BINNENLAND. UITVOERINGEN. Het onderweder. De tentoonstelling in 1889 te Parijs. Slot. Moskou die de aandacht heeft getrokken, niet omdat men aan de meening van dezen dignitaris eene bijzondere waarde hechtmaar omdat de censuur hem verlof heeft gegeven de bekende woorden te uiten over het Christelijk kruis op de Sophiakerk en omdat zijne woorden in het officieele orgaan der regeering zijn afgedrukt. ,/En deze eenvoudige voor allen verstaanbare, allen verheugende woorden" zegt de Novoje Vremya zijn wanneer men zich op deo bodem der werkelijkheid plaatst, noch overbodig noch ongepast; het vriendelijke antwoord van den czaarwaarin deze zijne liefde voor Moskou betuigtbewijstdat de keizerlijke gedachte een is met de nationale denkbeelden van Rusland." DRUHEN. Op Maandag den 7 Juni, matinée, te geven door de harmonie „De Eendracht"onder leiding van den heer Brohm, ten huize van den heer C. van Huiten, met medewerking van den hr. Van Ree. Zie verder programma's. Waalwijk, 5 Juni 18 86; De schoenmakerij in de Langstraatdie ge- ruimen tijd reeds in kwijnende toestand ver keerde, is thaos een tijdperk van betrekkelijken bloei ingetreden. Er is volop werk en sommige fabrikanten hebben zooveel bestellingen dat zij al hunne klanten niet op tijd kunnen bedienen. De vrees voor de Duitsche concurrentie, waar mede zoolang geschermd is, is geheel geweken. Onze schoenmakers hebben in den minder gun- stigen tijd zich hoe langer zoo meer bekwaamd thans leveren zij werk, dat voor het buiienland- sche in geen enkel opzicht behoeft onder te doen en daardoor alleen moet de invoer van buiten van zelf ophouden. Men ziet ook hieruit, dat het best is zich zelf te helpen de Langstraatsche schoenen industrie heeft geen beschermende rechten noodig als zij zichzelve beschermt, door steeds, zooals tegenwoordig, goed werk te leveren. Dat dit zoo blijve is onze hartelijke wensch. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is het navolgende adres verzonden Aan zijne excellentie den heer minister vgm waterstaathandel en nijverheid te 's Gravenkage. Excellentie Door verschillende gemeentebesturen tusschen Baardwijk en Zwaluwe gelegen aan de spoor- weglijn Zwaluwe's Bosch is op initiatief van hef bestuur der gemeente Waalwijk een adres tot uw departement gericht, met dringend verzoek zoodra mogelijk het gedeelte spoorweglijn Baard wijkZwaluwe in exploitatie te doen brengen. Afschrift van dat adres is aan ons college ingezonden ten einde hetzelve op de meest krachtdadige wijze te steunen. Bewust als de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk is van het hooge belang, dat handel, nijverheid en scheepvaart in deze aan gelegenheid stellen, betuigt zij volkomen instem ming met de strekking van genoemd adres en nadert zij met vertrouwen tot uwe exeellentie met dezelfde bede. Deze sterk bevolkte streekwaar landbouw en industrie naast handel en scheepvaart voorname bronnen van bestaan uitmaken, heeft sedert vele jaren haar oog gevestigd op eene spoorwegver binding, waardoor zij aan het wereldverkeer zal aangesloten zijn. De gemeentebesturen, in vereeniging met onze kamer, nemen elke gelegenheid waar uwe Excel lentie hunne belangen ten dezen opzichte in herinnering te brengen en aan te bevelen. Het is ons dus eene aangename ervaring, Excellentiedat het gedeelte der lijn waarvan sprake is weldra afgewerkt en opgeleverd kan worden zoodat de hoop op eene spoedige ver vulling onzer rechtmatige wenschen ten opzichte der exploitatie niet ongegrond is. Wij verlangen niet het onmogelijke, excellentie, en wij dragen de overtuiging in ons dat het uwer Excellence's streven is de belangrijke lijn Zwaluwe—'s Bosch in een niet te ver verwijderd tijdsbestek geheel te doen afweiken. Voorzeker zou het wenschelijk zijn indien "dstad der provincie Door den voorzitter wordt eene voordracht ingediend tot het bouwen eener overdekte markt voor vleeschwildboter en eieren op het daarvoor bestemde terrein ten westen van het stadhuis, waarvan de kosten op f 35000 geraamd zijn. Het bouwen eener vischmarkt vooreerst uit te stellen en in nadere overweging te nemen. Na langdurige dicussiën is de voordracht aan genomen en besloten tot dekking der kosten eeue leening aan te gaan tegelijk met die voor de conversiën der 4^/% sted. leening. Zondag a. s. zal te Utrecht eene algemeene vergadering van daartoe uitgenoodigde oud zou- aven gehouden worden ter voorbereiding van het 25 jarig-bestaansfeest van het regiment der pauselijke zouaven. De oud strijders van den paus willen een algemeen Nederl. zouavenfeest organiseeren. Naar men verneemthebben zich voor de betrekking van opzichter der 3e klasse bij den provincialen waterstaat in Gelderland op eene jaarwedde van f 1200, 116 solicitantsn aangemeld. De commissaris van politie te Arnhem waarschuwde dezer dagen tegen de bedriegeüjke handelingen van zekere Geslina Lubbers Zijl maker weduwe van B. Evers. Het is gebleken dat zij niet alleen te Arnhem maar ook in de omstreken van Deventer haren intrek nam in hotels en zonder te betalen stil verdween. Zij kwam gisteren te Zwolle en nam haren intrek in een hotel maar de politie zorgde bijtijds dat de hotelhouder niet bedrogen werd. Zij vertrok des namiddag per trein over Utrecht naar Botterdam. Er is weer eens een moordaanslag gepleegd, Zondagochtendin de gemeente Lent, tegenover Nijmegen door den 32 jarigen L. A.knecht bij den warmoezier Leenders op de 23 jarige zuster van Leenders. Terwijl A. met de jonge dochter alleen thuis was en de broer, mei wien zij te zamen woontnaar de kerk was gegaan had bij haar onder een voorwendsel met mis dadige oogmerken in een kamer gelokt en, toen hij zijn doel niet kon bereiken door haar krach- tigen tegenstand had hij de misdaad gepleegd. De dader, die aanvankelijk voortvluchtig was, is naar men verneemtdes avonds te Huissen ten huize zijner familie in hechtenis genomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in eene weide te Baardwijk, een paard var. den landbouwer L. P., aldaar door eene koe dood gestooten de ingewanden hingen het dier uit het lijf. Het onweder dat verleden Dinsdag gewoed heeft, heeft in vele streken van ons land onge lukken en schade veroorzaakt. Dat te Raamsdonk een man door den bliksem werd gedood deelden wij reeds mede. Te Oorschot ging het onweder vergezeld met geweldigen hagelslagvoortgezveept door een een hevigen windde hagelsteenen waren veel grooter dan kipeieren alvorens was er een ge suis merkbaar als van een aankomenden spoortrein. De bebouwde kom der gemeente en even daar buiten hebben verschrikkelijk geleden van al de te veld staande vruchten is letterlijk niets over gebleven geen huis of het heeft schade^ aan glazen of pannen vooral aan de aan de wind- zijde gelegen huizen (wind west) zijn de pannen en glazen geheel vernield. In het klooster alleen is voor meer dan f 1000 schade aan glaswerk en pannen. Dit weder duurde ongeveer een half uur. Omstreeks half negen barstte er weder een onweder los gepaard met hevigen slagregen, welke ten gevolge van het breken der pannen veel waterschade aan de aanwezige en geborgen goederen veroorzaaktezooals aan granen en andere koopsmansgoederen. Donderderdag ochtend 6 uren zag men nog hoopen hagel liggen van een halven voet dikte; het marktplein en verdere p'aatsen waar boomen stonden was dik bedekt met afgehagelde bladeren en takken; de glazenmakers en metselaars hebben handen vol werk om alles in orde te maken. Van 's Bosch en Eindhoven komt werkvolk om de schade te herstellen. Te Hilvarenbeek heeft de hagel bijnaden ge- heelen oogst verwoesten werden duizende glas ruiten vernield. Ook onder Goorle was dit het geval. Te Moergestel is de bliksem geslagen in de Et werden wel is waar in de laatste jaren zoo genaamde internationale tentoonstellingen in het kristallen paleis te Londen georganiseerd, doch kennelijk alleen met de bedoeling om als reclame te dienen, om wat meer bezoekers naaf die plaats heen tc lokken. Van eenig belang voor den wereldhandel of ter bevordering der industrie waren deze would—be expoöitiën niet. Na 35 jaren komt aan Liverpool de eer toe in Engeland een tweede wereldtentoonstelling Je hebben tot stand gebracht die in grootschheid van ontwerp, in enorme beteekenis en in reus achtige afmeting, de eerste Londensche expositie bijna evenaart. Hoewel in geen direct verband met tentoon stellingen in het algemeen, is het toch van belang te vermelden, dat de groote vlucht in de zaken en daardoor de voorspoed, lijkdora en toenemenae welvaart van Liverpool, speciaal tot de afgeloo- pen veertig jaien is terug te brengen. In 1850 was de bevolking van Liverpool 260,000 nu 700,000. De tonnenmaat van schepen en stoombooten, die in de Liverpoolschc haven binnenliepen, was in 1850 4 millioen. Nu 9 millioen. De opbrengst in de dokken, veertig jaren geleden nauwelijks 1J4l millioen is nu gestegen tot het bijna ongeloofelijk bedrag van s/4 millioen (9 millioen guldens Holl. ct.) per annum.- De stad Birkenhead, tegenover Liverpool aan de rivier de Mersen gelegen, heeft nu circa 80,000 inwoneis en is door talrijke ferrybootjes en een onder de rivier aangebrachte tunnel bij spoorweg met Liverpool verbonden. Ruim 30 jaren terug had Birkenhead nauwelijks 20,000 inwoners, en werd de communicatie tusschen de beide plaatsen met 3 stoombooten onderhouden. In de laatste 35 jaren eindelijk werd ter uitbrei ding van de Liverpool dokken een bedrag van 8 millioen besteed. In den vreemde is Liverpool over het alge meen bekend als een groote zeehaven of liever zeeplaats en de stad is er zeker fier op alzoo genoemd te worden. Alleen hoede men zich zorgvuldig voor de gedachte, dat hier niets anders zoude waar te nemen zijn dan groote dokken en masten van schepen, of dat over alles zich lucht van pek en teer zoude neerleggen. De stad Liverpool is eene der fraaiste steden van het vereenigde koninkrijk. Zoodra men de dokken en aanlegplaatsen van de schepen en stoombooten achter zich heeft, is men in de onmiddellijke nabijheid van het cen trum der stad, en uit het karakter der drukte aldaar kan men opmaken, dat men zich bevindt te midden van een plaats, zeker van buitengewone levendigheid, maar ook van de grootste bescha ving. De straten zijn, zonder uitzondering, breed en gemakkelijk. De winkels en magazijnen bijna allen van groote afmeting en zóó uitgestald dat, al is men aan het elegante van Brussel er. Parijs tamelijk gewendmen steeds in verzoeking is onmiddellijk hier te gaan koopen. Om en bij de stad zijn fraaie parken, waaronder Princes- en Seftonpark de voornaamste zijn. Liefhebbers van kunstgalerijen en van sierlijke fonteinen en stand beelden hebben hier een ruime keuze. De orde, ook in de drukste en meestbezochte straten, laat niets te wcnschrn over. De politie is voor treffelijk, en het verdient bijzondere vermelding, dat zware vergrijpen tegen de wet tot de uitzonderingen behooren. Van sociaal-democraten hoort men hier niets. Geen enkel knap werkman is te Liverpool zoogenaamd werkeloos. De vierde stand werkt hard en praat weinig en wordt goed betaald. Men zoude bijua zeggen, dat Liverpool geen specifiek Engelsch karakter draagt. In vele opzichten verschilt Liverpool van Londen. Vooral op taalkennis legt men zich hier bijzonder toe, en komt men met de hooge standen in aanraking, en de familiën, die hiertoe behooren telt men te Liverpool bij tienduizenden, is hel volkomen onverschillig van welke der drie moderne talen men zich bedient. Ook de Hollandsche taal wordt hier zeer geapprecieerd. Het plan nu om hier op groote schaal, Liver pool waardig, eene wereld-expositie te organi seeren werd door ieder met ingenomenheid ontvangen. De stad gaf een subsidie van 10.000, een kapitaal van 200,000 werd door aan zienlijke ingezetenen gegarandeerd en onder onmiddellijk toezicht van een uitvoerend comité, uit de knapste en aanzienlijkste mannen van Liverpool gekozen, kwam deze reuzenondernemïng tot aan haar vertrek, werd H.M. door de aan wezigen met de ondubbelzinnigste sympathie ontvangen. Waar de koningin zich vertoonde, waren de toejuichingen stormachtig, en niet het minst toen zij op den troon plaats nam. On beschrijfelijke geestdrift was er onder de menigte en met hoeden, zakdoeken en luide //cheers" werd H.M. geacclameerd. Tot 3 maal toe stond de koningin op om de innig hartelijke welkomst groeten met herhaalde buigingen te beantwoorden. De fauteuils aan beide zijden des troons werden dooi de leden der koninklijke familie ingenomen en de minister van binnenlacdsche zaken plaatste zich achter H.M. Een estrade was rechts van den troon, waarop een groot aantal koristen en circa 200 orchest- leden. Het programma der opening zelf bestond in het uitvoeren van eeu speciale ouverture, het voorlezen van een document door den burgemeester van Liverpool, handelende over de progressieve totstandkoming der expositie, antwoord van de koningin, gebed door den aartsbisschop van York, lofgezang van Mendelsohn, terhandstelling aan de koningin van een gouden sleutel, symbool der opening, verklaring van graaf Granville na mens de koningin, dat de expositie geopend is, „Rule Britannia" door koor en orchest. Na de beëindiging van dit programma werd H.M. onder steeds toenemende luide huldebe tuigingen door de commissie der expositie uit geleide gedaan. Zooals uit een volgend bericht blijken zal, is de tentoonstelling van Liverpool uit een oogpunt van handel en nijverheid oneindig belangrijker dan die van Antwerpen. Elke dezer bijzondere soorten vordert ver schillende hoedanigheden en mededinging tusschen elke soort is mogelijk, maar door al die soorten met elkander te doen mede dingen zou men zich blootstellen iets schade lijks te verrichten. De jury kan onmogelijk bijeen brengen wat zoo verschillend is. Welke overeenkomst bestaat er tusschen een paar jachtlaarzen of zeelaarzen b. v. en een van die kantenschoentjes, die uit de teedere han den eener fée schijnen te komen Bij het leder is de klasseering minstens even slechtmen laat samen mededingen Hongaarsch leder met verlakt; zwaar zooi leder met als marokkaleder bewerkte geiten en schapenvellen. Na de talrijke klachten, die in 1867 van alle kanten opgingen, hadden wij, zonder de klassen te zeer te vermenigvuldigen, voor leder het volgende voorgesteld 1°. Gelooid zooileder en leder bestemd voor de touwerij. 2°. Gelooid leder voor de schoenmakerij, zadelmakerij en machines, en op Hon- gaarsche wijze bereide vellen. 3°. Verlakt leder, zwart en -gekleurd. 4°. Als marokijn bereid geiten- en scha penleder voor schoeisel schoenma kerij binderijmeubels en maro- quineriear tikelen 5°. Gezeemtouwde vellen voor schoeisel en handschoenen, perkament. De meest verlichte gidsen voor deze te maken klasseeringen heeft men overigens in de syndicale kamers. En dan, welke verwarring in de denk beelden, die moeten voorzitten bij de uit- deeling der belooningen, treft men niet aan neven den chaos in de tentoongestelde voor werpen. Wat beloont men? Is 't de onberispelijke bewerking van het tentoongestelde Is 't de belangrijkheid der door het huis gedane zaken Is 't de arbeid in 't groot? Is 't die in 't klein? Is 't het werk voor de tentoonstelling vei=_.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2