Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Amerika. ~~tjït vöëri'ngen. BINNENLAND. I t) toestand van den heer Grévy bestaat. Zijne ge zondheid is uitstekend. Havas zegt van het bericht van Figarodat alleen de phantasie het ingegeven heeft en dat het in alle opzichten verzonnen is. De minister van oorlog heeft het nu ook van radicale zijde hard te verantwoorden. De radicalen nemen het hem kwalijk dat hij toe- gestaau lieett, dat de militarie macht bij samen scholingen te hulp geroepen kan worden. De werkstakers te Yierzou hebben zich laten overtuigen en den arbeid hervat. De Frankfurter Zeitang verneemt door een telegram van Conakry (West-Afrika)dat een Fransch eskader der stad Taboriah, de residentie van koning Te Urite Coba gebombardeerd zou hebben. Coba is een der landstreken aan de oevers der Debreka die indertijd onder het protectoraat van Duitschland geplaatst waren maar verleden jaar aan Frankrijk afgestaan ziju. Het heet dat de minister van oorlog aan de commissie voor de begrooting, die weldra weer bijeenkomt, zal mededeelen, dat hij 3 mil- lioen verlangtten einde voor elk legercorps het volledige materiaal voor de luchtscheepvaart aan te schaffen. De rechtbank te Bourges heeft twee per sonen te Vierzon die inbreuk gemaakt hebben op de vrijheid van arbeid veroordeeld, den een tot 20 dagen den ander tot eene m and ge vangenisstraf. Een kapitein der douanen is Zaterdag te Armencières op den spoorweg van Rijsel naar Duinkerken bij een overweg door een voorbij snellenden trein verpletterd. Uit Tonkin wordt gemeld dat de cholera en cholerine toenemen, vooral onder de Fransche beambten. Paul Bert is, ook tengevolge van een aanval der ziektegenoodzaakt geweest naar Hanoi terug te keeren. De meermalen vermelde reusachtige ijzeren toren (300 meter hoog)welke op de Parijsche wereldtentoonstelling van 1889 te zien zal zijn, zal daar tevens dienst doen als bliksemafleider. Volgens het oordeel der heeren Mascart, Bec- querel en Berger, die de Fransche regeering raadpleegde over de voorzorgen, welke bij zulk een hoogen toren genomen moeten worden met het oog op de ontlading van luchtelectriciteit, zal die toren mits men voor een goeden afvoer naar den grond zorgthet geheele omliggende terrein volkomen voor het inslaan van den bliksem vrij waren. „Voor dien afvoer", zegt de Stoompost, „wordt aanbevolen aan de twee tegenover staande zijden der fundamenten die eene leng'e van 124 M. hebben in het grondwater ter diepte van 7 M. oen bundei ijzeren gasbuizen van 0.6 M. te leg gen. Deze buizen zullen tot verzekering van eene goede afleidingdoor middel van sterke koperen kabels met de ijzerconstructie van den toren op meerdere punten in verbinding worden gebracht. Bovendien zullen aan de leuningen der balkons schuiu uitstekende opvangstangec worden aangebracht. „Zijn deze voorzorgsmaatregelen getroffen, dan zal, volgens het advieshet publiekdat zich tijdens een onweder in den toren bevindt, vol komen veilig zijn. Wij hebben er reeds vroegeropgewezen.dat deze grootsche onderneming voor de wetenschap ongetwijfeld dienstig kan worden gemaakt. Wel licht dat professor Mascart aanleiding vindt, om met zijne werktuigen tot waarnemibg van ver schijnselen van luchtelectriciteit proeven iu den toren te nemeD." Het Ecgelsche eskader uit de Middellandsche groote bende walvisschen in de zeeëngle van Westray. Dadelijk werdeu signalen naar de kust gezonden en al het mogelijke gedaan om de visschen in de zeeëngte te houden. De geheele bevolking zat al spoedig in booten en schuiten, gewapend met harpoenen haken messen touwen cn stokken. Een Engelsch toerist raakte een der visschen op een gevoelige plek met een geweerschot. Het beest dat in de ondiepe kreek niet kon duiken, zwom naar het strand en als schapen volgden de anderen. De visschers jaagden intusschen de bende visschen achterna. Binnen een paar uur waren al de visschen gedood en op het strand gehaald. Er waren er ongeveer 130 de kleinste waren 6 meters lang. Slechts met verlies van een paar booieu heeft de bevolking van dit buitenkansje geprofileerd. De keizer woonde deze week de militaire oefeningen bij op het Bornstedter veld en ont ving 's middags den Franschen gezant baron De Courcel in audiëntie. De Italia bericht, dat graaf Lefebvre de Bé- hainegezaut der Fransche republiek bij den pauselijken stoelbevel omvangen beeft Rome te verlaten. Den 23sten dezer kwamen te Barletta 12 choleragevallen voor en 3 dooden te Bisceglia 7 gevallen en 4 dooden; te Acquaviva 4 gevallen en 2 dooden; te San Marco 11 gevallen en 5 dooden te Ceriguola 9 gevallen en 2 dooden te Ruvo di Puglia 4 gevallen en 3 dooden tc Ravenna 11 gevallen en 9 dooden te Vicenza 8 gevallen en 3 dooden te Verona 3 gevallen en 1 doodete Padua 12 gevallen en 2 dooden; te Venetië 3 gevallen. Te Romagna bij Imola (Italië) heeft een ongehoord feit plaats gehad. Zeven gewapende roovers zijn op Klaarlichten dag het kasteel van den graaf Malagalo binnengedrongen, cn na dezen en zijne familie en dienstpersoneel in een vertrek te hebbeD opgesloten, hebben zij den graaf, onder bedreiging hem indien hij weigerdele zullen vermoorden gedwongen een bewijs op de spaarbank van Imola te teekenen waarbij hij last gaf aan toonder 50,000 lires mede le geven en daar zijne rekening voor tc debiteeren. Een bediende werd met dit stuk uitgezonden. Maar de kassier van de bankdoor den knecht op de hoogte gebrachten overtuigd dat de on geletterde dieven niet in staat zouden zijn eene zoo groote som behoorlijk na te tellen, gaf slechts een bedrag van ongeveer 6900 lires in kleine couponnetjes van 1, 2 en 5 lire. Inderdaad waren bij de terugkomst van den bediende op het kasteel de bandieten die zich intusschen duchtig aan den wijn tc goed hadden gedaan niet in staal verder dan tot 1000 te rekenen waarop zijvloekende en tierende dat men hen bedroog, het hazenpad kozen. Graaf Malagalo, die 't vorige jarig eveneens is opgelicht, had den vorigen dag den muire en den comman dant der karabiniers doen weten, dat er verdachte personen om 't huis zwierven Het schijnt echter dat de bevoegde macht geen acht op deze waarschuwing heeft geslagen. Er blijft heel veel duisters heerschen in den toestand, die door de samenzwering tegen prins Alexander in 't ieven geroepen is. Alleen kan met zekerheid worden gezegddat de pa leisrevolutie volkomeu mislukt isen leger en bevolking partij gekozen hebben voor hunnen vorst. Maar waar bevindt zich hun vorst? Een telegram uit St. Petersburg heeft gemeld dat bewind afgetreden was,h eeft Karaveloffeen nieuw bestuur gevormd met Stamboulof en NikoforofF als regenten. Het ministerie is als volgt samengemeld: Stoï- lofl, buitenlandsclie zaken; Radoslavoff, binnen- landsche zaken Grschoff, financien Orochakoif, justitie; Panoff', oorlog; en JovanlochofFon derwijs. Eene proclamatie door Karaveloff uitge vaardigd zegt Tengevolge van gebeurtenissen, welke het land in eenen onzekeren toestaud brachten heeft Karaveloffter wille van 's lands welzijn cn rekenende op den steun en het vertrouwen des volks het bewind aanvaard en onder zijn voorzitterschapeene regeering gevormd waarvan Je bove^g noemde personen leden zijn. Er heerscht volkomen rust, en men verwacht algemeen ingenomeuheid met dezen stap. Stoiloft' heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden eene circulaire gezonden waarin hij het optreden der nieuwe regeering mededeelt, en de mogendheden verzoekt het bewind te er kennen terwijl hij de hoop uitspreekt dat daaraan de steun en het vertrouwen der mo gendheden verzekerd zal zijn. BUCHAREST, 26 Aug. De maarschalk van het vorstelijk verblijf te Sofia heeft deze stad verlaten, teneinde prins Alexander te ontmoeten. Men gelooftdat hij de opdracht heeftden vorst te verzoeken naar Bulgarije terug te kee ren. YVEENEN, 26 Aug. Het Fremdenblad wei gert stellig de beschuldiging voor waar aan te nemen dat de kabinetten die in hunne buiten landsclie staatkunde bovenal de conservatieve monarchale beginselen vertegenwoordigen, kennis gedragen zouden hebben van het komplot tegen prins Alexander. FRANKFORT, 26 Augustus- Het Frank furter Journal meldt van heden middag uit Ju- genheim de residentie van prins Alexander van Hessen dat prins Alexander van Bulgarije tot dusver slechts het berichtjgezonden heeft dat hij naar Breslau vertrok en van daar nader be richt zou geven. Alle andere berichten zijn voor barig. LONDEN26 Aug. In het lagerhuis ver klaarde Fergusson, eerst gisterenavoud en heden nadere depêches uit Sofia te hebben ontvangen. Daarin wordt bevestigd, dat Karaveloff geweigerd heeft aan de revolutionaire beweging deel te nemen en hij thans aan het hoofd der nieuw opgetreden regeering staat. De samenzweerders zijn in hech tenis genomen. Vorst Alexander is als vrij man aan land gezet en was voornemensnaar Darmstadt te gaan. YVat later voorgevallen is, weet de heer Fergusson niet, evenmin als hem de tegenwoor dige verblijfplaats van den vor3t bekend is. Prins Alexander van Hessen werd per telegraaf uitge- noodigd hem naar Rumelië te geleiden. PETERSBURG, 25 Aug. Prins Alexander, de onttroonde vorst van Bulgarije, is gisteren te Reni aangekomen en is over Wolot9chisk verder naar Oostenrijk gereisd. De prins is in geenen deele een gevangen mau. LONDEN, 26 Aug. De regeering heeft uit Sofia bevestiging van het be-icht ontvangen, vol gens hetwelk de voorloopige regeering gevangen is genomen en aan den kommandant van het vaartuig waarop prins Alexander weggevoerd is, eene dépêche, s gezonden, om den prins naar Sofia terug te brengen. BERLIJN, 25 Aug. Er openbaart zich hier een sterke omkeer ten gunste van prins Alexauder. Van officieuse zijde wordt verklaard De toestand is merkelijk veranderd sedert het gebleken is, dat Bulgarije's bevolking over het geheel genomen de samenzwering van Zanskoff's partij verwenscht. Nadeelig is het voor dc aan hangers van prins Alexander, dat zijn verblijf en lot te eenenmale onbekend zijn. Daardoor wordt weggevoerd 3000 „Napoleons d'Or" geboden werden als „schadevergoeding". Voor dit aan bod zou de prins natuurlijk bedankt hebben. Hel reusachtige beeld der vrijheid („de we reld" en meer bepaaldelijk de haven van New- York „verlichtende"), dat door het Fransche volk aan het gemeenebest der Stater, is ge schonken, zal niet, zooals eerst bepaa'd was, den 3n September maar den 20n October ingewijd worden. Vertraging in het verwerven van de noodige gelden is oorzaak van dat uitstellen. De aangevraagde soin voor de onkosten bedroeg 106,000 dollars -maar zij is teruggebracht tot 56,000 dollarswelke som voldoende wordt ge- geacht voor liet in hoofdzaak voltooien van de werken tot plaatsing van het beeld. WAALWIJK Zondag 29 Aug. 1886, zal door de har monie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Marche Militaire. J. F. v. Hemert. 3 Au repos, concertpolonaisse. Tack. 4 Ernestine, polka de concert pour piston. Van Dam. BEZOOIEN. Zondag 29 Augustus, namiddags 51/2 ure, Concert door de harmonie St. Crispiju van Waal wijk en Bezooien, bij W. Brokken. Maandag 30 Augustus, 's morgens 10 ure, uit voering 1°. Door de rederijkerskamer „Oefeuing kweekt kennis", met medewerking van de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Be- zooien, bij mej. de wed. J. Dekkers 2°. door de liefhebberijtooneelclub „Vondel" bij W. Brokken. 's Avonds 8 uur, Soiree bij mej. de wed. Dekkers. Zie verder de programma's. Waalwijk, 28 Augustus 1886. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Maandag 30 Augustus, ten 7 ure 's avonds. Aan de orde 1. Opmaken voordracht college van zetters. 2. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen hoofdelijken omslag. 3 Brief van ged. staten als voor. 4 Adres van het bestuur der 14e afdeeling der maatschappij van landbouw, om subsidie voor uit te loven premiën. 5 Ingekomen stukken. De minister van waterstaat heeft bij de wer ken tot opruiming van gronden in hei bed van den Amer en het maken van daarmede in verband staande werken tot buitengewoon opzichter be noemd de heeren: J. de Keuuing te Dordrecht, P. van der Vegt te Beetsterzvaag D. J. de Jongh te Geertruidcnbergen W. Visser, thans opzichter 3e klasse bij den aanleg van staats spoorwegen. In het belang van het publiek verzoekt men de N. Veend. Ct. te willen wijzen op het groote voordeeldat er bestaat in het splitsen van pakketten boven de 5 kilo door ze dan als postpakketten in plaats van in één pakket per spoor te verzenden. Iemand te Wildervank bestelde dezer dagen een artikel uit Purmerend en ontving dit als vrachtgoed per spoor en verder por goederentram. Het pakje woog 13 kilo en hij moest daarvoor betalen aan vraciu f 1.28. Wanneer dit pakket te Purmerend in drieën was gesplitst en per post verzonden ware dar 0

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2