Nummer 68. Zondag 29 Augustus 1886. 9e Jaargang. li li* Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Iets over „het Geld". BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De vermelding van het volgende curieuse voorval strekke, om de waarde, de diensten en de belangrijkheid voor den handel van het geld als ruilmiddel in 't licht te stellen en wel op eene meer duidelijke wijze dan geschieden kan door een laogeafgetrokken redeneeriug. Eenige jaren geleden woonde te Parijs eene schoone gevierde opera-zangeres wier zucht naar roem en fortuin haar dreef over den wijden oceaan naar Australië. Ongelukkig leed het vaaituigwaarop zij zich bevond schipbreuk bij een der Cooks-eilanden door negers bewoond. Er schoot haar niets over dan met haar gevolg de gastvrijheid in te roepen van den vorstdie over het eilandje regeerde. Dezedie een weinigje Etigelsch verstond begreep weldrawie die schoone, blanke vrouw wasontving haar zeer vrien delijk in zijne hut des konings paleis en gaf zijn verlangen te kennen om de zangeres te hooren. Een bamboezen loodswaarin men sinds jaren visch droogdewerd leeg geruimd de geur er van liet men er in en in weinige uren was alles voor de uitvoering gereed. De negerkoning, omringd door zijne vrouwenwelke zich met ringen in neus en ooren op hun Zondagsch hadden uitgedostomgeven door de hoogste autori teiten van het eilandzat met zijn gevolg natuurlijk op den eersten rangterwijl het minder voorname publiek het overige deel der /yZaaP' vulde. De verschijning reeds der zangers op ,/het toon eel" maakte de aanwe- vooral de mannelijke opgetogen zigen en ook de vorst staarde haar aan met uit- gerekten hals en fonkelend oog en half ge- openden mond, tusschen welks vleezige lippen een breede rij van melkwitte tanden zich vertoonden juist zooals in die strekeu een luipaard van uit het struikgewas een lammetje beloert. Maar nadat zij gezongen had werd het spektakel zoo luidruchtigdat zij zich onder bescherming van 's konings lijfwacht moest stellenten einde zich te vrijwaren voor al te verregaande bewondering en veree ring. Na afloop der uitvoering riep de koning de wijzen van het eiland bijeen om te be raadslagen over het honorarium, der zangeres tce te kennen. Het duurde geruimen tijd eer deze zaak geregeld waswant in klin kende munt werd daar niets ook de kunst derhalve niet betaald om de afdoende redendat Geld er geheel onbekend was. Eindelijk werd de raad het eens: een opera stuk werd geschat op een vet varkentje, een romance op vijf kalkoenen of hoenders en een liedje op vijf en twintig meloenen. Na een verblijf van een paar dagen was de zangeres met haar gezelschap reeds in het bezit van een half dozijn biggetjesruim dertig kal koenen vier en veertig hoenders, vijfduizend kokosnotentwaalfhonderd ananassen, hon derd en twintig schepels bananen en vijftien honderd oranjeappelen. Een aardige recette, voorzekerwelke dadelijk omgezet op een der groote marktenminstens een waarde vertegenwoordigde van vierduizend francs. Daarvan kon echter ginds geen sprake zijn; zij had bovendien geen hokken of kooien voor haar dieren en moest henwilde er ten minste iets van te recht komen, gedurende eenigen tijd voeden met hare vruchten, waar van een ander deel bedierf, en toen eindelijk een vaartuig het eiland aandeeden zij in de gelegenheid was gesteld de opbrengst van haar optreden om te zetten in geld, ontving ze daarvoor nog geen vijfhonderd francs. Men mag zeggen dat met de vlucht, die de handel in de laatste eeuwen genomen heeft, de belangrijkheid van het geld als ruilmiddel dermate is toegenomendat het raderwerk onzer beschaafde maatschappij zou stilstaan indien het mogelijk ware de munten plotse ling van de aarde te doen verdwijnen. Waaraan hebben deze die belangrijkheid voornamelijk ontleend In de eerste plaats voorzeker aan de groote mate van standvastigheid in hare waarde goud en zilver zijn in het geheel niet onderhevig aan roest en door hunne bijzondere hardheid zeer weinig aan slijtage. Al aanstonds dient hier echter opgemerkt te wordendathoewel de waarde ervan vergeleken met die van andere producten, slechts weinig onderworpen is aan rijzing en daling zij daarom toch volstrekt niet volko men standvastig mag heetenomdat Geld niet alleen een bewijs van waardemaar tegelijk ook handelsartikel blijft. Nog geen vijftig jaar geleden kon men voor 1 KG. goud bekomen 15 KG. zilver en op 't oogen- blik voor 1 KG. goud 19 KG. zilver. Is het wel noodig de oorzaak daarvan op te geven en te zeggen dat in dien verloopen tijd de hoeveelheid zilver in grootere mate is toegenomen dan die van het goud, en dus in waarde meer is afgenomen, dan het laatste? Voor 10 gouden tientjes kan men op 't oo- genblik niet meer inwisselen dan 100 guldens. Nu weegt 1 gouden tientje 672 c G. dus honderd gouden tientjes 100 X 672 c G. 67200 c G. Volgens de hedendaagsche verhouding zou men derhalve daarvoor in zilver moeten ontvangen 19 x 67200 c G. 1276800 c G. Honderd guldens wegen echter slechts 100 x 10000 c G. 1000000 c G. of 276800 c G. zilver minder, waaruit nog geslagen zouden kunnen worden 27 guldenstukken. Overeenkomstig de marktprijs van zilver en goud zou men dus voor 10 gouden tientjes recht hebben op 127 guldens. De bestaande wanverhouding treft te meer omdat zij sinds betrekkelijk weinig jaren eerst is in 't leven geroepen. Wordt vervolgd. Te Manage, bij Morlanwelz in Henegouwen, is op klaarlichten dag eene brutale misdaad ge pleegd. Twee personen zijn de woning van een 80-jarigen grijsaard binnengedrongen, hebben hem met bijislageu vermoord, en toen zij bij het verbreken van kasten en kisten gestoord werden door de dienstbode, hebben zij ook deze trachten te vermoorden. Eene buurvrouwdie op de angstkreten der dienstbode toesneldewerd ook mishandeldmaar wist aan de handen der moordenaars te ontkomen. Zij hebben alle zaken van waarde medegenomen maar werden reeds gisteren avond opgespoord en in hechtenis ge nomen. Twee brutale dieven zijn te Brussel door de politie opgepakt en gevangen grzet. Zij waren binnengebroken in een onbewoond huis. Daar braken zij alle meubels open en verzamelden alles van waarde. Hiermede waren zij echter tot 5s morgens acht uur bezig geweestzoodat zij toen onmogelijk naar buiten konden gaan. Den dag brachten zij daarom slapende in het huis door en 's nachts verlieten zij het met hun buit. De politie ontmoette een der dieven met twee groote pakken dit kwam haar verdacht voor en zij arresteerde hem. De arrestatie van den medeplichtige volgde reeds spoedig. Le XIX Siècle sprekende van het onrust barende bericht omtrent den gezondheidstoestand van den president der republiek, dat den vorigen dag in Figaro was verschenen en omtrent des presidents voornemen om zijn ontslag in te die nen mits hij zekerheid krijgt dat de heer de Freycinet zijn opvolger zij zegt dat de ver dienste van dit sensatie-nieuwtje niet aan Figaro toekomt. De Parijsche correspondent van de Times heeft in het nomreer van den 18eu van dat blad reeds iets dergelijks doen opnemen, en Figaro dient het nu opgewarmd voor. Le XIX Siècle laat er op volgen dat er r.iet de minste ongerustheid ten aanzien van. den De Echo van het Zuiden,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1