Nummer 76. Zondag 26 September 1886. 9e Jaargang. rr 1L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Iets over hel burgerlijk gezag, m buitenland: ANTOON TIELEN Belgie. UITGEVER: Waalwijk. De Eeho van het Zuiden, I 3SS Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden.ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Er wordt geklaagden sommige feiten helaas billijken die klachten,^datjjde eerbied voor het gezag bij velen verzwakt, bij niet weinigen plaats heeft gemaakt voor verzet haat en afschuw; wat in de geschiedenis nog nooit gehoord is *er wordt zelfs door eene partij openlijk, uittartend en met een moed eene betere zaak waardig, de bloedroode vaan omhoog geheven eener wereldrevolutie, welke de omverwerping beoogt der bestaande maat schappelijke toestanden, luide de vernietiging predikt van het heilige en goede in deze wereld gestichten zich in het minst niet er over bekommert, wat de gevolgen zijn, indien het gebouw onzer samenleving in puin daar nederligt. De toekomst zal leeren of in den strijddie aanstaande is, de wanorde zal zegevieren over de ordeen of de hand havers en aanhangers van het gezag kracht en moed genoeg zullen bezitten en aan den dag leggenom het woestebandelooze ge weld te keeren. Intusschen zijn we verplicht alles in het werk te stellen om de rijen der eersten te versterken en het gehalte der strijders te verbeteren, opdat later het verwijt ons niet in de ooreu klinke van lauwheid en onverschilligheid., welke de overwinning des te moeielijker, zoo niet onmogelijk zullen maken. Beginnen we met eerbied aan te kweeken voor het gezag in het huisgezin De weekeziekelijke philanthropie onzer dagen heeft misschien ^mede het hare bijge bracht, om de tucht daar te verslappenen door eene onverstandige toegevendheid het kind langzamerhancfoo. '"Her geneigd en min- aan het ouderlijk gezag. Niettemin blijft het voor alle tijden waar dat iedere vader en moeder, die geene onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid eischen van hunne kinderen onverantwoordelijk handelen en niet zelden daardoor aan hen soortgelijke liefde bewijzen als de apen aan hunne jongen wanneer zij hen uit apenliefde dooddrukken. f/Jong gewend, oud gedaan Wie in zijn jeugd heeft geleerd stipt te gehoorzamen aan en eerbied te gevoelen voor het ouderlijk gezag, begrijpt later van zelfhoe noodzakelijk het eveneens is, dat in het groote huisgezin van den staat een macht gevonden wordt, waar aan alle leden zonder onderscheid gehoorza men en er dus personen moeten zijn, waarin dat gezag belichaamd is. Vergeten we daar enboven nietdat het oneindig moeielijker is met verstand en beleid te gebieden, en de wetten te handhaven, welke het gezag vast stelt en uitvoertdan daaraan gewillig te gehoorzamenzoo ooit dan geldt het hier la critique est aisée, Bart est difficile. Eerbied voor de gestelde machthet is een voorschrift, dat niet te vroeg en niet te dikwijls kan geprent worden in de harten der kleinen, onverschillig of zij later geroepen zullen worden tot heerschendan wel tot dienen. En nu de keerzijde der medaille. Het is niets meer dan billijk en rechtvaardigdat men in hen, die het gezag vertegenwoordigen en gehoorzaamheid vergen kunnen van anderen, zeer hooge eischen stelt. Wat zoudt ge zeggen van een dronkaard, die zijnen zoon verbiedt misbruik te maken van sterken drank van een liederlijken luiaard, die zijn kin l aanzet tot den arbeid? Waar blijft in j_. zulk geval de eerbied voor het gezag? Kan het op den duur zich staande houden wan- Deer het woord er van zoo herhaaldelijk in lijnrechte tegenspraak komt met de daad Moest hij, die spreekt uit zijnen naam, zich niet schamen en zelf wat meer eerbied ge voelen. voor het gezag, waarmee hij zulk lichtvaardig spel speelt En wat geldend is voor den beperkten kring van het huisgezin, is het üiet minder voor den ruimeren in den staat. „Een ezel blijft een ezelal doet hij driemaal de reis om de wereld/' hang hem de teekenen om der hoogste waardigheden ochhij houdt niet op met balkeu, hij is nu pas voor goed een belachelijke ezel ge worden Waar blijft de eerbied voor het gezagdat hij heet te vertegenwoordigen De Romein Gincinatus - een nederig man die zich met gebraden rapen vergenoegde lieverdan zijn vaderland te verraden stuurde met evenveel bekwaamheid de ploeg, als het schip van staat. Dat was een groote zeldzaamheid. Juist daarom moet niet ieder, die ploegen kan en knollen eet, zich inbeel den dat hij een Cincinatus is en waardig is op te tredenals drager van het gezag Zoolang men geen rechtschapenheid, adel van zielkarakter zelfstandigheid, moed, kennis en scherpzinnigheid kan koopen voor goud, zoolang ook is een handvol geld niet vol doende omwien ookte verheffen tot gezaghebbende en t is wel gelukkigdat in onze hedendaagsche maatschappijaltijd en overaleen klinkende naam alleenhoe eerbiedwaardig ook hij geweest moge zijn in vervlogen tijden niet genoegzaam is om aan dengene, die hem draagt, het gezag toe te vertrouwen. Wanneer onwaardigen of on bevoegden er over kunnen beschikken, lijdt _he^jijeL-Zeldeii_grooter_^cvaar zijn prestige te verliezen dan wanneer het wordt aan geblaft door een ellenligen oproerling. Wie het gezag aanrandt, handelt straf waardig, maar wie er mee speelt, of treuriger, wie er mee morst, die is schuldig in veel grootere mate. Woensdagnacht te 12 uren is, blijkens bericht uit Antwerpen een geweldige brand uitgebroken in de mouterij der jeneverstokerij vau de firma Bal en Co. gelegen aan de Kempische vaart tusschen Merxem en Schootennabij het sas dezer laatste gemeente. De werklieden die den nachtdienst hadden in de stokerij, hebben terstond het noodsein gegeven en spoedig werd het alarm geluid in de gemeenten Merxem en Deurne, wat dan ook van alle kanten hulp deed toestroomen. De pompiers van Deurnede troepen der om liggende forten de overheden enz.snelden toe. De pompiers te Antwerpen werden per telephoon ontboden en gingen met een stoomspuit en ander materiaal op wegdoch in Deurne gekomen brak een der wielen van de spuit en was men verplicht eene andere te vragen. Toen de pompiers op de plaats der ramp kwamen stond het gebouw der mouierij van onder tot boven geheel in brand en aan blusschen viel niet te denken. Men moest zich dan ook be palen bij het vrijwaren van andere gebouwen. Na twee uren werken bemerkte men dat alle gevaar voor die andere gebouwen geweken was. Te 5 ure 's ochtends was men den brand zoo goed als meester. Op het oogenblik dat de brand uitbrak was de mouterij vol graan, waarvan niets is kunnen gered worden. De oorzaak der ramp is niet bekend. Het verlies is zeer aanzienlijk, doch kon nog niet geschat worden. Alles is verzekerd voor een millioen het gebouw der mouterij, met de granen die het bevatte, alleen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1