Nummer 44. Donderdag 3 Juni 1886. 9e Jaargang. II 10* Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Ui De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsck- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Te Antwerpen wordt, naar men aan de Etoile schrijft, het verbieden van den wnationalen" optocht door den burgem. van Brussel algemeen goedge keurd. Ware het verbod zes weken vroeger geschied dan zou men den heer Buis van voor barigheid beschuldigd hebben. Thans moeten er feiten genoeg aan het licht zijn gekomen, die de ongerustheid over den afloop van de ordelijke" manifestatie wettigen. Op eene werklieden meeting te Borgerhout o. a.eenige dagen vóór het verbodhad de voorzitter allen aangespoord om aan den tocht deel te nemen er beteekenisvol bijvoegendwdat men niet naar Brussel ging voor ziju pleizieren iets anders in zijne zakken moest steken dan broodjes." Eene stem uit de menigte antwoordde hierop "Revolvers dat 's betere kost Als eerste //wraaknemiug" 0) over het verbod hebben de werklieden vereenigingen te Brussel besloten geen deel te nemen aan de arbeidsbeurs, voor welker oprichting de heer Buis zich bij zondere moeite heeft gegeven, zoolang deze laatste burgemeester van Brussel zal zijn. Het Journal de Bruxelleshoe ook op den burgemeester van Brussel gebeten kan toch niet nalaten op te merken dat de werkliedendoor dit besluit zichzelveD meer nadeel doen dan den heer Buis. Te Charleroi en in de omstreken is het 5e linieregimentuit Antwerpen, gekantonneerd. Er is echter tot dusver geen zweem van rustver storingofschoon in de eerste week van Juni, of uiterlijk op den 10en, weder eene werkstaking verwacht wordt. Overal worden vergaderingen gehouden om te protesteeren tegen het verbieden van de betooging te Brussel. Bij de herstemming voor de provinciale staten te Brussel werden 8 candidaten van de association liberale en 2 candidaten van de ligue libérale gekozen. Het getal opgekomen kiezers was ongeveer even groot als verleden Zondag. Maandag is voor het hof van Assises van Brabant het proces begonnen tegen den Brussel- schen afgevaardigde Van der Smissen, die terecht staat wegens moord op zijne echtgenoote gepleegd. Een talrijke menigte verdrong zich voor en in de zaalzoodat de politie buitengewone maat regelen moest nemen om de nieuwsgierigen in bedwang te houden. Bij het binnentreden een zeer bleekherstelde de gestelde vragen. Hij erkent zijne vrouw gedood te hebben doch ontkentin strijd met zijne vroegere verklaringen dit te hebben gedaan met voorbedachten rade. Hij had (zeide hij) zich met zijn pistool gewapend ten einde zichzelven te dooden indien zijne vrouw mocht weigeren hem zijne brieven terug te geven en het land te verlaten. Deze verklaringen nu worden tegen gesproken door de rechterlijke ambtenaren, die de instructie hebben geleid, en volgens wier getuigenis de beschuldigde bij zijne gevangen neming formeel heeft verklaard dat hij sinds laDg het voornemen had opgevat om zijne vrouw te dooden. Ee afzonderlijke manifestatiën der werk lieden die tegen den 13eu Juni te Brussel en in de provinciën op touw gezet zijn, zijn verboden. weinig ontroerd en Een Geelboek betreffende de diplomatieke ge- dachtenwisselingen over de quaesties van Oost- Rumelie en Griekenlandis heden rondgedeeld. Uit de stukken blijktdat Frankrijk van het ontstaan van het Bulgaar6che incident af, alle pogingen heeft aangewend om het conflict te localiseeren en op vreedzame wijze tot eene op lossing te komen. In de Bulgaarsche quaestie heeft Frankrijk er steeds naar gestreefd de mo gendheden die het meest daarbij betrokken zijn, handelend te laten optreden in de Grieksche quaestie echter, waarbij Frankrijk meer betrokken wasomdat Griekenland een land aan de Mid- dellandsche zee is heeft het een meer actieve houding aangenomen maar steeds in vredelie- venden geest. Telkens ziet men nog personen uit het buitenland naar Parijs komen die, gebeten door een dollen hond zich onder behandeling stellen van den hoogleeraar Pasteur. Dezer dagen zijn op nieuw vier personen uit Rusland aangekomen en Donderdaag jl. zijn zij gevolgd door acht uit Rumenië. Voor de derde maal heeft de kamer van afgevaardigden zich Zaterdag beziggehouden met de werkstaking van Decazeville. De afgevaar digde Michelin interpelleerde de regeerino- over de voortzetting der werkstaking en over het mislukken der onderhandelingen, welke met de werklieden waren aangevangen. De interpeliant gaf zoowel de regeering als de maatschappij de schuld van het voortduren der werkstaking. De minister van openbare werken den afge- antwoordendewees er op le schikking bemoeie- Michelin vaardigde den werklieden worden voorgepraat, de dynamiet- ontploffingen en de oproerige taal in de vergaderin gen, waar nweg met het kapitaal" wordt geroepen. Waartoe vroeg de minister dient dit geschreeuw in een tijd, waar de man, die heden werkman is, morgen kapitalist kan worden In een land, dat algemeen 6temrecht bezit, moeien daden van geweld verdwijnen daar deze slechts tot een noodlottige reactie kunnen leiden." Na den minister spraken nog Basly en Planteau, terwijl het debat werd gesloten door den ingenieur Laur, die verslag gaf van zijn pogingen tot be middeling. VolgeDs den heer Laur was de toestand te Decazeville van dien aard dat de regeering genoodzaakt zal zijn om voor beide partijen de be slissing van een scheidsgerecht verplicht te stellen. De interpellatie heeft tot leedwezen van den interpeliant niet het gevolg gehad dat hij er van gowenscht had. Zijn voorstel om de houding der regeering jegens de werklieden van Decaze ville af te keuren werd met 369 tegen 171 stemmen verworpen. Terwijl de kamer over deze zaak discussieerde, benoemden de bureaux de commissiewelke belast zal worden met het onderzoek van het ontwerp betreffende de uitzetting der prinsen. De uitslag dezer verkiezing is, dat zes leden voorstanders zijn van het oude voorstel Floquet, tot verbanning van alle prinsen terwijl de vijf anderen een bonapartist, een royalist, en drie republikeinen tegen elke verbanning zijn. De meeste leden der commissie hebben er op tegen, dat De Freycinet alleen den graaf van Parijs en den hertog van Chartres maar niet alle prinsen wil verbannen. De leiders der gematigde repu- blikeinsche richting doen hun best om eene schikking tot stand te brengen en eene minis- lerieele crisis te vermijden want zij vreezen dat de heer De Freycinet zal moeten aftreden wanneer de commissie zich voor het uitgebreide ontwerp Floquet verklaart. In dat geval wordt een ministerie onder leiding van den voorzitter der kamerden heer Floquetwaarschijulijk geacht. Het huis der lords heeft de eerste maa' ge lezen de butterine bill gericht tegen bedrog met boter. Het ontwerp bepaalt, dat alle importeurs en fabrikanten van margarine cn oleo-margarine hunne vaatjes en kisten dienovereenkomstig stem pelen moeten. De overtreders worden met zware boete gestraft en kunnen eventueel ook zes maanden kerkerstraf beloopen. Alle margarine en oleomargarine fabrikanten moeten bovendien ij^en register ingeschreven zijn als ook den Voor ongefactureerde of onjuist gefactureerde artikelen hebben de verkoopers geen verhaal op hunne koopers. Het ontwerp dwingt voorts de kleinhandelaars, hunnen kalanten mede te deelee, telkens wanneer zij kunstboter debiteeren. Maandag avond werd door de volgelingen van Chamberlain eene samenkomst gehouden. Nadat er enkele redevoeringen waren uitgesproken en een brief van John Bright was voorgelezen in welken deze verklaart tegen het ontwerp te zullen stemmen hebben 45 der 52 aanwezigen besloten hunne stem tegen de tweede lezing van het Home Rule ontwerp uit te brengen. Door deze beslissing zijn de nederlaag van de regeeriDg en de parlementsontbinding feitelijk zeker ge worden. Er heerscht onder de parlementsleden groole opgewondenheid. De Times zegt de blokkade moet voort duren totdat haar doelde ontwapening van Griekenland en de veronzijdiging der bron van gevaar voor Europa, volkomen is bereikt. Europa verlangt van de Grieksche regeering de verze kering dat zij wil volharden in eene politiek waarvan de eerste schrede het decreet tot ont wapening was. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt blijft de verhouding tusschen Turkije en Griekenland bevredigend. Turkije heeft 1100 Grieksche krijgsgevangenen losgelaten. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de Kussische regeering bezig is die stad te ver sterken. Ee Pall Mall Gazette maakt de bijzonder heden bekend van eene organisatie der militaire macht in URter die naar het blad beweert is vastgesteld met het doel om gewapend verzet te bieden tegen het Iereche parlement te Dublin, ingeval ditdoor het aannemen van het Home Rule ontwerp, tot stand zou zijn gekomen. Volgens Jj®1 1°. dit ^lad openbaar gemaakte stuk zouden 78,o61 man zich hebben laten aanwerveö voor dit leger. Elk oogenblik wordt eene beslissing verwacht in de quaestie betreffende het regentschap van Beieren. Men verzekert dat binnenkort een ver klaring zal verschijnen van prins Luitpold, oom van koning Bodewijk en gecontrasigneerd door de ministersmededeelende dat de koning ver hinderd is de teugels van het bewind in handen te houden en dat dientengevolge prins Luitpold zich met het regentschap zal belasten. Van de Roestemming van het keizerrijk tot dezen stap

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1