Nummer 57. Donderdag 22 Juli 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HÜ ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Beh Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. ARBEID ADELT. Voorwaar eene schoone spreuk. Niemand der lezers zal dit willen logenstraffen. Welnu, zijt gij het in dit opzicht allen met mij eens, laat ons dan een enkel oogenblik bij de be- teekenis dier woorden stilstaan, overtuigd als we zijndat het arbeid adelt eene bespre king overwaard is. Het is de plicht van ieder individu te wer ken nuttig te zijn in den kring, waarin hij zielig beweegt. Doch dat werken zij dan niet alléén een slaafsch opvolgen van de verplich tingen die uit den aard zijner betrekking of van aijn ambt voortspruitenneen daar dient iets hoogers te zijndat hem bii zijn arbeid bezielt. Niet alleen moet het stoffelijke (het ma- terieele) 't streven zijn van den arbeid, daar dient ook rekenschap te worden gehouden met dsn moreeleö invloeddoor den arbeid verwekt. Wij zijn allen, arm of rijk hoog of laag, werklieden, en bestemd om, zooveel in ons is, te werken aan het éene en groote werk de verlichting en beschaving van het mensch- dom. Een ieder, in zijne positie, is verplicht te arbeiden, tot het welzijn zijner medemen- schen en tot zegen der maatschappijDoet hij ditdan zal het ook hem zelf daarbij steeds welgaan dan zal hij ook zelf een maal rijkelijk de vruchten plukken van zijn arbeid. 't Is echter niet voldoende alleen datgene te doen, waartoe men pecuniae causa verplicht isneen daar dient iets meer gedaan, naar iets hoogers gestreefd te worden. Laat ons steeds voor oogen houden de zinspreukrust roest. Er blijft ook buiten onze dagelijksche be zigheden nog ruim veld ter bearbeiding over. Wellicht worden er onder onze lezers ge— Advertentièn 1-7 regels f 0,60 daarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsW opgegeven -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf oteiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel dagtaak te hebben volbrachtin de eerste plaats rust behoeven. Ik zal in dat geval de laatste zijn, die hun die rust ontzegt. Maar ook zijn er veleja zeer veledie meer kunnenbehalve datgenewat hun werkkring voorschrijft. En hiermee bedoel ik voornamelijk het werkzaam zijn in huiselijken kring. Binnen de muren van uw eigen huis toch kan nog zooveel goeds en nuttigs gesticht worden. Tracht ook daar met uwe huisgenooten met hen die u t dierbaarst van allen zijn gezamenlijk mee te werken tot veredeling en beschaving van uw gezin. Leest voor uit nuttige en leerzame boeken, wijdt u vooral aan de opvoeding uwer kin deren houdt u met het een of ander hand werk bezigziet eene nieuwe uitvinding te ontdekkendie u bij uw arbeid kan ver lichten en uwe verdiensten verhoogenom zoodoende u zelf en anderen ten nutte te zijn. Wacht u voor ledigheid, want terecht is dit kwaad des duivels oorkussen. Laat nimmer de vraag op uwe lippen komen, wat moet ik doen De werkzame hand vindt altijd en overal werk. Wanneer gijmannenminder met aardsche schatten bedeeld, steeds ijverig werkt voor uw huisgezin, dan zult ge nimmer om brood behoeven te vragen. Gij zult liefde kweeken in uw huis, een voorbeeld zijn voor vrouw en kroost, en geacht door uwe meer deren en 's gelijken. Werkt steeds met ijver en een opgeruimd gemoedweest. vriendelijk en oprecht jegens uw meester en de arbeid zal u licht vallen. Door zoo te handelen zult ge u recht ge lukkig en tevreden gevoelen, want wat grooter genot is denkbaar dan zelfvoldoening te hebben, over hetgeen men door eigen kracht heeft tot stand gebracht P Geen geld noch uw brood te verdienen en daardoor stoffelijk en zedelijk vooruit te komen. Dan eerst zult ge eene eereplaats bckleeden in de maatschappij dan eerst zult ge tot eeu adel stand behooren, waaraan de meeste, de edelste verdiensten ten grondslag liggen. Gelooft niet, dat de mensch wordt beoor deeld naar geld goed of geboorte neen alleen het verstand en het hart vormen den maatstaf, waaraan de waarde van den mensch mag getoetst worden. Voor hem die steeds krachtig de hand aan den ploeg slaat, zal nimmer armoe te duchten zijn. Werd dit ten allen tijde meer en meer in het oog gehouden, dan zou de behoefte vrij wat minder wezen en we zouden helaasl geen getuigen behoeven te zijn, van de noodlottige en betreuringswaardige samenscholingen, op roeren etc., waaraan de grootste steden in den laatsten tijd dikwijls ten prooi zijn ge weest. De wortel van het kwaad zit ook hier in ontevredenheid en loomheid onder het werkvolkin den regel gevolgen van luiheid dronkenschap of andere onzedelijke handelingendie eenmaal tot de grootste armoe en diepste ellende voeren. En toch geen vloek geworpen over die ongelukkige wezensdie dikwijls daartoe door andereu opgezweept, onwetens hun eigen graf delven; neenveeleer hun de broederhand gereikt en opgericht uit het slijkwaarin ze bedol ven zijn. Zou het denkbeeld geen overweging ver dienen dat door bekwame mannengeheel op de hoogte met den hachelijken toestand, waarin vele arbeiders, vooral in groote steden verkeeren, tot de mindere volksklasse dege lijke voordrachten werden gehouden, waaruit een sterkere prikkel tot arbeid zou kunnen ontstaan en waardoor wellicht menig onheil zou worden voorkomen? ar hP-mg| mof op onzen weg een' Arbeiderszal uw lot verbeterd worden waartoe wij gaarne het onze willen bijbrengen, toont dan in de eerste plaats zelfdat gij een' vasten wil bezit om te werken, en het zal u aan steun van meer gegoeden niet ontbreken. Laat steeds uw streven zijn; „hoogerdaar ginds, daar ligt mijn doel/' dan eerst zult gij. u bij uwen arbeid recht gelukkig en tevreden gevoelen, en ge zult met alleen meer werken omdat ge moet, maar ookomdat ge het werken aangenaam. vindt. Ja, laat het zoo zijn, dat uw „te huis" uw lusthof is en uw werkplaats de poort, die alleen toegang geeft tot dat heiligdom. 'tIs zeker waar, dat de boog niet altijd gespannen mag zijn en het is dan ook verre van mij om u tot werkezels te stempelen doch hij, dié zijn tijd steeds nuttig en vlijtig besteedt, zal altijd nog voldoende gelegenheid vinden voor nuttige en gepaste uitspanning. Doch dit laatste zij bijzaak en werken hoofdzaak. Neemt ge deze woorden ter harte dan zal het u welgaanwant nog eensgeen geld of goed maar alleen arbeid adelt. A. -- igie. Donderdagmiddag Dra twee uur ia de internat, tentoonstelling van bakkerij voortbrengselen plech tig geopend. Ongeveer driehonderd inzenders uit Frankrijk Duitschland Engeland en Ne derland zonden hunne producten. Voornamelijk iu hei chocolade fabrikaat zal de eerste prijs erg betwist worden. De grootste Belgische, Duitsche en Nederlandsche firma's treden op dat terrein met elkaar in het strijdperk. De firma Van Houten uit Weesp o. a. richtte er een prachtig buffet salon opwaarin zij hare bekende cacao De Echo van het Men, ii jnu in Dub, Imim luim i Isi argry

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1