Zoo is o tp onder anderen In het restauratiegebouw op den Drachenfels slechts de ge'eiding der electrische schellen met een gedeelte van het dak door den bliksem vernield. In de hoofdstad van Hongarije hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Gedurende ver scheidene uren was de stad in de macht van een oproerige menigte, welke voor daden van geweld niet terugdeinsde. De studenten der universiteit, gevolgd door een troep straatloopers, vatten post voor het huis van generaal Janski, waar zij de ruiten inwierpen. Den 21sten Mei denver jaardag van de bestorming van Ofen door de Hongaren had de generaal een krans gelegd op het graf van eenige Oostenrijksche officieren, die bij de verdediging sneuvelden. De Iion- gaarsche heethoofden beschouwden dit als eene uitdaging, en antwoordden met deze demonstratie. De politie dreef de oproermakers spoedig uiteen doch den volgenden dag werd de demonstratie voor het gedenkteeken van generaal Hientze herhaald. De politie liet ook toen niet op zich wachten, deed de menigte uiteen gaan en nam de belhamels in hechtenis. De keizerin, die te Pest vertoefde is onmiddellijk vertrokken. In het huis van afgevaardigden werd de mi nister Tisza over het gebeurde geinterpelleerd en de^e antwoorddedat eene demonstratie, welke het nationaal gevoel beleedigde, niet had plaats gehad. Hij moest overigens erkennen, dat de wijze, waarop de manifestatie was geschied, weinig tact verried, daar er geen reden bestond een daad van piëteit te kleeden in een vorm, die van de tot dusver gevolgde wijzen geheel afweek. Elke bur ger en vooral militairen moest alles vermijden, wat tot eene verkeerde uitlegging kon aanleiding geven. De minister hooptedat dergelijke ma nifestaties zich niet meer zouden herhalen. Dinsdag werd uit Catania gemeld: De uitbar sting van de Etna wordt weder erger; in den vorigen nacht werd meermalen onderaardsche donder gehoord. De door de gezamenlijke kraters gevormde kegel heeft eene hoogte van 200 M.; de doorsnede van den krater is 250 M. De lava is nog slechts 5 km. van woningen verwijderd. Tot cog toe is de schade niet groot. Te Conversano, een districtshoofdplaats inde provincie Bariis een hevig volksoproer uitge barsten. De telegraaflijnen zijn afgesneden en het raadhuis eD de schouwburg in brand ge- stokeu. Er zijn in alle haast troepen naar de plaats afgezonden. Het berichtlangs telegrafischen weg ont vangen zegt niet naar aanleidinng waarvan het oproer is ontstaan. Van 23 op 24 dezer zijn te Bari 6 per sonen door de cholera aangetast en 2 aan die ziekte overledente Vcnetie 8 aangetast en 5 overleden. De uitslag der verkiezingen in Bulgarije en Oost Rumelië is grootendeels bekend. In Bulgarije werden gekozen 145 en in Oost Rumelië 137 voorstanders der regeering terwijl de tegenpartij in Bulgarije door 5 en in Oost Rumelië Joannicius eene aanspraak waarin deze woorden voorkwamen-. //De vioot der Zwarte zee, eenmaal „de roem van Rusland wordt door uwen op- z/permachtigen wil tot een nieuw leven geroepen. welk eene geestdrift vervult thans de harten ,/derger.en die vroeger deelgenomen hebben aan, z/of getuigen geweest zijn van de heldendaden z/dier vlootwelk eene onuitsprekelijke vreugde //doortrilt de harten uwer onderdanen der in- //Woners van Moskou bovenal De in Rusland zeer sterke sympathie voor Frankrijk, heeft in een artikel der Novoja Yremja uitdrukkig gevonden. Duitschland hebben wij tegenwoordig noodigmaar later zullen wij Frankrijk noodig hebben dit is de grondge dachte. Ir. Rusland wordt de drie keizersbond algemeen als eene verzwakking van Rusland beschouwd en men meentdat dit nog onlangs in Bulgarije duidelijk is gebleken. WAALWIJK Zondag 30 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak/7 van "Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1. Das Gebet der Erde Zöllner. 2. Hymme an die Musik Lachner. 4. Goeden naclit De Vliegh. Waalwijk 29 Mei 1886. Aanstaanden Dinsdag 1 Juni begint de zomer dienst op de spoor- en tramwegen. Dienstrege lingen zijn bij den uitgever dezer courant ver krijgbaar van de spoorwegen a 5 10 en 15 cent, van de Noordbr. Stoomtramwegmaatschappij a 2 cl. Naar wij vernemen is het koninklijk besl. tot uitvoering der conversiewet geleekend. Daar bij is de bij art. 2 dier wet bedoelde termijn, binnen welken houders van 4 pets. staatsschuld zich voor de aflossing hunner vorderingen zullen hebben te verklaren vastgesteld op zestien da gen, ingaande 31 Mei a. s., tot en met Dinsdag den 15 Juni d. a. v. De verklaring tot aflossing zal kunnen ingeleverd worden bij den agent van het ministerie van financien te Amsterdam en bij de betaalmeester in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam. Zij die hunne in-* schrijvingen op het Grootboek der 4 pets. Na tionale schuld tegen 3l/2 pets. Grootboek of hunne 4 pts schuldbekentenissen (leeningen 1878 1883 1884 en Kanaalmaatschappij) tegen 3Vg pets schuldbekentenissen van gelijke bedragen verlangen te verwisselen, behoeven binnen den bovengenoemden termijn geene formaliteiten hoegenaamd te vervullen en zullen die verwis seling na lo. Juli a. s. kunnen doen bewerk stelligen door bankierscommissionairs enz., die daarvoor van den staat zullen ontvangen het1/4pct. provisie, bedoeld bij art. 12 der wet van 9 Mei 1886 Stbl. 102. Nog vernemen wijdat de dag waarop het renlegenot ad 4 ten honderd van de geconver teerde 4 pets. staatsschuld ophoudt, is bepaald op 30 Juni 1886. Uit den Haag wordt gemeld, dat volgens geruchten de heer Sprenger van Eijk, om par ticuliere redenen, de leiding van het departement van koloniën zou wenscheu neer te leggeD. De minister zou dit verlangen reeds aan Z. M. den koning kenbaar hebben gemaakt, en zijn verzoek om ontslag thans in overweging zijn. De portefeuille van koloniën zou ad interim in handen overgaan van den heer Van Karnebeek, minister van binnenlandsche zaken. Een later bericht verklaart dit gerucht ongegrond. GRAANRECHTEN.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2