I v li Spanje. Engeland. Duitseliland. Oostenrijk. Bulgarije. ff leiding geven, moeten worden op den achtergrond gesteld en alle kracht moet worden geconcentreerd op die welke de meerderheid kunnen vereenigen. Onder de laatste noemde hij de hervorming der militaire instellingen, de verbetering der financiën, de herziening van het belastingstelsel, de verzach ting van het lijden van industrie en landbouw de sociale quaesties. Hij is geen voorstander van het staatssocialisme, maar de slaat moet een voogd zijn hij moet hervormingen uitlokken en aanmoedigen, het lot van den werkman minder onzeker maken en trachten het antagonisme tnsschen patroons en werklieden te doen ophouden. Er is geen tweeërlei opvatting der buiteitland- sche politiek mogelijk. Op het oogenblik wil Frankrijk oprecht den vredemaar een vrede die aan zijne waardigheid niet te kort doet en geen opoffering eischt van zijne rechten. Hij wil niet afstand doen van zijn rang als groote mo gendheid. In sommige gevallen behoudt het zich voor tusschen beiden te komen als zijn belangen op het spel staan. Dan moet het energiek handelen en als zijn eer en waardigheid worden bedreigd moet het tot alle offers bereid zijn. Onze betrek kingen met de groote mogendheden zijn gebaseerd op wederkeerige achting. (Langdurige toejui chingen). Op koloniaal gebied moeten wij ons beperken tot hetgeen wij moeten behouden zelfs als het de onvoordeeligste koloniën geldtwij moeten haar organiseeren en vruchtbaar maken. Op de biuncnlandsche politiek terugkomende, vermaande hij dringend alle fractien der republi- keinsche partij vereenigd te zijn in eendracht verdraagzaamheid, vrijheid en vooruitgang. (Toe juichingen. Geroep van leve de republiek! Leve Freycinet De afgevaardigde Camiile Dreyfus heef» zijn bij de begrootingscommissie ingediend ont werp tot invoering eenei inkomstenbelasting aan gevuld. Het bedrag dier belasting had hij na melijk in het midden gelaten om het naar ge lang der behoefte die bij de beraadslagingen over de begrooting aan het licht zou komen vast te stellen. Hij heeft het thans bepaald op 1 pet. Alle inkomsten beneden de 4000 fr. zouden van de belasting vrijgesteld worden. De gelegenheid van Freycinet's bezoek aan het Zuiden van Frankrijk heeft men daar te baat genomenom dien minister een met vele namen onderteekend verzoekschrift te overhan gen waarin wordt aangedrongen op het spoedig tot stand komen van een waterweg door Frankrijk van den Atlantisc'nen Oceaan naar de Middelland- sche zee door een scheepvaartkanaal van Bordeaux, aan de Girondenaar Narbonne. Freycinet is steeds een groot voorstander ge weest van dit kanaaldat als een voortzetting van het Suez-kanaal wil beschouwd worden, en dat zeker voor handel en verkeer van groot ge wicht zou zijn. Men hoopt dat de minister thans alles zal doen wat in zijn vermogen is, om het plan tot uitvoering te brengen. Door een begin van brand is in de hoofd kerk van Ajaccio waar 2000 menschen bijeen waren een paniek onstaan. Een groot aantal personen werden ernstig gewond in het gedrang. Een oude man is reeds aan zijn wonden overleden, en een meisje ligt in hopeloozen toestand. De brand was spoedig gebluscht. Deze week is te Madrid de openbare behan deling begonnen van het proces tegen Galeote die aan den ingang der kathedraal den bisschop van Madrid doodgeschoten heeft. Meer dan zestig getuigen zullen gehoord wordenjjiommige delijk kan worden gesteld voor zijne misdaad aangezien zijne geestvermogens gekrenkt zijn. Andere geneesheeren daarentegen verklaren dat hij gezond genoeg van hersenen is om toereken baar te zijn. De regeeriug heeft besloten geen gratie in te roepen bij de koningin voor de voornaamste veroordeelden bij het militaire oproer te Madrid. De uitspraken van den krijgsraad worden tegen morgen verwacht. Generaal Villacampa de aanvoerder van don jongsten militairen opstand te Madrid is een man van ongeveer 50 jaar, van middelbare lengte met vastberaden trekken en een trotschen blik. Villacampa onderscheidde zich bijzonder in den oorlog tegen de Carlisten doch nam reeds vroeg deel aan verschillende revolutionnaire samenzweringen. Sedert de laatste amnestie der koningin-regentes hem veroorloofde weder in Spanje te vertoeven woonde hij te Madrid met zijn zuster, zijn dochters en zijn zoons, waarvan er een de militaire loopbaan gekozen heeft. Zijn naaste betrekkingen wisten uitmaal niets van zijn plannen af en doen than9 alle pogingen om de ministers ten zijnen gunste te stemmen, tut nog toe evenwel zonder het gewenschte gevolg. Uit Rangoon wordt dd. 16 Sept. gemeld, dat een regeeringssloep, die de rivier tusschen Toung- hu en Ningyan afvoerdoor een afdeeling van 1500 vrijbuiters is heengeslagen. Een matroos werd gedood en zeven opvarenden werden gewond. De vijand zou 16 man verloren hebben. De onlangs benoemde adjunct-commissaris voor Nin gyan, de heer Gladstone, bevond zich aan boord der sloep. Volgens een telegram van de Statesman wer den zeven groote Rangoon-booten 12 mijlen be neden Shoegyeen door vrijscharen aangevallen. De Birmannen maakten 2 kanonnen en 4000 ropijen buit. Niettegenstaande de kleine staat vau beleg te Leipzig is afgekondigd, hebben vierhonderd soci alisten gisteren de stad doorkruist met roode vlaggen voorop. Aan het hoofd liep de socialist Schumann. De politie heeft den stoet aangevallen en de roode vlaggen buit gemaaki. Zij was echter niet sterk genoeg om den optocht tegen te houden. Versterkingen zijn gevraagd. Toen deze aangekomen warenarresteerde de politie Schumann en zeven van zijn aanhangers. De Fr. Ztg. ontvangt een bericht uit Rome, volgens hetwelk de onderhandelingen tusschen den Pruisischen gezantden heer Von Schlözer en do curie over de herziening der Meiwetten in vollen gang zijn. De curie wordt vertegen woordigd door Mgr. Galimbernidoch de paus volgt de zaak persoonlijk met de grootste be langstelling. Het overleg heeft ditmaal niet confidentieel maar officieel plaats de uitkomst er van zal dienen als grondslag voor wetsvoor stellen in den aanstaanden winter den Pruisi schen landdag en den rijksdag voor te leggen. Prins Von Bismarck zou tot den heer Von Schlözer gezegd hebben dat hij een beslissend vergelijk met het Vaticaan verlangdedaar hij beu was van de zaak. Op het Vaticaan zou men gelooven aan den goeden uitslag van de onder handelingen. Slagen zijdan zou een Duitsch ambassadeur bij het Vaticaan worden geaccredi teerd welke betrekking natuurlijk aan den heer Von Schlözer zou worden opgedragen. De Germania verzekert dat de paus besloten 'heeft om voorloopig geheel af te zien van het zenden van een gezant naar Peking. Het een missie was geïnspireerd door en den Engelschen kardinaal Manning. Toen Frankrijk dreigde met de opheffing van het concordaat, als de paus zijn voornemen volvoerde, gaf deze aan 't verlangen van Frankrijk toe. De rede van den Franschen minister-pre sident te Toulouse werd hier met het oog op den aigemeenen staatkundigen toestand, met groote spanning tegemoet gezien. In zoover die rede tot nu toe bekend is wekt zij hier groote te vredenheid wegens de in het oog vallende vre delievende strekking der Frausche staatkunde. Van officieu9e zijde wordt aan den heer de Frey cinet zelfs lof gebracht wegens zijn «overgang tot de binnenlandsche staatkunde van sociale her vorming" cn er wordt bijgevoegd «dat zijne verzekering, dat Frankrijk tegenwoordig oprecht, en ernstig den vrede wilvoor wat zijn persoon betreft alle geloof verdient. Deze verzekering zal in Duitseliland met veel bijval vernomen worden want nergens is men van de noodza kelijkheid van het vreedzame werk der hervor mingen dieper doordrongen dan bij onsen nergens is men zich van de zware verantwoor delijkheid van het aannemen eener staatkunde van avonturen vollediger bewust dan hier." Tevens wordt blijkbaar van gezaghebbende militaire zijde openlijk verk'aard dat de thans tot uitvoering komende groote verplaatsingen van Fransche cavalerie aaii de grenzen hier geen onrust wekken daar deze maatregel reeds sedert het voorjaar bekend was en toen reeds de aandacht van Duitseliland heeft gitrokken. In hei Hongaarsche lagerhuis eene interpellatie beantwoordende, verklaarde Tisza het volgende: De regeering wist niet dat de Bulgaarsche vorst zijn aanblijven afhankelijk zou stellen van de toestemming des czaren. Geenerlei overeen komst bestaat er met Rusland omtrent den in vloed op het Balkan-schiereiland. De bij het Berlijosche tractaat aan de monarchie ingeruimde stelling strookt zeer voldoende met onze belangen, en de regeering volhardt in de zienswijze, dat de gansche invloed der monarchie er op gericht moet blijvende ontwikkeling van zelfstandige staten te bevorderen, en te verhinderen dat eene in het tractaat niet bedoelde voortzetting van een protectoraat of het vestigen van den blijvenden invloed eener enkele mogendheid plaats vinde. In onze verbouasbetrekkingen tot de andere mogendheden is geen verandering gekomen. Met Duitseliland staan wij ook heden nog op den ouden voet. Volgens bestaande verdragen, welke de regeering als van kracht zijnde beschouwt is in geval de Porte haar recht ongebruikt laat, geen der anderen tot een afzonderlijk gewapend optreden of het instellen van een protectoraat bevoegd. In het algemeen moet elke verandering op het Balkansche schiereiland plaats hebben onder overeenstemming van de mogendheden, welke het tractraat geteekend hebben. Deze bepaling wenschen en hopen wij ook in veree- niging met de andere mogendheden zonder vre- destoring le doen naleven. Telegrammen uit Sofia melden eenstemmig dat de Bulgaarsche regeering Kaulbars nota ver zoenend zal beantwoorden. De correspondent der Times plubliceert den tekst der nota. Daarin wordt o.a. gezegd dat onder de huidige om standigheden de saamgeroepen constitueerende vergadering onwettig en dat hare besluiten mitsdien waardeloos zouden zijn. De correspon dent voegt er bij dat de Bulgaarsche regeering verklaart bereidwillig te zijn de bijeenkomst der Sobranje uit te stellen maar dat zij weigert de verkiezingen te verdagen. Kaulbars heeft den llussischen consul Nekiin- doff ontslagen, omdat hij niet krachtdadig genoeg nen opvolger benoemde Kaulbars den gewezen Russischen consul te Phillippopel; en volgens den berichtgever der Standard aldaar wordt het Rus sische consulaat te Philippopcl opgeheven en met het consulaat te Sofia vereenigd, omdat de Russische regeering de Bulgaarsche Unie erkent. Aan de Times wordt uil Sofia gemeld dat Kaul- bais mondeling krachtdadiger is opgetreden, dan de toon der nota aauduidt. Hij verklaarde dat de Russische regeering daden verlangtgeene fraaie woorden, als ook onvoorwaardelijke onder werping welke alleen Bulgarije kan redden. De Dailey News verneemt uit Sofia dat er geruchten van eene ministerieele crisis in omloop zijn. Deze zijn vermoedelijk ongegrond maar het staat vast dat er oneenigheden bestaan in het kabinet nopens het antwoord op Kaulbars' nota. Kaulbars bracht eon bezoek aan de voor naamste personen te Sofiamaar hij sloeg den Britschen agpnt over. De Dailey News verneemt uit Petersburg, dat de beruchte nihilist Soudeikin* de moordenaar van Degajeffontsnapt i3, De Russische regee ring looft eene belangrijke premie uit op zijne aanhouding. Telegrammen uit Sofia melden eenparig dat de toestand allerhachlijkst isvoornamelijk doordien Kaulbars optreedt als ware hij alleen- heerscher. De Russische commissaris heeft o.a. een beleedigend memorandum rondgezonden waarin hij de Bulgaarsche regeering allerhevigst aanvalt in de hoop regeering en bevolking daar door të intimideeren. Doch dit memorandum had de tegenovergestelde uitwerkingdaar het allerwege verbittering veroorzaakte onder het volk. De Bulgaar.che partijhoofden hielden eene ver- ontwaardiginga-vergaderingen de Bulgaarsche regeering besloot Kaulbar's nota te beantwoorden door aan Rusland's dreigementen niet toe te geven doch eene vastberaden houding aan te nemen. De Daily News verneemt uit Konstantinopel, dat de caudidaat voor deu Bulgaarschen troon, de prins van Oldenburgeenen geheimen agent naar Sofia gezonden heeft, om aldaar te zijnen bate te intrigeeren. De Bulgaarsche regeering heeft zich bij de Porte beklaagd over schending van het Bulgaar sche gebied door Turksche soldaten. De Porte zond daarop aan den grenskommandant desbe treffende instructien. Inmiddels duurt de ver sterking van de Turksche grens voort. De correspondent van de Times te Konstan tinopel bevestigt diter bijvoegend dat de grenskommandant gerapporteerd heeftdat de verdedigingswerken aan de grens van Rumelie onvoldoende zijn. De Porte heeft nu eene commissie derwaarts gezonden tot onderzoek. Ook zond zij vier Krupp-batterijen naar de Rumelische grens en zes andere zullen volgen zoodra zij uit de fabriek van Krupp zulleD aangevoerd zijn. Tegelijkertijd gaan er Krupp-batterijen naar Erzeroem. De Turksche commissaris in Egypte Mukhtar Pacha verzocht zijne terugroeping, ondei voor wendsel van ziekte. Aan afgevaardigden van verschillende cor poration die Donderdag bij Kaulbars hunne aanhankelijkheid aan den czaar kwamen betuigen, maar tevens op eene spoedige verkiezing van eenen vorst aandrongen gaf Kaulbars ten antwoord, dat deze verkiezing wegens de voorbereidingen niet vóór November kan plaats hebben dat zij niet is eene zuiver Bulgaarsche aangelegenheid maar eene van internationalen aard en dat de mogendheden het wel niet zoo voetstoots eens zullen worden over de keuze van den prius. Kaulbars verklaarde voorts, dat in geen geval Alexandernoch een lid van diens familie in Bulgarije terug zal komen. De ministerraad heeft langdurig beraad slaagd over de nota van Rusland en eindelijk besloten dat er opnieuw eene samenkomst met

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2