Nummer 73. Donderdag 16 September 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Iets over „het Geld". *~ÖÜITENLAND. Frankrijk, Engeland. UITGEVER: Waalwijk. I Tlffi, fMlil, Kmjii. ik Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, vvorden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Slot. lil een der vorige artikels is er op gewezen welke* wanverhouding er bestaat tusschen de. waarde van gouden en zilveren muntstukken. Bij den niet zeer rooskleurigen toestand ouzer finantiën is het hoogst bezwaarlijk voor den staat, op het oogenbiik het in omloop zijnde zilvergeld geheel en al in te wisselen en daarvoor ander aan te munten voor eene waarde, meer overeenkomstig die van het: goud. Niettemin zal men daartoe eenmaal moeten overgaan en wel te eerder naarmate onze gouden tientjes meer de grenzen over trekken en de buitenlandsche handelaar, belust als hij er op is, liever een bedrag ontvangt in goud en daarop eene aanzienlijke korting toestaat, dan diezelfde som in zilver) te ontvangen, waarvan de prijs hier hooger genoteerd staat, dan de wezenlijke loaarde. De oplossing van het vraagstuk hoe, zonder, al te nadeelige gevolgen voor de schatkist en het creliet van het rijk eene betere verhouding te scheppen tusschen goud- en zilvergeld, schijnt vooralsnog niet gevonden, althans de staathuishoudkundigen en groote financiers zijn het daarover volstrekt niet; eens, al stemmen zij ook hierin overeen, dat verandering tot verbetering in deze meer en meer noodzakelijk wordt. Of het moge lijk zou zijn een voor alle beschaafde landen geldend muntstelsel in te voeren met den zelfden gunstigen uitslagals geschied is met het stelsel van maten en gewichten, is eveneens eene veronderstellingwaarvan het zou zijnindien de handeldrijvende natiën munten bezaten, welke, hoewel voorzien van nationale stempels, door dezelfde zwaarte en hetzelfde gehalte in edel metaal ook dezelfde waarde vertegenwoordigden. Het lastige en dikwijls zeer schadelijke inwisselen van geld in den vreemde verviel dan natuurlijk geheel. Uit het voorgaande blijktdat het in- koopen van zilver en daarvan laten aanmunten van geldstukken op het oogenbiik een zeel- winstgevend bedrijf zou zijn. De staat heelt dit echter verboden en aan particulieren, alleen toegestaan gouden tientjes te doen slaan en zoogenaamde gouden negotiepennin gen, welk laatste geld zuiver handelsartikel is, waarvan de waarde vastgesteld wordt door een marktprijs. Een enkel woord nog over munt- en bankbiljetten. Beide zijn in den grond der zaak niets anders, dan schuldbekentenissen bloot dus bewijzen van waardede eerste worden uitgegeven door den staat zelfde laatste door eene particuliere instelling de Nederlandsche Bank genaamd, welke van wege het land het recht verkregen heeft biljetten uit te geven tot een bedragdat voor 2/3 moet gedekt zijn door het goud en zilver in hare kelders. Hoewel het gelds waardig papier heden van groot belang is voor den handel en zich als het ware on misbaar heeft gemaakt, meene men niet, dat een rijk dus slechts muutpapier behoeft te laten vervaardigen om zich uit een financi- eeleii r?ood te redden. Al zeer spoedig zou het door deze wijze van handelen zijn soli- ldfamnieren geld meteen zijn immers niet schuilt Op het einde der vorige eeuw moest men in Frankrijk voor een paar schoenen 1800 fraucs in assignaten ook geldswaardig papier door de republiek in barer berooiden toestand in omloop gebracht. betalen, en voor een goudstuk van 24 francs een Louis d'or kocht men hetzelfde als voor 7200 francs oppapier. Zoolang de Nederlandsche staat blijft, wat hij thans is, behoeft men niet de minste vrees te koesteren, dat het bij ons dien weg zal opgaon onze munt- en bankbiljetten genieten ook bij den vreemde een vertrouwen, dat voor vele andere rijken benijdenswaardig mag heeten. Het grootste gevaar en bezwaar aan geldswaardig papier verbonden blijft het namaken er van, dat door gewetenlooze lieden niet zelden geschiedt met eene kunstvaardigheidwelke zelfs de deskundige beambten verschalkt. Noch het rijk noch de Nederlandsche bank is verplicht een valsch biljet in ontvangst te nemen en in te willigen. In het begin van dit jaar heeft de minister van koophandelLockroy naar aanleiding van een rechterlijk vonnis de aandacht gevestigd op het ongeoorloofde van uit het buitenland fabri katen in te voeren, waarop de naam en de stempel van Fransche fabrikanten of ook slechts de naam van Parijs of eenige andere Fransche stad als plaats van herkomst voorkomt. De Fransche regee ring vestigt nogmaals de aandacht van belang hebbenden daarop. De invoer van bedoelde arti kelen houdt aan, als gevolg van vorige bestellingen, toen de wet dit nog niet strafbaar gesteld had. de autoriteiten aan 1 Nov. den invoer van zulke artikelen onbepaald te weigeren. Na onderzoek der zaak van de spionnage te Belfort heeft de minister van oorlog gemeend, een strengen maatregel te moeten gelasten tegen den militairen gouverneur van Belfortgeneraal De St. Beuve, die op eigen gezag den Duitsehen officier heeft vrijgelaten. Voorts zijn de strengste instruction gegeven opdat een feit als het voor gevallene niet meer kunne voorkomen. Uit Dresden wordt aan de Köln.Ztg. bericht, dat de bewuste officier (de heer Richard Von Meerheimb isgepensioneerd kolonel en als dichter zeer bekend in Duitschland. De Banque de Paris et des Pays-Bas heeft voor 300,000 fr. ingeschreven in het waarborg kapitaal van 18 millioen voor de wereldtentoon stelling van 1889 de Banque parisienne voor gelijke som; de Banque d'Escompte de Paris voor 600,000 fr.de wed. Boucicaut Co. (magazijnen van Bon-Marché) voor 500,000 fr.; de magazijnen van het Louvre voor 400,000 fr.: die van le Prinlemps voor 250,000 fr. Naar luid va;i een telegram van den apos- tolischen vicaris in Tongkin zijn in de maand Augustus 700 inlandsche christenen in Than- hoa vermoord en 30 dorpen verbrand. Tevens wordt gemelddat 9000 christenen aan den hongersnood zijn prijsgegeven. De heer Parnell heeft in het Engelsch lager huis zijne landwet ingediend. Zij is Vrijdag voor de eerste maal gelezen en Dinsdag heeft de tweede lezing plaats. Het voornaamste artikel houdt in dat de gerechtshoven het recht zullen hebben uil zettingen van pachthoeven tegen te gaan, indien de pachter zulk een gedeelte van zijn pacht afbetaalt als in het oog van het gerechtshofde bijzondere innigheden van het geval in aanmerking

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1