Burgerlijke Stand Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN De vraag naar goed beleerd zooileder wordt iets levendiger. ROTTERDAM, 18 Juni 1886. Bericht van de makelaais M. C. W. BREUKELMAN. 321de STAATSLOTBRIJ. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. Trekking van 16 Juni. No. 12352 f 50000; no. 2593 10034 f 1000 no. 63 6279 9654 12339 14106 17584 17929 f400 no. 8017 9019 13144 20824 f 200; no. 2540 4276 6744 7791 10125 12328 12828 13914 14451 18225 18519 19991 en 20769 elk f 100. Trekking van 17 Juni. No, 4543 f1500; no. 2766 4423 6440 8022 14778 f 1000 no. 2097 9993 12158 13626 19419 f400; no. 675 3972 f200 no. 2561 2855 3232 4147 13723 15296 15662 15831 en 20277 elk f100. Trekking van 18 Juni. No. 11996 f 100.000; no. 7960 f1500 no. 3624 f2000 no. 999 12047 16809 flOOO; no. 655 3693 7094 11844 14588 18486 19552 f400; liberalen 43 anti-revolutionnairen 23 i katholieken 18? 43 conservatieven 2 t)e anti-rev. en conserv. betalen waar schijnlijk het heeie gelag, daar de heer Ree kers te Haarlemmermeer bijna zeker herkozen wordt en de katholieken dan allen weder zijn herkozen. Zelfs de leiders der anti-re volutionnairen, Kenchenius en de Savornin Lobman, zijn op het slagveld gebleven. Laatst genoemde komt nog in herstemming te Goes; eerstgenoemde is voor oogenblik geheel van de baan geschoven; de conservatief graaf R. J. Schimmelpenninck bleef in Den Haag in de minderheid tegenover zijn liberalen tegenstander. Onder toezicht van 't lid van gedep. staten jhr. Jos. De la Court, zijn tot schat ters bij de onteigening ten behoeve van de verlegging der rivier de Maas naar den Aroer benoemd de heeren Mr. H. F. C. Rits, kan tonrechter te Waalwijk, hoofdman; L. Van den Broek te Nieuwkuik, N. Muraij ge meente-ontvanger te Engelen, W. Van Uit hoven raadslid te Wijk c. a., H. A. Zijl mans raadslid te Raamsdonk schatters en A. Van de Koppelburgemeester van Alm- kerkadministrateur. In verband met het door den raad van 's Bosch genomen besluit tot het instellen van eene weekmarktheeft de kamer van koophandel aldaar, als daartoe uitgenoodigd, voorgesteld die markt te houden op Dinsdag, en daaraan te verbinden eene beurs voor gra nen enz. Een nieuw „veiligheidstuig", om het op hol slaan van paarden te voorkomen is uitgevonden door den Heer Eugene Diaz, te Parijs. In tegenstelling met andere tuigen van dien aardwelke op den kop van de paarden werkten, werkt dit op het kruis en de beenen van het dier. Zoodra het paard op hol gaat kan de bestuurder door een enkele beweging van de teugelsbewerken dat de //broek" over de achterbeenen van het paard valt, waardoor het in zijn bewegingen belemmerden bijna onmiddellijk tot staan gebracht wordt. Bij proefnemingen voldeed het veiligheidstuig zeer goed. In de weverij des heeren Ramaer te Helmond heeft het werkvolk Zaterdag jl. den arbeid gestaaktom reden de patroon werk onderhanden gaf, waaraan slechts f2,50 a 3 per week te verdienen was. De werkstakers poogden ook het volk van andere fabrieken te verleiden, hun voorbeeld te volgen doch te vergeefs. De geweldige rtgenbuien, die in den namiddag en avond vie len, werkten mede om die beweging te doen bedarenzoowel als de versterkingdie de maréchaussees van verschillende zijden had ontvangen. Thans is alles weer rustig. Die boeren hebben het altijd gedaan. Een eenvoudig boertje uit Beerta liet uit goed heid een jongen bij zich in den wagen stap pen. Een oogenblik later passeerden hen de commiezen en dezen met hun fijne neuzen houden den wagen staande en ontdekken bij den jongen smokkelaar een zekere hoeveel heid spiritus. Men begrijpt hoe het boertje stond te kijkentoen de paarden en wagen mee in beslag werden geuomen en alleen tegen borgstelling in zijne handen konden wor den gelaten. Maandagmorgen ongeveer 6 uur is onder Dubbeldam op den spoorweg, even voorbij het Yisschertje, het lijk gevonden van een manspersoon met zwaar verwond hoofd, nl. eene groote diepe snede over het voorhoofd bij de oogen. Uit de papierenwelke bij hem gevonden werden, kon men zijn identiteit bewijzen en bleek 't, dat het zekere heer S. uit Amsterdam was, een gefortuneerd man. Daar nog geld bij hem werd gevonden, alsook verschillende kleinöodiën, o. a. een gouden horloge is het vermoeden gewettigddat S. zich op den spoorweg heeft gelegd en over reden is door den laatsten trein van Arn hem. Dit vermoeder, wordt nog versterkt door het feitdat de ongelukkige zich 'sdaags te voren nog op de spoorbaan heeft begeven, hetgeen niet geoorloofd iszoodat deswege proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Men schrijft uit Roermond Een bejaard man uit Haren een Pruisisch dorp nabij onze grenzen, die Roermond bezocht, werd in de nabijheid der stad op klaarlichten dag, door een 20jarig landbouwer P. E. uit Echt, mishandeld en zwaar verwond. P. F. is kort daarop door de maréchaussee achterhaald en naar de gevangenis te Roermond gebracht. Men meldt uit schijndel Heden nacht circa 1 uur woedde hier een hevig onweder waardoor brand ontstond in een huis door 5 gezinnen bewoond. In een oogen blik was alles vernield vijf geiten 3 varkens en 2 honden kwamen in de vlammen om en met moeite werden de bewoners, waaronder ou den en jongen van dagen gered. Maandag zijn door de politie te Nijmegen twee vrouwspersonen in hechtenis genomen, we gens een in den nacht te voren door haar ge- pleegden diefstal op den openbaren weg van eene aanmerkelijke som eeld ten nadeele van een 60jarigen touwslager uit Iluisen. Twee sjouwerlieden zijn wegens medeplichtig heid ingerekend. Allen zijn oude bekenden der justitie. Door de maréchaussée te Gulpen is proces verbaal opgemaakt tegen den gemeenle veld wachter te Margraten (Limburg) wegens het ver- koopen van jenever in het klein zonder van de vereischte vergunning te zijd voorzien. Uittreksel uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te y Waalwijk, y/\ Slot. In vergelijking met de naast vorige jaren, mocht de toestand der schoenmakerij in 1885 voor deze streek maer bevredigend heeten. Het artikel was geregeld gevraagd, en mocht reeds bij vorige verslagen, ten opzichte der concurrentie met Duitschland getuigd wor den dat deze iu beteekeuis verloor sedert het afgeloopen jaar is die mededinging voornamelijk beperkt tot kinderwerk maar daarin is Duitschland ons zoover voor dat hier als het ware dat artikel niet meer gefabriceerd wordt. Of daartegen niet te concurreeren is Wij meenen deze vraag veilig bevestigend te kunnen beantwoorden maar geloovendat onze fabrikanten er zich niet genoeg op toeleggen. Wanneer in an dere streken van Noord-Brabant de schoen industrie minder goed marcheert, dan geloo ven wij dit eensdeels te moeten wijten aan de omstandigheid, dat in de Langstraat de fabricatie beter is en anderdeels elders meer grof werk gemaakt wordt, waarin mogelijk in verband met den algemeenen werknood niet zooveel handel is. Opmerking ver dient het feitdatterwijl de laatste jaren vele kleine baasjes ophielden en er als het ware geene nieuwe opstonden, er zich schoen makerijen beginnen te ontwikkelen grooter dan wij hier gewoon zijn. Vooruitgang in deze richting is wellicht op den duur nood zakelijk om te concurreeren doch de gele gelegenheid voor den oppassenden werkzameu schoenmakerom zich een eigen zaakje te vormen en langs dien weg vooruit te komen, gelijk dit altijd het eigenaardige voordeel onzer industrie was en waaraan deze streek zooveel te danken heeftzou daardoor moeielijker worden. In de Nederlandsche fabriek van lederar- tikeleD te Baardwijk was het geheele jaar werk grootendeels ten behoeve van het le ger. De aanbestedingsprijzen waren echter zeer laag, zoodat de arbeid weinig loonde, en de arbeiders daardoor meer gebaat worden dan de werkgeefster. De directie achtte dien toestand echter nog te verkiezen boven ge brek aan werk waardoor opnieuw werkvolk zou moeten ontslagen wordenen toonde ook daardoor een open oog te hebben voor de moeielijke tijden voor den werkman. De lijmfabriek zette geregeld hare werk zaamheden voort, doch volgens verklaring van fabrikanten met weinig voordeel. Met den verkoop van de gefabriceerde lijm ging het ondanks de prijsverminderinguiterst langzaam. Dit artikel schijnt ook onder den indruk te verkeeren der algemeene malaise, zoodanig zelfs dat er slechts voor dagelijk- sche behoefte plaatsing te vinden is. De groote aanvoeren van het buitenland tot uiterst lage prijzen aangeboden, sluiten alle concur rentie af. In de fabriek van leestklaar schoenwerk te Besoijen wordt met toenemend succes ge arbeid. Ook daar wordt het bewijs geleverd, dat het binnenlandsch fabrikaat met het bui- tenlandsch kan concurreeren, zoowel wat de élégance en soliditeit der verschillende arti kelen als wat de prijzen betreft. Er zijn nu reeds een dertigtal meestal vrouwelijke ar beidsters aan 't werk en de fabrikanten zou den dit artikel nog beduidend kunnen uit breiden, indien het werkvolk in deze streek meer geneigd was om op fabrieken te werken. De handel in leder en sckoenmakersfour- nituren is zeer belangrijk. Het verbruik in deze streek is er wel wat minder op geworden en de vrije invoer uaast de luttele rechten, die voor eenige gefabri ceerde artikelen in het moederland zoowel als in Nederlandsch-Indië worden gehevenge voegd bij de hooge tolrechten van het bui tenland tegenover onze industrie, verijdelen ontegenzeggelijk rechtmatige winsten doch niettemin trachten onze fabrikanten en leer handelaars in het binnenland zooveel moge lijk hunne relatien uit te breiden en buiten- landsche concurrentie het hoofd te bieden. Wij verwijzen omtrent den omzet naar het verslag over 1884 daarin was even als in de prijzen weinig verandering, vooral wat de prima soorten zoolleder betreft. Inferieure soorten waren daarentegen bij veel aanbod lager en dikwijls moeilijk te plaatsen. De ongunstige jaren voor de looierij gaven er aanleiding toedat er over 't algemeen minder gewerkt werd, welke omstandigheid veel invloed op het schors verbruik uitoefende. Men kou dientengevolge in 't voorjaar met moeite de prijzen staande houdenzoodat er van het gewin 1884 verschillende partijen onverkocht bleven. Het gevolg daarvan was, dat de nieuwe Geldersche schors tot f4. a f4.50 per 65 KG. (vrij stroom), terugliep. Doch in den loop van het jaar kwam er veel vraag en herstelden zich de prijzen tot f5.- a f 5.30 doordat de verhouding van ruwe huiden met het gelooide leder beter werden de looiers over 't algemeen minder schors hadden ingeslagen dan zij aanvankelijk meenden noodig te hebben. De qualiteit der schors was dit jaar weer zeer goed. De invoer van Geldersche schors bedroeg pm. iy2 millioen KG. Omtrent den invoer van Franscheen Bel gische schors met bestemming voor deze streek zijn ons geene vertrouwbare opgaven verstrekt. Het verbruik is in-elk geval minder dan vroegerde prijzen voor goede waar waren f70,— h f76.— per 1000 KG. Overigens neemt het verbruik van vreemde looimiddelen zeer toehoofdzakelijk is dit het geval met garouille Afrikaansche wor telschors en valonea, welk laatstgenoemd pro duct uit Smyrna wordt aangevoerd. Voorts worden gebezigd diverse extracten o.a. kas tanje extractalles met een zeer sterk looi- gehalte. Deze soorten worden min of meer vermengd met inlandsche schors. De resultaten zijn zeer bevredigend. De toepassing vereischi eenige studie en omzichtigheid. M T Groote Wereldtentoonstelling te Liverpool. Van onzen eigen correspondent. Liverpool, 16 Juni. In het tweede gedeelte der hoofdgalerij is alles bijeeugebracht in verband met reizen te land en wel hoofdzakelijk de vervoermiddelen, waarvan men zich vroeger bediende, en die nu uitgevon den zijn om zich te verplaatsen. Door tusschenkomst van de Engelsche consuls zijn de regeeringen van bijna al'e rijken uitge noodigd geworden, om in het belang der expositie tijdelijk datgene te willen afstaan wat tot nut eu luister van deze afdeeling zou kunnen bij dragen. Het Engelsche gouvernement waarborgde een onberispelijk transport en nam alle kosten op zieh. Bijna zonder uitzondering toonden alle rijken hunne medewerking in het zenden van allerbe langrijkste eollectiëu. Eene te gedetailleerde beschrijving te geven van alles, wat hier ter beschouwing aangeboden wordt, zou ons bestek wederom verre te boven gaan. Van een onbeholpen voertuigwaarvan de eenigste verdienste i3 dat het kan worden ge trokken, klimt men op tot de tegenwoordige schitterende staatsie- en hofrijtuigen, four-in- hands, enz. Bijzondere vermelding verdient de collectie arren en sleden die uit verre oorden naar hier zijn overgezonden. De schoonste zijn twee arren, die het eigendom zijn vau koningin Victoria, en ten geschenk ontvangen van den vorigen en den tegenwoordigen keizer van Rusland. De koningin heeft verder nog ingezonden verschillende luxe-rijtuigen mede cadeau's van vorsten eindelijk nog de reiskoets, waarvan zij cn haar gemaal zich bedienden toen de spoor wegen nog minder algemeen waren. Ook de reiskoets waarvan sir Mozes Monte- fiore zich 60 jaren geleden bediende, is tentoon gesteld, waarin slaapplaats, bibliotheek, schrijf tafel en alle verdere gemakken zijn op te merken. Op het gebied van het postwezen maakt men kennis met de eerste editie diligencen waarvan de indruk is, dat meu, daarvan gebruik makende, zeker niet voor zijn pleizier uit is. Als laatste herziene en verbeterde uitgaven strekken de postrijtuigen, die nu nog in sommige gedeelten van Engeland cu Schotland gebruikt worden en door 4 en 6 paarden getrokken worden. Ou- noodig te vermeldendat deze rijtuigen aan pracht en comfort niets te wenschen overlaten. In eene andere sectie, tot dezelfde afdeeling behoorende, vindt men modellen van zadelwerk, sporen, gebitten tuigen eu stalbenoodigdhedsn, zooals een paar eeuwen geleden in gebruik, en de beste proeve van hot tegenwoordig voorhandene. Dat het geëxposeerde in deze afdeeling en toegevoegde secties belangstelling wekt, blijkt uit de duizenden bezoekers, die zich onophoudelijk hier bewegen. Niet minder druk is het iets verder, waar illustraties voorhanden zijn van, wat men zou kunnen noemen, de spoorweg-periode. Het eerste lijntje, dat in Engeland den 15 September 1839 voor het publiek geopend werd, bracht verbin ding tusschen Liverpool eu Manchester. Een gedeelte terrein in deze sectie is belegd met de rails en de leggers, zooals deze er destijds uit zagen, en daarop is geplaatst de /Rocket", de eerste locomotief, die werd in dienst gesteld. Wegens gebrek aan technische kennis moet hier, zij hel ook met leedwezen, afgezien worden van eene beschrijving, hoe deze eerste locomotief was samengesteldmaar hoe dit ook zij, de aanschouwing er van, ir. verband gebracht met de gewichtige gevolgen maakt een levendigen indruk. Om het contrast goed te doen uitkomen is ter zijde van de Rocket" door de North western Railway Comp. de laatste locomotief geplaatst, die in hare werkplaats vervaardigd is, met bestemming om dienst te doen voor expres- treinen. Met behulp van deze machtige machine kan een afstand van 60 tot 80 Eng. mijlen in één uur worden doorloopen. Ook de spoorweg rijtuigen van alle klassen van vroegere en latere inrichting en constructie zijn aanwezig. Voor ieder die belaDg stelt om grondig de geschiedenis te kennen, wat in de laatste 50 jaren op het gebied van spoorwegen heeft plaats ge had, is een bezoek aan deze sectie van meer nul dan het lezen van verschillende over dit onderwerp handelende dikke boekdeeleD. mm:'ir m\\ \ut m ii Mw—wwtu.—mi SPRANG. ONDERTROUWD: Cornelis van der Bijl, 27j., met Johanna de Jong, 32 j. van Vrijhoeve-Capelle. GEHUWD: Jacobus Nieuwenhuizen, 27j., met Neeltje Wouterina van der Escli, 26 j. GEBORENJohannes Willem Z. van Arie Willem van Os en Wilhelraina Martijna Bogers. Lamberdina Cornelia, D. van Johannes Maijera en Jenneke Cornelia van Dommelen. Marinus Jacobus, Z. van Pieter Broek? en Mar tij na Versteeg. OVERLEDEN: Christofi'el Kuijpers 78 jaren. Meijer Hakkert, 25 j. Hendrik Antonie Mole- graaf, 8 weken. Johannes Jac. Elisa Rijken 25 j. WAALWIJK, 18 Juni. De markt was niet ruim voorzien van hoornvee de handel was niet vlug. Kalfkoeien golden f 125 205. Dito vaarzen f 75 a 160. Weilarameren werden van f3.20 tot f6,10 gre tig gekocht. Biggen golden f6,00 4 f 11,75. Ter botermarkt aangevoerd 638 KG.van 0.85 a 0.95 per KG. verkocht. Eieren f3.50 a 4.25 per 100 stuks Ook voor licht en middenwichten is de opinie wel zoo goed, altijd in de goede qua- liteiten. Inferieure tvaar wordt veel aangeboden en ruimt slechts tegen onvoordeelige prijzen langzaam op. De markt voor schors is zeer vast. De uieuwe zal Jets hooger zijn dan ver leden jaar; bij het einde dezer maand worden de prijzen gezet. In de gisteren gehouden inschrijving werden verkocht No. 138 139 143 144 145 146 147 150 151 152 153 156 158 159 160 162 163 164 166 167 168 169 170 175 176 180 181. AMSTERDAM, 18 Juni. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. Huiden. De inschrijving op 16 Juni jl. liep coulant af; van de pl. m. 10000 stuks Oost-Ind. rnnder- en buffelhuiden werden opgehouden No. 463, 72 buffelhuiden. 472, 294 476340 runderhuiden. 478, 632 buffels. 481 302 runders. u ^8218 u 483, 1900 484. 1949 Het verkochte ging om en bij taxatie. Ex inschrijving 4 Mei jl. Zijn afgedaan: No. 426 32 Padang runderhuiden en uit de hand 160 Padang runderhuiden. Inlandsche artikelen blijven zeer flauw gestemd. LONDEN, 18 Juni. Aan de Daily News wordt uit Konstantinopel gemeld dat er voortdurend eene bijeentrekking vau Russische troepen in Bsssarabic plaats heeft. Dit verontrust de Porte te meer, daar de Russische regeeriug ic den loop dezer week twee nota's aan de Porte heeft ge zonden, waarin aangedrongen is op het betalen der oorlogsvergoeding. De Porte vreest een aan val van Rusland in Klein-Azie. Daarom ver sterkt zij Erzeróum en andere grensplaatsen in Ai menie. De Porte heeft afgezien van het vcornemen om van Griekenland vergoedin te eischen wegens de gemaakte oorlogskosten.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3