BULTKNLAXD. Belgie. Frankrijk. Italië. Bulgarije. schaffen. In don regel ook zijn het de rijkste landbouwers die de premiën winnen. Voor onze markt zie ik er geen nut in die zal daar door niet beter worden. Zij verkeert in een gunstigen toestand, omdat de veehouders en kooplieden er hun voordeel in zien haar te bezoeken was dit niet het geval, om die premiën zouden zij niet komen.'» l)e voorzitter//Ik blijf volhouden dat die jongelui alleen voor hun pleizier een schietwed strijd gingen bijwonen was dit niet het geval zij zouden tehuis blijven. Ik blijf var. gevoelen, dat een subsidie beter besteed is aan de markt dan aan die jongelui." De heer Van der Heijden «en ik ben en blijf een andere opvatting toegedaan." De heer Zijlraans «de heer Van der Heijden wijst op den gunstigen toestand der markt integendeel, er wordt haar van vele zijden groote concurrentie aangedaan den Bosch, Osch, Gor- cum, traehteu haar te ondermijnen, 't Is daarom zaak het bezoek zooveel mogelijk aan te moedi gen en laterals dc lijn Zwaluwe's Bosch gereed iszal de raad wellicht nog uitgebreider maatregelen hebben te nemen." De 'neer Van der Heijden «enkel door de premiën zal de markt niet beter worden; maar, moeten er gegeven worden, welnu, dat de gemeen te ze dan geve, b. v. voor den grootsten aanvoer." De heer Ingen-Housz ,,Ik ben het volkomen eens met den heer Zijlmans. Ik geloof dat het voor een plaats als Waalwijk noodig, is nu en dan premien uit te loven, om het marktbezoek aan te moedigen." De heer Baijens «na de heeren gehoord te hebben komt het mij voor, dat het misschien beter zou zijn, een paar prijzen namens de ge meente te geven we wisten dan zeker dat het geld besteed werd voor het doel." De heer lioffmans «ik geloof dat dit juist het doel zou misseu. De boerer. hebben liever geld dan prijzen. Ik acht het in 't belang onzer markt, evenals vroeger, subsidie aau de maat schappij te verkenen." De heer Timmermans Wz,: ,,'t zal niet noodig zijn het voorstel van B. en W. te verdedigen de meeste leden betuigden reeds hunne adhmsie. Indien ik toch het woord voer is dit alleen om te verklaren, dat het is op aaudrang van dr. de Haan en mij dat het dag. best. besloten heeft voor te stellen de gevraagde subsidie te verleenen; ik zeg dit, omdat meL anders soms zou kunnen ineenen, dat de voorzitter in deze nog niet ge noeg op de hoogte is van den toestand." De voorzitter «we zullen dus overgaan tot stemmen." De heer Van der Heijden «dit zal niet noodig zijn, daar mijn gevoelen klaarblijkelijk geen instemming vindt; toch blijf ik de subsidie onnoodig vinden ware ze noodig dan gaf ik liever f 100 dan f 50." De voorzitter «het voorstel van B. en VV. wordt dus geacht te zijn aangenomen." V. Ingekomen stukken a. Bericht van den commissaris des konings, meldende de opheffing van het kantonnale huis van bewaring alhier, en diensvolgen3 het ontslag van den cipier Pla9. b. Besluit van gedep. staten, vernietigende deu aanslag in den hoofdelijken omslag van de kin deren Van Gils. c. Adres van eenige ingezetenenwonende achter de gasfabriek, (Nova-Zembla) verzoekende dat daar een gaslantaarn worde geplaatst. De voorzitter«het adres is aan den raad gerichtdaarom wordt het ter tafel gebracht. Wat overigens het gevraagde aangaat, B. en VV. hebben er zich reeds mede bezig gehouden en binnen eenige dagen zal de lantaarn er siaaR." Dc heer Van der Heijden: «Van tijd tot tijd ondervindt men dat besluiten van gedep. staten in hooger beioep worden vernietigd; zou dit ook niet het geval kunnen zijn met het it ««nol brengen, 't Zou de menschen veel pleizier doen en 't is noodig voor de politie om goed toezicht te kunnen houden." De voorzitter «ik ben u dankbaar voor de zorgwaarmede gij de belangen der gemeente- naren op u neemt. Bij het dag. best. bestaat het plan ook de dammen behoorlijk te verlichten, daar dit wel noodig is; de desbetreffende plannen zullen bij de begrooiing in behandeling komen. Daar achter de gasfabriek hebben wij die lan taarn geplaatst, omdat er daar maar een noodig wasmaar in de dammen wordt het werk grooter." „En nu, M. II., als niemand meer het woord verlangt wensch ik de openbare vergadering te doen overgaan in eene geheimé, teneinde met den raad eenige zaken te bespreken betreffende den spoorweg." De deuren worden gesloten. Zaterdag is te Antwerpen op de Vlaamscbe kade een verschrikkelijk ongeluk gebeurd, waar van een voormalig Rolterdamsch ingezeten, de 39-jarige werkman Willem" van Groeneveld en diens echtgenooteTheodora van Bailergroy de slachtoffers zijn geworden. In het huis waar zij op de tweede verdieping woonden zouden nieuwe menschen komen wonen. Op het balkon van het huis staandehielpen zij een handje bij het ophalen van een zwaar stuk meubel, toen plotseling de arduinsteenen leuning van het balkon uit de voegen losliet, en de beide echtgenooten op straat stortten. De man is kort daarna in het gasthuis bezweken do toestand van de vrouw, die het linkerbeen brak, is bedenkelijk. Zaterdag is onder voorzitting van den heer Grévy een kabinetsraad gehouden, De heer De Freycinet deelde eenige bijzonderheden mede over de gebeurtenissen in Bulgarije. Hij zeide o. a., dat omtrent de voornemens van vorst Alexander nog niets met zekerheid bekend is. Voorts deelde hij mede, dat de onderhandelingen met het Vaticaan voortduren dat de paus, met betrekking tot Chinanog geen besluit heeft genomen dat de laatste berichten uit de Iodo- China melding maken van eenige aanvallen van zeeschuimers in de omstreken van Kaokaien dat in den toestand van Anuam geen verandering is gekomen. Een geweldig onweder heeft te Parijs en omstreken gewoedgepaard met een hevigen hagelval en stroomen regen. Te Parijs verdronken twee mannen die in een riool werkten. In de omstreken van Parijs moet de schade verschei dene millioenen bedragen te Montreuil alleen 1 millioen. De hagelsteenen waren van 3 a 4 centimeter lengte. De tuinen en parken van Parijs hebben verschrikkelijk geleden. Tusschen Parijs en Vincennes kon in drie uren geen trein loopen. Te Reims stortten drie huizen in de geheele oogst in den omtrek is vernield. Tus schen Grobers en Scheuditz richtte een wolkbreuk groote schade aan. De oogst is vernield. Bij LutzeD sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in. Ook bij Döbeln in Sakssn richtte een wolk breuk groote verwoestingen aan. Het spoorweg verkeer is gestremd. Maandagavond heeft te Parijs de opera voorstelling ter eere van Chevreuil, op zijn honderdsten verjaardagplaats gehad. In de loge van den president der republiek zat hij met zijn zoon en achterkleinzonen. Bij het op halen der gordijnten 10 ure werd de buste «on pprnp.mflp.n geleefde met veile geestdrift 550 politiemanschappon een huis van een pachter, Saunders, die verwijderd moest worden, letterlijk belegerd. Saunders en ziju vrienden hadden schietgaten in de muren gemaakt en vuurden op de politie. Eindelijk werd het huis stor menderhand genomen waarbij vele politieman schappen wonden bekwamen door het kokend water dat de belegerden op hen wierpen. De bevolking van Woodfort weigert iets aan de politie te verkoopen zij moet levensmiddelen van elders laten komen. De Daily News zegt dat door prin9 Alexauder's besluit om naar Sofia terug te keeren Europa op korten afstand van een oorlog gebracht wordt. De Times vermoedt, dat prins Alexander terugkeerde op aanraden der Engelsche regeeringwat hem door den Brit9chen gezaut White te Bucharest overgebracht kan zijn. Het blad gelooftdat indien de verschillende ken- teekenen niet bedriegen zij die den prins raad gegeven hebben, genegen zijn, althans voorloopig, het voldongen feit der contra-revolutie te erken nen en is dit zoo dan zal prins Bismarck dit stellig ook doen. De Standard echter is pessi mistischer. In 't algemeen zijn de ochtendbladen ingenomen met Alexander's besluit om terug te keeren, maar zij verbergen geenszin# hunne vrees, dat die terugkeer tot ernstige verwikkelingen aanleiding geven zal. De «Morning Post" gelooft, dat die vrees be langrijk verminderen zou als Engeland, Duitscb- land Oostemijk en Italië aan Rusland een ge meenschappelijk „hands off!" toeriepen. Europa's vrede en veiligheid eischen een onmiddellijk krachtig optreden om eene verdere schending der tractaten door Rusland te beletten welke niets anders ten doel hebben dan ten slotte tot eene bezetting van Konstantinopel te geraken. Een krachtig optreden der mogendheden zou dit resultaat opleveren zonder de noodzakelijkheid om een beroep op de wapenen te doen. Maar mocht Rusland zijne agressieve houding en zijne ongerechtvaardigde pretenties niet opgeven, dan moet het zoo spoedig mogelijk tot rede gebracht worden. Midden-Europa i9 een toestand moede, die den handel verlamtontzettende oorlogstoe rustingen noodzakelijk maakten de geheele wereld in een toestand plaatst van voortdurende onzekerheid en bezorgdheid voor de toekomst. Van een aanslag op den paus heeft men te Rome den mond vol. Een schildwacht, die voor de St. Pieterskerk geposteerd was, hoorde dezer dagen 's avonds eenig leven ia het gebouw. Hij waarschuwde de wacht en de politie en een onderzoek werd ingesteld. Men doorzocht van boven tot beneden de geheele kerk. Toch werd er aanvankelijk niets gevonden. Eindelijk vond men in de „Benedictionsloggia" een man slapende op een stoelhij had hamer en breekijzer naast zich. In den muur dier loge, die grenst aan het Vaticaan had hij reeds een groot gat gemaakt. De man verklaarde dit gedaan te hebben om den pauj van aaugezicht tot aangezicht te zien. Men gelooft met een godsdienstwaanzinnige te doen te hebben. Eindelijk heeft men thans authentieke inlich- uit den mond van vorst Alexander zelf over den staatsgreep en over zijne wederwaardigheden se dert Zaterdag 21 dezer. Alexander gaf deze schets Vrijdag gedurende zijn oponthoud te Lem- 'oergen gaf daarbij den uitdrukkelijken wensch te kennen dat zij a's van hem afkomstig zou worden openbaar gemaakt. Volgens deze mededeel»agen waren bij den staatsgreep de militairen veel meer betrokken dan tot hiertoe bekend is geworden. Het eerste regimentdat de hoofdwacht hadhandelde in voor de oogen gehouden en hem toegeroepen «Zie je dat komt er van dat je mij niet tot majoor heb gemaakt 1" Tot de deelgeuooten behoorden de gezamen lijke officieren der cadettenschool en van het eerste regiment artillerie vele genie-officieren verscheiden officieren van het eerste regiment infanterie. Laatstgenoemd regiment had de vorst geinspecteerd en diezelfde officieren die te 2 uren in den nacht met revolvers in zijne slaap kamer drongen, hadden des avonds bij hem ge dineerd Den eersten nacht bracht de vorst door in een klooster op 25 kilometer afstands van Sofia. Op den geheelen weg naar den Donau schreeuwden, telkens wanneer de vorst zijn mond opende om eene vraag te doen de met zijne bewaking be laste officieren hem toe «Zwijg anders ben je dood Op het schip waren de beide broeders te za aien in eene kajuit opgesloten. Twee officieren met uitgetrokken sabel stonden voor de deur. De hitte was zóó verschrikkelijk dat ten slotte de vorst het hoofd buiten het venster stak waarop twee soldaten hem met de bajonet te rugstieten en dadelijk alarm maakten. Zijn ver zoek om slechts enkele minuten frissche lucht te mogen scheppen werd rondweg afgewezen. De wacht aan boord bestond uit de tweede compagnie van het Donauregiment met de gezamenlijk offi cieren. Op Dinsdag namiddag te 4 uren kwam men te Reni aan. Dc officieren trachtten iemand aan land te vinden aan wien zij de prinsen konden uitleveren. Toen dit mislukte ging het jacht tegen den nacht weder het ruime sop in. Den vol genden ochtend om 8 uur werd er weder ge land, en middelerwijl was den Russischen com mandant der troepen een eerste luitenant toege voegd. Nu werden de beide broeders onder scherpe bedekking aan land gezet en naar den burgemeester of dien# plaatsvervanger gebracht. De vorst verzocht, hem den Donau te laten aflet ten, waarop men antwoordde, dat dit niet ging. Hij zou zijn leven wagen want langs den Donau waren in alle steden moordenaars om hem neer te schieten. Heelc rooverbendeu zou den zich hebben aangeboden om hem op te vangen. De vorst antwoordde, dat hij het daarop wilde wagen. Toen werd hem een telegram voorgehouden gedagteekend uit St. Petersburg en onderteekend door den minister Obgout9cheff, van den volgenden iuhoud «Prins Alexander van Battenberg (slechts deze uitdruk king was gekozen) mag alleen over Lemberg of Warschau reizen." Aldus werd op Donderdag ochtend te 8 uren de rei9 ondernomen. Een extratrein was door de Russische regeering be stelddaar men den vorst niet wilde vergunnen van den gewonen trein gebruik te maken. In den trein waren een politie-luitenant en verscheidene gendarmen. Aan het tweede station hield de trein op. Een hooger beambtestaatsraad en vertegenwoordiger van den gouverneur, trad op den vorst toe en verlangde betaling van den extra-trein met 600 roebels. Anders ging men niet verder. De vorst had toevallig eene som van ongeveer dat bedrag bij zich en betaalde. Toen aan een volgend station de trein wederom halt hield stond voor elke deur van de coupé een gendar me met de bajonet op zijn geweer. Buiten een talrijk publiek, dat den prias door hei venster heen honende woorden toevoegdewaren ook aan het station aanwezig de gezamenlijke officie ren van het dragonder-regiment, welks chef prins Alexander van Hessen vader van den vorst, is, en a la suite waarvan hij zelf gevoerd werd tot op het oogenblik, dat hij uit de ranglijst van het Russische leger werd geschrapt. Ook die officieren namen deel aan de beleedigingen, welke vorst Alexander te verduren had. Ondanks het verzoek van den vorst, om den waggon op zijde te laten schuiven tot hei vertrek

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2