VOOIÏ Dl MISTIJD Frambozen, Bessen en Vruchten- 85 PERCEEL! TOUWT, Stoom wasch- en badinrichting, 12 persoons, porcelein Eetservies Notaris BINK, a. j. bink; WINKELHUIS IJ ALOEZIEEN BOUWLAND, niAllil II BORDEAUX, Prima. Rozijn Wlja-Mji, Zuivere Bessensap, HAARSTEEG. BREUKBANDEN, CHR.v.LAARHOVEN, UURWERKEN. GERARD VAN DIJK, Mandubi Veevoeder Een perceel WEI- en YllfSslflSi ADVERTENTIËN. li. G. Speekenbrink, F. U. C. BEA7Z Katholieke Illustratie Handelsberichten. publiek verpachten finaal verkoopen, WAALWIJ K. voor binnen en buiten, in alle kleuren, per vierkante meter f3. HavenWaalwijk. OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand Juli 1886. VERKRIJGBAAR PatissierWaalwijk. Oosterhout. TWINTIGSTEN JAARGANG Dr. H. J. A. M. SCHAEPMAN 322de STAATSLOTERIJ. op Dinsdag 24 Augustus 1886 en op 9_September 1886 Artikelen voor Zieken verpleging, MffrHBBv ORTHOPEDISCHE cn CHIRURGISCHE INSTRUMENTEN. Hoofddepöt voor Noordbrabant der Schafhauser verbandstoffen-fabriek. CHARLES MARSÉ, - Grootestraat A. 446, Mr. Timmerman is het voordeeligste voor de melk productie VERKRIJGBAAR te Waalwijk bij Leijtens-Schambergen. te Tilburg A. Leenaerts. te Kaatsheuvel Van Leeuwen, te Breda GK Haagh. met tuin aan de Zuid zijde van de Groote straat, allergunstigst ge legen in de onmiddellijke nabijheid van de W aalwijksche haven en het tramstation en dicht bij het station van den spoorweg Zwa— luwe's Boschgeschikt voor alle bedrijf, groot 21 aren. deze was voorzichtig genoeg zich tegen die handeling niet te verzetten. D. C. De aanvaring van de „Schorpioen. Men schrijft aan het Dagblad van Nederland uit Nieuwediep onder dagleekening van Maandag: Hedenmorgen omstreeks 8 uur, terwijl de sleepboot „Hercules" het instructieschip „Het Loo" naar de Hors had gesleept, en naar Nieu wediep terugkeerde en Zr. Ms. ramschip „Schor pioen" de haven verliettot het houden van de gewoneoefeningen ter reede van Tessel, kwamen deze beide schepen vóór den mond der haven in de nabijheid van het fort „De Harssens", met elkander in aanvaring. De „Schorpioen" toch meeneride dat er nog ruimte genoeg overbleef, omvóór de sleepboot om te passeereu, dacht hiervan partij te kunnen trekken, doch toen de manoevre daartoe eenmaal was gestaaktwas het reeds te laat. Onmiddellijk liet de kapitein der „Hercules" met volle kracht achteruit werken, doch niets mocht meer baten, alle aangewende pogingen om het gevaar te ontkomen bleven vruchteloosen het volgend oogenblik liep het ramschip met hevigheid aan de stuurboordzijde middecscheeps in. Een in de davids hangende sloep geraakte beklemdde touwen brakenen eenigen tijd later werd de sloep door vletterlieden opgeviscbt. Dit, dacht men, was alle schade die de „Schor pioen" had bekomen de „Hercules" echter werd zwaar lek de steven van de geheel van ijzer gebouwde boot spleet van onder tot boven, terwijl machine en raderkasten ontzet geraakten. Gelukkig dat waterdichte schotten zinken voor kwamen en de hulp van dadelijk toegeschoten vletten en schuitjes onnoodig was. Eecige ma trozen van de „Schorpioen" waren bij de aan varing in een vlet overgesprongen. De sleepboot stoomde nu deerlijk gehavend de haven interwijl de „Schorpioen," zeKer nog van het gevaar onbewust zee koos. Een eind- weegs gevorderd zijnde, ontdekte men echter spoedig dat het schip lek was en water in kreeg, wat van dien aard werd dat onmiddellijk naar de haven terugkeeren gebiedend noodzakelijk werd. Nog vóór men de haven had bereikt lag het schip slagzij en toen het eenmaal in de doksluis lagstond reeds het geheele voorschip onder water. Geen der beide droogdokken was disponibel daar in het eene het schip de „Koningin Emma," in het andere de „Zilveren Kruis" herstellingen ondergaat. Ware dit niet het geval geweest het ongeluk had niet dien omvang gekregen als than3dan toch had het schip onverwijld in dok kunnen worden gezet. Nu echter kon men het niet verder dan in het natte dok brengen daar poogde men nog het water met de centri- fugaalpomp te verwijderen doch alle hulp was te laat. Langzaam zonk het gevaarte iu de diepte weg. Op dat oogenblik was het in en om het dok een chaos van verwarringgeweren, ledergoed en al wat men verder van het zinkende schip had medegenomen lag in bonte wanorde dooreen de vuren werden door het indringede water gedoofd en toen de commandant de laatste die van boord gingaan wal stapte, was alles voorbij en staken alleen nog de masten boven water. Inventaris, ammunitie victualie, alles ligt in het wateren is natuurlijk groo- tendeels verloren. Thaus is men met machines cn een 6toombrandspuit bezig het schip leeg te pompen. Bij het onderzoekdoor duikers ingesteld, is gebjeken dat zich beneden de waterlijn een gat bevindt van 40 bij 20 cM. waardoor dus het water binnenstroomde en datgevoegd bij de onbruikbaarheid der waterdichte schottenhet zinken tengevolge had. De equipage die er in is geslaagd de hangmatten met inhoud te redden, is aan boord van het wachtschip de „Everisen" gehuisvestterwijl de officieren een onderkomen in een der hotels vonden. Gelukkigen ver wonderlijk tevens is. het, dat bij dit ongeval volstrekt geene persoonelijke ongelukken zijn te betreuren. De omvang der schade kan nog niet worden geraamd, maar dat deze een vrij aan zienlijk bedrag zal vertegeuwoordigenligt voor de hand. Tn den nacht van Woensdag op Donder dag, omstreeks half een, ontstond er te Helmond brand in een huisgelegen in het Meistraatje bewoond door de wed. Joh. Bordat. Het pand is geheel uitgebrand, en ook de inboedel ging geheel verloren. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Ooien had Donderdag namiddag een treurig ougeluk plaats. Een joDgen van 12 jaren zat op eene met steenen geladen kar. Dicht bij huis er afspringende viel hij zoodat het rad over hem heenging. Met gebroken beenen werd hij in de ouderlijke woning gebracht. Te Kuilenburg brak Woensdag brand uit in het huis bewoond door J. de H. In korten tijd lag dit pand met een grooten voorraad hooi in de asch. De spoedig aangerukte brandweer wist de vlammen bij dit perceel te stuiten. Het hooi, dat pas binnen was en den anderen dag zou afgeleverd worden was niet verzekerd. Men schrijft uit Roermond Sedert menschengeheugen zag men hier zulk hevig onweder niet als deze week. De regen viel bij stroomen, als beken liep het water dooj de 8' raten, in de huizen was het stikdonker, en buiten volgde de eene bliksemschicht op de an dere. De wind die vrij kalm zuidoost was ge weest, keerde plotseling naar het noordwesten en we! met zulke kracht dat de wandelwegen m«t takken werden bezaaid er. in het naburige Leerop 33 groote populieren in een laan als gras halmen knaktenterwijl de hagel haver en boekweit aldaar vernielde en van de suikerbieten als het ware het groen wegsneed. Aan deze zijde der Maas zijn de velden vrij wel gespaard ge bleven. Nader wordt nog gemelddat ook aan de zuidzijde der stad veel hagel viel en dat aldaar <!e sporen eener windhoos zichtbaar zijn. Op hei goed „Scheundelen" van den graaf Rothan liggen geheele hoopen boomen door elkander ge worpen. Men telde 89, die waren doorgebroken, in eén bosch. Uit Bredevoort wordt gemeld In dit Geldersch stadje bij het dorp Aalten houdt een in Pruisen wonend koopman verblijf in een schamel vertrek van waar hij in mooi schrift eu goeden slijlaan Nederlaudsche kooplieden en fabrikanten die goederen te koop aanbieden, bestellingen doet, zonder dat er ooit betaling volgt. Tot bereiking van dit doel maakt hij ge bruik van het toevaldat zijn geslachtsnaam tevens die zijner tegenwoordige firma overeen komt met die eener te Aalten gevestigde solide firma. De waarschuwingen van den officier ian justitie te Zutfen schijnen niet onder ieders oogen te komen. Vooral verkoopers van cementbeenzwart bascules ingemaakte vruchten koek ploegen geweren pistol'tn, kachels, boter en kaas, worden door den man geëxploiteerd. Een der rijkste en meest bekende Weéner financiersDr. Jacob Rappaport is dezer dagen plotseling overleden slechts 48 jaar oud. Op het oogenblik van zijn dood had hij nog over 30 millioen florijnen uitstaande zakenzoodat de beurs een weinig gedrukt was. Hij was de grootste aandeelhouder in de Laender bank. Rappaport was een Poolsche jood, die in 1868 als advocaat naar VVeenen kwam maar zijn ge nie voor financiën bracht hem ter beurze waar hij iu zeer korten tijd een groot fortuin verga derde. Bij den vreeselijken „Krach,, van 1873, kocht hij links eu rechts, en dikwijls voor een handje volhet papier van de beste maatschap pijen die door de algemeene paniek naar be neden gesmeten waren. Hij was een der wei nigen die bij den „Krach,, verdiend hadden en kreeg dan ook den scheldnaam van den „Hyena vom Krach,, en was lang niet populair. Zijn Schey paleis is het mooiste particuliere huis te VVeenen. -= De tweede kamnr heeft Vrijdag, na voort gezet debatbij het ontwerp tot wijziging van de gestichtenwet een nieuw artikel 1 aangenomen, strekkende om het jongensgesticht niet te Ommen maar te 's Hertogenboscli te vestigen. Voorts is, na lang debat, een gewijzigd art. 2 aangenomen bepalende dat tijdelijk veroor deelden, bestemd voor bijzondere gevangeuissen, in andere strafgevangenissen kunnen worden op genomen met uitzondering van veroordeelde raeisj.es, die in het gesticht te Montfoort tijde lijk zullen worden geplaatst. Het ontwerp is daarna aangenomen. Ingekomen is een enquête-voorstel van den heer Borgesius en 10 andere leden van alle partijen, omtrent het tegengaan van overmatigen arbeid en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen in verbaud mei de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werklieden. Het voorstel is verzonden naar de afdeelingen. De ingekomen verslagen en voorloopige ver slagen der grotd wets voorstellen zullen worden gedrukt. Op de interpellatie-Gildemeester verklaarde de minister van koloniën slechts te wachten op en kele gegevens om ten spoedigste wetsontwerpen in te dienen betrekkelijk de suiker-industrie. Den inhoud kon hij niet mededeeleu. De regeering is volkomen doordrongen van de noodzakelijkheid om zoo mogelijk de catastrophe voor Java af te wenden. De heer Gildemeester nam acte van deze ver klaring welke maatregelen toezegt om eene ramp te voorkomen waarvan geen onzer in staat is den omvang te bepalen. De kamer is vervolgens uiteen gegaan. Waalwijk, 7 Augustus 1886. In den toestand der huideumarkt is weinig verandering gekomende zaken waren wel zoo vlug op het einde der maand en dat is een.natuurlijk gevolg van het naderend seizoen om in te werken. Wij hebben in onze overzichten van diverse plaatsen zooals Antwerpen, Havre, Londen enz. enz. alle bijzonderheden medegedeeld zoodat wij daar weinig behooren bij te voegen. Alleen willen wij toch wijzen op den grooten voorraad, die op alle markten aanwezig is met het oog op het feit, dat de aankomst van nieuwe winterhuiden, hoofdzakelijk per zeilschepen, voor goed een aanvang heeft genomen, gelooven wij, dat de prijzen zeker vooreerst niet veel zullen stijgen, ondanks dat de in werktijd ook zachtjes aan begint te naderen. In leder bleef de markt ook stil in de eerste helft der maand; langzamerhand kwam er wat meer vraag en dit was vooral het geval met licht zooileder voor de schoenma kerijen in deze streek, die druk en volop werk hebben. Ook voor zwaar zoolleder in de wichten van 28/30 en 32/35 2 k. bestaat behoefte, die waarschijnlijk nog eenigen tijd kan aan houden tot dat de najaarstrekking nieuwen voorraad bezorgt. In overleder is het stil. De handel in schors is tamelijk levendig; men levert vrij hier in de haven tegen prijzen van f 4.65 h f5.40 naar qualiteit per 65 kilogram. Daar de houders nog al hoog gestemd zijn was de hadel in de laatste dagen minder vlug. In Garouille of Afrikaansche wortelschors bestaat goede vraag tegen f 18 a 20, behalve de vracht van Antwerpen of Havre plus provisie en onkosten. per een liter-fleseh 50 cent; per een liter-fiesch 20 cent; per flesch 25 cent. van Deze inrichting beveelt zich beleefdelijk aaD. Gemakkelijke afhaling en terugbezorging van goederen voor Oosterhout en omstreken. EEN PRAAI MET DAARBIJ BEHOORENDE LepelsVorkenMessen Groente- lepels etc., is de prijs, verbonden aan den eersien REBUS van den DER WAARVAN de abbonnementsprijs bedraagt drie gulden zes tig cents per jaar of een cent per dag. Degeen, die zich op dezen Twintigsten Jaargang abon neert, ontvangt als gratis-premie het fraai en welgelijkend Portret van den hooggevierdèn S c k r ij v c r cu Redenaar. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. Trekking van 11 Aug. No. 1498 9496 f 400 no. 9571 11727 elk f200 no; 2706 3765 12160 en 14432 f 100' Trekking van 12 Augustus' No. 8296 elk f100. WAALWIJK, 13 Aug. Bij redelijken aanvoer van hoornvee was de handel traag. Kalfkoeien golden f110 210. Dito vaarzen f90 a 170, Biggen f6.00 a f 10.50; Ter botermarkt aangevoerd 738 KG.van 1.00 a 1.08 per KG. verkocht. Eieren f3.— k 3.50 per 100 stuks Iu granen is de omzet voor consumptie tamelijk levendig. In huiden en leder was het stil evenals de handel in schors. Inlandsche huiden blijven aan verminderde prijzen aangeboden. DORDRECHT 12 Aug De puike nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Over maassche f7,40, f7.70, de goede dito f7—, 7 20 mindere en blauwe f6,00, f6.50 verkocht. Canada naar deugd van f 6,50 tot f 6,80 gedaan. Roj?fe- De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van f 5.80 6.00., dito Overmaassche f 5,60 5 80 Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche *3>70 a 4,20, dito Overmaasche f3,80, f4.00, dito gestort t 0,—0,00. Zeeuwsche en Vlaamsche Zomer zak- maat f0,00 f0,00, Overmaasche en Flakkeesche zakmaat fU,— a 0,00. Haver De nieuwe inlandsche voeder naar deuird van f 3.50 tot 4.00, dito dikke f 4,00, 4.50, te Waalwijk zal om 1 uur, ter herberge van E, VAN WA GENBERG De toemaat van De Elderwaarden, Hoogen Omloop, Lagen Omloop, Hooge Musschenwaard, Lagen Mus- scheuwaardElfhont in de Achterhoeven 2 perceel in de Maashoeven Luisbroek en op de Staart. Breeder bij biljetten omschr. notaris te Waalwijkzal voor de erven van Mej. M. E. VAN DEN HOUDT, te Besoijen, op Donderdag 26 Augustus 1886, ter herberge van W. BROKKEN, te Besoijen, veilen ter herberge van G. VAN HULTEN, tram station te Waalwijk, telkens des avonds 6 ure, Ouder Besoijen, EERSTE KOOP. Een groot hecht en wei- ingericht Heuvelstraat 1043, Tilburg. g^SLIJPERIJ van messen, scharen en instrumenten. van alle soorten als klokken, pendules, regulateurs, barometers thermometers, wekkers, muziekdoozen, halve kastklokken, meest geschikt voor den boeren, stand, gouden-, zilveren- en nickel- dag en datum remontoir-horlogiën, gouden— en nic kel vestkettingen, alles van de minst tot de hoogst mogelijke prijzen. Mij minzaam aanbevelende voor alle repa- ratiën en abonnementen tot het op winden van pendules. gunuuu I TWEEDE KOOP. daarachter gelegen van de Loint tot aan den spoorweg, groot 81 aren 60 cent. DERDE KOOP. aldaar over het spoor groot 71 aren 60 cent. Koopen 1 en 2 zullen ook gecombineerd worden afgeslagen. Aanvaarding Huis eu Tuin 1 Februari en Bouw- en Weiland einde seizoen 1887,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3