Frankrijk. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. - kaden, sluisje, teeren enz. Op 't oogenblik kost dit samen oog al wat; p.m. f335. Ik geloof dat er van het baggeren nog al wat tijd over schiet die tijd kan nuttig besteed worden ik geloof als men een vasten arbeider had a f 7 per weekwe veel beter af zouden zijnwij konden den man dan ook gebruiken voor andere zaken, zooals heuvels slichten enz.; als men zoo iemand voor vast had zouden wij veel meer dienst van hem hebben; hij kon dan ook wel dienst doen als veldwachter." De voorzitter wde dienst als veldwachter zou zich natuurlijk slechts bepalen tot surveil- leeren, zonder eenig gezageen veldwachter behoort zich enkel met zijn ambt bezig te houden; maar ik geloof wel dat uw idee goed is. Ik heb ook van V. d. Wcrff gehoord, dat het voor- deelig zou ziju met machiues te baggeren. Wat verder de zaak van de haven aangaat, hiermede is u ons min of meer vóór geweest. Het dag. best. heeft nog deze week een tocht langs de haven gemaakt en gezien dat de toestand veel te wenschen overlaat en reparatien dringend noodig zijn. Niet om bewijzen te geven van hetgeen ik zeg, niemand vraagt mij die en dit zou tegen de waardigheid van een burgem. zijn, haal ik hier aan het plaatsen van bakensgelijk maken der schoeiing ten westen enz. Het dag. bestuur zal zich deze aangelegenheid zeker aantrekken, 't Is er mede begonnen en zal ze ook afwerken. Permitteer mij van het door u gezegde nota te nemen voor de begrootiugwant vóór dien tijd kan daarvan toch niets komen." De heer Van der Heijden //ik wensch hieraan iets toe te voegen. Er is een vaste gemeente arbeider; ook de polder gebruikt dien laat die uitsluitend voor de gemeente werken." De voorzitter „ik meen dat die geen vast geld heeftmaar betaald wordt gelar.g zijner werkzaamheden." De heer Van der Heijden .,ik heb indertijd den man nog mede aangesteld. De polder be taalt voor de werkzaamheden, die door hem gedaan worden die man werkt overigens zeer goed." De voorzitter «zou die man alle werkzaam heden kunnen verrichten In alle geval hoort deze zaak te huis bij de begrooting." De voorzitter sluit de vergadering. ZWALUWE—WAALWIJK. Zooals onze lezers uit het verslag van het verhandelde in de laatste raadsvergadering zullen gezien hebben, verklaart de maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwegen zich bereid, het gedeelte WaalwijkZwaluwe, van de lijn Zwaluwe's Bosch, met 1 October a. s. als locaal-spoor in exploitatie te nemen, echter onder ééne voorwaarde, namelijk deze dat de maatschappij zal gerechtigd zijn de lijn Zwaluwe's Bosch, als zij geheel gereed is, als locaal-spoor te blijven exploiteeren zoolang zij niet minstens f5000 per kilo meter opbrengt. Toen wij, door inzage van de ons welwil lend ter lezing gezonden stukkenkennis namen van die voorwaarde, benam zij ons een groot deel van de vreugde, welke wij gevoelden bij ontvangst van het eerste bericht, dat wijzooals 't ons gewerdonveranderd in ons vorig nummer opnamen. Wij waren namelijk niet genoeg op de hoogte van de gemiddelde opbrengst van spoorweglijnen als de betrokkene om te kun nen beoordeelen of de eisch der maatschappij, die natuurlijk ook hare eigene belangen in 't oog houdt, al dan niet te hoog is. Sedert kwamen wij, door inlichtingen van est bevoegde ziidetotde -trfillTlfffl en in brand steken van de groote glasfabriek van Baudouxwelke den 31en dezer maand voor het hof van Henegouwen beginnen zou uitgesteld ziju tot de volgende zitting der assises, daar er tegen sommige personen nieuwe bjwijzen van schuld in handen der justitie gekomen zou den zijn. Het onderwijsblad //Avenir" deelt omtrent de uitvoering der schoolwet van 1884 onder meer de volgende leerrijke cijfers mede: Het aantal gemeenten, waar reeds geene enkele openbare school meer gevonden worut, bedraagt 228, met eene gezamenlijke bevolking van 319787 zielen. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressen wier bezoldiging, voor velen zelfs zeer belangrijk is, verminderd, beloopt 3316, het aantal buiten dienst gestelde ruim 1200. Er zijn verscheiden opgeheven gemeentescholen, welke in herbergen en kroegen herschapen zijn. En tochmet het vernietigen van het openbaar onderwijs is men nog lang niet aan een einde. Door de bemiddeling van Engeland moet het Madagaskar mogelijk geweest zijn de verschul digde oorlogsschatting van 10 mill, aan Frankrijk dadelijk te betalen. In dat geval zou Frankrijk Tamatava moeten ontruimen omdat het slechts tot het betalen der schuld het recht had Tama tava te bezetten. De Freyciaet moet tijding ge kregen hebben, dat de 10 millioen tot Frankrijss beschikking staan. Louise MichelSusiniGuesde en dokter Paul Lafargue zijn naar het hof van assises der Seine verwezen beschuldigd van aanhitsing tot moord in redevoeringen in de meeting ten gunste der mijnwerkers vau Decazeville. Een dubbele moord is te Vaux-sous Chè- vremont gepleegd. Een werkman schoot een zijner kameraden dood, met wien hij op vijandigen voet leefde en joeg toen zichzelf een kogel door het hoofd. De moordenaar van den prefect Barrême is nog steeds niet gevonden. Het parket van Versailles heeft onlangs een nieuw licht op de zaak geworpenwat het arresteeren van ver schillende personen" tengevolge had. Onder hen hoopt men den moordenaar te vinden. Op de spoorweg tusschen Saumur en Cha- teau-du-Loir, is Woensdag een trein ontspoord. De stoker werd gedood de machinist werd zoo zwaar gewond dat hij weldra overleed en een ander treinbeambtealsmede een reizigerbe kwamen ernstige kneuzingen. In de gevangenis la Roquette die thans omsireeks 400 veroordeelden bevat, is een oproer ontstaan. Drie hunner waren gewapend met messen. De soldaten der wachtpost en de cipiers zijn dadelijk toegeschoten doch de Oproerlingen werden nog woedendertoen zij de bajonetten zagen en zij wilden deze grijpen. De soldaten en de cipiers hebben zich echter goed weten te ver dedigen en de orde is spoedig hersteld. Twee der gevangenen werden licht gewond. Het oproer is ontstaan naar aanleiding van een nieuw reglementdat onlaugs gemaakt was. Daarbij werd bepaald, dat de gevangenen voor taan geeD zakgeld meer zouden hebben co dat de opbrengst van hunnen arbeid zou worden verrekend met hunne dageiijksche vertering in de cantine. Die maatregel kwam eenige heet hoofden zoo willekeurig voor, dat zij hunne me degevangenen opstookten en een oproer beraam den. Verleden week omstreeks middernacht, is in de haven te Havretegenover Frascatisene lading dynamietgeborgen in eene boot, ont- in het kabinet Salisbury. Lord Salisbury heeft een onderhoud gehad met markies Hartiugton waarin deze veklaarde tegenover het nieuwe ka- biuet eene welwillende houding te zullen aan nemen. Hij weigerde echter ten stelligste deel uit te maken vau het ministerie. De conserva tieve bladen critiseeren de houding van markies Hartington in deze sterk. Zij voorspellen dat de liberale dissidenten dezelfde rol in het par lement zullen spelen als vroeger het liukercentrum in Frankrijk. Volgens enkele conservatieve bladen zou lord Salisbury toch niet geheel de hoop hebben laten varen om een liberaal dissident van Hartington's kleur in het ministerie te doen zitting nemen. Dadelijk ca het onderhoud met Hartington heeft lord Salisbury zich naar Obsborne begeven om de bevelen der koningin te hooren. Onder de kleine pachters te Tiree, in noorde lijk Schotland, zijn ongeregeldheden uitgebroken tot wier beteugeling eene kanonneerboot met ma riniers naar Plymouth vertrokken is. De datum van de ontmoeting der twee keizers te Gastein is vastgesteld op 8 Augustus keizer Frans Jozef zal vergezeld worden door keizerin Elisabeth. Uit vrees voor de cholera hebben in 14 dagen tijds 22,000 menschen Triëst verlaten. Om in de kazernes alle opeenhooping van men schen te vermij lenzal een deel der troepen de interim-kazernes een ander deelhet grootste, de legertenten betrekken. Het geding tegen den advocaat Lopez, die het gestolen millioen van den veroordeelde Governa- tori verduisterde, is nog steeds voor het gerechtshof te Ancona in behandeling. Lopez tracht niet eens meer zich te verdedigenen men is algemeen van oordeeldat de zaak veel te lacg gerekt wordt, door de behandeling van allerlei bijza ken. Uit de debatten is geblekendat twee der veroordeelden van het eerste proces (wegens den bankdiefstal) op de galeien met buitengewone gestrengheid behandeld werden om hen op die wijze tot mededeelingen omtrent die zaak te dwingen. Dit Lit heeft algemeen ergernis ge wekt te meer omdat algemeen geloofd wordt dat een dier veroordeelden Thangherlinihet slachtoffer van valsche betichtingen zijner mede beschuldigden is. Een familie-drama is onlangs te Turijn afgespeeld. Een jong ingenieur had onaangenaam heden met zijn vrouw, echter niet van dien aard, dat men eeu tragisch einde verwachtte. Dezer dagen bevond hij zich met zijn vrouw alleen in een kamer en loste toena bout portant een revol- schot op haardat haar zonder een kreet te slaken dood deed in een zinken. Hij zelf dood de zich daarna met twee schoten uit hetzelfde wapen. Uit Sofia meldt men dat vorst Alexander gehoor heeft gegeven aan de dringende waar schuwingen van alle vreemde gezanten. Hij heeft zich geneigd getoond geen nieuwe stappen te doen, die de Russen ergeren of hun een gelegenheid zouden geven tusschenbeiden te treden. Na het sluiten der zitting heeft het gou vernement de militie opgeroepeu tot het houden van geregelde oefeningen, die binnenkort beginnen zullen. Deze ongewone maatregel baart eenige bevreemding. Met genoegen vernemen wij dat de liedert Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zal deelnemen aan den zangwedstrijd, 13 October a. s. te Mechelen te houden. Verleden Zondag hadden wij het genoegen, het muziekgezelschap Euphonia van Kaatsheuvel een instrumentaal concert te hooren geven op de zaal van Musis Sacrum alhier. Het gunstig bekend corps werd aan den tram afgehaald door directeur en commissarissen der liedertafel Oefening en Vermaak en door de harmonie St. Chrispijn, en onder het spelen van opwekkende marschen naar de concertzaal geleid. De verschillende nummers van het keurig samengesteld programma werden door Euphonia, onder de uitstekende leiding van haren ijverigen directeur, den heer W. van Beurden voor een talrijk auditorium uitstekend uitgevoerd. Vooral trof ons bij dit gezelschap de goede verdee'ing der instrumenten, waardoor alle scherpte wordt weggenomen en alles samensmelt tot een liefelijk harmonisch geheelzooals men bij andere corp sen zelden vindt. Al de toehoorders waren dan ook ten zeerste voldaan over het genot, hun door Euphonia verschaft, en zeker sprak de heer v. Liempt, fun- geerend voorzitter van Musis Sacrum, aller wensch uittoen hij de hoop uitte, dat Euphonia zich hier nog meermalen zou doen hooren. Meu schrijft ons De volgende niet onaardige klucht, doch die een droevig licht werpt op sommige plattelands vroedemannen, had onlangs in eene raadsverga dering van een Noordbrabantsch dorp plaats. Men behandelde het verslag over den toestand van het onderwijs; een paar leden en een wet houder achtten de belangen van het onderwijs geschaad, door dat de onderwijzer eenige kost leerlingen houdt. De discussies over dit punt werden geopend, bedoelde wethouder vroeg aan den voorzitter „wê zé de scheulkummissie er af?" Wel, antwoord de deze, die heeft een gunstig verslag uitgebracht en is hoogst tevreden over het onderwijs. r/Moar wever zen doar an die kummissie Wel dat zijt gij zelf mee, het dagelijksch bestuur is de schoolcommissie O, zei de goede man tfkêk begrêpte" da hèk nog nie geweêten, ek zè moar nen boer. O tijd, o zeden de man was een tien jaren wethouder en had evenzooveel malen schoolverslag uitgebracht. De commissaris van politie te Nijmegen de heer Wittis Zaterdag vergezeld van den beer A. Noorduijn lid der firma A. Noorduijn en Zoon te Nijmegen naar Parijs vertrokken ten einde de uitlevering van den aldaar gearres- steerden D. van der Steen te bewerken en hem gevankelijk naar Nederland terug te voeren. Naar men verneemtis genoemde commissaris van politi'- door de moeder- voogdesse van D. van der Steen van volmacht voorzien om haren minderjarigen zoon op te eischen en naar de ouderlijke woning terug te voeren ingeval de uitlevering bij de Fransche justitie bezwaar mocht ondervinden. De korporaal Gulikersvan het 5e regiment infanterie te Nijmegen die ook op den 26en Juni jl. met Van der Steen verdween en met dezen de f 14.300 opmaakte is voor zooverre heden bekend, nog niet gevonden. De tweede makker van D. van der Steen is niet, zooals de Figaro meldt, te Coblenz gearres teerd maar is reeds den tweeden dag van de ondernomen reis uit eigen beweging teruggekeerd, toen het hem duidelijk was geworden, op welke wijze Van der Steen, die hem tot een reisje langs den Rijr. had uitgenoodigdin het bezit van geld was gekomen. Bij den landbouwer C. B., onder Dintel- oord zijn van zeven paardeJU_flIl_SiaLslaande,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2