Nummer 52. Donderdag 1 Juli 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Bh UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ymaaggmmga Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo eo 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De staatscommissie, welke na de werkstakingen in het land van Luik, van Charleroi en van Ber gen door de regeering is in het leven geroepen en welke kortheidshalve met den naam van „Commission du Travail" wordt aangeduid, heeft in bare algemeene vergadering van Donderdag enkele besluiten genomeu omtrent de wijze, waar op zij een deel barer taak volbrengen zal. In beginsel was reeds vroeger besloten tot het houden eener enquête over het heele land omtrent den toestand van nijverheid en bedrijf in hun vollen omvang. De enquête zal zoo werd Don derdag besloten schriftelijk en mondeling zijn de vragenreeks, voor zoover de groote industrie betreftwaarop schriftelijk antwoord gevraagd zal worden is reeds vroeger vastgesteld en na lange discussie besliste de meerderheid, dat niet de schriftelijk inkomende antwoorden zullen wor den afgewachtvooraleer de mondelinge enquête plaats heeft. Met deze zal te gelijker tijd een begin gemaakt worden. Ter gemoetkoming aan den wensch van prof. H. Denis die ook werklieden als leden tot de commissie wilde zien toetreden is besloten dat als gedelegeerden tot deelneming aan de enquête uitgenoodigd zullen worden werklieden die ten aanzien der enqête dezelfde bevoegdheden zullen hebben als de commissie-leden en bovendien ook in het genot van vacatie gelden zullen gesteld worden. Zij zullen dientengevolge wel lid kunnen zijn der subcommissies die de enquête leiden, maar niet van de staatscommissie welkezooals de voorzitter, de heer Pirmez, opmerkte door de regeering benoemd iszoodat hare leden alleen aan die benoeming hunne bevoegdheden ontleenen kunnen. Eindelijk is nog besloten dat het land voor het houden der enquête in vijf deelen ge- deren en de arrondissementen BrusselLeuven en Ath3o. de provincies Namen en Luxem burg en de arrondissementen Doornik, Soignies, Thuin en Nivel4o. de arrondissementen Luik, HoeiVervicrs en Waremme 5o. de arrondis sementen Charleroi en Bergen. De landbouw-enquête zal geheel van de nij verheids enquête gescheiden blijven en door de commissie in eene latere bijeenkomst geregeld worden. De werkstakingen te Gent hebben zich na ,de laatste berichten no^ uitgebreid. Het schijnt dat de werkstakingen niet zijn ontstaan door toedoen van het centraal comité der socialistische arbeiderspartij te Gent. Het comité toch maakt een schrijven openbaar, waarin het de arbeiders aanspoort lijdelijk te berusten in hun slavenlol en eerst eene betere organisatie af te wachten. Hier en daar zijn de arbeiders dreigend opge treden, doch de ongeregeldheden waren nergens zoo ernstigdat de politie niet bij machte was haar te beteugelen. De berichten van heden deelen mede, dat alles zeer rustig is. Prins Victor heeft Brussel Donderdagavoud reeds weer verlaten, hij is naar Lucerne vertrok ken. Van daar gaat hij naar Italiëmet het plan eenige dagen aldaar te vertoeven. Daarna komt hij weder te Brussel terug. Tegen het midden of het einde Juli zal het hof van cassatie de zaak Van der Smissen ter hand nemen. Een bewoner van Seraingschoenmaker van beroep, toonde een zijner vrienden een- nieuwe revolver en verklaarde hem hoe het wapen behandeld moest worden. De vriend raadde den schoenmaker toch voorzichtig te zijn waarop deze antwoordde O met dit wapen is niet het minste gevaar het werkt slechts wanneer men het commandeertZiet ge,zeide hij, dat er .geen gevaar is en tegelijk stak bij den letzeifde oogenblik ging De kamer heeft met 242 tegen 216 stemmen besloten het wetsvoorstel tot afschaffing der adelijke titels niet in overweging te nemen. De minister van justitie heeft bij de kamer ingediend een ontwerp van wet betrekkelijk het aanplakken en het in het openbaar uitstallen van oproerige geschriften. Voor dit ontwerp, blijkbaar uitgelokt door het manifest van den graaf van Parijs vroeg de minister de urgentie. Paul de Cassagnac van oordeel dat de be raadslaging over dit wetsvoorstel geen vertraging mocht ondergaan verklaarde zich voor de ur gentie. Ir. afwachting van die beraadslaging begon hij alvast het ontwerp heftig te bestrij den. Hij noemde het eene bedreiging var. de vrijheid van drukpers. Men zit op de ministe- rieele bank te beven, en heeft slechts één middel om zicbzelven gerust te stellen, namelijk een slot te leggeu op den mond zijner tegenstanders. Men meende, dat alles gedaan zou wezen met het vertrek der prinsendoch dat was eene dwaling. De prinsen hebben gesproken; zij hebben tot Franrijk gezegd wat zij het moesten zeggen, en de regeering, om het beslissende uur te ver tragen, stelt maatregelen voor als die waarvan de kamer thans kennis nam. Het practische doel heeft voor het overige dit ontwerp gemistwant het koninklijke woord en het keizerlijke woord zijn door de pers tot in de meest] afgelegen gehuchten van Frankrijk ge bracht. Clémenceau wilde zich wel vercenigen met de urgentverklaringmaar wilde niet de dadelijke discussie. Hij zag in het ontwerp een valstrik voor de republikeinen. Hij wild6 wel medewerken tot het maken van wetten tegen eenige daad van dezen of genen pretendent gerichtmaar wanneer de regeering verder wil gaan weigert hij haar te volgen. De minister verzekerde, dat de regeering geen werk van reactie wil. Zij wil de vrijheid hand kamer zich vereenigde met het voorstel om het ontwerp urgent te verklaren. In eene steenkolenmijn nabij Lure de- parlement Haute Saóneheeft er 's nachts te 2 ure eene ontploffing van mijugas plaats gehad. Op dat oogenblik waren er 24 werklieden in de schacht. Zij werden alle bedolven onder een berg van puin. Er zullen verscheidene dagen verloopen eer het weggeruimd is. Het is dus zeer twijfelachtig dat iemand gered zal worden. Elf lijken zijn reeds naar boven gehaald. De prefect van Haute-Saone de onderprefect van Lure de officier van justitie en de kommandant der gendarmerie waren spoedig op de plaats aanwezig. Door de zorg van den prefect is er eene openbare inschrijving geopend tot onder steuning van de nagelatene betrekkingen der slachtofters. Had de ontploffing bij dag plaats gehad, hoe veel grooter zou het onheil geweest zijn. Bij dag toch zijn daar ter plaatse 250 werklieden in de mijn. De Spaansche spoorwegen laten over 'talgemeen nog zeer veel te wenschen over vooral die van den Canimo de hierro del Norte. De dienst op de lijn tusschen Madrid en Lissabon via Caceres kan niet slechter zijn dan hij nu i9 wat betreft regeling vertrekuren, stations, wagens en snelheid, welke laatste zelfs voor exprestreinen niet meer dan 33 k.M. per uur bedraagt, zoodat 21 uren reizen vereischt wordt tusschen Madrid en Lis sabon waartoe tien uren sporens ruim voldoende zou zijn indien de politiek niet in alle spoor- wegdirectiën hare vertegenwoordigers had die het verzuimen de maatschappijen te houden aan de voorwaarden harer concessie. Zulk een schan daal dat het openbare en internationale verkeer benadeeltzou dan spoedig eindigen. fortugal zal in het begin

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1