Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. Uithoofde van de ker mis zal deze courant de volgende week slechts éénmaal verschijnenen wel Woensdagnamiddag. |TjgJ^^Van het nummer van aanstaanden Zondag zal een groot aan tal exemplaren in de om streken GRATIS verspreid worden. Advertentien voor dat nummer worden tijdig ingewacht. BINNENLAND. ging eene stormachtige beraadslaging vooraf, bij welke Sagasta de republikeinen vijanden des lands noemde, doch tevens verklaarde ciat het ministerie ondanks hunne houding, het liberale programma getrouw zal blijven. De tijdingen uit Birma zijn alles behalve opvroolijkend. De Engelschen hebben gevoelige nederlagen geleden en het geheele land verkeert in opstand. De opstandelingen beschikken zelfs over aanzienlijke strijdkrachten en geschut aan de grens van eigenlijk Britsch Birma. Nu blijkt eersthoe weinig waarde de militaire promenade van generaal Prendergast had. Mandalay kon hij gemakkelijk bezetten en den verwijfden Thee- bau uitbannen maar het moeilijkste gedeelte der taak vangt nu eerst aar.. Het zal nog laug duren en hel kan veel geld en menschenlevens kosten alvorens de Engelschen het nieuwe win gewest in onbetwist en duurzaam bezit kunnen nemen. In de centrale crimineele rechtbauk is Edward Rowdon de advocaat vrederechter en gentleman die strafrechtelijk vervolgd werd wegens het belasteren van mejuffrouw Lane Eox, dochter van Lord Conyersveroordeeld tot eene enkelvoudige kerkerstraf van achttien maanden. Hij had aan de redactie der Morning Post ge schreven met verzoek in dit biad zijne „aan- siaande echtverbintenis" met genoemde dame bekend te maken. Was dit laster? De advocaat van den beklaagde betoogde van neen. De voorzitter van het hof zeide dat het afhing van omstandigheden. Was de aankondiging berekend, om de jonge dame bloot te geven aan den spotlust en de verachting van het publiek dau kon zij niet anders dan lasterlijk worden genoemd. De jury bleek het eens te zijn met deze interpretatie. Ongetwijfeld gaf bij haar den doorslag de stel selmatige vervolgingmet welke Rowdon hst voorwerp zijner zoogenaamde liefde jaren lang had lastig gevallen. Ouder de vele bijzonderheden omtrent koning Lodewijk II. van Beieren medegedeeld wordt in een brief uit Hohenschwangau aan de Köln. Ztg. verhaalddat de ontzagelijke uitgaven van den krankzinnigen vorst vooral daarom zoo groot werden dat hij zich niet door natuurlijke hin dernissen liet belemmeren in het [volvoeren van zijn wenschcn. Als hij b. v. iets binnen veertien dagen voor 50 mark kon krijgen en binnen vijf dagen voor 5000 mark dan siond hij er op het in vijf dageu te hebben. Ook zijn er dikwijls paarden van een paar duizend gulden doodgereden, 's nachts, door weer en windom den koning een door hem begeerd voorwerp eeuige uren vroeger te verschaffen. Geld was hem te „gemeen" om zich er over te bekommeren. Ook vond hij elke verlichting, behalve die door waskaarsen, „gemeen„. Er zijn ongelooflijke sommen aan waskaarsen verbrand in zijne paleizen. Soms kostte de verlichting van Herrenchiemsee of Neuschwanstein in een nacht (de nachten duurden daar dikwijls 18 uren) f3000 a f3600. De koning hield zooals men weetvan het wintervermaak van sledevaarten soms midden in den nacht. Maar toch was hij er op uit, op zijn landgoed Linderhof den winter in zomer te veranderen. In alle grotten moest het warm zijn het kunstmatig aangelegde meer mocht niet bevriezen twee mijlen in het rond moest on- middelijk alle sneeuw zorgvuldig van den grond en de boomen verwijderd worden opdat alles voor den koning op zijn waudelingeu een zomer- achtig aanzieD zou hebben. Voor dat doel waren 's winters 80 a 100 menschen dag en nacht bezig. De berichtgever van de Frankforter Zeitung schrijft uit Würzburg "Zoocven kom ik van de plaats des onheils terug. De botsing vond plaats ongereer 3 mijlen "boven Würzburgjuist op een puntwanr de straatweg de spoorbaan snijdt. De weg maakt daar juist een kromming, zoodat. de beide ma chinisten eikaars treinen niet bijtijds kouden zien en daarom niets konden doen om de hevigheid der botsing te verminderen. Toch is de sneltrein nog geremd waardoor deze betrekkelijk minder heelt geleden dan de posttrein, die in volle vaart kwam aanrijden. De beide locomotieven zijn geheel in elkaar gedruktmaar de weg is weer vrij en de treinen kunnen langzaam de plaats passeeren. „Een vergissing van den wisselwachter schijnt niet mogelijk daar tusschen Würzburg en Rot- tendorf geen wissel is. Vermoedelijk is dus de fout aan een der beide stations begaan. De posttrein moest te 1 uur 20 min. te Würzburg wezen en de sneltrein te 1 uur 20 van daar vertrekken. De posttrein was echter te laat doch niettemin vertrok de snekrein en wel op hetzelfde spoorofschoon van Würzburg tot Rottendorf dubbel spoor is. Men vertelt nu dat te Rottendorf een telegram uit Würzburg verkeerd is opgevatzoodat daardoor de ont moeting der beide treinen mogelijk werd." Van de gewonden zijn in het hospitaal te Würzburg nog 5 personen overleden zoodat tot dusver 15 personen het leven verloren. Voor zoover zij herkend konden worden zijn de slachtoffers meest Duitschersvan de overige gewondendie nog in het hospitaal worden verpleegd, zijn enkelen zeer gevaarlijk gekwetst. De kwetsuren bestaan uit ernstige been- en armbreuken hoofdwonden en inwendige beiee- digingen. Tot de gewonden behooreu ook eenige Russische heeren en dames uit St. Petersburg. De sneltrein is er vrijgoed afgekomenmaar van den posttrein is niets meer overgebleven dan een hoop afbraakwaaruit de rechtopstaande kolenwagens hoog uitsteken. Omtrent het reeds gemelde vreeselijke ongeluk in de Siciliaansche zwavelmijnen wordt het volgende r.ader bericht. De ramp was het ergst in de voornaamde en rijkste mijn de Minitella. In den geheelen omtrek hoorde men, 's morgens te 10 uren plotseling een hevig onderaardsch gerommelen toen men verschrikt naar de mijn sneldegaapten daar een aantal klooven, som mige 50 meter breed, waaruit dikke, verslikkende rookwolken opstegen welke door den wind voortgedreven tot op 6 kilometer afstands waar genomen werden. Er waren op het oogenblik van de ramp 200 arbeiders in de mijn. Daarvan werdendoor arbeiders en pioniers, met inspanning van alle krachten 14_ gered. De overige 186 zijn zonder twijfel om het leven gekomen. Men heeft echter slecht 46 lijkeu gevonJen, die treurig misvormd waren. De schadedoor het ongeluk veroorzaakt bedraagt eenige millioenen lires, en 2000 arbeiders zijn broodeloos er door geworden. De verslagen heid in den omtrek is grootvooral te Naro Palma en Campobello. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad in de dynamietfabriek te M'Caiusvillein den Amerikaansche staat New Jersey. Van tienman nen die zich dicht bij de ontploffende massa bevonden, werd geen herkenbaar overblijfsel meer teruggevonden en twaalf andere werklieden wer den ge .vond. De ontplofte hoeveelheid dynamiet was 2.500. pond en de gro van het gestolene gevonden, op 100 dollars na, welke de jonge dief aan allerlei fraais en snoe perijen had uitgegeven Van een ander, nog veel jonger misdadiger wordt uit South Akron (Ohio) bericht. Een knaap van zes jaren heeft daar een vierjarig makkertje, op wien hij zich boos maaktemet een revolver van zijn broeder gedood. Waalwijk, 7 Juli 1886. Z. M.'s besluit van 29 Juni, waarbij bepaald wordt dat de buitengewone vergadering der staten-generaal in vcreenigde zitting der beide kamers op Woensdag 14 Juli e.k., des namiddags te één uur geopend zal worden is opgenomen ic de St.—Ct. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben aan de provinciale staten een voorstel gedaan tot conversie van een gedeelte der 4pCt. rentegeveude provinciale schuld, ten bedrage van ruim f 1,000,000, in eene rentegevende schuld van pCt. Ter voldoening aan art. 6 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125) zija op de secretarie der gemeente 's Hertogenbosch ceder- gelegd de stukkenbetreffende de uitbreiding van het spoorwegstation aldaar, in verband met de aansluiting van deu spoorsveg 's Hertogenbosch Zwaluwe. Bij hel verhoor dat Belderok de Am- sterdamsche socialist, voor den rechter-com- missaris onderging, antwoordde hij op de vraag, waarom hij de bewuste biljetten had aangeplakt: „Natuurlijk opdat het publiek ze lezen zou Zaterdagnacht werd weder een oproerig, niajes- tcit-schennend biljet tegen de muren der beurs te Amsterdam geplakt. VolgeDS het Geil. Politienieuws v. rzette Bel derok zich bij zijne arrestatie ciet en was hij zelfs zoo ontsteld dat hijaan het bureau van politie gekomen vier kommen water gebruikte om wat tot bedaren te komen. Een millicien te Geertruidenberg in gar nizoen die op eene verboden plaats was gaau zwemmen is a'daar verdronken. Zondagnamiddag wilde de achtjarige W. v. W., zoon van den stoombootkapitein J. v. W., met behulp eener ladder, van den wal aan boord van de in de haven te 's Bosch liggimde stoom boot zijns vaders afdalen, met het noodlottig gevolg dat het kind van de ladder tusschen de boot en den wal in het water viel en, vóórdat hulp kon zag hangen schrikte zoodanig dat zij instede van haar man onmiddellijk te bevrijden naar haar zuster liepdie een kwartier van haar af woont en daarna de politie waarschuwde. Men vermoedt dat huiselijke oneeniglicden de reden van dit treurig geval zijn. Te Lochera zijn Donderdagochtend om streeks half zeven uurvier werklieden allen hoofden van gezinnen aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl zij bezig waren met het met selen van een kelder in de Molenstraat, werden zij door een jongetje gewaarschuwd dat de zij muur van het da'araangrenzend perceel begon los te laten. In een oogwenk waren zij uit den kelder verdwenen een paar seconden daarna was de muur reeds geheel ingestort. Vrijdagmorgen ontstond te Ransdaal (Klim men) een felle brand in de woning van S. Kichen, welke zich spoedig aan de oaastbijgelegen huizen mededeelde, zoodat ook de hoeven, bewoond door W. Fussen F. Ubags en \Y. Vuchtengeheel vernield werden. Gelukkig was het vee in het veld en in de weidealleen een vette stier 9 varkens en 3 kalveren, aan eerstgenoemden toe- behoorendekwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Door onbekende oorzaak is het huis en de schuur van H. T. op het Moleneind te Hoeven (N.B.) tot den grond toe afgebrand. De vrouw des huizes bekwam bij het redden van den in boedel hevige brandwonden. Alles was verze kerd. Moordaanslag op den heer Stork, commissaris van politic te Amsterdam. De socialist Domela Nieuwenhuis sprak Zondag morgen in de zaal van het Volkspark te Am sterdam toen buiten deze zaal een ontzettend feit plaats gehad. Op den commissaris van politieden heer Storkwerd een even lafhartige als boosaardige moordaanslag gepleegd. Toen deze ambtenaar het terrein van het Volkspark betrad loste de socialist Geel, achter een boom te voorschijn komende „a. bout por- tant" op hem een schot, uit een met zes schoten geladen revolver, onder het geroep: „zal je ons nu nog langer trotseeren 1" Gelukkig zag de heer Stork den toelegzoodat hij nog tijdig het hoofd kon afwenden en de kogei hem voorbij het oor snorde. Onverwijld schoten de inspecteur Dorenbos en de rechercheurs Harms, Wagenaar en Panhorstbenevens twee rechercheurrs van het hoofdbureau, Van der Bult eu Van der Loo, toe, om Geel te beletten verder te vuren, waarop hij naar liet bureau aan de Oude Brug werd ge bracht. Dit geschiedde echter niet dan onder verzet van een deel der menigtewelke op het terrein aanwezig was. Met krachtige hand werd toen het geheele terrein en het daarvoor liggend pleintje schoongeveegd, waarbij eenige arrestatiën plaat9 vonden en eenige personen gewond geraak ten, o. a. de colpolteur van Niewenhuis blaadje Kramer. Deze bekwam een belangrijke verwon ding aan het hoofd en werd op last van den commissaris Stork dadelijk naar het Binnen gasthuis vervoerd. Het gepeupel poogde toen weder het Volkspark binnen te dringen door een gedeelte der scliutting af te breken welke dit terrein omsluit. Toen dit door de politie werd beletwierp men met steenen, welke voor de hand lagen. Door dit rumoer ontstond in de zaal waar Domela Nieuwenhuis zijn gewone holle tbeorièn predikte een ware paniek. De honderden hoor ders en hoorderesset) zochten links en rechts een uitweg eD en waar zij dien niet vonden, weiden de ruiten stuk geslagen. Niet dan met veel moeite gelukte het den president de orde te herstellen, waarna Domela Nieuwenhuis zijne rede kon

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2