Nummer 72. Zondag 12 September 1886, 9e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING,"" ANTOON TIELEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarbo/eu 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel STAAT VAN BRIEVEN geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Juli. Van Waalwijk. Cornelis van Bers Elshout. Den goeden Herder Maastricht. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN. De burgemeester der gemeente Waalwijk Gelet op het schrijven van den commissaris des konir.gs in deze provincie van den 6 Septem ber jl. A. no la. Beveelt dat gedurende vier maanden van af heden al'e henden die zich buiten woningeu of vaar tuigen (geeue openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten zijn voorzien van een muilkorf volgens model door den minister van binnenlandsche zaken vasigesteld. Waalwiik, den 9 Sept. 1886. De Burgemeester voorn. A. VAN GROTENHUIS. De burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van de patentplichtige ingeze tenen dezer gemeente, dat de patenibladen dienst 1886/87 op Dinsdag en Woensdag a. s. 14 en 15 September des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags vau 2 tot 5 uur kunnen worden afgehaald in het locaal der botermijn. Waalwijk, 11 September 1886. De burgemeester voornoemd. A. VAN GROTENHUIS. De drie keizerrijken en het Oosten. Iedereen vraagt zich af, wat er zal gebeuren op het Balkan-Schiereiland na het vertrek van prins Alexander. Zal Eusland Bulgarije bezetten? Wij voor ons verwachten dit niet onmiddellijk. Om naar Sofia te gaan zou het Bussische leger zijnen weg moeten nemen over het onafhan kelijk grondgebied van Bumenië; daarvoor zou met de Bumeniërs een overeenkomst behooren te worden gesloten, waartoe dezen zich niet gemakkelijk zouden leenenofwel een inval zou noodig zijn. Ook zouden de Bussen hunnen weg kunnen nemen langs de Zwarte zeedeze echter zou gevaarlijk zijndaar de Bussische Zwarte- zee-vloot bestaat uit slechts eeuige 'gepant serde schepen en slecht of in t geheel niet gewapende stoomers, waarmede de Engelschen, als zij zich met den sultan wilden verstaan omtrent den doortocht der Dardanellen spoedig zouden hebben afgerekend. Er zijn nog andere beweegreden die de veronderstelling wettigen dat de czar geen troepen naar Bulgarije zal zenden. Wat willen de Bussen ten slotte Den weg naar Konstantinopel openhouden. De Bumenen houden dezen versperd, maar niet gesloten. De hinderpaal, die zij der Mosco- vitische overweldiging kunnen tegenoverstellen is te zwak, om de generaals van den czar tegen te houdenals deze het eens noodig zou oordeelen daarmede geen rekening te houden. Maar de Bussen willen niet, dat zich bij de Bumeensche hinderpaal nog een Bulgaar- sche voege. Zij zouden dan twee onafhan kelijke landen moeten doortrekken. Hun doel is dus de Bulgaren onder hunnen staat kundigen invloed te houden. Daartoe is het niet noodig de toekomst zal het bewijzen de Kozakken de Pruth te doen overtrekken. Voor 't begin zal 't voldoende zijndat Alexander III een commissaris te Sofia plaatse. Dit zal hij waarschijnlijk doen na het vertrek van den prins van Battenberg. Duitschland en Oostenrijk zullen hem laten begaan. Misschien zal de Bussische agent eenige moeielijkheden ondervinden in zijn zending. Men zal trachten de Bulgaren weerspannig te maken tegen zijn bevelen maar, daar de Bussen er erg op gesteld zijn zich te Sofia te doen gehoorzamenzullen zij vele pogingen in 't werk stellen en veel geld besteden om hun gezag te handhaven, 't Was voor hen alleshunnen invloed te doen aannemen door Duitschland en Oostenrijk. Dit is hun gelukt, hieraan valt niet te twijfelen. Langen tijd heeft Busland er aanspraak op gemaakt alleen te gebieden op het Balkan- Schiereiland. Van den anderen kant hield prins Bismarck niet op Oostenrijk aan te radenin het oosten een soort vergoeding te zoeken voor de verliezendie het in de Germaansche wereld had geleden. Om de Bussische en Oostenrijksche be langen in het Oude Turkije in overeenstem ming te brengen, namen de drie keizerrijken hunne toevlucht tot een soort staatkundige overeenkomstdie schijnt nooit op het papier te zijn gesteld, maar die toch een der grond slagen was en waarschijnlijk nog is van het drievoudig verbond. Men kwam overeen, dat Oostenrijk zijnen invloed zou uitoefenen op het westelijk ge deelte van het Balkan-Schiereiland, terwijl Busland dit aan de oostelijke zijde zoude doen. Oostenrijk stemde er dus in toe Busland zijnen invloed te laten uitoefenen in Bulga rije en Oost-Bumelieterwijl Busland er genoegen mede nam, dat Oostenrijk op de zelfde wijze handelde in Bosnië, Servie, en als het konde, in Montenegro en Albanië. Deze politiek gaf aan Oostenrijk als te bereiken ideaal de haven van Saloniki, en aan Busland Konstantinopelinsgelijks als einddoel. God weet wat er nog in Europa zal ge beuren alvorens de czar van des sultans serail zijn zomerpaleis kan maken, voordat Oostenrijk zijne schepen in de golf van Sa- lonici kan te water laten. Zoover zijn wij nog niet. In afwachting is het zeker, alles bewijst ditdat de drie keizerrijken hunne eerste afspraak trouw blijven, in algemeene termen hierin bestaande zooals wij boven zeiden het oostelijk gedeelte der Balkanstaten over te laten aan den Bussischen en het westelijk aan den Oostenrijkschen invloed. Van dit beginsel uitgaande is aangenomendat de czar den vorst van Bulgarije zoude aanwijzen. Deze, Alexander van Battenbergheeft zich aanvankelijk geschikt naar de inzichten van het drievoudig verbond. Weldra echter zich vernederd gevoelende slechts dubbele vazal te zijn officieel van den sultan en in werkelijkheid van den czarzette hij zich in het hoofd zich onafhankelijk te maken, en wel vooral van zijn werkelijken suzerein, Alexander III. Van dat oogenblik af verklaarden de Bussen den eerzuchtige den oorlog; zij be schuldigden hem van deloyauteit en ontrouw, zij begonnen tegen zijn gezag te intrigeeren en slaagden er ten slotte in hem op zijde te zetten. Wat kan 't hen schelen of men te Sofia een regentschap instelt of wel dat men be sluit Alexander onmiddellijk een opvolger te geven. De hoofdzaak voor hen is den invloed terug te krijgen dit is naar 't schijnt de diplomatieke term dien „de intriges van den Battenberg'7 hun hadden doen ver liezen. Te Gastein en ia zijne laatste gesprekken met prins Bismarckte Berlijnzal van Giers zich ongetwijfeld beklaagd hebben over de beletselen die prins Alexander aan de uitvoering van de overeenkomst tusschen de drie keizers in den weg legde. Zie, zal hij gezegd hebben, die voorstander van onafhan kelijkheids- staatkundelegt het er op aan, ons de vruchten te doen verliezen van een grooten oorloghij tracht ons te zetten buiten het landwaar wijzooals was over eengekomen, meester zouden zijn. Dit is zeer juist, zal de kanselier hebben geantwoord die man hindert onze staatkunde; ik trek de hand van hem af. Thansnu Alexander van Battenberg ver- dwenen iszijn de zaken weer op dezelfde hoogte als voor zijne benoeming tot regee- rend vorst, uit een Bussisch-Duitsch-Oosten- rijksch oogpunt wel le verstaan. 't Staat nu te bezien hoe de Bulgaren het herstel vau het Bussische gezag zullen op nemen. Er zijn in het land zeven of acht partijen, onderling erg verdeeld wat aangaat den regeeringsvorm. De eenen waren voor onafhankelijkheid en natuurlijk tegen Busland; auderen voor prins Alexander, anderen tegen hem en voor Busland. Wij zullen zien wat uit dit alles zal groeien. Yoor 't oogenblik valt er slechts s De Echo van het Zuiden,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1