w - BEKENDMAKING, Engeland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. bisschop vau Madrid behandelden. Sommigen hunner verklaren dat de dood het gevolg was van moordaanslag anderen trachten duidelijk te maken dat de bisschop stierf omdat men hunne bevelen niet opvolgde. Het getuigenverhoor is nog steeds niet afgeloopen. In een oogenschijnlijk geïnspireerd artikel zegt de Morning Post dat prins Bismarck eenen Europeeschen oorlog slechts kan afwenden door het steunen van Oostenrijk. Blijkt de Duitsche rijkskanselier geheel onzijdig dan is een oorlog zeker. In geval hij echter Oostenrijk ondersteunt, kan hij rekenen op Engeland's locale medewerking; en het blad gaat na welke strijdkrachten En geland, met het oog op eenen dreigenden grooten oorlog, zou kunnen beschikbaar stellen. Op een der lijnen van den ondergrondschen spoorweg te Londen werd dezer dagen in een der waggons een heer bewusteloos gevonden met ernstige wonden aan het hoofd.Men vermoedde weder een geheimzinnige misdaad en er werden reeds allerlei nasporingen gedaan. Maar toca de gewonde na geruimen tijd in het gasthuis tot bewustzijn kwam, bleek het dat hij het ongeluk gekregen had door uit het portier te kijken waarbij zijn hoofd tegen een paal gebonsd was. Het dagblad de Mail meldt, dat zware over stroomingen het district Godavery hebben ge teisterd. De bewouers van vele dorpen wilden de dijken doorsteken om van het water te worden bevrijd, tea koste van andere dorpen. De inwoners der laatste verzetten er zich tegen. Een hard nekkig gevecht volgdewaarin bijna honderd menschen werden gedood. Zaterdagnamiddag heeft in een kolenmijn bij Normanton in Yorkshire eene ontploffing plaats gehad. Er waren 30 werklieden aan het werk. Tot nog toe zijn slechts acht gered, van welke zes zwaar zijn gewond. Men vreest, dat alle andere zijn omgekomen. Te Chawah zijn bij gelegenheid van gods dienstige feesten ernstige moeilijkheden outstaan tusschen Hiudoes en Mohammedanen. Eene botsing tusschen dezen scheen onvermijdelijk. De overheid deed eenen trein met Engelsche soldaten, die naar Birmah reisden stoppen en het ver schijnen van deze soldaten maakte de menigte zóó woedend dat zij zich op de gevelde bajo netten wierp ten gevolge waarvan vele personen gekwetst werden sommigen doodelijk. Een nieuw eiland is dezer dagen ontdekt, niet ver van Nieuw Guinea, naar in Petermann's Mitth. bericht wordt. De Engelsche scheepska pitein Allison vond het tusschen de Echiquier en het eiland Durour, op ongeveer 1° 25'Z. B. en 143° 26' O. L. Het is tusschen de 3 en 4 kilometer groot en met boomen begroeid. Aan da Daily News wordt uit Sofia gemeld dat aldaar eene volksvergadering ten gunste der regeering heeft plaats gehad, waarin twee Rus sisch gezinde personen werden mishandeld. Toen Kaulbars dit vernam, begaf, hij zich terstond derwaarts en trachtte er het woord te voeren maar werd herhaaldelijk in de rede gevallen. Hij wist echter het volk te waarschuwen tegen de bestaande regeering. Men zegt, dat hij voornemens is, het land rond te gaan en overal te spreken. In regeeringskringen gelooft men dat hij zijne instructiën te buiten gaat. De Duitsche en Oostenrijksche consuls weigeren hem te ondersteunen. Het orgaan van Zankoff is weder verschenen. Het verklaartdat de Zankoffpartij geen deel zal nemen aan verkiezingen voor de Sobranje. Yolgens bericht uit Koustautinopel aan de li- mes strekt het nieuwste plan van Bulgarije tot vestiging eener republiek aldaar naar het model van die in Zwitserland onder protectoraat der groote mogendheden. De Porte is ten stelligste er tegen. heer was 's morgens spoorloos verdwenen. Het bleek toen dat hij kalm zijn bad was gaan ne- men niettegenstaande een muur van de bad kamer ontbrak en zich met groote zorg had gekleed. Toen zijn familieleden hem wilden overhalen, weg te gaan zeide hij de aarbeving zeer op wekkend te vinden en van plan te zijn toeschou wer te blijven. Tisza's verklaring van de Oostenrijksche poli tiek wordt door alle partijen eo volkeren der monarchie goedgekeurd, zooals blijkt uit de dag bladen van gisteren zelfs de oud-Czechische bladen maken geene aanmerkingen. In de staalkundige kringen te VVeenen zegt men dat Kaulbars zich reeds meer gematigd toont in Sofia hetzij omdat hij zelf bekent eea fout begaan te hebbenhetzij op een wenk uit St. Petersburg. Daar het regentschap de opheffing van den staat van beleg en het uitstel der ver kiezing van den vorst toestond is voorloopig eene verwikkeling vermeden. De officieele kringen «nrekend£gtyMM^^^f&75~»:3% Nadat de llus3en huune voorposten hadden uitgezet en bezit genomen van Merv, een sleutel van Hoog-Azië, werd de spoorweg ook tot Merv doorgetrokken zoodat nu de ijzeren baan onaf gebroken loopt van Michailoff aan de oostkust van de Kaspische zeelangs Kutol Beurma Karagan Askabad enz. enz. tot Merv. Hoe de Russen hierbij te werk gaan, leert men uit de beschrijving van den aanleg der laatste 120 kilometer spoor tusschen Karagan en Merv. Dit werk is door het Tartaarsche leger ver richt in 24 werkdagen. Het leger kampeerde 's nachts in een reeks loodsen op wielen die dagelijks verplaatst werden naarmate de baan opschoot. 's Morgens rukte de troep uit met vaandel en muziek vooroponder bevel van officieren, alsof 't op den vijand losging. Het werken het inrukken 's avonds geschiedde eveneens in mi litaire orde. Op die wijze was het mogelijk vijf kilome ter spoorweg kant en klaar op te leveren per dag. Een aanzienlijke jonge dame van St. Peters burg is onlangs haar minnaareeu ambtenaar die verplaatst was naar Perowsk, in het Trans- kaspische gebied, derwaarts nagereisd. Het meisje deed de reis die met den spoortrein begon en met kameelpost eindigde er moesten 3379 wersien afgelegd, waarvan 1350 door de steppen en woestijnen van het Syr Darja gebied geheel alleen, zonder eenige bescherming. Maar zij kwam eindelijk na drie weken behouden bij haar minnaar aan en zij is nu reeds met hem in den echt verbonden. Volgens een particulier bericht uit War schau aan het Berliner Tageblatt was de terug komst van den czaar en zijne gemalin te St. Petersburg een dag uitgesteld om de volgende reden Telkens wauneer de keizer op reis gaat, wordt de geheele spoorweg niet slechts door militairen bezetmaar ook door ingenieurs en politie nauw keurig nagezien. Toen nu de keizer onlangs naar Polen reisde om de manoeuvres bij te wonen, was alles in orde bevonden doch bij het onder zoek voor de terugreis ontdekte men in de na bijheid van het station Luga130 wersten van St. Petersburgdat er onder den spoorweg eene mijn was aangelegd. Onmidielijk werden er verscheidene baanwerkers in hechtenis genomen doch zonder dat men eenig spoor van deu dader Het gemeentebestuur van Waalwijk gezien het adres van M. B. Timmermans alhier, verzoekende vergunning tot het oprichten eener stoom- wasch- bleek- en strijkinrichting, in de Stationstraat, op de perceelen sectie B. no. 859 860 en 830. Gelet op de wet van den 2den Juni 1875 (Staats blad No. 95)tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met bericht, dat het daartoe strekkend ver zoekschrift met de bijlagen bedoeld in art. 5 dei- voorschreven wet, op de secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd, en dat op den 14den dag na de dagteekening dezes, zijnde den 19 October 1886, door burgemeester en wet houders des voormiddags van 11 tot 12 ure op het gemeentehuis eene zitting zal worden gehou den ten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, den 5 Oct. 1886. Het gemeentebestuur voorn. De Burgemeester AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 6 October 1886. De in ons vorig nummer uitgesproken verwachting, dat de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien over winnend uit den grooten internationalen zang wedstrijd te Mechelen zou terugkeeren is niet alleen niet onvervuld geblevenmaar zelfs verie overtreffen. Zij heeft namelijk, onder de leiding van haren ijverigen directeur, den heer Erans de Cortietwee prijzen behaald en wel: Den EERSTEN PRIJS, eene gouden medaille en 200 frs in de ,3e afdeeling, tegenover 12 andere gezelschappen, zooals wij reeds vroeger mededeeldenalle veel sterker in ledental. Zij zong „Hymne an die Musik" van Lachner, en „Opwaarts" van HoL Naar wij vernemen werd haar deze prijs toegekend met algemeene stemmen. Verder den 2den PRIJS, gouden medaille, voor het zingen op het eerste gezicht, tegen over 9 mededingers. Het bericht dier roemrijke overwinning, Zondag avond laat in den avond hier aan gekomenwekte groote geestdrift. 's Maandags morgens vroeg begon men dan ook reeds de nationale vlag uit te steken, en in den namiddag was slechts een heel enkel huis te vinden, dat niet met de drie kleur prijkte. Des avonds ten 7.25 zou de liedertafel hier terugkeeren. Reeds te Tilburg ontving zij blijken van en sympathie en den grooten steun van den heer Van der Klokken ondervonden en ein digde met den kreet„Leve onze eere-voor- zitterwaarmede het publiek geestdriftig instemde. Na lat de eere-voorzitter den directeur en de commissarissen in de voor hen bestemde open rijtuigen hadden plaats genomen, trok men in optocht, onder het spelen van vroolijke marschen door de harmonieën, naar het raad huis omstuwd door eene jubelende en zin gende menigtefantastisch beschenen door een menigle fakkels en nu en dan met een zee van gekleurd Belgaalsch licht overstroomd. Op het raadhuis werd het gezelschap met zijn eere-voorzitter en commissarissen ont vangen door den gemeenteraad j de burge meester, Jhr. Van Grotenhuis, hield hierbij de volgende toespraak Mijne Heeren In strijd met mijn primitief planziet gij mij thans aan het hoofd dezer edelachtbare heeren om u met hen het hartelijk welkom weer in deze gemeente toe te roepen. Van harte wensclien wij u-geluk met het prach tig succes te Mechelen behaald. Trots alle moeite en zorg hebt gij, geachte directeur, de liedertafel op zoodanige hoogte gebracht, dat zij zich niet enkel in het strijdperk durft wagen, maar dat door haar achtereenvolgens te 's Hage en te Gent prijzen werden behaald, terwijl zij thans uit Mechelen terugkeert versierd met 2 prijzen, waar van de 2e zeer zeker door de groote en moeielijke concurrentie, in waarde niet gering is te schatten. Aan u, eeachten directeur, heeft men het groo- telijks te danken, dat men zich binnen Waalwijk niet evenals in zoovele andere plaatsen behoeft te schamen voorliederen, door het volk gezongen. Door muziek en zang veredeld walgt het van het onedele. Op verzoek van de edelachtbare heeren leden van den raad bied ik u ook namens hen volgaarne den eerewijn aan, terwijl ik de hoop uit, dat de Uprlortnfol in lrmnht.pn pil hlnp.i mnerp toenemen v.4 vut v II ,J w.. J «V- - j £- J liedertafel in krachten en bloei moge toenemen hare leden met dienzelfden ijver en lust zich zullen blijven wijden aan de edele toonkunst, opdat gij eer.maalgeachte directeurmet uwe liedertafel met goeden uitslag den strijd moogt aangaan met zangvereenigingen, die thans wellicht uwe krachten nog te boven gaan. //Lang leve Waalwijks liedertafel, lang leve haar geachte directeur Hierna werd de eerewijn aangeboden. Na dat de heer V. Hoffmans, commissaris van Musis, den gemeenteraad bedankt had voor de betoonde belangstelling, verliet men het gemeentehuis en werd de tocht verder door de gemeente voortgezet. Na afloop stapte men af aan de zaal van Musis Sacrum. Hier werden de zangers verwelkomd en geluk gewenscht door den fungeerenden pre sident, den heer E. W. van Liempt. De heer G. van Oudenhoven, commissaris van EEspérance, bracht der liedertafel de hulde van die harmoniezoowel uit eerbied voor het hooger standpunt, dat de liedertafel op muzikaal gebied inneemt, als uit werkelijke vriendschap en uit dankbaarheid voor vroeger ondervonden sympathietoen de harmonie te Breda bekroond was geworden. Als stoffelijk blijk werd een prachtige lauwerkrans aangeboden. In het verder verloop van den feestavond, die ook werd vereerd met de tegenwoordig heid van den gemeenteraad met den burge meester aan het hoofd werd door den direc teur en de commissarissen de heeren Van LiemptVan der Heijden en Van der Ven verscueiueuc 0 j liiemptvan oer rienaen en vi doch zonder dat men eenig spoor van deu dader sympathie, alsook te Loonopzand en Kaats- t-. .li.-- t"'< i -> f

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2