Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. van rampen die plaats gehad zouden hebben doch slechts een 4tal mannen der brandweer hebben braudwondcn bekomen. Tegen drie ure was men den brand meester. De schade wordt op 1,200,000 francs geschat. De oorzaak wordt toegeschreven aan twee metselaars die aan het dak aan het werk waren en ondanks het verbod gerookt hadden. De werkstaking in de steenkolenmijnen van Henegouwen is nu volkomen geëindigd. Het werk is overal hervatzelfs te Hornu en te Wasmes. De troepen zullen weder vertrekken. Het proces wegens woeker tegen de firma De Sutter te Gentdie in het geheim tegen reusachligeu interest geld leende aan officieren is thans begonnen nadat een aantal der gecom- promitteerden hun ontslag hebben moeten nemen. De gewone rente die de heer De Sutter, nu onlangs „als erkeuing zijner verdiensten" gede coreerd maaktewas 30 percentmaar lang niet ieder kreeg daarvoor geld. Eenige officierendie men niet vertrouwdemoesten hunne decoration te pand geven. Onder de 38 officieren, die thans voor de rechtbank gedagvaard waren viudt men de edelst klinkende namen van België. Een majoor te Gent had „om een paard te koopen" 1000 francs noodig, en onder* teekende daaivoor een wissel vau 1620 francs, over eeue maand betaalbaareen Brussclsch officier leende dezelfde som tegen dezelfde rente „om zijne maitresse een geschenk te koopen iedere dag verzuim kwam op kolossale boete te staan men moest bovendien nog borgen stellen. De heeren De Sutter leverden ook ringen, sigaren horloges", tegen hun eigen prijs men betaalde met wissels. Bij de minderjarigen eischte de bank de handteekening van moeder of tante; de jonge officieren maakten die zelf na. In België bestaat de woekerwet nog, zoodat de bankier gestraft zal worden maar eene ge- heele reeks van officieren zal disciplinair gestraft worden. Het proces werd reeds sedert eenige maanden in de hoogste kringen met spanning tegemoet gezien. Een vreeselijk ongeluk is Vrijdagavond te elf uren op den spoorweg vau Cognac naar Segonzac (Charente) voorgevallen. Een rijtuig met negen personen bevond zich op den weg op het oogeu- blik dat een trein passeerde. Het rijtuig werd middendoor gereden. Twee der inzittenden werden terstond gedood de andere zeven zwaar gewond. De toestand van Bidel, den leeuwentemmer, is vrij gunstig. Zooals men weetwerd hij Dinsdagavond toen hij zijne gewone toeren in de kooi van een leeuwin op de kermis te Neuilly verrichttedoor het dier gegrepen en werden hem verscheidene wonden toegebracht. De be dienden slaagden er in hei wilde dier in een ander hok te krijgen en hun meester op deze wijze te redden. Bidel is naar zijne woning in te Asnières vervoerd. Verscheidene vrouwen, die in de tent aanwezig waren vielen flauw. Waarom worden ook dergelijke vertoouingen niet verboden Woensdagavond omstreeks negen ure is in de groote olieslagerij van Marchand frères te Duinkerken brand ontstaan, ten gevolge waarvan al de gebouwen en de machines vernield zijn. De schade wordt op bijna twee millioen geschat. In berichten uit Madrid wordt melding ge maakt van eene pogingom de brug van het station Riotojo (Estramadura) in brand te ste ken. Voorts ontplofte eergisteren, in de woning van een werkman te Villanueva in Catalonië eene dynamiet-patroon. De openbare meeuing begint zich over de veelvuldige aanslagen van dezen aard te veront rusten Voortdurend wordt de nederlaag der partij van Gladstone grooter. Gladstone en daarmede home-rule zijn door dezen uitslag der stemming voor eenigen tijd van hel tooueel verdwenen en een reeks nieuwe misda den der Ieren zal Engeland waarschijnlijk in hun plaats te zien krijgen. De Birmingham Daily Post zegt dat nu eene schikking getroffen moet worden niet alleen tusschen Salisbury en Gladstone, maar tasschen alle partijen onderling want opgelost moet de Iersche quaestie eer eenig ander stuk werk in handen genomen kan worden. Daartoe is echter noodigdat Gladstones partij niet verder ver zwakt worde. Dailey News verneemt, dat Dinsdag of Woens dag een ministerraad zal gehouden worden ten einde een beslissing te nemen over hetgeen de regeering naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen moet doeD. Het spoorwegongeluk bij Wurtzburg schijnt veroorzaakt tc zijn door grove nalatigheden zoodat de Beiersche staatsspoorweg een belangrijke som aan schadeloosstellingen te betalen zal hebben. Eenige personen zijn op wonderbaarlijke wijze gered. De stoker Schem die reeds van het vertrek van het laaatste station niet gerust scheen en den machinist zijne ongerustheid mededeelde had toen hij het gevaar merkte nog zooveel tegenwoordigheid van geest om te remmen en van den locomotief tc springen. Hij viel gelukkig in een naast den spoorweg loopende kuil, zoodat hij er alleen met eene verstuiking van den voet af kwam terwijl de stukken der waggons hem over het hoofd gingen. Een postbeambte die juist bezig was zijne schoenen voor pantoffels te verwisselen, weid nadat het dak van den waggon geschoven wasuit den waggon geslingerd en bekwam slechts een lichte wond. Eenige uren later begon hij teekenen van krankzinnigheid te geven. Uit Napcis schrijft men dat de Vesuvius weder aan 't werken is. De lava stroomt in de richting van Campi. Ongelukken worden niet gemeld. WAALWIJK Eondag 11 Juli 1886. 's middags 12 ure op Musis Sacrum door de liedertafel, bij den heer Van Kregten door de harmonie St. Chrispijn, op de harmoniezaal door de harmonie l'Espérance. nam. 6 uur Door de harmonie St. Chrispijn in den tuin of op de zaal van Musis Sacrum. KAATSHEUVEL. Zondag 11 Juli voormidd. ILV2 uur, op de zaal bij den heer Van Leeuwen door het muziek gezelschap „Euphonia". WAALWIJK. Maandag 12 Juli. Voormidd. lCB/s ure, Matinee door de lie dertafel op Musis Sacrum. Namidd. 6 ure. Concert door de harmonie „Apollo" van Kaatsheuvel, in den tuin van de kinderen Van Ree, voor de leden van den doelen „Recht door Zee." Dinsdag 13 Juli, Voormidd. ÏO1^ ure. Matinee door de har monie l'Espérance op de harmoniezaal van den heer A. N. van Riel. Woensdag 14 Juli, 's Avonds 81/2 uur Soiree op de Harmoniezaal. Men zie verder, ook voor de overige kermis- feestelijkheden, de advertentiëu en programma's. Waalwijk, 10 Juli 1886. Door de Uirechtsche brandwaarborgmaat schappij, agent de heer F. W. van Liemptis aan de brandweer alhier een premie uitbetaald, groot f 15, wegens het beleidvol en krachtig op treden bij den jongstleden brand bij A. Ver hoeven, bakker alhier. In de Donderdag gehouden zitting der prov. staten werd overgegaan tot verkiezing van leden van gedep. staten in de plaats vau hen, die aan de beurt vau aftreding waren en van heil, die ten gevolge van hunne aftreding als leden der prov. staten hadden opgehouden leden van gedep. staten te zijn 58 leden waren ter vergadering aanwezig. Herkozen werden jhr. Jos. de la Court met 52, mr. P. van den Heuvel met 55 W. Mutsaerts met 55 dr. Van der Steen met 55 en mr. P. H. Maas met 53 stem men. Tot buitengewoon lid van gedep. staten werd opuieuw benoemdJ. Bluijssen te Asten met 52. Tot lid der commissie belast met het onder zoek der reglementen voor de waterschappen werd benoemd H. P. Smits te Oosterhoutin de plaats van het niet herkozen lid der staten H. P. Mastboom. De commissie door den gemeeuteraad vau Breda benoemd tot onderzoek naar de geldigheid der jongste gemeenteraadsverkiezing zal aan den raad in overweging geven die verkiezing nietig te verklaren. Zooals men zich herinnertwas de candidaat. der liberalen met eene meerder heid van slechts 4 stemmen gekozen terwijl van katholieke zijde als protest tegen de geldig heid dezer verkiezing was aangevoerddat 4 personen hebben gestemd zonder de bevoegdheid van kiezer te bezitten. Het schijnt dat de beurs haar eigenaardig, maar middeleeuwsch vuistrecht niet alleen op handelaars van kwaden naam toepasselijk acht maar ook op beursbezoekers wier politieke ge- voeieus niet in goeden reuk staan. Dinsdag middag werd van de beurs te Amsterdam ge drongen de schrijver van een onlangs verschenen brochure over het proces tegen Domela Nieuwen- huis althans er is geen reden om aan te nemendat de jeugdige koopman om andere redenen dan deze onbezonnenheid verwijderd werd. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D.: Door tusschenkomst der politie zijn de bank- inrichtingen en bankiersfirma's hier ter stede gewaarschuwd voor in aantocht zijnde Engelschen, die in het bezit van loopers en dergelijke werk tuigen, zich toegang weten te verschaffen tot gebouwen waar men hun bezoek bij voorkeur niet wenscht. De Engelsche politie verwittigde de Amster- damsche van de nadering dezer weinig welkome gasten. Op den spoorweg HaarlemAmsterdam is Woensdagmorgen een ongeval gebeurddat zeer licht een groot onheil had kunnen worden. In het A. Hbld. vindt men de^volgende beschrijving van het geval, blijkbaar van een reiziger afkomstig: „De trein, welke om 8,45 van Zandvoort naar Amsterdam vertrok, had een oponthoud even voor Halfweg. De goederenwagen vau de Haar lemZaDdvoort maatschappij die het midden van den trein was, derailleerde. Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd, en verbrijzelde gedeelten van den wagen werden over de leggers door het zand gesleurd. De reizigers in de rijtuigen achter den goederenwagen kregen eenige lichte schokken. Het scheen hun toe alsof het geheele voorste deel van den trein in brand stond zoo dicht was de door de zon verlichte wolk vau geel zand en stof, welke opgewoeld was. Een heer trok aan het alarm seinen de voortreffelijke Westinghouserem bracht in eenige seconden den in vollen vaart vliegenden trein tot stand. „Uit Halfweg werd Haarlem gewaarschuwd de reizigers der achterste wagens stapten over iu de voorste rijtuigen*, en met slechts een kwartier oponthoud kwam de halve trein te Amsterdam. „De tijdige waarschuwing en de Westinghou serem voorkwamen een groot onheil. Nu kwam ieder er met den schrik af.„ Naar men verneemt is een koe van een arbeider te Daarle lijdende aan dolheid, althans zoo wordt gedacht door een veeartswiens raad men in deze heeft ingeroepen. Deze koe is in Augustus des vorigen jaars door een hond ge beten welke toen reeds van dolheid verdacht werd doch tot op heden had men niet de ge ringste teekeneu van ongesteldheid waargenomen. De huzaar-oppasser J. H. B., aan de K. M. Academie te Breda thans verblijf houdende in het Teteringsche kamp, van waar hij stil naar de stad was gegaan heeft Zondagavond in eeu berucht huis iu de Keizerstraatbij een twist met een publieke vrouw haar eerst mishandeld en daarna van de trap geworpen, met het gevolg dat zijn slachtoffer onmiddellijk den geest gaf. Zij was 38 jaren oud J. Montanaré genaamd en leefde van haar man gescheiden. De dader is in hechtenis genomen. Uit Roermond wordt gemeld De verwoestingen door de wilde zwijnen iu onze omstreken aangericht nemen jaarlijks toe. In de laatste drie nachten werden eenige hectaren aardappelen geheel ;n al omgewoelden de aardappelen opgevreten. Om hieraan een einde te makenhebben de boeren van het naburige Posterholt eene keteljacht georganiseerd. Elk huis moet één man mei geweer leverenen heden ochtend trok de bende de bosschen, nabij de grensbiunen. Groote Wereldtentoonstelling te Liverpool. Van onzen eigen correspondent Liverpool, 5 Juli. Een der sierlijkste vitrines, in de gansche af- deeling voor de vreemde natiëu is die van de heeren H. Hellebrekers Zonen de bekende likeurstokers en distillateursvan Rotterdam. Wegens hare belaugrijke hoogte trekt deze etalage van verre reeds de aandacht, en naderende ont dekt men, dat dit monumentale geheel overeen komt met de breede en fraaie stijl, waarin dit stuk is ontworpen. Op eeu met groote zorg bewerkt vierkant voetstuk van zuiver pallissander- hout, ongeveer 8 bij 8, zijn breede lagen gesteld van spiegelglas, die naar de hoogte evenredig in vlaktemaat afnemen. Deze lageu rusten op mas sief zilveren voetstukken, en op deze manier ziju een aantal verdiepingen gevormd. Zeer fijn geslepen kristallen flesschen met likeuren nemen de dus ontstane ruimten in. De bovenste of smalste kristallen laag draagt een vergulde bloe menmand, waarin bloemen en fruit. Het geheel wordt door een soort koepelvormig dak gedekt, hetwelk rust op 4 gebeeldhouwde kapiteelen, die op het voetstuk geplaatst zijD. Zware en rijke draperien zijn met veel smaak aangebracht en het koninklijk wapen is aan de hoeken. De groepeering van de likeuren naar de verschil lende kleuren is uitmuntend. Mos cn groen is nog uitgelegd, om aanzien te verhoogen, en het geheel is zeldzaam fraai. De Rotterdamsche firma heeft hier, wegens hare smaakvolle vitrine en bekende uitstekende kwaliteit van hare likeuren een enorm succes. De en gros zaken, welke door' de firma H. Hel lebrekers Zonen alhier gedaan worden, zijn, volgens eeue mededeeling van haren vertegen woordiger, zeer belangrijk. De prijzen van deze firma zijn veel lager dan die van eenig ander fabrikant, en de kwaliteit der likeuren gelijk aan het beroemde merk Wijnand Boeking, te Am sterdam. Voor vele bewoners van Liverpool is Nederland een goed bekende. Er schijnen op het gebied van handel en van scheepvaart vele punten van aanrakin te wezen, en is het als Hollander aangeuaam tc ondervinden, dat Nederland, in vele richtingen, door de voornaamste kooplieden en reeders en verder tot eersten stand behoorende Liverp. ingezetenen, zoo, zouder de minste reserve, geprezen wordt. Ook de inzending van de heeren WessanerSc Laan, van Wormervcer, wekt groote belangstel ling. Deze alom geachte en aanzienlijke firma is te Liverpool goed bekend en hare handels artikelen zijn er reeds sedert vele jaren met toenemend succes ingevoerd. De agenten vau genoemd handelshuis alhier zorgden voer eene doelmatige en tegelijk sierlijke etalage, en dc groote verscheidenheid van rijstsoorten, welke aan het publiek worden voorgelegd, alsook de voortreff lijke wijze van rijst te kunnen pellen, wordt algemeen geroemd. Buiten de scheepvaart is het vooral door de vele relatiën van Wessaner Laan met Liverpool en de snelheid en de accurate wijze, waarop de belangrijkste orders worden uitgevoerd, dat Holland op direct han delsgebied gunstig alhier bekend staat. De in zendingen uit Waalwijk, Worraerveer en Rotter- dam nemen eene eereplaats in in de afdeelingeu van de vreemde natiën. Een Nederlandsch marineofficier, de le luit. ter zèe, de heer Vreede, vau 's llage, exposeert door hem uitgevonden werktuigen, om op volkomen duidelijke en hoogst eenvoudige wijze, zelfs bij zwaren nevel, des nachts op zee met letters te kunnen seinen. Te vergeefs schijnen een aantal bekwame raeDschen zich reeds lang met de oplossing van dit zeer belangrijk vraagstuk bezig te houden, doch zon der gunstig gevolg. De heer Vreede, hier aan wezig, ondervindt de grootste belangstelling en nu reeds laten alle autoriteiten zich aan zijne merkwaardige uitvinding gelegen liggen. Een commissie uit de Mercantile Marine Association van Liverpool, is, door tusschenkomst van den Nederlandschen consul, door het Eng. gouver nement speciaal aangewezen, om de zoo hoogst belangrijke instrumenten, met de nieuwe uitvin ding in betrekking, te examineeren, en om zoo spoedig mogelijk een uitvoerig rapport aan het ministerie van marine te Londen op te zenden. Deze commissie was den 29 Juni ter bekwamer plaatse in het expositiegebouw aanwezig en werd door den heer Vreede, die voortreffelijk Eogelsch spreektvan alles op de hoogte gesteld. De voornaamste leden van deze commissie betoogden nu reeds, dat hunne aanvankelijke meaning was, dat een ingewikkeld en hoogst moeielijk vraag stuk op afdoende wijze door den heer Vreede was opgelost. Het is voor de Nederlandsche marine een groote voldoening, dat een hunner vertegenwoordigers er in geslaagd is, aan Enge land het bewijs te leveren^ dat hij vond, wat te vergeefs door hare marine-autoriteiten gezocht werd. De officieele receptie van den heer Vreede, door den lord-mayor van. Liverpool, is bepaald in het begin van Juli. Een der meest gevierde personen in Liverpool, als handelaar en particulier, is de Nederlandsche consul, de heer Van Santen. Sedert jaren in Engeland gevestigd is zijne groote sympathie voor alles wat Holland betreft, in geenen deele daardoor verminderd. Verschillende malen werd zijr.e tusschenkomst ingeroepen, ter bevordering van de Hollandsche belangen met de expositie, en niettegenstaande zijn tijd, door drukkeen be langrijke zaken, heel kostbaar is, loog hij steeds onmiddellijk aan het werk en was niet voldaan voordat alles in orde was. Met zijn landgenoo- ten hier is hij, op velerleiwijze, in aanraking. De Hollanders, welke in Liverpool gevestigd zijn, behooren, met slechts een paar uitzonderin gen, tot den arbeidenden stand, maar door vlijt en hard werken zijn zij even geëerd als de Engelsche broeders. Hun arbeid wordt dien tengevolge even goed betaald en veel beter dan elders en is daardoor hun leven oneindig aan genamer dan dat van den weikman bijv. in Holland of Belgie. Het gemiddeld loon is 2 per week. Het wonen in sloppenhofjes of nauwe straten of in panden met een aantal huisgezinnen ouder één dak, is, ODder de knappe arbeiders, hetzij Engelschen of vreemden, geheel onbekend. Iedere familie woont in een afzonderlijk, net, zij het ook klein huis, in den regel met een tuintje voor en een open - plaats er achter, en zij verblijden zich in een zekere welvaart. De personen welke armoedig en dikwijls niet zindelijk gezien worden, zijn in den regel onge- lukkigen, die over zich zelf niet konden heerschen. Een flink weekgeld hier te verdienen is echter alleen mogelijk voor bijzonder sterke personen, en dat de Britsche werkman physiek veel meer ontwikkeld is dan zijn collega's van elders, is buiten twijfel. De Hollandsche kolonie te Liverpool heeft hare eigen vergaderplaats, bibliotheek, zangkoor, enz., enz, en van alles wat nuttig is, is de Ned. consul het hoofd en last not least de kas sier. Door zijn laudgenooten en vele Liverp. ingezetenen wordt de heer Van Santen hoogelijk geëerd en gewaardeerd. Hollander te zijn en te blijven is zijn trots en voor Hollanders iets goeds te kunnen verrichten of tot stand te brengen, is zijn grootste voldoening. Het is dan ook recht aangenaam, wanneer men de eer heeft met. hem in aanraking te komen. Bevreemdend overigens is het wel, dat een man als Van Santen, die in den vreemde en vooral in een een plaats als Liverpool-, vele jaren lang als consul gewichtige dienstén presteerde en zich groote opofferingen in geld en tijd getroost voor de stoffelijke en zedelijke belangen van zijne laudgenooten, niet reeds geruimen tijd in de orde van den Ned. Leeuw is opgenomen. Het beginsel, waarvan de eminente"oprichters van de Liverpoolsche wereldtentoonstelling zijn uitgegaan, om in deze expositie alles te doen strekken tot de bevordering vau wat waarlijk schoon en goed iswerd voorarniet vergeten waar het er op aankwam, door muziekuitvoe ringen luister bij te zetten aan deze tentoon stelling. Een Nederlauder van geboorte en opleiding en die zich later hier vestigde, H. Rensburg Esq., is als lid van het uitvoerend comité belast met de regeling van deze aangelegenheid, en moeielijk kon het aan betere handen zijn toe vertrouwd. Genoemde heer staat te Liverpool aan het hoofd van alle artistieke vereeuigingen, meer in het bijzonder vau die zich bewegen op het gebied van schilderkunst en muziek. Hij is secretaris van du Liverpoolsche kunstclub en onder zijne leiding worden hier jaarlijksdhe schilderijen-tentoonstellingen gthouden, die in Engeland en in den vreemde beroemd zijn. Van de Engelsche en Belgische schildersvereenigingen is bij eerelid. Ten zijnen huize werden onlangs eenige Hollanders op een soiree uitgenoodigd, waar Sarasata en Rubinstein als vrienden van den huize aanwezig waren en zich lieten hooren. Als handelsman en kunstenaar was hij een der eersten, die uitgenoodigd werd deel uit te maken van het uitvoerend comité der expositie. Opzijn advies werd iu het hoofdgebouw eene belangrijke ruimte gereserveerd voor een concertzaal, welke dan ook later daarin ende» zijne leiding, ge bouwd is. Deze zaal is aan het einde der hoofdgalerij en daarmede dus in onmiddellijke verbinding.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2