=cc Huidenberichten. Laatste Berichten, WINTERDIENST PANDBRIEVEN BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. ADYERTENTIEN. M1II1 1® 111 IlilJ Ai li IIIllli Burgemeester en Weth. der gemeente TILBURG, 6.46 5, 10 en 15 cent verkrijgbaar bij Antoon Tielen te Waalwijk. W. Timmermans Zonen. Waalwijk September 1886. Waalwijk, 2 October 1886. Morgen vroeg vertrekt de liedertafel Oe fening en Vermaak" van Waalwijk en Be- zooien naar Mechelen, om deel te neinen aan het groot internationaal zangersconcours. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal zij een zwaren strijd te doorstaan hebben, daar zij tegen twaaf gezelschappen moet optreden, allen met een veel grooter ledental dan zij zelve; toch geven wij de hoop niet op haar overwinnend uit het strijdperk te zien terug- keeren. Onze beste wenschen, en zeker die van alle kunstliefhebbers, vergezellen haar. Den 1 October is de winterdienst be gonnen op de spoorwegen. De dienstregeling der Noordbr. Stoomtramwegmaatschappij blijft voorloopig onveranderd. Met 1 Nov., te gelijk met deopening van de lijn ZwaluweWaalwijkzullen de stations Hooge-ZwaluweGeertruidenberg WaspikKaatsheuvel-Capelle en Waalwijk voor de verzending van particuliere telegram men en telegrammen „station restant" worden geopend. Het telegraafkantoor eener bijzondere onderneming te Vrijhoeven-Capelle zal te re kenen van 15 Octob., op werkdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 7 uren namiddags. Evenals thansblijft het op Zon- en feestdagen gesloten. Het hoog militaire gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak der cadetten op de Teteringsche Heide (vergrijp tegen de krijgstucht) en veroordeelde G. J. Blom en E. Den Dooren de Jong wegens aan randing van een schildwacht, elk tot drie maanden detentie in eenzame opsluiting. Als verzachtende omstandigheden werden aange nomen de opgewonden toestand, waarin het feit gepleegd werd, en dat geen persoonlijk leed was toegebracht. De degradatie is ingetrokken. De straf is op 27 Augustus ingegaan. C. Reedijk en A. W. A. De Koek van Leeuwen zijn vrijgesproken doch ter disciplinaire cor rectie verwezen. Bij het vonnis van den krijgsraaddat dus vernietigd iswaren de vier genoemde cadettenzooals men zich herinneren zal, respectievelijk tot zes, zeven, vier en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld terwijl de beide cadets-korporaal ge degradeerd waren, Dinsdag veroordeelde de Arnhemsche rechtbank den 71 jarigen doodgraver der R.K. begraafplaats te Huissengenaamd P. K., alsmede zijn 41-jarige zoon J. K., ter zake van het te zamen in vereeniging opgraven en vervoeren van een begraven lijk, zonder ver gunning van den burgemeester der gemeente, waar het begraven is, ieder tot eene geldboete van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis voor ieder, en solidair in de kosten, en bepaalde den langsten duur van den lijfsdwang tot verhaal van kosten op twee dagen. Met het oog op den 70n verjaardag van Z. M. den koning zal eerstdaags ver schijnen een feestcantatetekst van mr. L. G. M. Van Loghemmuziek van den heer C. Coenen te Utrecht. De cantate zal zijn geschreven voor vier mannenstemmen met klavierbegeleidingzoodat de uitvoering ook in kleinere plaatsen met vrucht zal kunnen geschieden, terwij de componist bereid is haar ten behoeve van de groote steden te bewer ken voor gemengd koor met orkestbegelei ding. In ons laatste nummer maakten wij gewag van de lombardramp te Breda. De ware toedracht der zaak schijnt thans de vol gende te wezen De heer H. A. Sasseonlangs door den gemeenteraad tot commissaris der bank van leening benoemd, had die benoeming aange nomen en wilde zich dan ook degelijk op de hoogte stellen van de werking der Bank. Hij verzocht den heer Ed. Guljé, wethouder dier gemeentehem daartoe behulpzaam te zijnwaarom zij beiden zich op Donderdag 10 Sept. naar de lombard begaven en aan den directeur een zeker register ter inzage vroegen. Of de directeur nu kwaad vermoe den kreeg, is moeilijk te zeggen, maar zeker is het, dat hij mopperend het gevraagde aan reikte en toen de heer Sasse hem nog een ander boek ter inzage verzocht geen antwoord gafwaarop de wethouder het verzoek her haalde doch met hetzelfde gevolg. Hun be vreemding hierover willende te kennen geven, bemerkten de heeren, dat de directeur, staande tegen de tafel geleundeen beroerte gekre gen had. De huisgenooten werden gewaar schuwd en eenige uren later had de directeur opgehouden te levenzonder eenige inlich ting te kunnen verschaffen. Het kwaad had zich zelf gestraft; want genoemde heeren had den zonder eenig inzicht of argwaan slechts een register opgenoemd. Hoewel de panden allen zijn opgenomen en men het globale cijfer van het tekort op f45,000 bepaalde, is men nu bezig en, dit zal nog wel een dag of 6 duren, de briefjes der fictieve panden te controleeren. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 29 September Heden nacht omstreeks 12 uur werd door de nachtwacht in de verschillende wijken der stad alarm geslagen. Een binnenbrand was ont staan in het huis vaD den parapluiekoopman Figuer in de kerkstraat. De brandweer was dadelijk ter plaatse aanwezig en in betrekkelijk korteu tijd was zij den brand meester. Het huis heeft weinig geleden maar aan zijden stoften aan parapluien enz., is veel verbrand en door wa terschade bedorven. De inboedel was verzekerd. Bij den landbouwer A. Strijbosch te Liessel ontstond brand terwijl hij met zijne ossenkar naar do Peel was om turf te halen. In korten tijd lagen woonhuis schuur en sial in de asch. De zieke vrouw met vijf jeugdige kinderen konden zich ter nauwernood redden. De geheele inboedel met eene hoeveelheid graan, hooi en stroobenevens 2 koeienwerden eene prooi der vlammen. Het huis was laagdoch de inboedel en het vee niet verzekerd. Oorzaak onbekend. In de Wagenaarstraat te Amsterdam was Woensdag een runderslager in zijn winkei bezig een stuk vleesch uit te snijden. Het mes schoot uit en drong zeer diep ic den onderbuik. Het bloedverlies was vreeselijk, en hoewel yrij spoedig geneeskundige hulp kwamwas binnen enkele uren de oppassende man niet meer. Eene vrouw en twee jonge kinderen laat hij na. Woensdag avond werd nabij Deventer door de stoomtram de knecht van den landbouwer S.uit Terwoldeoverreden doordien hij door een jong paard hetwelk hij geleidde en dat stichtig w.as geworden, op de rails werd geworpen, juist toen de tram aankwam. Zijn been werd beneden de knie gedeeltelijk verbrijzeld. Hij werd door een voerman aan den weg gevonden en naar het gasthuis gebracht. De machinist had niets van het ongeval bespeurd. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Gepasseerden Woensdag 29 dezer kwam in behandeling de gerechtelijke onteigening van de heeren molenaars onder Drunennadat vooraf was bepaald dat de uitspraak in zake de landelijke eigenaren op 13 October zou de plaats vinden. Door de schatting van H.H. deskundigen waren de landelijke eigenaren zeer ontmoedigdzij ge voelden zich in hunne rechten verkort en volgens die schatting zeer benadeeld, doch werden gerust gesteld door de mededeeling van gezegde heeren, dat zij de vergeten posten zouden opgeven en verder dat heeren rechtsgeleerden wel zouden bewerkstelligen dat er meer bijkwam ook had den zij er op gerekend dat de percenten vermenigvuldiging met p. 20 zooals zij be grepen hadden door de heeren rechters er bij werden gevoegd. Zij, H.H. deskundigen, er kenden dus openlijk en ten aanhoore van geloof waardige mannen, dat hunne schatting niet volledig was en daar deze zaak door gezegde heeren in het publiek besproken is, meen ik dat ook hier openlijk te mogen consiateeren. Ouder die ver geten posten is er een waarbij minderjarigen zijn betrokken ten bedrage van f 332,93 ets., die huu zoo overtuigend was gebleken, dat zij daarvan mededeeling deden aan een openbaar ambtenaar. Van H.H. deskundigen, als rechtschapen man nen bekend, mogen wij verwachten dat zij in deze zaken met vrijmoedigheid bij H.H. rechters zullen komen, die zeer zeker hen welwillend zullen aanhooren. Zoolang de uitspraak niet is gevallen en de H.H. rechters het laatste woord niet heb ben gesproken, moet ik de eigenaren aanraden zich niet bij voorbaat ongerust te maken, en de vrijheid nemen hun op te merkeD, dat zij be gonnen zijn met op H.H. rechters te vertrouwen en ik geen reden ziewaarom zij dat vertrou wen zouden laten varen. Het is waar, in vele zaken zien wij het recht niet tot zijn recht ko men, maar dat betreft niet de rechterlijke macht; dat collegie is zooals ik het beschouw het plechtanker van den staat en zoolang dat in waardigheid bestaat en ieder burger van den staat dat gevoelt, is er geen gevaar te duchten. Zij zullen met ernstlandelijke eigenaren uwe zaken en belangen wikken en wegenen niet onnoodig tranen doen storten, zooals ik ze reeds bij de behandeliLgop de terechtzitting zag vloeien. Wat de pleidooien in de zaken van de heeren molenaars betreftmag ik opmerken dat de heer verdediger van den staat ze schertsend be handelde en de bedrijven in een nietig daglicht trachtte te plaatsen; hij spaarde ook wederom de H.H. deskundigen niet; grondige redeneering vernam ik echter nietdaarentegen was Mr. van Dam, voor de eigenaren optredende, zeer ernstig in zijne redeneering, en bracht bewijzen bij, die hij met officieele bescheiden staafdedat hier werkelijk in een betrekkelijk klein bedrijf, brood werd verdiend; in al zulke stukken, die nog met verscheidene kunnen vermeerderd worden, is kracht gelegen en doet bij H.H. rechters meer af, dan een omhaal van woeden die op effect trachten te werken. Wanneer het mij vergund is, zal ik trachten inzage van die stukken te krijgen en ook u waarde heer redacteur, mededeeling daarvan doen. Hoogachtend Drunen. B. WAALWIJK, 1 October. De veemarkt was geanimeerd. Bij goeden aanvoer waren de prijzen iets beter. Kalfbeesten gemakkelijk te plaatsen. Kalf koeien f 145 280. Dito vaarzen f 110 a 175. Biggen f5.00 a f9.00; Ter botermarkt aangevoerd 683 KG.van 1.18 1.26 per KG. verkocht. Eieren f 4.50 a 5.25 per 100 stuks In leder was de handel wel zoo ferm. Zwaar zooileder goed te plaatsen. Schors prijshoudendde handel is niet vlugger. AMSTERDAM1 October. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. Huiden, Ex inschrijving 22 Sept. jl. zijn afgedaan. No. 664, 295 Buffels no. 667 302 runders no. 671 43 d. no. 689, 411 d. no. 706 33 d. no. 713, 163 d. Op 12 October, e.k. zijn eenige duizenden O/Ind. rander- en Buffelhuiden bij inschrijving aan de markt gesteld. Inlandsche artikelen zeer stil. ROTTERDAM, 1 Oct. Huiden. Deze week werden de navolgende partijen afgedaan Per prins Hendrik van Soerabaya. 1180 runder 3k. Per Prinses Wilhelmina van Soerabaya. 1735 runder 3k. Per Prins Alexander van Soerabaya. 1279 runder 3.k. Per Gelderland van Padang 219 runder 3.65 k. Huiden. Bij de op 5 October a. s. te houden inschrijving zullen nog de navolgende partijen worden gevoegdals Per Gelderland van Passaroean. 857 O.-I. runder- 3.k. 44-4 5.79 56 7.72 141 3.35 55 u 6.02 57 buffel- 9.09 231 O.-I. runder- 47s 202 buffel- 10. Per Gelderland van Padang. 110 buffel- 13.13 k. 50 12.10 112 12.38 365 O.-I. runder- LONDEN, 1 October. Aan de Standard wordt uit Sofia gemeld dat het ministerie in den ka binetsraad het antwoord heeft vastgesteld op Kaulbara' nota; het besloot Stambouloff eerst naar Kaulbars af te vaardigen, ten einde de intrekking te verkrijgen van de beide eischen betreffende de invrijheidstelling van de staatkundige gevangenen en het uitstel der verkiezingen. De Oostenrijksche consul heeft kortelings zijne houding tegenover het Russisch agentschap geheel gewijzigd. Alleen de Fransche consul ondersteunt dat agentschap, naar het schijnt, onvoorwaar delijk. Aan de Daily News wordt uit Sofia geseind dat de Bulgaarsche regeerieg voornemens is aan de" groote mogendheden eene circulaire te doen toekomen, waarin de netelige toestand des lands uiteengezet en om raad gevraagd zal worden. Volgens den Petersburgschen correspondent van de Times heeft de Russische regeering nog niet bepaald een candidaat voor den Bulgaarschen troon, maar zij begunstigt als zoodanig den hertog van Oldenburg. ONDERTROUWD: en Drunen30 September 1886. tTot onze diepe droefheid^ overleed, gesterkt door de II. j sacramenten der stervenden onze teergeliefde zoon en kleinzoon, Cornelis Hubertus van Herpt, in den ouderdom van 17 jaren. Zijdie den veel belovenden jonge ling gekend hebbenzullen beseffen, hoe zeer ons deze zware slag moet I treffen. Amsterdam, 25 Sept. 1886. A. VAN HERPT. Wed. C. VAN HERPT.I voor den Gezien de navolgende besluiten van den Ge meenteraad als a. van 2 Juni jl., goedgekeurd bij besluit vau Gedeputeerde Staten van den lOen dier maand, G. No 73, tot het aangaan eener Geldleening groot f385.000.tegen eene rente van 4 ten honderd in het jaar strekkende tot het aflossen van gemeente- schulden en het uitvoeren van openbare werken b. van denzelfden datumwaarbij is be paald dat aan houders van 4y2 percents obligatiën (welke dit jaar zijn uitgeloot om met 1 Januari a. s. a pari te worden afge lost) het .recht wordt toegekend om hunne obligatiën te converteeren in 4 percents nieuwe leeningaan den koers welken de raad zal vaststelleneu c. van heden, waarbij de sub b. bedoelde koers is vastgesteld op 1023/4. Brengen ter openbare kennis dat de houders van 41/2 percents uitgelote obligatiën welke verlangen hunne obligatiën, met bijbetaling van 23/4 ten honderd, tegen obligatiën 4 percents groot f500.te ver wisselen daarvan schriftelijk en vrachtvrij moeten kennisgeven aan ons College vóór of op den 31 en October a. s.met vermelding van de dagteekening en de nummers der uitgelote obligatiën datwanneer het bedrag vau de ter con versie aangeboden obligatiën grooter is dan f285,000.aan de inschrijvers pondsponds gewijze nieuwe 4 percents obligatiën zullen worden toegekend dat aan de inschrijvers vóór 15 November dezes jaars het bedrag der aangenomen inschrijvingen zal worden medegedeeld en dat bankiers, makelaars en commissonairs in effecten */4 percent genieten van het be drag der te verwisselen stukken, welke door hen bezorgd en door ons College aangenomen zullen worden. Tilburg, den 15 September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JANSEN. De Secretaris Q. BELJAARS. RENTENDE 4 en 4y20/0 Arnhemsche hypotheekbank voor Nederland ten onze kantore verkrijgbaar. Wij belasten ons met de conversie der 4 °/0 oude-, en houden ons aanbevolen voor inschrijvingen op 3y2 nieuwe leening Provincie Noorbrabant. Verschillende obligatiën van provinciale-, stedelijke- en waterschaps-leeningen zijn tegen billijke koersen te bekomen en ook te plaatsen.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3