£7~~ Waalwijk31 Juli 1S86. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. metje, en dat sommetje werd een kapitaal, dat mij nu vrijwaart voor kommer, althans voor de pijnlijke noodzakelijkheid te bedelen. Wie zoo spreken mag, gevoelt wel het best van al het weldadige en zoete van kapitaals vorming. Hieraan sluit zich vast //het sparen," waarover later „iets." De subcommissiëu uit de groote commissie van enquête voor het arbeidersvraagstuk ziju bij voortduring vergaderd. In de vergadering te La Louvièreeen der belangrijkste centrawerd door de werklieden verlangd verplicht onderwijs, de instelling van huishoudscholen en van am bachtscholen uitbreiding van de lagere scholen, wetten tot regeling van den arbeid en maatregelen tegen het misbruik van sterken drank. Voorts heeft te La Louvière een ordelijke be- toogiug van 32 werkmansvereenigingen, gezamen lijk 12000 man plaats gehad. Men defileerde voor het stadhuis, waar de commissie zetelt, en vroeg algemeen stemrecht. BERGEN", 29 Juli. Het hof van gezworenen in Henegouwen heeft uitspraak gedaan in de zaak der vernieling van de glasfabriek te Roux, tijdens de ongeregeldheden in Maart. Vier der beschul digden zijn vrijgesproken, terwijl veroordeeld zijn: twee tot levenslangen dwangarbeid twee tot 15 en drie tot 12 jaar dwangarbeid één tot 10 jaartwee tot 5 jaar en zeven tot 3 maanden gevangenisstraf. De ministerraad heeft de door den minister van koophandel Lockroy ontworpen besluiten omtrent de organisatie van de wereldtentoonstel ling van 1889 goedgekeurd. Die besluiten zijn daarop naar den president der republiek te Mont sous Vaudrey ter goedkeuring gezonden, zoodat zij eerstdaags in het Journal officiel kunnen worden verwacht. Er is bepaald dat er drie directeuren zullen zijn waartoe de heeren Alphand, George Berger en Grison zullen worden benoemd. De eerste zal beheer voeren over de werkzaamheden voor voor de tentoonstellingsgebouwende tweede over de exploitatie, de derde over de rekenplich- tigheid. De minister van koophandel behoudt zich de functie van commissaris generaal voor. Er zullen voorts nog twee commissiën benoemd worden waarvan de eene samengesteld zal zijn uit 300 leden en zich in onder commissiën zal splitsen. Eindelijk zal er nog eene commissie van bestuur benoemd worden samengesteld uit den minister, uit zijn kabinetschef en uit de directeuren. Deze commissie is belast met de voorbereidende werk zaamheden en bet vaststellen van het definitieve plan. Er zijn te Creil weer belangwekkende proeven genomen met het overbrengen van elec- trische beweegkrachtdie goed gelukt zijn. Door een generator is die kracht overgebracht naar Parijswaar ze tot verschillende oogmerken zal aangewend worden. Van de voortgebrachte kracht werd er 45 pet. bij het overbrengen behouden. Van de 1700 personen die Pasteur aan zijne hondsdolheid inentingen heeft onderworpen, zijn tot dusverre als men de door dolle wolven gebeten Russen niet meerekent nog slechts vier overleden. Generaal Boulangerde veelsprekende en veelbesproken Fransche minister van oorlog, be reed bij de jongste groote parade een paard dat algemeen bewondering wektedoor zijn dansen op de maat der muziek. Men vet telt nu, dat dit paard door den minister in een circus is gekochten nog opzettelijk voor die vertooning bij de parade is gedresseerd. Dat is weer koren op den molen der tegen standers van den volkshelddie toch nog al eens o. a. door zijn verordening omtrent de baardeu in het leger aanleiding tot spotternijen gaf. Figaro geeft dan ook zijn lezers in den trant van de bekende bijbelsche geschiedenis een treffend verhaalhoe Jozef Boulangerde zoon van den aartsvader Grévydoor ziju broeders (de andere ministers) aan den directeur van een circus werd verkocht. Een vreeselijke brand heeft Zaterdagnacht te Saint Dénis gewoed in een jeneverstokerij en pakhuis. De eigenaar werd 's nachts gewekt door het angstig hinneken der paarden in den stal, die naast het woonhuis stond. Hij ging naar beneden en ontdekte dat de stal in lichterlaaie stond. De paarden wilden den stal niet verlaten en verbrandden levend. Nadat de eigenaar zijn huisgenooten in veiligheid had gebracht, breidde de brand zich al spoedig uit. De stal brandde af en het vuur deelde zich mede aan een zolder, waar alcohol bewaard werd. Een vlammende vloed stortte van dien zolder naar beneden en stak alles aan wat brandbaar was. De blauwe vlammen flikkerden huizen hoog. De brandende stroom stak ook de distilleerderij in brand, waar ook een groote voorraad alcohol werd bewaard. In een ondenkbaar korten tijd was ook dit gebouw afgebrand. Van de groote gebouwen bleef niets over dan hier en daar een waggelende muur. De hulp der brandspuiten vermocht in zoo'n vuur gloed niets. Reeds wordt het een en ander bekend aan gaande de samenstelling van het nieuwe Engelsche ministerieen ord Salisbury deed reeds de volgende keuzeu Lord Iddesleigh (Sir Stafford Norlhcote) is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken; de markies van Londonderry tot onderkoning van Ierland; sir Michael Hicks Beach tot secre taris voor Ierland lord Randolph Churchill tot kanselier der schatkist. Lord Cranbrook is benoemd tot president van uen raad der koningin Chaplain tot president vac den local government board Stanhope tot president vat*. het bureau voor koophandel; lord John Manners tot minister van het postwezen Plunket tot minister van openbare werken sir Richard Webster tot procureur der koningin, en lord Ashbourne tot lord kanselier van Ierland. Ten huize van lord Granville is eene bij eenkomst gehouden der liberale partij. Besloten werd de troonrede der koniugin af te wachten voordat de houding in de aanstaande zitting wordt vastgesteld. De liberale partij zal voor de kredieten stemmen welke binnenkort door de regeerir.g zullen gevraagd worden. Goed nieuws komt uit Ierland, in zooverre namelijk als wij voorloopig waarschijnlijk voor geen gewelddaden aldaar bevreesd behoeven te zijn. Te Dublin werd Dinsdag eene vergadering van de National League gehouden waarin de Iersche parlementsleden Joseph Biggar en Dillon verklaarden dat Ierland bereid was af te wachten wal de nieuwe regeering doen zou. Wenschte zij Home Rule aan Ierland te geven iets wat niettegenstaande al hun geschreeuw tegen 's heeren Gladstones plannen niet zoo onwaarschijnlijk is, zeide de heer Dillon wel, zij zouden het van hen aannemen maar er hun niet voor danken. De dank kwam den heer Gladstoue toe. Wenschten de Tories echter dwang in te voeren de Ieren waren er niet in het minst bevreesd voor, maar de klasse, aan wie dit het meest berouwen zou, zal die der landheeren zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Ierer. indien zij zich rustig houden wel geen reden tot klagen hebben. Mag men ten minste de verschillende geruchten gelooven, dan zou Salis bury plan hebben de Iersche zaak op zeer breeden voet te behandelen. De Kreuzzeitung, van de onlusten te Amsterdam sprekende, geeft de hoop te kennen, dat Bismarcks denkbeeld omirent eene intern, overeenstemming tegen de anarchisten thans meer ingang zal vinden dan vroeger, want na de barricades te Amsterdam zal ook de Nederlandsche legeering niet meer gekant zijn tegen eene internationale wet op de socialisten. Een regiment van het elfde legerkorps was tot nu toe bij wijze van proef, gewapend met repeteergeweren. Nu zullen zeer spoedig ook de zes overige regimenten van hetzelfde legerkorps dit geweer bekomen. Naar het heetzal met de nieuwe bewapening van de Duitsche infanterie voortaan geregeld voortgegaan worden. De cholera moet zich in den omtrek van Triest meer en meer verspreiden. Er is eene gezond heids commissie derwaarts gezondenom alle noodige maatregelen te nemen tot het stuiten van den voortgang der ziekte. Het bestrijden der epidemie wordt echter zooals ook in Italië geschiedde, zeer bemoeilijkt door de houding van de boeren die zich ver zetten tegen alles wat de geneeskundigen doen. Een boer gaf de voor hem bestemde geneesmid delen aan een jonge kat, en toen dat dier stierf, verklaarde hij dat het nu duidelijk bleek hoe de dokters het volk kwamen vergiftigen. Er was' zelfs hulp der militaire macht noodig, om de geneeskundige commissie tegen de volks woede te beschermen. Volgens de Italiaansche cholera berichten kwamen Maandag te Brindisi 4 ziekte en 2 sterfgevallen voor; te Francavilla Fontana 4 ziekte en 2 sterfgevallen te San Vito 9 ziekte- en 2 sterfgevallen te Mesange 1 ziektegeval; te Codi- goro 6 ziekte- en l sterfgeval; te Massafiscaylia 19 ziekte- en 8 sterfgevallen. Voorts wordt nu bevestigd dat in een aantal plaatsen in de provinciën Piemont en Venetië drie maanden lang dagelijks een paar slachtoffers van cholera zijn geweest. Men had dit, om geen onrust te verwekken tot dusverre geheim ge houden. Te Bologna werden Maandag weder 6 menschen door cholera aangetast en stierven 5 aan die ziekte. Negen honderd menschen hebben wegens de epidemie de stad verlaten. De Italiaansche bladen uiten den wensch, dat velen het milde voorbeeld van den koning mogen volgen van giften te schenken ten behoeve van de bevolking der door cholera bezochte plaatsen, waar groote ellende heerscht. De politie te Napels had dezer dagen het signalement en bevel van aanhouding van een paar Russische reizigers jeugdige gelieven die met gestolen geld op reis waren gegaan. Op de boot van Venetië naar Napels bevond zich zulk een paartje dat dan ook werd aangehouden en men vond bij den heer 81.000 fr. waarde. Hij en zijn reisgenoote werden gevangen gezet maar beweerden doodonschuldig te zijn en legden pa pieren over, die men om 't gehalte zeker voor valsch hield. Er werd naar Rusland getelegrafeerd en 't antwoord kwam Laat hen spoedig vrij en maak veie excuses. De reizigers behooren tot.... de Russische keizerlijke familie 1 Volgens de Weensche Pol. Cor. is Rusland voornemens het Middellandschezee eskader terug te brengen op twee of drie kleinere kruisers voornamelijk om de groote kosten wordt tol dezen maatregel overgegaan. Eene vreeselijke reis was die, welke op 18 Juli jl. namiddags te 3 uren te Petersburg aan ving en ondernomen werd door 3 leden van de Petersburger keizerlijke technische maatschappij, met den door die maatschappij nieuw geconstru- eerden ter bevordering van de oorlogsbelangen in Rusland bestemden reusachtigen luchtbal. De reis zou plaats hebben van Petersburg naar Kroonstad. De ballon kon echter tengevolge van de plot seling ontstane sterke luchtstrooming te Kroonstad niet landen en werd naar Oranienbaum voort gedreven. Maar ook hier ging het landen niet, zoodat de ballon door den geduchteu wind naar zee gedreven werd. Te raiddeu van storm en regen viel de ballon te 41/2 uur 19 mijlen van kaap Karawaldaj in volle zee. De 3 reizigers in den gondel waren op het punt van om ie komen toen een Engelsck schip dat op reis was naar Londen hen opnam. Kapitein Üoll zag namelijk den ballon is zee storten, stuurde naar de plaats, waar dat voorgevallen wasen kwam nog tijdig om de hulpelooze luchtschippers te redden. Hij braelit hen naar Kroonstad terug. De winnaars van den eersten cn vijfden per- soneelen prijs, bij den schiet weds'rijd te Bergen- opzoom, en met hen het korps scherpschutterij „Nederland en Oianje", werden bij hunue te huiskomst, Woensdagmiddag, feestelijk ontvan gen. Met onze beide harmonieën aan het lioofd stond de compagnie schutterij in bataille voor het tramstation opgesteld. Bij aankomst van den tram weerklonken, als een eerste welkomstgroet, de oudvaderlandsche tonen van het „Wien Neerlandsch bloed", met kracht en klem door de beide harmonieëu aangehevenwaarna de kommandant der schutterij de vereenigiug aldus toesprak „Scherpschutters „Gij komt roemrijk thuis van den vreedzamen strijd, dien gij gestreden hebt in het kamp te Bergenopzoora. Met innig genoegen vernamen wij hierdat de eerste personeele prijs door fourier Kemperman en nog een vijfde door sergeant De Rooij mochten worden weggedragen. Gij hebt hierdoor den roem van Waalwijk's jongelingschap, van Waalwijk's schutterij buiten onze grenzen weten te handhaven. Uit naam van uwe wapenbroedersen uit naam van het talrijke publiekwaardoor gij hier zoo recht feestelijk wordt ontvangen feliciteer ik u met dit succes. Het zij u een spoorslag om onaf gebroken voort te gaan u door degelijke oefenin gen steeds meer te bekwamen. Dan, mocht gij eenmaal worden opgeroepen om voor have en goed een minder vreedzamen strijd in te gaan, zult gij ditzelfde wapen, waar mede gij zulke schoone prijzen hebt verworven, ter hand nemen, cn gij zult kunnen toonen, dat het nog andere diensten bewijzen kan, als de roem van „Nederland en Oranje" on de eer van Waalwijk's schutterij moet worden gehand haafd." De kommandant stak vervolgeus een palmtak op de geweren der beide overwinnaars en onder het spelen van verschillende marschen trok de stoet in optocht door de Groote straat. Van verschillende particuliere huizen wapperde de Dationale vlag. Op de markt gekomen daukte luitenant Bolk, president van „Nederland en Oranje" primo zijne scherpschutters voor hunne flinke houding bij den wedstrijd, dan den kommandant en de schutterij voor de bewijzen van waardeering en kameraadschap, thans weer ondervor.deo, en ten slotte de beide harmonieëndie steeds zoo bereidwillig een echt Waahvijksch feest weten op te luisteren, waarna de stoet werd ontbonden en aan de leden der scherpschutterij in hunne vergaderzaal de eerewijn werd aangeboden. Voorzeker zal ieder met ons den vooruitgang onzer schutterij en den bloei der scherpschutterij in het bijzonder steeds gaarne wenscheu en be vorderlijk zijn. Bij onze jonge mannen zal hierdoor niet weinig de ambitie in de wapens en de geest van vaderlandsliefde worden levendig gehouden waardoor tevens de wapenroem onzer schutterij kan bevestigd blijven. Ten bewijze dat de Harmonie 1'Espérance van Waalwijk, in de hoofdstad onzer provincie haren gevestigden naam, uitstekend handhaaft, kan dienen, dat zij door dea preside .t der feest commissie geëngageerd is om den 2 Augustus bij de feesten ter herdenking van den 55en verjaardag van den tiendaagschen veldtocht, te 's Bosch een concert te geven. Zooals men weet, heeft zij verleden Zondag eene uitvoering gegeven in de sociëteit de Unie aldaar. Wij vertrouwen dat deze blijken van waardeering den leden een prikkel zullen zijn om zich steeds meer en meer te bekwamen, en alles uit den weg te ruimen, wat soms nog aan de volmaaktheid van het corps zou kunnen hinderlijk zijn. De hooimarkt blijft vast op f 12 per 500 kg., de handel is echter van niet groote betee- kenis ómdat er weinig schelften of mijten aan het Oude Maasje geplaatst zijn en bijna al do voorraad naar de schuren is gereden. Men wil thans de kans afwachten en hoopt tegen het najaarwanneer het hooi voor persing geschikt isop hoogere prijzen. Sedert een paar dagen is men in de-om streken van Tilburg reeds begounen met het maai- eu der roggedie een goed beschot zal opleve ren terwijl de qualitcit bij aanhoudend droog weder niets te wenschen zal overlaten, zoodat men spoedig de nieuwe rogge aan de markt kan verwachten. De hooioogst is gunstig afgeloopen, terwijl het nagras nog eene goede snede belooft. De prijzen van het vee zijn over hei algemeen dalende. Het centraal bestuur der kiezersvereeniging Noord-Brabant heeft de R. K. kiezersvereeni- gingen bij circulaire uitgenoodigd twee leden uit of door haar bestuur te willen afvaardigen tot bijwoning eener vergadering op Dinsdag 10 Augustus R.k., des namidd. te 2 ure te 's Bosch te houden. Het doel dezer vergaderiug van gedelegeer den is het nut en "lie uitvoerbaarheid te be spreken van de oprichting van een bond dier vereeniging. Kiezersvereenigingen; die onverhoopt dergelijke uitnoodiging niet ontvangen hebben wordt be leefd verzocht daarvan spoedig kennis te geven aan den secretaris van het centraal bestuur, den heer J. H. Poel, te 'sBosch, die dan onmiddellijk voor toezending zal zorg dragen. (N. BrabJ In den gemeenteraad van Breda is door den heer mr. Van Mierlo, namens de commissie tot onderzoek naar de geldigheid der laatste ge meenteraadsverkiezingdaarover rapport uitge bracht waarvan de conclusie strekte tot „nie tigverklaring" dezer verkiezing, op grond dat daaraan is deelgenomen door 4 personen, die geen ki :sgerechtigde waren en wier stemmen van in vioed zijn geweest op den uitslag der verkiezing, dewijl de heer Klep 550 en de heer mr. Van Mens 546 stemmen op zich hadden vereenigd. Op voorstel van den heer Vreede werd dit rapport nog voor de ledenter visie gelegd en de beslissing in deze zaak aangehouden tot de vol gende vergadering. Verder is besloten, te beginnen met 1 Augustus, den gasprijs te verlagen en te stellen op 7 ct. per M8. Gisterenavond zagen wij van den dijk al hier nagenoeg in Noordelijke richting een hevigen brand. Daar op dat oogenblik aan houdend felle bliksemstralen werdenwaargenomen, ligt het vermoeden voor de hand dat de ramp door het hemelvuur is veroorzaakt. Bijzonder heden ontbreken nog. Ook hier heeft den ganschen nacht een on- weder gewoed, vergezeld van een massa regeD. Van ongelukken hebben wij niets vernomen. Gisterennacht is te Tilburg afgebrand de stoomelastiek- en schachtenfabriek van de heeren gebrs. Lom'oarts op 't Goorke met woonhuis en de daarnaast staande boerderij. Alles was behoorlijk verzekerd. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben vijf leden van de Dordrechtsche roei- en zeil vereeniging het plan opgevat met een vierriemsgiek van Dordrechi uit over Willemsdorp en Geer- truideuberg naar Capelle te roeien om van daar den volgenden dag over Heusden terug te kee- ren. Deze niet onbelangrijke tocht, waarvoor een flinke bemanning een vereisebte ismag zeer belangwekkend worden genoemd met het oog op het feit, dat het ranke vaartuig den overtocht over het Hollandsch diep zal moeten maken. De heeren roeiers worden heden Zaterdag te 4 uur in Capelle verwacht na een tocht van 6 uur roeiens. Dezer dagen heeft zich zekere J. S., agent in zeep enz., te Tilburg, wiens financieele onder nemingen niet voor de eerste maal op verdachte wijze schipbreuk leden met geincasseerde gel den verwijderd. (T.C.) Woensdagnacht is door een nachttrein van de Gooische Stooratrammaatschappij de chef van dienst dier Maatschappij overreden. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. In de Prinsenstraat te 's Hage vond Dins dagmiddag een ergerlijk tooneel plaats. Terwijl eenige meisjes aldaar eene kleine woor denwisseling hadden met een paar jongens, mengde zich daarin geheel ongevraagd, zekere Van der Kaay, die na eenige dreigende woorden te hebben geuit, uit een verfpot, welke voor een huis stond, eene verfkwast met zeer scherpen steel nam en daarmede met zooveel kracht naar een der meisjes wierp, dat het voorwerp in hare wang bleef steken. Aan het hevig verschrikte meisje werd aan het politiebureau aan de Groenmarkt* hulp verleend. De dader werd tevens dit bureau binnenge bracht. De justitie te Maastricht is een stap nader gekomen tot de ontdekking van den moordenaar der vrouw Claessens. Er hebben zich nl. bij haar twee militairen aangemeld die verklaren in den avond van den moord, 14 Juni ll„ omstreeks HD/g ure den beschuldigde Van Damme in de nabijheid van de plaats, waar de verslager.e werd gevonden, gezien en één hunner zelfs vuur voor zijn sigaar van hem ontvangeu te hebben. Be schuldigde zou toen ook gevraagd hebben of de militairen, die van twee meisjes vergezeld waren, lang daar in den omtrek zouden vertoeven. On danks deze pertinente verklaring houdt v. D. vol, dien avond daar niet geweest te zijn, maar zich tot 12 uur in stads park te hebben opgehouden. Dezer dagen vervoegde zich zekere B. B., oud 25 jaar, woonachtig te Geldermalsen ten huize van zijnen vader, den koopman S.B., bij den han delaar in uurwerken G. A. Cohen, to Nijmegen, en vroeg aan dezen, op last en ter. behoeve van zijnen vader eenige horloges te koop. Hem werden daarop de verlangde horlogester gezamelijke waarde van f 175 medegegeven waarvan de betaling dau later zoude volgenwanneer het gekochte den heer S. B. zou bevallen. Het is nu gebleken dat de heer S. B. aan zijnen zoon geen last tot het koopen daarvan heeft gegeven en de horloges ook niet heeft ontvangenzoo-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2