STAAT VAN B rTeVeN Burgerlijke Stand Het dagelijksch bestuur van Waspik heeft niet 2 tegen 1 stem verguuning geweigerd aan de scherpschuttersvereeniging „Pro Patria" tot het daarstellen vau eene schietbaan voor Flobert patronen op het terrein van den heer Teunen. Door den president der vereeniging werd de aanvrage mondeling toegelicht. ZE. wees op de veiligheidsmaatregelen, gaf inlichtingen over de draagkracht der patronen stelde het dag. best. voor proeven te nemen (daar de wethouders verklaarden geen Flobertpatronen te kennen) des noods de baan door deskundigen te laten onder zoeken of wel eene vergunning van eene maand voor proef. Het bleek een parti pris te zijn, daar de zaak eenvoudig afgestemd werd zonder opgave van eemge gezonde redenen van een bezwaarschrift ingezonden door den heer M. de Roon, werd geen notitie genomen de heeren verklaarden alsnog dat zij nergens in de gemeente vergunning zouden geven voor eene Flobertschietbaan. De scherpschuttersvereeniging zal zich in hoo- ger beroep begeven en 's konings beslissing af wachten. Woensdag 14 dezer heeft Z. M. de koning in eene vereenigde zitting der beide kamersde buitengewone vergadering der staten-generaal geopend met de volgende troonrede Mijne heer en! wMet genoegen bevind ik mij weder te midden der vertegenwoordigers van mijn volk. //Het is u bekend, welk verschil van meening tusschen mijne regeering sn een deel van de tweede kamer der staten-generaal aanleiding gaf tot de ontbinding van deze. Ik mag ver wachten dat de afgebroken arbeid thans zal worden hervat. //Mijne betrekkingen met andere mogendheden ziju zeer vriendschappelijk. Het is mij aange naam te kunnen vermelden dat de kushaart tusschen de havens van Duitschland weder voor de Nederlandsche vlag is opengesteld. //De gunstige afloop van de conversie van een deel der uationale schuld strekte tot bevesti ging van 's lands krediet. /Behalve de wetsontwerpen betreffende de grondwet en anderedie in de vorige zitting aanhangig waren, zullen nog enkelespoedeischende aan u worden voorgelegd. Mogen uwe werkzaamhedenonder Gods zegen, tot heil van het vaderland strekken. //Ik verklaar de buitengewone zitting der staten-generaal te zijn geopend." Jbr. mr. F. J. J. van Eisinga hield bij net aanvaarden van bet praesidium der eerste kamer de volgende redevoering //Mijne Heeren Het behaagde onzen geëerbie- digden koning mij opnieuw tot dezen voorzit- terstoel te roepen. //Steeds door uwe welwillende medewerking gesteund verklaar ik gaarne op hoogen prijs te stellen aan die vereerende roepstem gehoor te gevsn. z/Ik neem deze plaats evenwel Diet in, zonder een oogenblik stil te staan bij de gewichtige ge beurtenissen der laatste dagen, gebeurtenissen, die schier in alle deelen des lands groote bewegiu» en spanning hebben medegebracht. //Ieder, die den gang van zaken van nabij ge volgd heeftmoet mijns erachtens toestemmen dat het door de regeering gevraagde ontslag waarvan mededeeling geschiedde in de zitting van de tweede kamer van 13 April 11., alleszins gewettigd was. De tweede kamer, in twee gelijke helften af gedeeld die over en weder elkander tot mach teloosheid en dientengevolge het raderwerk van de staatsmachine tot stilstand doemden, maakte de regeeringstaak onmogelijk en benam iedere gele genheid, om ook maar iets van hetgeen voor het .Nederlandsche volk wenschelijk en noodzakelijk was tot stand te brengen. //Dit klemde vooraltoen de eene helft wei gerde aan grondwetsherziening mede te werken en daartegen strijd voerde, en verklaarde dien strijd te zullen blijven voeren, al moest ook het verderf van land en volk daarvan het gevolg zijn. //Waartoe kon dit anders leiden dan dat de ministers hunne portefeuille ter beschikking vau den koning stelden //Toen vervolgens eene kabinetsformatie was opgedragen waaraan zooals beweerd werd, een voorwaarde was verbonden en die formatie, zonder at bij geschrifte of door persoonlijke bemoeiin gen getracht was die voorwaarde te wijzigen of te doen wegvallen werd afgewezen toen trad eenei phase in, die almede ontbinding wettigde. z/En de uitkomst? De onlangs gehouden ver- ïeangen vergezeld van meer dan gewone krachtsinspanninghebben den toestand gewij zigd. «De eene helft der kamer, bestaande in man nen die ten volle beselfen dat godsdienstzin en vroomheid het schoonste sieraad en de grootste zegen zijn van het volk doch die tevens over tuigd zijn dat het volk moet worden bestuurd, geregeerd en ontwikkeld naar de regelen, die door het verstand en de wetenschap worden voorge schreven deze partij heeft in ledental eenfgs- zius gewonnen. „De daartegenover staande partij, die van het hoofdbeginsel uitgaat dat men eene bepaalde ge loofsovertuiging moet hebben, en dat men zekere leerstellige begrippen in het godsdienstige moet belijdenom geschikt en waardig gekeurd te worden voor het landsbestier en de vertegenwoor diging, deze partij heeft in gelijke verhouding verlies geleden. „Stond vroeger die kamer, zooals men dat uitdrukteop het doode puntthans is er eene meerderheid. „De verkregen meerderheid is evenwel niet grootzal de regeering in staat zijn daar mede hare taak met gunstig gevolg voort te zetten Wie zal het zeggen wenscheliik acht ik het zeker. „Met bijzondere belangstelling zult gij gewis met mij hebben vernomen hetgeen daaromtrent heden in de koninklijke rede is medegedeeld. „Ten slotte moeten mij nog een paar wenschen van het hart. „Mocht men meer en meer tot de overtuiging komen, dat staat en kerk naastelkander-kunnen en moeten bestaan dat de een geen overheer- sching van de andere duldt en dat mer. daarom van hel staatkundig terrein allen kerkdijken strijd moet verwijderd houden. Mocht de tijd meer en meer komen dat de leus der vaderen „Een dracht maakt macht", meer tot haar recht koine en men helderder inzie dat tweedracht ons dierbaar Nederland dat door eensgezindheid krachtig en gelukkig kon zijn met ondergang bedr ïgt. „God behoede koning en vaderland „Ik verklaar hei voorzitterschap te hebben aanvaard." De heer Cremersdoor den koning tot vooizitter der 2e kamer benoemd, sprak bij bet innemen van den voorzitterstoel, het volgende „Mijne heeren! Opnieuw heeft het den konin* behaagd mij te benoemen tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal. „Voor de vereerende wijze, waarop ik door u ter benoeming voorgedragen ben, betuig ik u mijaen dank. „Ten gevolge van de ontbindingen van hetgeen daartoe aanleiding gaf is er door geheel het land met meer dan gewone opgewektheid en krachts inspanning bij de stembus gestreden. „De sameusteling van de tweede kamer is daardoor aanmerkelijk gewijzigd. „Terwijl vele van onze vroegere medeleden zich niet meer verkiesbaar hebben gesteld, is het mandaat van anderen door de kiezers niet ver nieuwd. Mannen, die zich door hun kunde werkzaamheid en toewijding aan 's lands zaken' onze hoogachting hebben verworven, zijn aan de kamer ontvallen. „Is door dat verlies en de wijze waarop hier en daar strijd is gevoerd bij sommigen eenige gevoeligheid ontstaan ik hoop en vertrouw dat bij onze werkzaamheden daarvan zich geen spoor zal vertoonen. „Zullen toch de*e rijpe vruchten drageD, dan wordt meer dan ooit van ons geëischtdat wij bij verschil van meening e!k gevoelen eerbiedigen, dat wij met goeden wil trachten 'slands belan^n eenparig te bevorderen en dat wij zelfs zonder beginselen te verzaken, toch van onze bereid wil ligheid blijk geven,-en tot bevordering van het zoo onmisbaar gemeen overleg, een deel van onze eigen inzichten opofferen. „Mogen onze gezamenlijke pogingen strekken in tiet waarachtig belang van ons dierbaar va derland „Terwijl ik den Nestor der kamer dank zeo- voor de welwillende tot mij gesproken woorden" verklaar ik het voorzitterschap van de tweede kamer der staten-generaal te aanvaarden. De wetsontwerpen tot herziening der grond wet zijn onveranderd weder bij de tweede'kamer ingekomen. Het wetsvoorstel tot invoering van een sta- tistiekrecht schijnt door de regeering te zijn teruggenomen, het is althans niet onder de weder ingediende ontwerpen. Uit Nijmegen wordt gemeld Den 5en Augustus e. k. zullen alhier door de beldersche harddraverij- en renverecniging weder wedrennen worden gehouden. Op dienzelfden dag des^ avonds zullen de wielrijders voor den internationalen wielerwedstrijd op 6 en 7 Augustus id de sociëteit De Vereeniging feestelijk worden ontvangen. Na afloop van deze wedstrijden zal het reeds vroeger vermelde feest tot viering van de voltooiing der ontmanteling en van den uitleg der stad plaats hebben. Donderdag ontstond er aan eene herberg te Keentonder Balgoy (Gelderl.), twist tusschen vier personen die zoo hoog liep, dat N. L. S., oud 21 jaar, een echte vechtersbaas, woonachtig ie Ravesteinzekeren P. Simons, van Esharen eene zeer gevaarlijke wonde toebracht in de borst' met een mes. Tevens bekwam C. v. d. Lokkant woonachtig te Escharen, van denzelfden vechters baas een erostigen messteek over den linkerarm. Door het flinke optreden van den brigadier der rijksveldwachtJ. Rombouts te Neerasselt en den gemeenteveldwachter G. v. Renswouden werd de dader spoedig in hechtenis genomen en naar Arnhem overgebracht waar hij ter beschikking der justitie is gesteld. -- Maandag voormiddag is te Nijmegen een JUj. verversknecht, terwijl hij op eene ladder stond naar beneden gestort. Hij werd voor dood naar het ziekenhuis weggedragen. Het ongeluk ont stond doordien de ladder ten gevolge der on oplettendheid van een voerman, door diens kar vverd ^omvergereden. Tegen dezen voerman is door de politie proces verbaal opgemaakt. De zoogenaamde Brabantsche centen, waar van men in de zuidelijke streken van Noordbr. de laatste twee jaar verschoond was dreigen weder bij massa's in omloop te komen. In Rozendaai OssendrechtBaarle Nassau en omliggende streken althans worden zij weder in groote hoeveelheden aangetroffen en uitgegeven. Groote Wereldtentoonstelling te Liverpool* Van onzen eigen correspondent. Liverpool, 14 Juli. De aanvankelijke verwachting, dat de Li ve rpoolsche wereld-tentoonstelling een groot succes zoude hebben bevestigt zich dagelijks meer en meer. Het getal season-tickets dat bij de opening 20.000 was, is nu reeds gestegen tot 45.000. De prijs er van is één guinea (f 12.60), en overtreft dit bedrag, als montant van vaste inkomst, reeds verre alle vroeger gemaakte begrootingen. Afgezien dat Liverpool alleen reeds een aanzienlijk contingent bezoekers kan leveren heeft de tentoonstelling door geheel Engeland groote sympathie gevondenen van uit alle oorden zijn excursiontrains georganiseerd, die dagelijks ongeveer vijftien a zestien dui zend nieuwe bezoekers aanvoeren. De om vang van het gebouw met de tuinen is echter zoo ontzettend kolossaal, dat wanneer 25000 personen zijn ingekomen, de passage in het gebouw volkomen onbelemmerd is. De Za terdagen zijn bijzonder rendeerend. De kantoren en de bureaux zijn van af 1 uur gesloten, en komt dit de exp. ten goede, /ooals bekend, zijn de kantooruren hier op werkdagen van tien uur 's morgens tot vijf urn- namiddagen daar de tentoonstelling tot elf uur geopend blijtt, is dit ook al een van de redenen, waarom vele geëmployeerden, voor een season-ticket zich aanmelden. Door de spoorweg-maatschappijen is be sloten, aan alle vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers, kosteloos vervoer le klasse gedurende de exp. tijd op hunne lijnen toe te staanen de stoombootlijnen (de maatschappijen waarvan de booten op Amerika varen gaven het voorbeeld) sloten zich hierbij aan. Het gevolg is, dat een aanzienlijk getal reporters van alle oorden van Europa te Liverpool aanwezig isen die overtuigd van de zeldzame waarde van deze wereld exp.hunne landgenooten tot een bezoek opwekken. Liverpool telt een twaalftal eerste Voaa6 10t6lS' leder met "Achting voor een iUüü tal gasten, en de vreemdelingen stroomen toe. Dooreen genomen werd door de Liver pool bootendezer dagen iedere reis van Amerika een 700tal eerste klasse passagiers overgebracht. Dewijl nu, na ingesteld onderzoek, blijkt, dat deze gunstige bepalingen omtrent het rrnzen van verslaggevers, eventueel ook voor de Hollandsche pers zouden gelden, en wat meer zegt^ de onderneming het ten volle verdientis het niet meer- dan billijk, dat ook een woord van aanbeveling, tot het bezoeken der Liverp. wereld exp., aan deze plaats werd in het midden gebracht. Het comité der exp. hier, en het gevoelen daaromtrent onder de verslaggevers is een parig heeft geen wereld tent. georganiseerd, waar de bezoekers even wijs van daan komen als zij er heengaan, of wel om uit hare on derneming geld te maken. Het voorname doel was om voor ieder de gelegenheid le openen, vergelijkenderwijze na te gaan, welke vorderingen er in de laatste drie eeuwen gemaakt zijn in alles, wat de strekking had het wereldverkeer gemakkelijker te maken en wat dienen kon toenemende bevolkingen tot onderhoud en welvaart te zijn. Duidelijk werd dit alreeds uitgesproken in een circulairedie aan de voornaamste in gezetenen van Liverpool werd toegezonden en waarin zij uitgenoodigd werden, rentelooze voorschotten voor het tot stand komen der exp. beschikbaar te stellen. In dit uitmuntend gesteld geschriftwerd het uitzicht op be paalde winsten niet geopendmaar wel ge wezen op de gewichtige resultaten, in verband met de behoeften van den tegenwoordigen tijd, welke het houden van een dergelijke exp. zoude bevorden. Aan de contribuanten werd het recht ge laten de leden van het uitvoerend comité aan te wijzen. De handelsmannen en bankiers van Liverpool lieten zich niet onbetuigd want voor groote sommen werd ingestaan en de kundigste mannen gekozen om de zaken te leiden. De Liverpoolsche wereld-exp. van nu, even ais die van onlangs te New-Orleans leert dat handelsmannen alleen bevoegd zijn om te beoordeelenop welke manier en met welk speciaal doel een internationale tent. moet ingericht worden. De oprichters hier, allen uit den handel gekozenhebben getracht aan hunne onder neming een karakter van onmiskenbare ver hevenheid te geven, door het verzamelen m den vorm van inzendingen, alleen van datgene, dat in deze eeuw gerekend kan worden diepe beteekenis te hebben. Deze expositie richt zich in de allereerste plaats tot"IÖ®nschen van kennis en van smaak. Omdat nu al het geëxposeerde hier vol komen beantwoordt aan de hoogste eischen, 111 den tegenwoordigen tijdaan alle voortbrengselen op het gebied van handel en nij verheid en van weelde en goeden smaak te stellen zijn, en de exposities, waarvan de oprichters zich meer laten leiden door hun ernstige begeerte om iets voortreffelijks tot stand te brengen dan om geld te maken en die daarbij om dit uit te voeren, belang rijke kapitalen ter beschikking hebben wel tot de uitzonderingen zullen blijven behooren, en omdat eindelijk teleurstelling aan deze plaats voor geen onbevooroordeelde bijna mogelijk is is het bijzonder aanbevelen van een bezoek aan deze buitengewoon merk waardige en schoone tentoonstellingeen alleraangenaamste en een bijna aan ieder opgelegde taak. In een vroeger verslag werd met een enkel woord melding gemaakt van de schoonheid der tuinen, die rondom het exp. gebouw zijn aangelegd. Hoewel de 5000 pd., st. die hieraan besteed werd, een aanzienlijk kapitaal mag genoemd worden, is dit bedrag nog niet bijzonder veelin aanmerking nemende de groote uitgestrektheid van barre steen achtige terreinen, die moesten verwerkt worden. Na voleindiging dragen ze den naam van ltaliaansche tuinen, omdat zij terrasje wij ze zijn aangelegd en als het ware in verdiepingen omhoog leiden. Ieder afzonderlijk terras nu is een tuin op zichzelf met bloembedden en fonteinen. Qp het hoogste gedeelte zijn uitgestrekte grasvelden met hoog geboomte, sooit bosschen, en onder de heerlijke scha duwen hier had men met bijzonder warm weêr duizenden van bezoekers, die zich aller gezelligstop de grasperken, een te huis maken. Het uitzicht van hier over de stad met hare breede rivier en de zee in het verschiet, is treffend schoon. Verrassend is het effect wanneerbij het intreden van den avond, als door een loo- verslag deze terreinen en het exp. gebouw door stroomen van electrisch lichtin het geheel zijn er 18000 lampenverhelderd worden. De vuurwerken, die op het Woensdag- en Zaterdag-programma voorkomenstaan in gehalte gelijk met de beroemde Donderdag avond vuurwerken in de tuinen van het kristallen paleis te Londen. Een der nieuwste vindingen op dit gebied is het oplaten van met vuurwerk gevulde luchtballons, waarvan zich de inhoud, al stijgendegeleidelijk in bengaalsche vuren en sterrenregens oplost. Op een zijterrein in dit gedeelte van de tuinen is een fac simile gebouwd van de Ed- dystone vuurtoren. Een nadere beschrijving tot later uitstellendis alleen nu dienende, dat deze vuurtoren de grootste is van alle de bestaande en dat ze haar licht 30 Eng. mijlen in zee uitwerpt. Dezelfde lichtgevende krachten bezit ook de tijdelijk hier opgerichte, en des avonds omhoog ziende is de indruk verbazend groot. Over geheel Liverpool strekken de stralen van deze kolossus zich na den donker uit. Wanneer nu nog herinnerd wordt aan hetgeenomtrent de voortreffelijkheid van de muziek-arrangementen, in een vorig schrij ven gemeld werd, dan is met een en ander bewezen, dat de verstrooiingen of amusemen ten, die aan deze exp.verbonden zijn, een meer dan gewoon onderhoudend karakter hebben. Op een der laatste vergaderingen van verslaggevers [er waren er ongeveer een 60 tal en bij gebrek aan Volapuk werd de Fransche taal verplichtend gesteld] is een besluit genomen, waarbij ieder zich verbindt, -het behoeft bijna niet gezegd te worden geheel belangeloos, landgenooten, die de exp. hier wenschen te bezoeken, in alle richtingen van dienst te zijn. Bij hun aankomen bijv. zal voor goed en billijk logies gezorgd worden en alle mogelijke aanwijzingen zullen ver strekt wordenom hun verblijf alhier zoo alleraangenaamst en zoo min kostbaar mo gelijk te maken. Nederlanders, welke zich van deze tusschenkomst willen bedienen worden beleefd verzocht zich persoonlijk of schriftelijk te wenden tot The Dutch Press 27 Bloom Street, Upper Huskisson Street' Liverpool. Voorloopig zij het volgende omtrent de reis gemeld. De beste roüte is over Harwich en een directie lijn van daar naar Liverpool is m de laatste tijden geopend. Om het overbekende te herhalen is dienende, clat de Harwich booten voortreffelijk zijn ingericht en men aan boord even veilig is als aan de wal. Van af het oogenblik dat de boot Rotterdam verlaat tot aan de aanlegplaats te Harwichis de kapitein met zijne voor naamste officieren geen oogenblik van de brug. De beleefdheid en zorgzaamheid van de mindere beambten aan boord tegenover de passagiers, kan niet genoeg geroemd worden. De Great Eastern spoorweg Mij onder wier leiding de lijn Rotterdam-Har- wich-Liverpool ressorteert, behoort onder de voornaamste spoorweg-maatschappijen in Engeland, en is bekend wegens haar sierlijk en gemakkelijk materieel. De lijn Harwich- Liverpool doorloopt een der heerlijkste streken van Engeland en de liefelijkheid en rijkdom van de landschappen en het majestueuse van de vergezichten die men van uit de coupé kan waarnemen zullen de meeste reizigers voortdurend in herinnering blijven. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Mei. Van het Hulpkantoor Drunen. Gebr Spierings iïeerewaarde. W. F. Pasveer yeere< Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN. SPRANG. pn?n«u^REN AJosin? D' van 'Ioost Moleneraaf en Cornelia van Oosterhout. OVERLEDEN: Fiancijna Johanna van Dommelen 16 maanden Anna Dirkje van Heiisfc 3 m Pieternelle Blok 7 m. - ievenToos fan|egeve^ Seua^os. nneS D°ngen en Teuna ^nt0"

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3