EeTGRÜSSIER in SCHOENWERK TAFELKAAS, 12 persoons, porcelein Eetservies Notaris RANT, C. van der PIÜIJM, overlijden, trouwen en geboorten. Bericht van Inzet. Ingezonden stukken. Handelsberichten. ADVERTENTIEN. üerendina Evers, VERKOOP vraagt een goed adres Echte Hollandsche L. W. SCHAMBERGEN, Katholieke Illustratie UITVOERINGEN. HUGO, TWINTIGSTEN JAARGANG Dr. H. J. A. M. SCHAEPMAN dat bij de betaling weigert. De horloges schijnen door B. B. elders verkocht of geborgen te zijn. Tegen dezen persoon is thans eene strafvervol ging ingesteld. DRUNEN30 Juli. Op het raadhuis dezer gemeente zijn eergisteren de werkzaamheden aan gevangen voor de gerechtelijke schatting der per- ccelen, die aangewezen zijn voor onteigening ten behoeve van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch, en waarvan de eigenaren geen genoegen hebben genomen met de aangeboden sommen. Daaronder behoort o.a. destoomkoren- en schors molen van den heer L. Manders, vlak voor de brug over den overlaat alhier. De werkzaamheden aan het baanvak van Baardwijk naar Vlijmen zijn krachtig ondernomen en loopt er reeds eene lo- comotief tot vervoer van zandtreinen. Ongeregeldheden te Amsterdam. liet spreekt wel vanzelf, dat de eigenlijke be weegreden van al's volks wanordelijkheden dieper ligt dan in liet feit der verstoring van het /ypa lingtrekken.y/ Dit was meer de //aanleiding" tot het springen van de mijn dan wel de oorzaak. De ware oorzaak lag dieper en wel in de langdu rige en stelselmatige ophitsing van sociaal-demo cratische zijde van het volk tegen de politie. Vroeger was geen volkje ordelievender dan de Jordaan-bewoners. Ja, die ordelievendheid stond bij de politie zelve in zoo hoog aanzieD, dat deze meermalen betuigdedat de Jordaan-bewoners geen politietoezicht van noode hadden. Het zaad van het socialisme werd er echter met kwistige hand gestrooid. Wel viel dit zaad niet direct in vruchtbaren bodem doch aanhoudende be werking bracht daarin verandering en thans heet te het „Wij zijn onze eigen politie." Dat fiere bewustzijn onder den invloed van een Zondagsborrel nog verlevendigd bleek zoo spoedig gekrenkt te zijn dat men dadelijk een steen opnam om zijne redeneering kracht bij te zetten. Sinds dat noodlottig oogenblik deden misleiding en zelfopwinding het overigeen wel, ongeloof lijk genoeg, iu die mate, dat menschen, die drie straten verder woonden en zelfs geen agent ge zien hadden op gezag van kwade jongens of halfbeschonken buren, de agenten voor moorde naars uitmaakten en woedeud te hoop liepen. Toen heette het, dat de socialisten gelijk hadden en rustige burgers werden mishandeld dat de rijke lui wel wedrennen mochten houden en een arme drommel zelfs geen paling mocht trekken; maar dat palinkje zou een staartje hebben. „Toe jongensgooi maar raak, dominee Kuyper slaat er ook wel op," Leve de socialen," zoovriepen lieden elkander nadie vermoedelijk zoo min van het socialisme als van den kerkelijken strijd iets begrijpen. De nacht van Dinsdag ging rustig en zonder bijzonder incident voorbij en 't schijnt wel dal velen, die Dinsdag en Maandag nog tot de le- digloopende toeschouwers op de Lindengracht en aangrenzende straten behoorden, den arbeid heb ben hervat. Althans het aantal groepen pratende mannen en vrouwen was belangrijk minderal bleef de Zaterdagsbrug er nog steeds bet midden punt van en al bezat het huis van den bakker op de hoek van de le Lindendwarsstraat nog steeds voor velen eene grooteaantrekkingskracht. „Men werd niet moe het aan te staren als kon men daardoor de aangebrachte vernieling weer herstellen. Maar dit thans havelooze perceel was voor velen hunner een sprekend toonbeeld, dat men wel in een oogenblik veel verwoesten kan maar dat het verwoeste niet zoo spoedig te her stellen is. Natuurlijk liepen de gesprekken allen over de treurige gebeurtenissen der jongste dagen, even wel niet meer op dien bitteren opgewonden loon, die vooral Dinsdag nog hier en daar viol op ie merken. Integendeel heerschte er over het al gemeen in de gesprekken een geest van versla genheid alsof men, na men de gruwzame ge volgen van het gebeurde overzagvoor eigen handelingen terugdeinsde. Deze houding stak gunstig aj bij de agitatie, die elders hier en daar in de stad viel waar te nemen. Het betrekken van de wacht door militairen, het aflossén der schildwachten alles is oorzaak van grootere of kleinere volksverzamelingen. Woensdag middag b.v. liepen op een oogenblik honderden personen zoo snel zij konden van den Dam het Eokin overgevolgd door een aantal, die uit de er op uitkomende stegen toescho ten alleen' om de overbrenging naar de ge vangenis op den Heiligenweg te zien van drie geboeide mannen, die wegens verzet gearresteerd waren. De houding van het publiek tegenover politie en militairen is daarbij dikwijls ver van welwil lend. Intusscheu, er zijn ook vele medeburgers, die er anders over denken. Een duidelijk spre kend bewijs hiervan is wel, dat door verscheidene bewoners van de buurten in den omtrek van de Noordermarkt gezorgd werd dat het den mili tairen, die in de Noorderkerk bivakkeeren, niet aan koffie en biernoch aan sigaren en tabak ontbreekt. Dat er menig onschuldige door de geweer schoten getroffen werd is natuurlijk. Maar wat geschied zou zijn, indien men met minder kracht ware opgetredenis niet te berekenen eenige dooden en gekwetsten zijn in b bezit van re volvers gevonden. En dat er r het volk ge schoten is kan men aan het L op de Prin sengracht voor de Prinsensluis zien. Terwijl daar toch de militairen het vuur naar den kant van den Prinsenstraat richtten, werden in het huis dus achter hen, twee glasruiten door kogels ver brijzeld. In de LindenstraatAnjelierstraat Lindendwarsstraat en op de Lindengracht zijn een aantal glasruiten door kogels gebrokeD en ook de gevels dragen in verbrokkelde steenen enz. de kenteekenen dat het er heet is toe gegaan. In een kelder op de Prinsengracht bij de Brouwersgracht is de glazen deur bijna geheel vernield. Het loopende geruchtdat de mishandeling van den politic-agent in de Looiersdwarsstraat geschiedde, omdat de vader van den aanvaller den vorigen dag doodgeschoten was, kan op goeden grond worden tegengesproken. Nog meldt men uit Amsterdam van Donderdag Na genoegzame zekerheid verkregen te hebben vermoedelijk van den gearresteerden verspreider op Woensdagavond van een bulletin, waarin so cialistische theori 'ën in opruiende woerden ver kondigd worden is heden ochtend de socialist I. A. Fortnyn al3 de vermoedelijke uitgever van dat geschrift (de Daam des drukkers was niet genoemd) gearresteerd. In een kort verhoor moet hij bekend hebben het bulletin uitgegeven, doch onbewust daardoor de wet overtreden te hebben. Nauwelijks twee dagen uit de cel ont slagen is hij daarheen thans weder vervoerd. 200 iufanteiisten betrekken de Noorderkerk 180 iufanteristen de hoofdwacht op den Dam onder bevel van maj. Muller. Alles is rustig. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ten half twee, was het in de verschillende ka zernes reveille. Op het onverwachts werd het geheele garnizoen te wapen geroepen en wel naar aanleiding van besluiten door den bur gemeester en den plaatscommandant genomen met het oog op de begrafenis van de slacht offers die in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn gevallen. De meest doeltreffende maatregelen waren genomen om alle eventuali teiten te voorkomen om onverhoopt tumult of oproer te onderdrukken. Ziehier wat van de zaak is Op 19 verschil lende punten der stad rondom de drie begraaf plaatsen Ooster- en Westerbegraafplaats en het kerkhof „De Liefde," waren infanterie, mariüiers en cavalerie geplaatst met pile agenten van po litie, die voor eenige uren rust hadden genomen, allen onder de bevelen vau 20 inspecteurs. Op de Noordermarkt en aan de hoofdwacht op den Dam bevonden zich de wachten onder de onmiddellijke bevelen ran hoofdofficieren. Aan het hoofdbureau van politie in de Spinhuissteeg verkreeg de politie eene geduchte versterking van mariniers. Aan de Orar.je Nassau kazerne verbleef eene sterke macht infanterie met de geheele be zetting vestingartillerie. Door de cavalerie werd dienst gedaan in de Linnaeus- en Marnixstraten. Het Jonas Daniel Meijerplein het Kattenburger plein de Nieuwmarkthet Rembrandtplein en het Paleis voor Volksvlijt waren mede door eene sterke macht var» mariniers bezet alsook het ad ministratie-gebouw der Hollandsche spoorweg maatschappij in de Westerdok-straat. Aan de Raampoort, op de Lauriergracht en in de karerne der brandweer op de Prinsengracht waren troepen infanterie geposteerd terwijl het Leidsche plein weder door de mariniers bezet was. Deze indeeling was aldus opgemaaktopdat bij eventueele ongevallen de verschillende troepen onmiddellijk naar de kerkhovenen wel van verschillende zijden gemakkelijk konden opi uk ken. Op al deze posten (19) stonden de deta chementen onder de onmiddellijke bevelen van officieren. Voor zoover zij nog niet waren af gehaald, was gelast, dat de lijken tusschen 5 en 7 uur Vrijdag ochtend werden afgehaald en dat de ter aarde bezorging vóór 10 uur zou zijn af- geloopen. Te 2 uren 30na warme soep gegeten te hebbenrukten de detachementen in alle stilte en in de beste orde naar verschillende posten. Dank zij de doelmatige toebereidselen van hooger hand was in de straten geen bijzondere drukte te bespeuren. Ja, zelfs op de begraaf plaatsen waartoe aan niemand de toegang werd geweigerd en waar een inspecteur met een enke len agent voor de orde waaktewas niet die groote menigte aanwezigdien men had mogen verwachten. Bovendien verkeerden zijdie er waren, blijkbaar onder den indruk van de treu rige gebeurtenissen waarvan deze begrafenissen den noodlottigen nasleep vertegenwoordigden zoodat er over het algemeen een ernstige stem ming heerschte. In menig oog glinsterde een traan van mede lijden met het lot der ongelukkigen die zoo eensklaps aan dit leven »varen ontrukten wier stoffelijk overschot men thans aan de aarde ging toevertrouwen. De verschillende lijken werden achtereenvolgens door de lijkwagensgevolgd door verwanten en vrienden, aangebracht en in alle stilte in de groeven bijgezet. Na afloop dezer buitengewoon treurige plech tigheden keerde men weder tot het gewone da- gelijksche leven terug; ieder gewis, hetzij hij er van nabij mede betrokken was, hetzij zijwe rol zich slechts tot die van toeschouwer bepaalde met den stillen wensch: dat onze goede stad nimmer meer het tooneel moge zijn van zulke droeve gebeurtenissen als waaraan men op deze doodenakkers maar al te levendig werd herinnerd, en dat zijdie door hunne opruiende taal in woord en schriftde middellijke oorzaken van al dat leed waren, door de noodlottige gevolgen er van nog eer het te laat is, tot inkeer en bezinning mochten komen WAALWIJK Zondag 1 Aug. 1886, zal door de har monie PEsperance op de harmoniezaal worden uitgevoerd De hoofdnummers uit het programmavan het concert, te geven te 's Bosch, op Maandag 2 Augustus. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is het volgende adres ingezonden Aan zijne excellentie den heer minuter van waterstaathandel en nijverheid. Waalwijk 29 Juli '86. Teleurgesteld nam de kamer van koop handel en fabrieken te Waalwijk kennis van het koninkl. besluit dd. 29 Juni 11. (Staatsbl. no 114) waarbij, op voordracht van uwe ex cellentie, het binnenlandsch telegraaftarief thans reeds in werking, belangrijk is verhoogd. Het veelvuldig gebruik dat van de tele graaf gemaakt wordt, is een onweerlegbaar bewijs hoezeer er voor den handel behoefte bestaat aan dit versneld communicatie-middel bij uitnemendheid. Getuige de uitbreiding, die door de regeering aan het telegraafnet vooral de laatste jaren werd gegeven. Naarmate de kosten werden verminderd, nam het gebruik toe. De veronderstelling is dus niet gewaagd, excellentie, dat het omgekeerde nu het geval zal zijnmet de verhooging der kosten zal het gebruik eerder afnemen. Zijn deze argumenten een sprekend bewijs tegen de invoering van een verhoogd tarief, dan vermeent onze kamer hare vrees niet te mogen verbergen, dat de maatregel zeer on gunstig zal werken op handel en nijverheid en dat het doel, hetwelk beoogd wordt, „stij ving der schatkist" hierdoor niet zal worden bereikt. Wij avoueeren ten volle de woorden van de kamer van koophandel en fabrieken te Am sterdam, in haar adres dd. 5 dezer tot uwe excellentie gericht „Dat, zoo uwe excellentie wenscht te ver- »brijgeneen vermeerderde opbrengst der „rijkstelegraaf, door een verlaging van het „tarief eerder die uitkomst verkregen zou zijn „dan door den thans genomen maatregel." Met haar en met zoo vele andere kamers van koophandel en fabrieken naderen wij tot uwe excellentie met het dringend verzoek, op de verhooging van het tarief terug te willen komen en minstens het vroegere te hand haven. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Vergun me een weinigje ruimte in uw blad voor een praatje, dat ik zoo kort en zoo fatsoenlijk mogelijk zal maken. Die pissoirs (pistoleejs zou de ander zeg gen) dat is bepaald een prachtige verbetering in de gemeente Waalwijk die dat verzonnen heeft die heeft het verzonnen, maar 't pa reert goedbest. 't Is dan ook niet om aanmerkingen te maken en te beweren, dat die pistoleejs niet kranig netjes zijn, ver van daaralleen wensch ik langs dezen meer gebruikelijken weg het bestuur van Waalwijk er op te wijzen, dat het bepaald ondoenbaar is voor iemand, die zich b.v. aan den hoek aan de haven of in de Stationstraat bevindt, en, permitteer me „hoogen nood heeft»on doenbaar zeg ikom dan nog ter elfder ure misschiennaar 't raadhuis te komen om van zoo'n pistolée gebruik te maken. Daarenboven, hier en daar hangen bordjes met het opschrift„Hier niet en;.» Netjes heel aardigmaar ook hierin zou eenige verbetering kunnen gebracht wordenniet in de bordjesmaar b. v. achter de ijzeren poort bij de E. zusters hangt er een, dat zou ik hebben gehangen tegen 't koffiehuis van Th. van Loon op de markt waarheen de buitenlui zoo hun gewoon loopje nemen, en tegen 't huis der kinderen Rubbens, dan zou gepasseerden Vrijdag de heer Ver meulen zich wel gewacht hebben om die oude bekende route te nemen en een calange op te loopen waarvan dunkt me nu onmogelijk iets komen kan. Ik heb de eer. WAALWIJK, 23 Juli. Bij weinig aanvoer ter beestenmarkt was de handel toch redelijk vlug en de prijzen weer iets hooger. Kalfkoeien golden f 125 225. Dito vaarzen f 95 a 165. Biggen f7.25 h f 11.75; Ter botermarkt aangevoerd 569 KG.van 0.95 a 1.07 per KG. verkocht. Eieren f3.00 a 4.00 per 100 stuks In granen is de markt tegen gesouteneerde prijzen tamelijk vast. Voor leder was de markt stil, alleen voor consumptie was er vraag naar zwaar zooileder bij kleine partijtjes. Geldersche schors wordt veel aangevoerd tegen prijzen van f 4.50 h f5.15 vrij hier in de haven. TToor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden onzer geliefde moeder weduwe van JACOBUS KEMPERMAN, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Uit aller naam B. KEMPERMAN. Waalwijk, 31 Juli 1886. NB. De zaken zullen op denzelfdcn voet worden voortgezet. t Heden overleed tot onze diepe| droefheid ons geliefd eenigst zoontje in den ouderdom van ruim 7 maanden. EUGENE VAN WELY, MARIE VAN WELY- Verwiel. Rozendaal25 Juli 1886. Stationstraat, Waalwijk, beveelt zich beleefdelijk aan als bekend- maker van Hij zal trachten door eene nette en prompte bediening het vertrouwen waardig te worden. van Lil Het GEMEENTEBESTUUR van Waal wijk zal op VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1886des voormiddags elf uur, bij het raadhuis aldaar in het opeubaar f jii; J&, y yt jr üh Eene buiten werking gestelde e/ lederen- en linnen-darmen, zuigbuizen, lan taarns, bakken, enz. voor MANS- en VROUWEN PAaRDEN- LEEREN en GROSGAIN of LEVANT- KIPS PANTOFFELS, met en zonder hakken, met leder geboord. Adres met franco brieven, onder letters EWO, aan het Algemeen Advertentie bureau van Nijgh Van Ditmar, Rotterdam. le qualiteit, Te bekomen bij Waalwijk. PRTJS bij geheele kaas 3772 ct. per pond. Hotelhouders en winkeliers genieten rabat. EEN FRAAI MET DAARBIJ BEHOORENDE Lepels Vorken Messen Groente- lepels etc., is de prijs, verbonden aan den eersten REBUS van den DER WAARVAN de abbonnementsprijs bedraagt drie gulden zes tig cents per jaar of een cent per dag. Degeen, die zich op dezen Twintigsten Jaargang abon neert, ontvangt als gratis-premie het fraai en welgelijkend Portret van den hooggevierden S e h r ij v c r en R e d c n a a r. te Waalwijk maakt bekend, dat van de onroerende goederen le Loonopzand behoorende aan JAN VAN DEN HOVEN, zijn ingezet Koop I. Het denneboschje op f12. II. Het bouwland op Kraanven op f50. H III. Het HUIS op f1400. IV. De bouwplaats zuid, op f250. V. De middelste bouwplaats, op f210, VI. De noordelijke bouwplaats °P f250, tt VII. Zijnde de massa der koopen 4,_ 5 en 6 op f 720. VIII. Zijnde de massa der koopen 3 en 7 op f2100. Toeslag ter herberge van BIEMANS op Dinsdag 3 Augustus 1886, des avonds 8 uren, tot welken dag, ten kantore van Notaris RANT genoemdkan gehoogd worden.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3