BEKENDMAKING, Duitschland. BINNENLAND. genomen billijk is. Lord Randolph Churchill moet bereia geweest zijn het wetsontwerp te ondersteunenmaar Hartington en Chamberlain moeten er tegen zijn geweest, eu de kans van aanneming schijnt gering. De Scholsche protestanten hadden bij de re geering verzet aangeteekend tegen de benoeming van een roomsch katko'iek tot minister van bin- nenlandsche zaken. Lord Randolph Churchill heeft hun nu een kort maar krachtig antwoord gezonden //Het deed hem leed, dat iu deze eeuw van verlichting en algemeene verdraagzaam heid personen, die aanspraak maken ontwikkeld en opgevoed te zijn, tot gevolgtrekkingen kunnen komen zoo zinneloos en onredelijk als die welke in bedoeld besluit vervat waren. De keizer en de keizerin zijn Vrijdagmiddag, in gezelschap van de groothertogin van Baden den kroonprins en prins Lodewijk van Beieren, te Straatsburg aangekomen en hebben onder luide vreugdekreten van de zijde der bevolking hun intocht in de stad gedaan. De koning van Saksen, de groothertog van Baden benevens nog eenige andere vorstelijke personen waren aan het station om den grijzen keizer te ontvaDgen. De keizer en keizerin gingen iu een rijtuig met vier paarden bespannen door de stad naar het paleis van den stadhouder. Hier stonden alle generaals geschaarddie de verschillende troepen commandeerenwelke aan de revue deelnemen. Onder de sensatieberichtcn behoort zeker wel de mededeelingdat prins Von Bismarck in zijn besprekingen met den heer Von Giers op diens vraag: „Wat zoudt gij met Bulgarije doen?" zou hebben geantwoord „In uw plaats zou ik Bulgarije annexeeren en er een orde van zaken invoeren welke voor dat patriarchale volk beter geschikt is dan de constitutie die gij haar een maal hebt geschonken. Ik zou niet dralen. Smeed het ijzerterwijl het heet is." De gezamenlijke landbouw-vereenigingen in de Rijnprovincie hebben zich lot den rijks kanselier van Pruisen gewend met verzoek om een verhoogd invoertarief vast te stellen op den buitenlandschen invoer van kaas, omdat de groote invoer van dit artikel zeer nadeelig op de kaas bereiding in die provincie werkt. Zooals bekend isbedraagt het invoerrecht f 12 per 100 kilogr. In 1885 bedroeg de invoer van kaas in Pruisen 4.600,200 kilo, waarvan alleen 861,700 kilo over de Nederlandsche grenzen iu de Rijnpro vincie. De uitvoer van Duitschland bedroeg in het geheel 3.998,600 k., waarvan alleen 1.476,100 kilo aaar Frankrijk. De rijkskanselier heeft op dit adres geantwoord dat hij zooveel mogelijk zal trachten aan de wenschen in dit verzoekschrift uitgedrukt te gemoet te komen. Men ziet alweder waartoe het beschermend stelsel leidt„verhoogen en maar altijd ver- hoogen"; intusschen gaat de laudbouw hoe langer hoe meer achteruit; zoo vragen een aantal land bouwers in Pruisen en Saksen verlaging van pachtwegens den treurigen toestand van den landbouwwaardoor zij met den ondergang bedreigd worden. De Köln. Zeit. wijdde een artikel aan de verhouding tusschen Rusland en Turkije. Daarin betoogt het Keulsche bladdat een verbond tusschen Rusland en Turkije op handen is. Rus- lands doel isom meester te worden van de Dardanellen en den Bosporosten einde zoo Konstantinopel te hpreikfiuEen ontvangst van de bevolkingdaar zoowel als te Darmstadtwas allerhartelijkst veel gemoe delijker eu teederder natuurlijk dan te Pesth en ie Weenen waarmet enne aan razernij gren zende geestdriftAlexander als oorlogsheld en vijand der Russen was toegejuicht. Te Jugenheim trouwens was het de haa9t verloren gewaanrte zoon die terugkwam. Met heete tranen van dankbaarheid ontving hem zijne moederdie altijd sedert hij den Bulgaarschen troon beklom al had gezegd, dat ze geen rustig oogenblik zou hebben eer ze haar zoon weer bij zich had. Zij was de eerste op wien hij toe kwam toen omarmde Alexander zijn grijzen vader en vervolgens al zijne medegekomene broeders en zusters, 't Was een roerend iami- lietafereel, gelijk het een heerlijk oogenblik voor den teruggekeerden zoon moet geweest zijn, toen hij met de zijnen de gereedstaande rijtuigen be steeg en men zoo tegen het vallen der avond schemering het schoonc dorp binnenreed, welks huizen allen versierd waren en welks bevolking hem met een gejuich ontving, dat het klokgelui schier overstemde. De pogingen, om de Bulgaren tot een vrij en onafhankelijk volk te maken en het tragisch mislukken daarvan, hebben den prins van Bat- tenberg tot den meest populairen persoon in Europa gemaakt. Keizer Alexander, die wegens de nihilisten meer dan iemand anders beden kingen tegen het aanwenden van revolutionaire maatregelen moest hebben, patrocineert een aan slag tegen den troon en het leven van zijn vijand. De keizers van Duitschland en Oostenrijk, die zich als vertegenwoordigers der legitimiteit be schouwen en de leer van het goddelijk recht der vorsten huldigen, gedoogen dat dit beginsel in Sofia met de voeten wordt getreden want men vergete het niet, dat prins Alexander even legitieme vorst van Bulgarije wasals die mo narchen het van hunne respectieve rijken zijn. De potentatendie de minste insubordinatie hunner eigen troepeu ten strengste straffen laten den vorst door hunne consuls weten, dat zij het toepassen van clementie op de verraders wenschelijk achten daar Rusland eene strenge bestraffing niet zou willen dulden. Zoo ziet men, dat er verschil is tusschen praktijk en theorie en dat de leerstellingen van het volkenrecht op het oogenblik ver op den achtergrond ziju ge drongen. Geen wonder dan ook, dat iedereen nieuwsgierig naar de nadere verklaringen van Bismarck uitziet, daar men begeerig is te weten, of het alleen de begeerte tot rustbewariug in het Oosten isdie den rijkskanselier heeft doen besluiten om, in spijt van de begrippen, die men in het burgerlijk leven fatsoenlijke noemt, Rus land ter wille te zijn. Te Berlijn is bericht ontvangen omtrent het bijeentrekken van Russische troepen in Bes- sarabië. Tevens wordt verzekerd, dat er tusschen Londen en St. Petersburg eene vrij levendige wisseliüg van diplomatieke dépêches plaats heeft. Dinsdag ochtend werden aan het Bergisch- Markische station te Dcsseldorf, op verzoek van de Elberfelder autoriteiten twee zeer elegant gekleede dames gevangen genomen die, in ge zelschap van een jong meisje, zich op reis naar Nederland bevondenen het meisje schijnen ontvoerd te hebben. De dames bevonden zich in het bezit van brieven, waarmede zij,meenden te kunnen bewijzen dat de in Nederland wo nende moeder van het meisje haar had opge dragen het kind herwaarts te brengen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, Gelet op art. 15 der wet van 28 Augustus 1851, {Staatsblad no 125), brengt ter kennis van de in gezetenen dezer gemeentedat ter secretarie alhier is ter visie gelegd een afdruk van het koninklijk besluit van 8 Juli 1886 no 20, aanwijzende deper- ceelen, die krachtens de wet van 11 December 1851 Staatsblad no 234] onteigend moeten worden voor de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer. Waalwiik, den 14 Sept. 1886. De Burgemeester voorn. A. VAN GROTENHUIS. Waalwijk, 15 September 1886. Bij Z. M. besluit van 13 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Breda, P. C. A. Kuijpers, thans notaris te Drunen. Op de vergadering der Langstraatsche admi nistratieve vereeniging, op Maandag den 13 Sept. 1886 des namiddags ten 2 ure, te Waalwijk, op /Musis Sacrum" gehouden zijn behandeld de volgende vraagpunten lo. Een 24jarige wil huwen maar is in de onmogelijkheid om de toestemmiug des vaders te verzoeken omdat diens woonplaats sedert 1883 en ook zijn overlijden niet bekend is terwijl de moederlijke toestemming kan verkre gen worden. 2o. Kan iemand een kind erkennen, dat tien jaar jonger is dan hij zelf? 3o. Kan een persoonlijke borgtocht ten be hoeve eener gemeente aangegaan door een an der persoon worden overgenomen of door een vakelijkeü borgtocht worden verwisseld Wat daarbij in acht te nemen 4o. Herziening der plaatselijke politie-veror- dening in verband met het wetboek van straf recht en de invoeringswet. Voor de samenstelling van een ontwerp plaatsel. politie-verordening, bedoeld bij punt 4is eene commissie benoemd van vijf leden waarvan de burgemeester van Sprang eere-voorzitter is; leden zijn de burgemeester van Baardwijk en de se cretarissen van Besoijen Capelle Vrijhoeven- Capel en Waspik. In eene op het einde dezes jaars te houden vergadering zal zij met haren moeielijken arbeid gereed moeten zijn. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien deelnemen aan den grooten internationalen zangwedstrijd, uitgeschreven door de zangvereeniging //l'Auiorete Mechelen, te houden op 3 en 4 October a.s. Voor de afdeeling, waarin onze liedertafel is ingeschreven, zijn vier prijzen uitgeloofd, terwijl 13 gezelschappen zich hebben aangemeld; onze zangers zullen dus een zwaren strijd te kampen hebben want hunne vereeniging is het minst talrijk. Voor deze afdeeling zijn ingeschreven 1. Antwerpen, „Hoop en liefde," 39 zangers. 2. Quaregnon, „La Phalange Monsvilloise92 zangers. 3. La LouvièreCercle choral „Les vis Stou- maques de la Louvière," 45 zangers. 4. Antwerpen, „De zangliefhebbers," 49 zangers. 5. Araay, „Ecole de musique," 45 zangers. 6. Esquermes (Lille FrancgX ;:j*^flij|i^^^v'}' 40 zangers. -ü.^^msterdgg|^^^^| den beschermheer, waren zeer mooi en droegen de algemeene goedkeuring weg. Nadat de stoetonder een grooten toeloop volks zijner, tocht had volbracht, nam de wed strijd op het zeer doelmatig ingericht terrein een aanvang. licet was de kamp in alle op zichten zoowel omdat er zeer goed geschoten werd, als omdat de brandende zon hare verzen gende stralen zonder erbarmen op de strijders nederzond. Maar in weerwil daarvan heerschte er steeds een opgewekte stemming, die nog toenam, toen in den namiddag een overtalrijk publiek kwam profiteeren van de heerlijke tonen der harmonie l'Espérance, die een keurig samen gesteld programma op uitstekende wijze uit voerde. Na afloop van den wedstrijd, die zonder de allerminste stoornis afliep, bleek dat de prijzen waren behaald als volgt Ie prijs, gouden medaille door „Ons genoegen" van Herpt met 262 punten. 2e prijs, verguld zilveren medaille door „Zo- merlust" van Druner. met 240 punten. 3e prijs, zilveren medaille door „Constantia" van Drunen, met 234 punten. Verguld zilveren eerekruis door den schutter J. Luijbenvan „Ons Genoegen" van Herpt, met 62 punten. Verguld zilveren rozenprijs door den schutter J. A. van Boxtel van „Amcenitas" van Kaats heuvel, met 6 rozen. Zilveren Medaille voor bet verstkomend ge zelschap aan „St. Sebastiaan" van Oo9terhout. De verschillende eereteekenen werden onder toepasselijke toespraken aan de overwinnende gezelschappen uitgereikt, door den beschermheer en de heeren H. BreuerAntoon Tielen en J. van der Mee. Na afloop van deze plechtigheid sloot d*e voor zitter dit wel geslaagde feestna allen bedankt te hebben die op eenigerlei wijze hadden bij gedragen tot den goeden uitslag. Algemeen was dan ook de roep der van elders gekomen gezelschappen over de vriendschap bij „Eendracht maakt Macht" ondervonden, over de goede orde, die er had geheerscht, en over het genoegen dien dag gesmaakt. De heer J. A. van Boxtel gaf aan dat gevoelen lucht door uit naam van allen het bestuur van het feestvierend gezelschap met den bescherm heer en alle leden hartehjken dank toe te roepen, alsook aan de harmonie „l'Espérance", die zich zoo uitstekend van hare taak had gekweten. Bij deze gelegenheid deelde de heer Van Boxtel ook mede, dat het handboogschuttersgezelschap „Amcenitas" van Kaatsheuvel het volgende jaar zijn 2öjarig bestaan hoopt te vieren en van plan was dan een groot internationaal concours uit te schrijven, waarop spreker ook alle hier gestreden hebbende gezelschappen hoopte aan te treffen. Tn den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Drunen op verschillende plaatsen ruiten ingegooid de politie heeft een onderzoek inge steld en is de daders op het spoor. Bij de te Gorinchem gehouden tentoon stelling door de Holl. maatschappij van landbouw zijn de volgende bekroning'1!! ten deel gevallen aan Noordbrabanters: Afdeeling A. Veeteelt. Onderafdeeling I. Paarden van inlandscli ras. Dekhengstengeboren in 1882 of vroeger. 2e pr. Gebr. F. en J. de Bruijn, Babyloniënbroek. Hengsten geboren in 1883 of 1884. Ie pr.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2