Nummer 45. Zondag 6 Juni 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Italië. Turkije. Rusland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van kt Zuiden, s Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gelet op art. 264 der gemeentewet, zooals dat is gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 102). Maken bekend: dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1886door heeren gedeputeerde staten van Noord- brabant, bij besluit van den 27 Mei jl. G. no. 26 is goedgekeurd én gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder in afschrift ter lezing is nedergelegd. Waalwiik, den 6 Juni 1886. Burgemeester en wethouders voorn. A. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en wethonders van Waalwijk ma ken bekend dat het kohier der belasting op de honden door den raad is vastgesteld en gedurende 8 dagen ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, den 6 Juni 1886. Burgem. en weth. voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Aangaande den verderen loop van het proces van der Smisseu meldt de correspondent der N. R, Ct. bet volgende van 1 Juni Vóór dc opening der terechtzitting in de zaak van Van der Smissen was hier het gerucht ver spreid, dat er vreemde hoogst belangrijke dingen zouden worden behandeld. Er werd namelijk verhaald van een advocaatdie in de zaak eene schandelijke rol had gespeeld waarvan in het verhoor alles aan het licht zou komen. Hiervan is echter niets gebeurd. De bedoelde advocaat is gehoorden uit zijne verklaringen bleek, dat hij ten volle onberispelijk heeft gehandeld en de omtrent hem uitgestrooide praatjes ten eeneraale ongegrond waren. Alweer eene teleurstelling voor nieuwsgierigen, inzonderheid voor de nieuws gierige damesdie heden in menigte waren op gekomen. De acte van beschuldiginggeredigeerd door den advocaat-generaal Van Mal leghem, had over 't algemeen den indruk gemaakt van in zeer ge matigden geest te zijn opgemaakt. Sommigen gingen in die opvatting zelfs zoover dat zij het stuk een pleidooi ten gunste van vrijspraak noemden. Zij zullen dus heden middag wel ver toen zij hoorden hoe de advocaat-generaal de beschuldiging ontwik kelde. Met onverbiddelijke gestrengheid betoogde hij dat Van der Smissen niet slechts schuldig was maar dat het misdadige zijner handeling ook duidelijk en onomstootelijk voor ieders ge moed, ieders geweten, zou vaststaan. De straf waardigheid zijner daad viel niet te loochenen. Niet alleen heeft hij zijne echtgenoote vermoord, maar bovendien heelt hij dit met koelen voor bedachten rade gedaan. Ten einde aan te toonen dat de beschuldigde niet gelijk deze beweerde, slechts in eene vlaag van verbittering had gehan deld "heeft de spreker twee uren achtereeu het ont'eedmes der onverbiddellijke rede tot in de diepste plooien der ziel van deu beschuldigde doen woelen alle handelingen van diens leven doorgrond en blootgelegd. De verdedigers hebben herhaaldelijk gepoogd, den weisprekenden magistraat in de rede te vallen en ook de beschuldigde is opgestaan en protes teerde tegen eene zinsnede in dit voor hem zoo vreeselijke requisitoir, alles onder toejuiching van eeuige jeugdige advocaten, vrienden van Van der Smissen. De heer van Maldeghem liet zich echter door die uitingen niet van zijn stuk brengen en heeft zijn requisitoir voortgezet, zonder eeuige consideratie omtrent de positie van den beschul digde vóór zijne misdaad. Wal moet er niet zijn omgegaan in de ziel van dien m n, die als afgevaardigde en als secretaris eener wetgevende vergadering had gedroomd van eene ministerieele portefeuillevan eene plaais in den raad der kroon, en thans, in tegenwoor digheid van zulk een talrijk pupliek uit den mond des aanklagers na die geducht strenge taal den eisch tot schuldigverklaring, tot strenge toe passing der wet moest hooren Want weene vrijspraak voor Van der Smissen" riep de heer Van Maldeghem ten slotte uit wzou een voudig zijn eene proclamatie van hst recht tot moord Het requisitoir heeft bij het publiek een zeer diepen indruk gemaakt.en velen die ten stel ligste op eene vrijspraak hadden gerekend, waren thans van oordeel, dat zij wel eens konden heb ben misgetast. Na belangwekkende debatten, die Woensdag tot 6 uur geduurd hebben, beantwoordde de jury in de zaak Van der Smissen bevestigend de vraag of de beschuldigde zich aan moord had schuldig gemaakt, en ontkennend die of hij met voor bedachten raad te werk was gegaan. Dienten gevolge werd de beschuldigde veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Deze uitspraak werd begroet met toejuichingen van de meerderheid, der talrijke menigte toe hoorders. De heer A. H. Ficq, Nederlander, wonende te Antwerpen, is benoemd tot ridder Orde van Jezus Christus. In eiken ministerraaad wordt over de prinsen- quaestie gesproken. Gisteren was het debat over dit onderwerp weder vrij levendig, doch tot dus verre hebben de ministers Lockroy, Granet, Aube en Boulanger niet, zooals gevreesd werd, om hun ontslag verzocht. Hiervan was sprake, omdat de heer DeFrey- cinet volstrekt weigerde het vroegere voorstel- Floquetwaarover wij gesproken hebben, waar- ineie de commissie zich zou willen vereenigen goed te keureD. De heer De Freycinet verklaarde dat het kabinet verplicht was het wetsontwerp dat het had ingediend, te verdedigen. Ook de vier ministers zagen dan ook in dal zij met hunne collega's de verantwoordelijkheid voor het regeeringsvoorstel op zich genomen hadden. Ge noemde vier ministers lieten den minister-presi dent als ook de ministers van justitie en bin- nenlandscbe zaken derhalve geheel vrij in de verdediging van het ontwerp. De heer De Frey cinet zeide nog wel bereid te zijn ecnige wijzi gingen in het ontwerp te brengen ten einde met de verschillende republikeinsche groepen tot een stemmigheid te komen. De heer Clémenceau heeft reeds medegedeeld bij de algemeene beraadslaging over het wets ontwerp het woord té zullen voeren en na de wijzigingen vóór het ontwerp te zullen stemmen, mits de ministerpresident de verplichting op zich neemt de wet onverwijld ten uitvoer te brengen. Het door den heer Frébault en eenige zij ner mede afgevaardigden bij de kamer ingediende wetsvoorstel tot afschaffing d r doodstraf, bepaalt dat die straf vervangen zal worden door zes jaren eenzame opsluiting en na verstrijking V3n dien termijn door levenslange opsluiting in gemeen schappelijke tuchthniszaal gepaard met dwang arbeid. De slotbepaling luidtdat de zes jaren voorafgaande celstraf tot de helft verminderd zal worden indien eene commissie waarvan de ge neesheer en directeur der gevangenis deel zullen uitmaken, van oordeel zijn, dat de geestvermo gens van den veroordeelde niet bestand zijn tegen zes jaren celstraf. De Senaat heeft met 133 stemmen tegen 57 het adres van antwoord aangenomen. De minister president Saga6ta heeft aan de conservatieve partij zijn dank er voor betuigd dat zij door haar vaderlandslievend gedrag na den dood van Alfonso XII der regeering hare taak gemakkelijk heeft gemaakt. Terwijl de senaat bijeen wasmaakte zich eene ontsteltenis van de leden meester door de tijding dat graaf Xiquena, prefect der hoofdstad en schoonzoon van den maarschalk Concha, door een pistool gevaarlijk gekwetst was. Het bleek maar al te waar te zijn. Hij is in zijn kabinet bloedende op den grond gevonden de borst doorboord met een kogel. Op het eerste oogenblik dacht men aan zelf moord. De graaf was namelijk sedert eenigeu tijd lijdende aan rheumatisme in het hoofd. De geneesheer had hem mitsdien eene badkuur in Alhama aanbevolen, en nn was hij van daar teruggekomen en den 3l9ten Mei voor het eerst zijn werk in zijn kabinet gaan hervatten. Tegen den avond heeft de graaf iets kunnen spreken. Hij heeft toen verklaard dat het pistool van zelf was afgegaan op het oogeoblik dat hij uit eene lade waar het geborgjn was eenige papieren nam. De lijder verkeert in bedenkelijken toestand. VaD 30 tot 31 Mei zijn te Venetië 30 per sonen door de cholera aangetast en 19 er aan bezweken. Uit Catania wordt van 31 Mei gemeld dat de lavastroom toen nog 6lechts 450 meter van Nicolosi vervvijderdwas. Dc inwoners hebben alle de plaats verlatende toegangen tot het stadje zijn door militairen afgezet. Hoewel de inwoners in groote opgewondenheid de plaats verlaten hebben iB daarbij toch geen ongeluk voorgevallen. Tengevolge van depêches uit Athene en van nadere ophelderingen door Condouriotis be schouwt de Porte het Grieksch Turksche geschil als geëindigd. IJit "VVeenen wórdt gemeld dat de circalairc van den Griekschen minister van buitenlandsche zaken waarin de genomen maat regelen tot ontwapening worden opgesomd, kan worden beschouwd als eene indirecte kennisgeving van de ontwapeninghetgeen voor de mogend heden aanleiding zou kunnen zijn tot opheffing der blokkade. Uit Russische bladen blijktdat men, sedert de gebeurtenissen en toespraken aan en over de Zwarte Zee de terugkomst van den czaar met gespannen verwachting tegemoet ziet. Men ver moedt dat er iets buitengewoons op til is al weet men nog nietwat het zijn zal. Het is vooral de aanspraak van den burgemeester van

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1