Frankrijk. Engeland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. Het feuilleton aDe burgemeester van Moerkleij» zal binnenkort ver volgd worden. No 55 van de •Echo,n waarin het le gedeelte voorkomt, is, in weerwil van de groote oplaag geheel uitverkocht. Indien er onder de abonné's zijn, die dat nummer nog in hun bezit hebben en het willen afstaan, zullen zij mij ten zeerste verplich ten met toezending, desgevorderd tegen betaling. De Uitgever. Heden morgen heeft ons gemeen tebestuur van den directeur-generaal der staatsspoorwegen bericht ont vangen, dat de lijn Zwaluwe—Waal wijk op 1 October a.s. zal worden geopend. gedurende eenige dagen feestelijkheden te Ant werpen plaats gehad. Zonder eenigcn praal is de heer Malou begraven. De overledene had den wensch geuit, dat geen officieele eer aan zijn stoffelijk overschot zou worden gebracht. Verschillende ministers en deputatiën hadden zich om het graf geschaard. De regeering heeft den hertog van Aumale het land uitgezettengevolge van een briefdoor dezen aan den president der republiek geschreven. In den senaat heeft Chesnelong de regeering geïnterpelleerd over die verbanning, welke hij volstrekt niet gerechtvaardigd vond door den brief, door den hertog aan president Grévy gericht. Generaal Boulanger antwoorddedat hij zulk een insolenten brief niet mocht dulden al was die dan ook aan den president gericht. Op heftige wijze werd hij door de rechterzijde in zijne rede gestoord Lareinty riep: ,,Het is een laagheid!" Boulanger verklaarde daaropdat hij niet kon toelaten dat men hem minister van oorlog, een laaghartige noemdeen verliet de tribune. Sarrien zeidedat de brief van Aumale ge schreven is met toestemming van den graaf van Parijs. Het ia een waar complot. Boulanger verklaardedat hij zijn plicht zal doen als republikeinsch minister. De senaat nam daarop met 157 tegen 78 stemmen eene motie aan strekkende tot goed keuring van de houding der regeering, en ver trouwen uitdrukkende in hare werkzaamheid. Tengevolge van het incident in den senaat heeft Boulanger zijne getuigen gezonden aan Lareinty. Het tweegevecht heeft Zaterdag ochtend te 9 ure bij Meudon plaats gehad. Nadat de heer de Lareinty op den minister had gevuurd, heeft deze zijn pistool in de lucht afgeschoten; de mi nister is te lOVa ure te Parijs teruggekeerd. Hij werd levendig toegejuicht. Met veel lof gewageu ook zelfs de Parijsche berichtgevers der Duitsche bladen van de wa penschouwing op den jongsten „nationalen feest dag'', die een schitterend schouwspel moet hebben opgeleverd. President Grévy heeft dan ook den minister van oorlog generaal Boulanger een brief van gelukwensching gezonden wegens de voortreffelijke houding der troepen. Voorts heeft de minister het grootkruis van het legioen van eer ontvangen. De begrafenis van den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Guibert, heeft met groote staatsie plaats gehad. Het stoffelijk overschot werd in plechtiger, optochtin een met zes paarden be spannen wagen naar de Notre Dame gebracht, welke kerk geheel met zwart en rouwversieringen behangen was. Een groot aantal belangstellenden, waaronder de minister Gobletde pauselijke nuntius en maarschalk Mac Mahon woonden daar de lij ^plechtigheid bij. De kist is tot den avond op een katafalk in de kerk blijven staan en vervolgens in het daarvoor bestemde grafgewelf bijgezet. De tijdingen uit Tongkin luiden verre van gunstig. Benden roovershoofdzakelijk samen gesteld uit ontslagen Chineesche troepen die in den oorlog da Franscher. zoozeer bestookt hebben, loopen het land rondom Lang Son af en gaan met groote stoutheid te werk. Den 23sten Mei hebben zij een militairen post bij That Khé aan gevallen en vier personen gedood en zestien gewond. Den 30sten Mei vielen zij Than Moi aan, en hierbij verloren de Franschen drie dooden en werden er achttien gewond. Den 3 Juni, den dag toen de mail vertrokmoet Than Moi geheel door de benden omsingeld zijn geweest. De kommandant Servières is toen van Lang Son met eenige troepen op weg gegaan om Than Moi te ontzetten. ongunstige tijdingen ontvangen. Zoo zijn de agent van een Fransch handelshuis en twee Chiueezen vermoord en zeven jonken op de Roode Rivier geplunderd. Een andere Fransch agent, die van het huis Pottier en Wibaux werd, van Laokai komendetusscheu Than Quan en Kom Khé insgelijks vermoord. Het aantal zelfmoorden neemt te Parijs steeds toe. In een Parijsch blad lezen wij ach tereenvolgens de volgende feiten: Hedenmorgen, omstreeks vijf uren heeft de 45jarige poelierster Marie O. zich een revolver kogel door de lin kerborst gejaagd. De dood volgde onmiddellijk. Terzelfder tijd heeft, een net, in het grijs ge kleed jon^mensch zich, op de brug van Jena over de balie hangendetwee revolverschoten door het hoofd gejaagd en is vervolgens in de rivier gestort. Zijn grijze vilten hoed is op het politiebureel gedeponeerd. Een half uurtje later heeft een ander persoon zich eveneens in de SeiDe geworpen. Hij verdween onmiddellijk. Eindelijk zijn in de vroegte nog twee jonge meisjes op verschillende punten van de stad, uit een vierde verdieping op den straatweg gesprongen. Het ééne kwam er met lichte kneuzingen af, hel andere moest in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis vervoerd worden. Naar de Daily News verneemtwerd er op het kabinets diner dat Gladstone Zaterdagavond gafbesloten, dat de regeering terstond zal af treden zonder de bijeenkomst van het nieuwe parlement af te wachten. De Standard verneemtdat de Britsche nota betreffende Batoem door eenen bijzonderen koerier naar St. Petersburg overgebracht is en zich alreeds in handen bevindt van des czar's ministers. Lord Salisbury zal onmiddellijk naar En geland terugkomen. Hij zal als premier optreden. Het schijnt zeker dat lord Hartington geen post in het nieuwe kabinet zal aannemen. De verstandhouding tusschen de Hongaren en de Czechen is in den laatsten tijd weer zeer onaangenaam. In de kamer van afgevaardigden openbaart zich deze verhouding het eerst. Van verschillende zijden is aangedrongen op verande ring van den toestand. Zelfs sprak men van grootere veranderingen in net ministerie, doch deze geruchten worden tegengesproken. Graaf Taaffe beproeft nu eD dan wel door kleine toe- geeflijkheid zich met de Czechen te verzoenen doch zal hierin niet gelukken, zoolang de Czechen nog bij alle mogelijke gelegenheden gedwars boomd worden. De cholera te Fiume veroorzaakt der be volking zulk een angstdat vele huisgezinnen in haastige vlucht de stad verlaten. Een millioenen diefstal. In groote spanning ziet men te Rome het einde van het rechtsgeding tegemoetwaarin uitspraak zal worden gedaan ic zake den millioenen diefstal aan de nationale bank van het koninkrijk Italië, voor vele jaren op eene tot nu toe nog niet opgehelderde wijze gepleegd. Naar de Italiaacsche bladen mede- deelen heeft zich het gebeurde op de volgende manier toegedragen „Verscheidene koffers inhoudende 21/2 millioen lire, werden destijds van Anconaonder begeleiding van beambten en politieagenten naar de filiaal der bank te Genua gezondenalwaar men evenwel bij het openen der koffersin plaats van bankpapier slechts oude kranten vond. Nadat men de per sonen die d langdurig, gerechtelijk onderzoek, gedurende hetwelk de geheime agenten der banca nationale met die der politie wedijverden in het opsporen van de dieven of der geroofde sommen. Alle moeite echter was te vergeefs en langen tijd scheen hetalsof de millioenen verloren en de dieven ongestraft zouden blijven. Eindelijk dacht men achter het geheim te komen. Een zekere Frederico Baccaroni werd beschuldigd van aan voerder der dieven te zijn geweestmaar het was onmogelijk hem in handen te krijgen. Hij heette nu eens in Amerika, dan weder in Afrika gevangen te ziju ten slotte zelfs kreeg de ma gistraat van Ancona het berichtdat zijn mak kers hem hadden vermoord en ondertusschen bewoonde de beruchte Baccaroni geheel op zyn geraaak in het centrum der stad naast het po litiebureau eene gemeubileerde kamer en knoopte vertrouwelijke betrekkingen aan met de dochter zijner hospita. Deze met hare moeder namen ten slotte thans naast Baccaroni plaats op de bank der beschuldigden. Het eerste rechtsgeding had te Rome plaats, omdat men te Ancona Baccaroni's invloed vreesde. De afloop echter bevredigde het publiek maar halfwantvolgens aller overtuiginghad men de kleine dieven gevangen genomen en de groote laten loopen. Enkele maanden later trok het de aandacht, dat een jong advocaat, genaamd Lopez die Quirino Goveruatori verdedigd had, een bijzonder weelderig leven leidde, terwijl men wistdat voorheen ziju middelen hem dit niet hebben veroorloofd. Het gerucht liep, dat Lopez zijne pleitrede met een goed deel van het geroofde geld had betaald gekregen. De eerste die dit openlijk schreef, was zekere Francesco Coccapieller redacteur van het volks blad Ezio II Hierop veranderde Lopez zijne levenswijzemet het gevolg, dal de beschuldiging vergeten werd maar Coccapieller in de gevan genis geraakte. Intusschen was van de aanklacht nota genomen door eene commissie van gerech telijk onderzoek en den avond van den dag, dat de jouge advocaat in de gerechtszaal.heftig tegen de regeering uitvoer werd hij gearresteerd en wel ingevcige de aanklacht van Coccapieller. Tegelijkertijd werden nog andere personen in hechtenis genomen. Bij een huisonderzoek bleek, dat Lopez in het bezit was van verscheidene compromitteerende 3tukken zoodat het tweede rechtsgeding betreffende de millioenendiefsta) kon begonnen worden. Behalve Lopez en Goveruatori worden nog veertien andere personen in de akte van beschul diging genoemd. De aandrang van het publiek om toegangsbiljetten is zoo grootdat de pres. nieuwe tribunes heeft laten maken. Het geding zal langer dan een maand duren, naar verzekerd wordt. De Times meldt uit Konstantinopeldat de Porte begonnen is met te ontwapenen door de reservisten huiswaarts te zenden maar de ge pantserde vloot blijft uitgerustofschoon de buitengewone bemanning gedeeltelijk is afgedankt. In vijftien dorpen van de Grieksche provincie Elis heeft een zware storm van onweersbuien vergezeld, groote schade aangericht. Wijngaarden en andere gewassen werden vernieldhuizen stortten in, en een groot aantal stuks vee kwamen om het leven. Er heerscht in die streek groote nood. Men schat de schade op een millioen drachmen. Uit Weeneu wordt aan de Daily News geseind, dat Griekenland twee pantserschepen en twee monitors uitrustom ingeval van nood gereed te zijn en de kaders voor een staand leger van In de kamer van volksvertegenwoordigers der V. St. heeft eene vechtpartij plaats gehad tusschen de heeren Laird republikeinsch afge vaardigde van Nebraska en Cobb, democratisch vertegenwoordiger van Indiana. Laird maakte Cobb uit voor een leugenaar en herhaalde, in het portaal der vergaderzaaldat scheldwoord onder bijvoeging van een vloek. Cobb antwoordde met de betuiging dat Laird een vervloekte meineedige was. Nu gaf Laird aan Cobb een vuistslag waardoor den democraat het bloed uit neus en mond spoot. De beide wetgevers werden toen door hunne ambtgeuooten gescheiden. gH—■- 1 y/ Waalwijk 21 Juli 1886. -- Openb. vergadering van den gemeenteraad, Vrijdag 23 Juli nam. 7 ure, Belegd tot lo. Adres van A. van den Bergh, te 's Bosch, om levering van gas voor een te plaatsen gas motor. 2o. Wijziging der begrooting voor 1886. 3o. Ingekomen stukken. Met genoegen vernemen wij dat de commissie voor de gasfabriek alhier, naar aanleiding van het verzoekschrift van den heer A. van den Bergh (zie ons vorig nummer) aan den gemeen teraad heeft geadviseerd, het gas der gemeente- fabriek ook over dag verkrijgbaar te stollen en een reductie toe te staan van 20 pet aan allendie meer dan 3000 M3 per jaar'ver bruiken. De kermisdagen zijn hier zeer goed afge- loopen. Over 't algemeen is er druk geprofiteerd van de verschillende gelegenheden om zich te vermaken, maar zonder uitspattingen of ongere geldheden, die tusschenkomst der politie konden noodig maken. Procos verbalen zijn er om zoo te zeggen niet opgemaakt. Zeker pleit dit voor den goeden geest van Waalwijk's bevolking, maar ook is 't voor een groot gedeelte te danken aan de vrijzinnigheid van het hoofd der plaatselijke politie, die de lieden zich naar hartelust heeft laten amuseeren zoolang zij verkozen daar alles bleef binnen de perken van vrede en orde. Uitslag der door den doelen /Recht door Zee" alhier gehouden verloting: lste prijs, dameatasch no 60. 2de prijs, tafelschel 52. 3de

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2