Spanje. Engeland. Oostenrijk, Duitschland. Italië. Bulgarije. UITVOERINGEN. uitgesproken gevoelens, door welke de belangen der kerk in overeenstemming blijven met die van Frankrijk. De werkstakingen te Avignon en te Saint Quentin hebben geheel opgehouden. De strijd heeft 108 dagen geduurd en niettegenstaande het stoken van Basly, Guercy en Roche, zijn de arbeiders tot inkeer gekomen, toen zij overtuigd waren, dai de strijd voor hen niets dan nadeel kon opleveren. Rochofort eischtdat nu de overeenkomst tusschen werkgevers en werklieden tot stand is gekomen, Roche en Guercy in vrij heid worden gesteld, omdat zij slechts opgetreden waren als ouderhandelaars. De regeering zal echter wel zoo wijs handelen van niet naar Rochefort's praatjes te luisteren. Te Armentières zijn de brigaden der gendarmerie verdubbeld en zullen die sterkte behouden, zoolang in Belgie ongeregeldheden te vreezen zijn. Van 6 uur des avonds tot 2 uur 's nachts doorloopen patrouilles de stad en de omstreken. Deze maatregel heeft echter den anarchisten niet belet biljetten aan te plakken, waarin tegen het ;/infame kapitaal" wordt ge protesteerd. De gendarmerie van St. Denis heeft een boerenarbeider van 20 jaar naar de gevangenis te Koririjk overgebracht, omdat bij in een oogen- blik van woede een makker met een zeis den hals heeft afgesneden. De vermoorde is een man van 50 jaren. Den 5n Maart li. had in het Kanaal eene aanvaring plaats tusschen de Engelsche stoom boot „Harwick" en een visschersschuit van Calaiswelke zonk met zes persooen der be manning. De Engelsche reeders Ropner Cie., van West-Hartlepool, hebben aan de familiebe trekkingen van de verongelukten en aan den eigenaar van de visschersschuit eene schadever goeding van 43,000 fr. toegestaan. De eersten hebben hiervan 30,000 fr. bekomen. Aan den Temps wordt uit Madrid gesind, dat er in de officieele kringen groote onrust is wegens de revolutionuairen, die sedert eenige dagen met verdubbelden ijver werkzaam zijn in verscheidene steden van het noorden en oosten des lands. De minister president heeft van de burgerlijke en millitaire overheid uit eenige provinciën tijdingen ontvangen van zeer onrustwekkeoden aard. De overheid zal ten scherpste toezien om in staat gesteld te worden elke pogiug tot rustverstoring of opstand te keer te gaan. De ordeseint de correspondent verder is intusschen ongestoord en de onrust schijnt door niets gerechtvaardigd. Wat voor het overige de Cailisten aangaatdeze zijn gevaarlijker dan de revolutionnairen. De Imparcial zegt dat de republikeinen onlusten wilden te voorschijn roepen om eene groote daling op de beur6 te Madrid te Londen en te Parijs teweeg te brengenmaar men behoeft niet te vreezen dat zij zullen slagen. Alle maatregelen zijü getroffen om pogingen van dien aard te voorkomen. Het leger is besloten de openbare orde te verzekeren. De onrustwekkende geruchten te Parijs en Londen in omloop, missen allen grond. In het gebeele land heerscht volmaakte rust. Het lagerhuis hield zich Maandag bezig met de artikelsgewijze behandeling der wet tot wijzi ging der wijnrechten, welke het ten einde bracht. „Op de zee wijzende,/ schrijft hij„ant woordde mij een conservatiefindien de heer Gladstone hier zou komen recht in zee loopen en verdriuken dan zou de geheele bevolking in zee loopen om tegelijk met hem te verdrinken." Een radicaal die het zelf volstrekt niet met Gladstone over zijne Iersche wetten eens is 6pekende over de onderdeelen daarvan zeide Daar verstaat het volk niemendal van, mijnheer, maar als God Almachtig als tegencandidaat tegen den heer Gladstone zou optreden, zou Gladstone de meerderheid behalen. Overdreven als het schijnen moge, Gladstone is en blijft om even een reeds gebruikte aan- haling te leenen „der Keerlen God„. De Norddeutsche Allgemeine Zeituug bevat een kort, maar 8cherp artikeltje, dat blijkbaar uit de rijkskanselarij afkomstig is. Daarin leest men„Ingevolge de nieuwe spionuenwet in Frankrijk kau ieder Duitscher aldaar verdacht, vervolgd en geestraft worden. De Engelsche regeering heeft het reizend publiek reeds ge waarschuwd iu de nabijheid van versterkte plaatsen niet te puotografeeren of te teekenen en ook niet aan schildwachten naar den weg te vragen. Diezelfde waarschuwing mogen de Duitsche reizigers wel ter harte nemen." Dit artikeltje verwekt groot opzien, dewijl er uit schijnt dat er tusschen Parijs en Berlijn eene nieuwe spanning bestaat. Dinsdag hield de rijksraad te Munchen eene openbare zitting. Daarin waren al de prinsen van den bloede aanwezig zoomede kardinaal Hohenlohede aartsbisschoppen van Munchen en Bamberg graaf Holnstein, en al de ministers, behalve Crailsheim. Na eene door den voorzitter Fraukenstein met diepe aandoening uitgesproken redelas de minister president Von Lütz de laatste boodschap van den regent voorwaarin toestemming tot het regentschap gevraagd wordt, en den ministers wordt opgedragen om aan de kamers alle gewenschte inlichtingen te geven. De rijksraad besloot eene commissie van twaalf leden te benoemen tot ontvangst van de mededeelingen der ministers. Alle leden van den rijksraad kunnen de zittingen dier commissie bijwonen onder strenge geheimhouding der te verwachten mededeelingen. Nadat dooi de Wiener Presse een zooge naamd rapport i6 medegedeeld van den lijfarts des koningsdr. Schleiss Löwenfeld waarin deze verklaarde dat koning Lodewijk niet krank zinnig wasterwijl tegelijkertijd bericht werd dat de Algemeine Zeiturg bedoeld rapport niet had willen opnemen, verzekert de Allgemeine Zeitung ten stelligste, dat zij het rapport niet ontvangen heeft. De Bairische Kurier verklaart door den geheimraad dr. Schleiss gemachtigd te zijn te verzekerendat hem van het rapport hoegenaamd niets bekend is en dit alzoo als eene grove mystificatie beschouwd moet worden. Het lijk van den koning van Beieren is in het kasteel Berg nog voor het publiek ter bezichtiging gestelden velen van zijn volk, dat hem zoo hoogst zelden levend tc zien kreeg, kwamen een blik werpen op den ongelukkigen dooden koningzooals hij daar lagomgeven door groene planten eu brandende kaarsen op een eenvoudig bed, half bedekt door een blauwe deken iD de diepe rust, die niet meer verstoord zal worden. Ook in het paleis te München wordt het stoffelijk overschot tentoongesteld. Van alle kanten wordt het tragisch uiteinde van dezen vorst besproken, en doet men pogingen om Z"~ tn imr'rl Een duel op pistolen heeft te Budapest plaats gehad tusschen graaf Horvat-Toldyafgevaar digde, en Ladislas Seffer, redacteur. Laatstge noemde werd aan de knie ernstig gewond. De reden van dit duel was een verschil van meening over de jongste ongeregeldheden te Budapest. Onder het garnizoen van Klosterneuborg bij Weenen heerscht eene ontsteking van het hersenvlies epidemisch. Ongeveer 100 soldaten zijn door deze ziekte aangetast. De geneesheeren hebben nog. niet de oorzaak van deze ziekte ont dekt. De Hongaarsche rivier de Ternes is op verscheidene plaatsen buiten hare oevers getre den. De voorsteden van Temesvar worden met verwoesting bedreigd. Sedert het begin van Mei heeft de cholera in Venetië 266 slachtoffers ge'ëischt; in de laat ste week stierven in die siad van 10 tot 26 personen per dag. In het dagblad Venezia richt SignorC. Cas- tellani een adres aan 'tltaliaansche gouvernement waarvan wij het volgende outleenen „Wij moeten volmondig erkennen dat Venetië, als het warebesmettelijke ziekten tot zich lokt, en dat Italië tusschen beiden moet komen, om hare schoonste stad voor ondergang te behoeden. Wij moeten nauwlettend toezien op verbetering van den toevoer van zuiver water en van drai- ncering, op verbetering en reiniging van kanalen, van woningen van de armen, van de markten voor voedsel, van den ondergrond, van de straten enz. „Algemeene reinheid moet de orde van den dag worden." Tusschen Naro en Campobello, op Sicilië, is een zwavelmijn ingestort. Tachtig arbeiders werden cr bedolven. Dertien ziju er levend uit gehaald een veertiende was dood. Naar de overigen werdvolgens de laatste berichten, nog gezocht. Maar door een brand, welke in de mijn is uitgebrokenworden de redders zeer in hun werk belemmerd. duiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien, waarop zij hunne reclame hebben ge- grond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. iik Waalwijk, 18 Juni De burgemeester voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. Vorst Alexander van Bulgarije zal eerlang een reis naar de verschillende hoven van Europa ondernemen. De zitting der volksvertegenwoordiging te Sofia de eerste der Vereenigde Bulgarije's is Maandag door den vorst geopend. In eene troonrede bracht de vorst hulde aan het leger, dat door zijn kloek gedrag de laatste hindernissen, welke de vereeniging van alle Bul garen belemmerden uit den weg ruimde. Deze vereeniging koste echter aanzienlijke offers en de verzwakte geldmiddelen moeten (ioor nieuwe bijdragen worden geschraagd. Hiertoe zal de regeering weldra een wetsontwerp indienen waarbij zij op den steun der vergadering rekent. De Standard verneemt uit Sofiadat de positie der Bulgaarsche regeering critiek gewor den is. Radoslavoff blijft op zijn ontslag aan dringen en sleept een belangrijk deel der libe rale partij mede. Daarentegen bereidt Zankoff eene tegen de re.geering gerichte beweging voor voor welke hij den steun verwachtzoowel van de Russisch gezinde partij als van de ultra na- tionalen. Hij verzet zich in eene in te dienen motie tegen de Turksche conventie, eischt vol ledige unie van alle Bulgaren en dienovereen komstig het bijeenroepen eocer Bulgaarsche. De burgemeester van Waalwijk verwittigt de ingeschrevenen voor de sehuttcrij, dat de alpha- betische naamlijst van al de personen, die aan de schutterij, volgens de wet van 11 April 1S27, in dit jaar moeten deel nemen, ter visie voor een ieder zal liggen op het raadhuis dezer gemeente van den 19 tot den 27 Juni 1886, des voormiddags van 9 tot 12 ure, teneinde eenieder in staat zoude zijn om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aange- teekend of daarvan moeten wegvallen, deswege aan de commissie uit het bestuurmet liet toe zicht over de loting belast, kennis te geven. Waalwijk, den 18 Juni 1886. De burgemeester voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS. V Burgemeester en wethouders van Waalwijk ma- 'Ven bekend dat de GEMEENTE-REINIGINGSDIENST een aanvang zal nemen op ZATERDAG den 26 JUNI 1886 en dat alzoo de vuilniskar op dien dag en voorts eiken Zaterdag zal loopen van den Hoek naar de Haven, te beginnen om HALF TWEE ure aan den Hoek. De ingezetenen worden beleefd uitgenoodigd te zorgen, dat de straat voor hunne woningen en panden vóór het passeeren der kar geveegd is, teneinde het vuilnis kunne worden opgeladen, zoomede dat de vuilnisbakken van particulieren op de trottoirs gereed staan qm te worden gele digd terwijl de verplichting der ingezetenen, welke na het passeeren der kar ^de straat vegen, niet wordt opgeheven om zelf het vuilnis van hunne panden weg te ruimen. Burgemeester en wethouders vertrouwen dat de ingezetenen gaarne zullen medewerken tot be vordering van de openbare reinheid en zij mits dien zullen zorg dragen, dat aan de voorschreven uitnoodigïng stipt de hand zal worden gehouden. Voorts wordt herinnerd aan art. 95 der algem. pl. pol. verordening, waarbij het verboden is op straten, openbare wegen, enz. verontreinigende stoffen te werpen, daar na het in werking stellen van bovengenoemde maatregelenhierop meer bijzonder zal worden gelet. Waalwiik, den 18 Juni 1886. Burgemeester en wethouders voorn. A. VAN GROTENHUIS. De secretaris, V F. W. VAN LIEMPT. ^^Burgemeester en wethouders van Waalwijk ma ken bekend dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, langs de huizen der ingezetenen zal plaats hebben op Dinsdag 22 Juni e.k. De ingezetenen worden beleefd doch dringend uitgenoodigd door het doen van milde bijdragen van hunne belangstelling in deze echt vaderland- sche instelling te doen blijken en de commissie alzoo in de gelegenheid te stellen de vele be hoeftige Nederlandsche verminkten en oudstrijders voortdurend uit het fonds te kunnen ondersteunen. Waalwijk, 18 Juni 1886. Burgemeester en wethouders voorn., De burgemeester AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. WAALWIJK Zondag 20 Juni 1886, zal door de har monie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Les chasseurs Luxemburgeois, marche. Steenebrugge. 2 Souvenir de Campine, fantaisie, Rodolphe. 3 Solo en koor uit de opéra //Le Trouvère/'

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2