N ummer 62. Zondag 8 Augustus 1886. 9e Jaargang i De Burgemeester van Moerkleij. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Een ongelukkig hnd. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Schoenmaker blijf bij je leest. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, fill, Dit blad verschijnt WoensdagJn Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandnƒ1,00. Franco per post door het geh<le rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, elden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ratjHng Het is wel niet mogelijk één ,'olk aan te wijzen in het hedendaagsck Euroa, waar de partijschappenin 't leven ge.oepen door verschil van godsdienstige en po!tieke mee ningen, zoo heftig tegenover elknder staan, als in het beklagenswaardige Jrlandniet éen staatwaar herhaalde mlen zooveel bloedige botsingen ontsta?n üsschen de burgers van hetzelfde vaderland, tusschen de kinderen van denzelfden gebooregrond, niet een rijk ook, waar de armoede,.oo algemeen is, en waar eeuwen achtereen zoozeer het grofste eigenbelang en de grocste onrecht vaardigheid den scepter zwaaidm, als in het //groene Erin/7 De vlucht vat den laatsten koning der Stuarts in het jaai 1688 was het begin van Ierland's lijden en verdrukking. Daar werd geroofdgeplunded en gedood, eigendommen verbeurd verklaard en geschon ken aan den Engelschman, dii zich kennen deed door willekeur en veitrajpiug van recht en billijkheid daar werden er velen ver dreven door geweld of arnnede van het plekje hunner geboorte en gedwongen aan de overzijde van den oceaan in een woest en onbekend land te gaan zoïken, wat men hun wederrechtelijk had ontnomen of gewei gerd^ had in het vaderland levensonderhoud aaar werd met ruwen dwang en voor— beeldelooze hardnekkigheid gedurende eene reeks van jaren beproefd het volk te ver vreemden van godsdienst en traditie. En toen de Ier standvastig bleef in wat hem heilig en dierbaar was en liever sterven wilde, dan iw ■aiSiMX Advertentien 17 regels J 0,60 daarboeu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel renegaat te worden of zijn nationaliteitsge voel te dood enwerd hem ieder, zelfs het geringste aandeel, ontzegd in het besturen van zijn eigen land, en weldra ging het gansche bezit er van over in handen van eenige Engelsche familiën, die zich zouden verrijken ten koste der bevolking, haar zouden uit zuigen met niet te verzadigen gulzigheid zóólang tot het gezegde spreekwoordelijk ge worden was: „rijk, als een Engelsche lord, arm, als een Ier." Europa zag het aan en zweeg, en met verwondering vraagt men zich af waarom de beroemde dichter, lord Byron, blakende van geestdrift voor de vrijmakiug der Grieken tegenover de tyrannieke Turken, zijn oog niet richtte naar gene zijde der toch landgenooten Iersche zee, waar toen zijn bloot stonden aan even harde mishandeling, als het volk ten zuiden van den Balkan. Aan zich zeiven overgelaten dreigde Ierland onder te gaan in doffe neerslachtigheid en ontvolkt te worden door hongersnood en emigratie naar Amerika. Zekerin Ierland stonden mannen opdie streden met den moed der wanhoop voor de rechten hunner medebroeders, en door hunne welsprekend heid tenminste iets ontwrongen aan de handen der hardvochtige Engelschen, waardoor het lijden hunner landgenooten eenigszins ver zacht werdmaar het was bitter weinig ia vergelijking met datgene, wat de eerlijkheid en de rechtvaardigheid konden eischen als een Ier een wezen van lagere orde in het oog van den Engelschen aristocraat zijn eigendomzijn onvervreemdbaar recht allerlei op- en aanmerkingen op het eten, want de kookkunst verstond hij maar al te goed, om een slechte soep te slikken zonder te brommen op de koken vooral nu was hij daarmede volstrekt niet tevreden. Geen woord kwam over 's mans lippen over zijn wedervaren op het raadhuis en van zija bespottelijk optreden tegen den halfdronken vroeg, scheepte men hem af met een aalmoesje. NeenIerland had andere pleitbezorgers noodig dan zijne verdachte zonen andere stemmen dan de hüDne moesten spreken te zijnen gunste, voor het hart van zijn meester en verdrukker kloppen zou van meegevoel en medelijden. Eindelijk vond het in den grooten staatsióan en leider der liberale partij in Engelandin Gladstoneden man, die moed genoeg bezat den strijd te durven wagen met eene hekrompeneegoïstische en bijna oppermachtige aristocratie, en eerlijk en op recht genoeg was van karakter om ten aan- hoore der geheele wereld te verklaren, dat Ierland verdrukt werd en wordt en het eene schande is en blijft voor Engeland, dat die onderdrukking reeds zoo lang geduurd heeft. De daad aan het woord parende heeft hij eene poging gewaagd tot Ierlands bevrijding en hoewel deze eerste mislukt neen bijna gelukt is door den invloed zijner on weerstaanbare weisprekendheid, mag betliopen op eene nabijzijnde verlossing. „Freeman's Journal" een Iersche cou rant heeft eene schilling-inschrijving ge opend voor een standbeeld van Gladstone, te plaatsen in de hoofdstad Dublin. Wat zal het vreemd schijnen in de oogen van sommige vreemdelingen te zien dat de vrome, een voudige Tersche boer uit den omtrek, op College-green wandelende, eerbiedig de muts afneemt voor den grand old manvreemd klinken in hunne ooren te hooren, dat hij zegt„ontbloot het hoofdmijn kind, voor den redder van Ierland." voorbij. Men zag Marten eiken dag ah eene onbedui dendheid naar het raadhuis wandelen en hem in diezelfde kwaliteit weer huiswaarts keeren. Onder weg had hij het ouder gewoonte steeds druk met het vragen naar alle huiselijke nieuw tjes en omstandigheden, want onze Marten was daarin erg belangstellend. Van der Smissen wordt op opvallende met buitengewone goedheid behandeld. Bij revisie van zijn vonnis wordt de vraag, of hij dan niet met voorbedachten rade zijne vr vermoordde, niet weder te berde gebracht blijft dus zijns handeling als onvoorbedacht schouwen. Bovendien is hem verleden w/ toegestaan zijne woning te bezoeken om daar J en ander te regelen. Hij ging daarhe rijtuig, vergezeld door twee gevangenbewa Ten slotte doet hij nog af en toe zijn de bladen hooren.'' Dit alles wekt rod veler ontevredenheid. Eene betooging van de werklieden te welke tot voorspel zal dienen van de nj werklieden-betooging op den 15en zal gehouden worden. Generaal Boulanger, de minister van od wordt in de laatste dagen weer druk besp," meer misschien dan zelfs hem lief is. 't Gesq naar aanleiding van eenige wel wat zeer en onderdanige brieven indertijd door den nu door hem verbannen hertog va. geschreven, toen deze nog zijn militaire Cc en. thans openbaar gemaakt. Die brieven teekenen uit den tijd, toen kolonel Boulan;j nog bevorderd moest worden, waartoe de herif natuurlijk veel kon bijdragen en zijn in I rechten strijd met verklaringen, nog onlangs den minister Boulanger in de ka:r.cr afgeleg afgezien dat zc van groote ondankbaarheid tuigen. vergadering de eer van een druk bezoek. Moerkleij's raadhuis is niet alleen uitwenj een respectabel gebouw maar ook ketinwend geeft den bezoeker een goeden indruk. Wanneer men zich boven op de pui bevir| geeft eene dubbele deur toegang tot den breeden gang. Links van de hoofddeur dca gang de deur van de secretarie,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1