BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. stige jaren naar „het vak,, gelokt) vermeer derde toen de bazen slechts met moeite hunne producten aan de markt konden bren gen gebeurde het omgekeerde de knechts betwistten elkander de plaatswaar werk te bekomen wasende Loonefi daalden. Het is wel niet noodig nog de vele andere oorzaken aan te wijzenwaarnaar de prijs van den Arbeid en dus ook van het Loon zich regelthet zij genoeg er op te wijzen, dat de prijs van dit laatste niet aangegeven wordt door den patroon of afhankelijk is van diens willekeurmaar van verschijnselen waartegen hij zelf meestal niets vermag en waaraan hij derhalve even goed onderworpen is, als zijn werkman het belang van dezen een hoog Loonis, goed beschouwd, tevens het belang van den werkgever. Hoe zal men nu de grootte van Arbeidsloon moeten bepalen? Is het voldoende te zeggen: in Nederland verdient een werkman gemid deld een daalder daags terwijl die in Enge land twee maal zooveel en in Amerika drie maal die som verdient Immers neen, want het is genoeg bekend, dat men in de Nieuwe wereld voor vier en een halven gulden nog minder zaken dienstig voor het onderhoud des levens koopen kan dan voor het derde gedeelte in ons landzoodat een huisgezin dadr met die in ons oog aanzienlijke verdienste nog kariger leven moet, dan een arbeidersfamilie hier. Die som gelds wordt daarom de schijnbarede nominale waarde van het Arbreidsloon genoemdterwijl al datgenewat men zich daarvoor kan aan schaffen de werkelijkede reëele waarde vertegenwoordigt. Het zou onnoodig zijn op dit verschil te wijzenware het nietdat het door zich noemende beschermers des volks voortdurend in hunne geschriften valschelijk wordt voor gesteld, als iets onbillijks en onrechtvaardigs, en als zoodanig door tal van onwetenden of verdwaalden gretig wordt aangenomen en ontevredenheid en verbittering in hunne harten wekt. Waarheid is het, dat in de laatste 100 jaren de Arbeidsloonen overal zeer veel verbeterd zijn en een vergelijking van den tegenwoordigen werkman met dien van vóór eene eeuw maakt elk bewijs daartoe over bodig. Uit statistieke opgaven weet men dat van het begin der 17de tot het begin der 18de eeuw de Loo7ien gemiddeld slechts met een vijfde deel zijn toegenomen terwijl zij van omstreeks 1800 tot heden verdubbeld zijn geworden. Houdt men dan tevens rekening met den hoogeren prijs welke tegenwoordig voor vele levensbehoeften betaald wordt, dan nog vindt men deze verblijdende uitkomst de grootouders der hedendaagsche werklieden genoten niet eens het twee derde deelvan wat hunne thans levende kleinkinderen ge nieten. Of de verhouding der arbeidende klasse tot het overige deel der samenleving daarom zonder gebreken isen geen verbetering be hoeft? Welke partij in welk land zou het durven beweren? Maar de onvolmaaktheid van een menschenwerk is toch geen reden om het met moedwil te verbrijzleen, evenmin een grond tot Jan-Salieachtige lijdzaamheid en laffe berusting. Langzaam en oplettend voorwaarts op den weg van den vooruitgang, wiens einde de volmaking heet- ziedaar een leuze voor alle tijden, voor alle standen, voor alle staten. Ook de werkman leere zien met eigen oogen en hooren met eigen ooren opdat hij weldra kunne denken met eigen verstand en begrijpen dat het gemakkelijker is een gebouw omver te halendan een nieuw op te trekken, dat het geluk der volks klasse niet gebaatmaar slechts geschaad kan worden door oproer en verzeten dat vóór alles handhaving der openbare orde en eerbied voor de gestelde macht noodzakelijk zijn ter bevordering van het geluk der volken in het algemeenzoowel als van dat der individuen in het bijzonder. De groote manifestatie te Brussel op Zondag den IBden zal plaats hebben; aan den secretaris ran de werkliedenpartij de heer Maheu heeft de burgemeester schriftelijk kennis gegeven, dat de voorgenomen betooging van overheidswege niet belemmerd zal worden, indien men zich aan enkele voorwaarden onderwerpen wil, welke blijk baar gemakkelijk te aanvaarden waren, daar het uitvoerend comité ze heeft aangenomen. Een dezer voorwaarden isdat de stoet niet voorbij het paleis des konings zal gaan terwijl de ma nifestanten fich in het algemeen naar de bevelen der politie te gedragen zullen hebben. Deze voorwaarde is door de werklieden partij aangenomen. Tea stadhuize heeft eene samenkomst van den heer Buis met zijne ambtgenooten van de voor steden plaats, om over de maatregelen te beraad slagen, welke in gemeenschappelijk overleggeno- men zullen worden tot verzekering der openbare orde. Op een aantal plaatsen in de stad is het volgende manifest aangeplakt van het verbond voor de kiesrechthervorming AaD het Belgische volk Medeburgers Sedert 1830 wordt België bestuurd door de vertegenwoordigers eener oligarchie van den census. Het lot van het vaderland dat 6 millioen inwoners telt, is toevertrouwd aan de hauden van 120.000 bevoorrechteu. Slechts ééne klasse re geert in Belgie. Vijftien maal honderd duizend Belgische burgers de kleine burgerstand eu de werklieden, zijn van staatkundige rechten beroofd. Alle Belgen toch zijn gehoorzaamheid aan de wetten verschuldigd. Alleen de armen zijn verplicht voor de ver dediging des vaderlands te waken terwijl de rijken zich van dien plicht ontslaan door de militaire plaatsvervanging. De ellende is groot. Het land is afwisselend ten prooi aan doctri- nairen en clericalen. Aan het hatelijke cecsitaire stelsel moet een einde komen De Belgische werklieden bereiden eene betoo ging voor op Zondag 15 Augustus aanstaande uit alle hoeken des lands komen zij op vreed zame wijze hun ree it opeischen. De strijd wordt in het vervolg slechts gevoerd tusscheo het voorrecht van den census en het kiesstelsel, hetwelk steunt op de burgerlijke ge lijkheid het algemeen stemrecht. Alleen het algemeen stemrecht kan den maat- schappelijken vrede waarborgen dit zal den werklieden het deel verschaften in de vertegen woordiging waarop zij recht he'obeu. Dat daarom alle burgersdie voorstanders zijn van het algemeen stemrecht, dat alle tegen standers van het voonecht van den census zich den 15en bij den optocht aansluiten. Wij noo- digen hen driugend daartoe uit. Hunne plaats is naast de werklieden die hun recht eischen. Laat Brussel's bevolking aan onze broeders een hartelijk onthaal doen ten deel vallen laat van het ééne einde des lands tot het andere de kreet der verlossing weerklinken Weg met dj bevoorrechting Leve het algemeen stemrecht 1 Voor het verbond, De Secretaris De voorzitter. A. Bernard. Dr. De Paepe. De optocht zal zich 's ochtends te ÏO1^ in be weging stellen en als er zich geen buitengewone voorvallen voordoen, verwacht men dat omstreeks 1 ure alles afgeloopen kan zijn. BERGEN (in Henegouwen), 11 Augustus, In de zaak van brandstichting in de glasblazerij van Baudoux tijdens de onlusten bij Charleroi zijn 5 beschuldigden vrijgesproken en 2 veroordeeld tot 20 jareu dwangarbeid. De overige veroordeelingen wisselen tusschen 3 maanden gevangenis en 15 jaren dwangarbeid. De uitspraak werd bijgewoond door een bui tengemeen talrijk publiek, dal zich zeer ontroerd betoondedoch zich van elke manifestatie ont hield. Boven Brussel en omstreken heeft een vreese- lijke orkaan gewoeddie aan verscheiden ge bouwen en aan plantsoenen groote schade ver oorzaakt en een groot aantal boomen ontworteld heeft. Onverwachts en plotseling kwam het on- weder opzetten waardoor o. a. ook verrast wer den de greuadiers en carabiniers, die op de vlakte van Auderghem eene^ manoeuvre in het vuur uitvoerden, waarbij ook de koningin tegenwoor dig was die zich in een open poney wagentje naar Tervue.ren wilde begeven maar door het militaire schouwspel aangetrokken, op den rijweg naast de vlakte was blijven staan. Plotseling werd de heldere hemel door eene dikke, zwarte wolk verduisterddie na slechts een kort tijds verloop zich in een stortregen ontlastte, vergezeld van znlk een hevigen wind, dat de hoofddeksels der soldaten over de vlakte vlogen en de ma noeuvre gestaakt moest worden. De koningin schuilde met haar rijtuigje in de nabijgelegen kazerne der Guides, waar zij geruimen tijd moest vertoeven, vooraleer zij naar Laeken terugkeeren kon. Slechts van één persoonlijk ongeluk wordt door de bladen melding gemaaktnl. van een oud man die door een dakpan gevaarlijk aan het hoofd gewond is. President Grévy heeft generaal Boulanger zijn ontevredenheid betuigd over zijn houding betref fende de brieven aan den hertog van Aumale. Van het ontslag van den minister is echter geen sprake want de regeering wil met het oog op de aan hangige wetsontwerpen tot hervorming van het leger de verantwoordelijkheid voor Boulangers ontslag niet op zich nemen. De beslissing wordt aan de kamer overgelaten. Aan het ministerie van oorlog is bericht ontvangen van het uitbreken eener hevige cho- lera-epidemie onder de troepen in Tonkin. Een der hoofden van den geneeskundigen staf is er reeds aan bezweken. Verleden jaarweet men, stierven 3000 Eransche soldaten aan de ziekte te Tonkin. Het bevestigt zich ook dat de Fransche re- sident-agent-generaal van Annam en Tonkin de heer Paul Berternstig ziek is, maar waar aan hij lijdende iswordt niet gemeld. De Fransche gezant bij het Vaticaan heeft een bezoek afgelegd bij den paus en werd uit stekend ontvangen. Een nuntius voor Peking is nog niet benoemd. De paus gaf overigens te verstaan dat eene dergelijke benoeming nooii een aanleiding zou kunnen zijn tot het bederven der goede verstandhouding tusschen den heiligen stoel en Frankrijk. Generaal Boulanger, de minister van oorlog, schijnt vooreerst nog niet afgedaan te Lebben in de dagbladen. De man, die eerst zooveel moeite gedaan heeft om van zich t6 doen spreken, kan nu ondervinden op welk glibberig terrein hij zich gewaagd heeft. Het Journal du Loiret kondigt aan dat er weldra een nieuwe brief van den generaal openbaar gemaakt zal worden ditmaal zal het een brief zijn, dien hij in 1877 geschre ven heeft aan den keizerlijken prins en die bij de republikeinsche pariij ongetwijfeld een mach tigen indruk zal maken. Hei hof van assises heeft Louise Michel veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en honderd francs boete wegens provocatie. Salisbur voerde Dinsdag avond op het feest maal bij den lord mayor het woord. Hij wenschte zijne toehoorders geluk met den uitslag der verkiezingen als zijode niet de uitspraak van de eene of andere partij, maar van de natie in haar geheel. Hoewel de grensquaestie in Afghanistan en in Egypte nog niet geregeld isbestaat er toch (zoo verklaarde spreker) goede grond om het behoud van den vrede verzekerd te achten. Ted opzichte van Ierland zeide hij, dat het gouvernemeot zich ten taak moet stellen de loyalisten te bevrijden van den dwang die er op hen geoefend wordt. De moeielijkheden zouden groot zijn doch de regeering bezit het mandaat des volkshetwelk op onherroepelijke wijze be slist heeft tégen een onafhankelijk bewind in Ierland. Do regeering moet in Ierïaud de maat schappelijke orde herstellen. Te Glasgow heerscht groote bezorgdheid omtrent vier schepen genaamd Cape Horn Charles ConnellBerwick Lass en Girvan die reeds lang thuis hadden moeten zijn, en waarvan men vreest dat zij alle in een cycloon bij Mau ritius zijn verongelukt. De Cape Hom verliet Java met eene lading suiker op 26 Februari. Naar de Standard uit Tlentsien verneemt, heerscht er in China groote opschudding naar aanleiding van het bericht omtrent het bezetten van Port Lazareft door Rusland. China hoopt, dat de Russen deze plaats ontruimen zullen indien de Engelschen hetzelfde doen met Port Hamilton welke haven het insgelijks hoopt tegen behoorlijke schadeloosstelling elders, weder vrij te krijgen. De tijdingen uit Konslantinopel blijven verontrustend luiden. i)e correspondent der Times zegt dat er wordt voortgegaan met het maken van krijgstoerustingen op groote schaal. Naa»- de correspondent der Dai'y News verzekert, gelooven Turksche staatslieden dat de Balkan met ernstige gebeurtenissen wordt bedreigd, welke werden voorbereid in de samenkomsten te Gastein. De houding van Servië tegenover Bulgarije neemt een steeds vijandiger karakter aan. Men gelooft dat Oostenrijk Servië aanmoedigt. Uit Füssen wordt geschreven dat zoowel derwaarts als naar Reutte een aantal vreemde lingen stroomen nu Hoben-Schangau en Neu- Schwanstein voor het publiek zijn opengesteld, 't Zal waarschijnlijk er toe medewerken om de ontst mming die in deze streken nog altijd over de wegvoering van wijlen koning Lodewijk heerschtte doen verminderen. Ook het laten zien der andere sloten belooft prachtige financieele resultaten. Te Sempach in Zwitserland heeft onlangs een verwoed gevecht plaats gehad tusschen vier gen darmen en een vijftigtal Zigeuners over welk vuil en brutaal bedelaarsras in den laatsten tijd ook in Duitschland en elders veel geklaagd wordt. Bij de karavaan bevond zich een persoon, die zich aan velerlei misdaden tegen het g meene recht had schuldig gemaaktmaar toen men dezen wilde arresteeren verzette zich de bende met slagen en geweerschoten. Eerst toen boeren met hooivorken de gendar men te hulp kwamen kondea dezen het paard van den schu'dige bemachtigen. Hij zelf ontvlucht te in het bosch. Allerwege verlangt men naar krachtige maat regelen tegen deze wettelooze wilden die geen eigendom ontzien. Het officieel orgaan bevat een brief van den keizergedateerd uit Ischl 7 dezer. De keizer geeft daarin zijn leedwezen er over te kennen dat eenige veranderingen op militair gebied in den laatsten tijd aanleiding hebben gegeven tot valsche uitleggingeuwaardoor de openbare meening kon worden verontrust en de goede verstandhouding tusschen de bevolking en het leger kon worden gestoord. Dit achtte de keizer zooveel te betreurenswaardigeromdat de ver anderingen waarmede aan de constitutioneele wetten en rechten geen afbreuk werd gedaan alleen hebben piaats gehad om redenen van militairen dienst. De geest der armee mag geen andere zijn dan die van baar opperhoofd. Het leger hoeft niet alleen tot plicht de monarchie tegen het buitenland te beschermen maar ook de binneuiandsche orde te belpeu handhaven de constitutioneele wetten en instellingen te bescher men. Alleen door onbekendheid met de plannen, of door onedele beweegredenenkan men het leger in tegenspraak willen brengen met de ware vaderlandsliefde de wetten des lands en de constitutie. De keizervertrouwende op de vaderlandsliefde van Tisza en instemmende met zijne bedoelingen verlangt dat Tisza de noodige maatregelen zal nemen om de bevolking in te lichten en ingeval van agitatiedeze streng te onderdrukken. De kracht van het vallende water van den grooten waterval te Gastein zal gebruikt worden om den val zelf en overigens de geheele stad electrisch te verlichten. De waterval heeft een kracht van, naar men berekent, 15,000 paarden kracht daarvan moeten 200 gebruikt worden om dynamo's in beweging te bren -en. Men hoort ook reeds van plannen om de groote kracht te gebruiken tot het in beweging stellen van een electrischen spoorweg. Eene dépêche uit Rome bevestigtdat de zending van een pauselijken legaat naar Peking onherroepelijk vaststaat. Te Barletta is de cholera met hevigheid uitgebarsten. Naar bericht wordt zijn er den 7 dezer 132 personen door die ziekte aangetast, en bezweken er 42. Den volgenden dag kwamen er 165 chole ra-gevallen en 68 dooden. De correspondent der New-York Tribune te Washington leverde aan dit blad eenige statistieke opgaven uit welke blijkt datterwijl de de magogen voortgaan met hun gejammer over de nooddruft der arbeidersklasse, het verbruik van sommige half tot weelde-zaken gerekende art. in de Vereenigde Staten steeds toenemende is jathans aanzienlijk méér bedraagt dan vóór twee jaren of ooit in de zoogenaamd voorspoedige tijden tevoren. De cijfers loopen over het jaar 1885. In dit jaar bedroeg het verbruik van bier 642.000.000 gallonsdit was 1.524.980 vaatjes meer dan in 1884 en geeft wanneer men de bevolking op 59.257.000 stelt10.83 gallons per hoofd. Niet minder belangrijk was de vermeerdering van het tabaksverbruik. Dat van Took- eu pruimtabak bedroeg 191.023,663 jxfnd zijnde 11,010,574 p, méér dan in 1884, en 3,22 p. per hoofd. Het aantal in damp ge blazen sigaren bedroeg 3,510,372,539 zijnde 151,925,855 meer dan in 1884en 59.2 per hoofd. Daarbij kwamen 1,310,556,512, stuks sigaretten, of 252,212,112 méér dan ia 1884 en 22.1 per hoofd. Aan dit kolossale en steeds toenemende tabaksverbruik moet de zoogenaamde arbeidersklasse een zeer aanzienlijk deel hebben gehad. De berichtgever raamt het totale bedrag van hetgeen er in de Vereenigde Staten in 1885 voor biergedistilleerd en tabak is uitgegeven op 1,189,000,000 dollarsof 237,800,000. De Noord-Amerikaansche ,/Sangersbund# heeft een groot zangersfeest gehouden te Milwau kee. Volgens een opgaaf in Amerikaansche bladen zijn aldaar te dezer gelegenheid in vijf dagen tijds 5 millioen glazen bier gedronken zijnde een uitgaaf van 250,000 dollars. WAALWIJK Zondag 15 Aug. 1886, zal door de har monie FEspórance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Die Nachtliche Wanderung, Ouverture Moskou. 2. Ouverture Berlin. Wie es Weint und lacht (eerste uitvoering.) Conradi. 3. Fleurs des Champs, fantaisie. Perck. 4. Die Zauberlanterne, potpourri. Wagner. Des namiddags ten zes ure concert op de markt te geven door de harmonie St. Chrispijn. Waalwijk 14 Augustus 1886. In de Donderd, gehouden zitting der 2e kamer zijn aangenomen de wetten op de onteigening voor twee nieuws straten te Rotterdam en de wijzi ging der tarieven van de gerechtskosten in strafzaken. Ten slotte werJ met 61 tegen 8 stemmen ook aangenomen de uitbreidiug van de rechtbank te Amsterdam. Ter vergadering, te 's Hertogenbosch ge houden tot overweging van het plan om een bond op te richten van alle katholieke kiesver- eenigingen in Nederlaudwaren 34 kiesvereni gingen vertegenwoordigd. Na eenige discussie werd aangenomeneen bond der katholieke kiesverenigingen op te richten. Aan het hoofd daarvan staat een centraal-comité, dat de alge- meene vergaderingen leidt en bij de verkiezingen eene adviseerende stem uitbrengt. Tot leden van de commissie van redactie van het reglement zijn benoemd de heeren De la Court, Bahlmann, Cremers, BekhuisVos de Wael Harte Jac ques van den Biesen Heymans Ruys en Poel, de laatste als secretaris. Tijd. De leden der zoogenaamde wZwarte bende" schijnen er ook al een slappen tijd op na te houdenalthans sedert enkele maanden werd weinig of niet van hunne streken vernomen. De bekende Dirk van Driel, van Puttershoek, heeft echter weer eens getracht zaken te doen. Bij een meubelmaker te Rotterdam kocht hij eene linnenkast ter waarde van f60 a f70, welke per stoomboot naar Dordt en verder per schipper naar Puttershoek zou vervoerd worden. Waar schijnlijk door schoone voorgevens misleid, zond de meubelmaker de kast afom te laat te ont dekken dat hij in handen van een oplichter was gevallen. Terstond werd aan den agent der reederij Fop Smit Co. alhier geseind om de kast niet af te leverendoch dit was reeds ge schied. Inmiddels was de verkooper naar Dordt overgekomen en in gezelschap van "een deur waarder begaf deze zich naar de Bomkade waar de kast scheep zou gaan. Nog juist bijtijds bwam men daar aan om den reeds over zijne slimheid tevreden kooper te ontnuchteren, door het gekochte voorwerp in beslag te nemenen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2