Engeland. Oostenrijk, Duitschland. Italië. BINNENLAND. Bulgarije. ïl? lifïïfn mimi uitvoeringen waalwijk. ■BPBHII.mil aan een tumultwaarbij iemand hooren en zien verging. Een bloempjegegaard uit l'Autorité, het blad vau Paul de Cassagnac„In zake van omverwerping der gevestigde machten is de wet tigheid slechts een hinderpaal voor stommeriken of voor lafaards. Wat ons aangaatwij vleien ons tot geen van beiden ooit behoord te heb ben." De Franschen hebben telkens nieuwe ergernis tegen de Duitschers. Verscheidene bladen be spreken nu vol verontwaardiging een feitdat „de maat doet overloopen." Niet alleen, zeggen zij, heeft de Duitsche nijverheid vijftien jaren lang de Fransche fabrikanten in hun eigen land op allerlei manieren onderkropen door het invoeren van Duitsche waren die als Fransche verkocht werden, maar nu hebben de Duitschers een kin derspeelgoed ingevoerd, dat in de hoogste mate ergerlijk isin de oogeu der vurige Fransche vaderlanders, want dat speelgoed is vervat in een doos, met een landkaart van Frankrijk. Op die kaart zijn de grenzen van het land geheel verkeerd aangegeven, zoodat het departemeut der Vogezen, Savoye, Dauphiné,Provence, daarop gemist wor den. Dat hebben de Allemands natuurlijk met opzet gedaan, om de Fransche jeugd op een dwaalspoor te breugen, en haar te gewennen aan het denk beeld, dat Frankrijk nog meer van zijn gebied moet missen Die listige boosaardigheid doet de gekrenkte Franschen in dit opzicht zeer nauwgezet in de aardrijkskunde vuur en vlam spuwen. Het af schuwelijke anti-Fransche speelgoed moest ver nield naar Duitschlaod teruggezonden worden enz. De minister van koophandel heeft zich ook reeds met dit speelgoedschaudaal bemoeid. Hij verbood de onjuiste Duitsche kaarten, ea gaf deu prefec ten last, allen die ze nog mochten verkoopen gestreng te vervolgen. Er is uu te Parijs een „Anti-Patriottenbond" gesticht. Het streven dier vereeniging is niet zooals men allicht denken zou gericht tegen dat van den bekenden Patriottenboud van Deroulède en de zijnenmaar de bond stelt zich ten doel te trachten naar de stichting van een wereldrepubliek." Er zullen onder de leuze: „Geen vaderland! Geen staatkundige grenzen Algemeene repu bliek 1" oproepingen verspreid worden onder de omwentelingsgezinden van FrankrijkDuitsch- land, Rusland, Italië, Spanje enz. Voorts hoopt men in het jaar van het eeuwfeest der omwenteling, 1889 een congres te Parijs te houden. De Freycinet had deze week eeu onderhoud met den president dsr republiek en met de min. van oorlog eu van financiën over het openen eener nieuwe rekening voor het ministerie van oorlog, om te voorzien in de uitgaven, die eene reorganisatie van het ooilogsmateriaa! noodig maakt. Een wetsontwerp betreffende deze zaak zal gedurende de behandeling van het budjet aan de kamer worden voorgelegd. Dadelijk wanneer de zitting geopend wordt zal de minister van marine een wetsontwerp indienen ter vergrooting der vlootwaarvoor 200 milioen benoodigd is. In de begrootings-commissie ~af de min. van financien toelichting op de ontwerp-begroo- ticg; daarbij verklaarde hij te zijn voor een in komstenbelasting echter Diet in te voeren voor 1888. Hij verzocht de commissie zijn ontwerp, dat evenwicht in den toestand zal brengen, goed te keuren. Sadi Carnot drong vooral aan op het toestaan van opcenten op de alcohol-belasting. De begrotingscommissie verwierp echter dit voorsteldoch keurde het oniwerp-begrooting De Pall Mall Gazette bevat eene memorie door lord Beresford lid vau den raad der ad miraliteit aan dien raad gericht waarin de schrijver in krachtige taal den tegeuwoordigeu staat van zaken bij de admiraliteit en bij de marine afkeurt. Hij wijst op het gebrek aan oorlogsmateraal, op het gemis aan een mobilisatie- en een campagne-plan op afwezigheid van elke bruikbare organisatie lot voorbereiding van eenen ocrlog en op de onvoldoende sterkte van het personeel. Lord Beresford eindigt met de nood zakelijkheid aau te tooien van een doelmatig bureau tot het verzamelen van inlichtingen en het samenstellen van plannen. Uit Calcutta wordt dd. 10 Oct. bericht dat Chowba Singh, de pretendent voor den troon van Maniporedie voor eenige maanden na geleden nederlaag vluchtte, met een aanhang van 400 man is teruggekeerd en tegen Manipore oprukt. De Britsclie grenspolitie is van Silchar uitgerukt en vervolgt hem- Uit Bombay wordt dd. 9 Oct. gemeld, dat den vorigen dag een bloedig gevecht heeft plaats gehad tusscheu de Mohammedanen en de Boud- dliislen te Jetpoer in het district Kattywar. Te Delhi was het Zondag voor 't eerst weer tamelijk rustig. De troepen patrouilleeren niet meer maar houden zich gereed om op het eerste teeken uit te rukken. De heer Gorstdoor de Brbsche regeering belast met eene belangrijke zending naar Britsch- Indic in verband met het bouwen van spoor wegen heeft zijne reis uitgesteld wegens den dreigenden stand van de Oostersche quaestie. Men verzekert dat de regeering het parlement tot eene winterzitting deukt bijeen te roepen. Dépêches uit Weenen melden, dat talrijke nihilisten in Zuid-Rusland geval zijn, vermoedelijk in verband met de arrestatie der Weener anar chisten. Katkow's Moskauer Courant verneemt dat de Bulgaarsche regeering voornemens is Alexander's afdanking onwettig, derhalve ongeldig te doen verklaren. De Sobranje zou alsdan Alexander uitnoodigen terstond terug te keeren, beschou wende hem 9teed9 nog als den wettigen vorst. Naar de Standard uit Sofia vernamheeft Kaulbars naar Petersburg geseind om den czar te vragen of hij moet blijven of heengaan. Hij heeft tot dusver verkeerd onder de voort durend gevoede begoocheling, dat hij een door list en geweld onderdrukt volk aan zichzelf terug geven moet. liet Bulgaarsche volk heeft nu echter zoo vrij als slechls mogelijk is zijne wenschen geuit. Die wenschen kunnen in meer dan éécen vorm verwezenlijkt worden zonder schade voor de waardigheid of het voordeel van Rusland." Tevens wordt gemeld, dat Duitschlands gezant aan het Russische hof, Schweinitzop het oogeublik te Varzin bij Bismarck is om van daar dadelijk naar Petersburg te reizen. De bevolking der bergstreek rondom Iiohen- schwangau het geliefkoosde verblijf van wijlen Lodewijk II, in Beieren, is van gemeentewege op hoog bevel aangemaand zich niet langer te laten misleiden door valsche geruchten omtrent den dood van dien koniDg. Gelijk bekend is heeft die bevolking uog een geruimen tijd niet aan zijn dood willeu gelooven. Het stond bij haar vast, dat hij ergens werd gevangen gehouden en alleen van zijne trouwe bergbewoners bevrijding verwachtte. Velen twijfelen zelfs nu nog aan zijn dood en de valsche proclamatiedie ia zijne laatse levensdagen op zijn naam was verspreid en waarin vijue getrouwen werden opgeroepen om hem te hulp te komen is er nog in alle huizen te vinden ja wordt er als een heiligdom bewaard. Over 't algemeen heet het echter nu, dat de berichten omtrent de krankzinnigheid des koniDgs louter verzinsels zijn geweest om hem uit den weg te kunnen ruimenen dat dr. Gudden hem te dien einde in een toestand van verdooving gebracht en verdronken heeft en onder medewerking van hooggeplaatste personen hei melijk naar Amerika is vertrokken alwaar hij thans woont. De begrafenis van Gudden zoo heet het verderis dan ook slechts eene schijn vertoning geweestin de kist lag geen lijk oor- ,v> De 15 gearresteerde anarchisten, die den groo- ten aanslag voorbereid hebben, zijn door de po litie aan het gerecht overgeleverd. Nog is een persoon gearresteerd en worden steeds huiszoe kingen gebonden. Volgens berichten uit Rome houdt de paus zich thans bezig met het samenstellen van eene allocatie door hem te houden in het consistorie in hel begin der volgende maand. Deze allocutie moet bijua uitsluitend handelen over den ondra- gelijken toestand waarin het pausdom verkeert tengevolge van de zich steeds verder uitbeidende anti-clericale beweging in Italië. De nasporingenwelke de Italiaansche re geering naar de oorzaken der beide voorlaatste cholera-epemien in het werk heeft doen stellen, hebben aan de navolgende merkwaardige statis tiek het aanzijn geschonkeu. Van de28.459,628 inwoners van het koniuktijk Italië zijnerongev. 21 millioen in 23.160 steden en dorpen opgehoopt en wonen er 101.457 in holen van rotsen eD turfsteengroeventerwijl in de helft des rijks de boeren 's winters den avond in den stal door brengen en daar dikwijls ook nachtverblijf hou den. In ruim een achtste deel van het konink rijk hebben de huizen geene schoorsteenen, zoo dat de deur tot uitgang voor den rook dient in twee derde der huizen bestaan geene afvoer buizen terwijl in vele dorpen alle afval enz. op de straat geworpen wordt om alleen door den wind of door opruimers uit het dierenrijk van daar te verdwijnen. Het drinkwater is scliaarsch en slecht in bijua 1500 van de 8259 Italiaansche districten terwijl iu gelijk aantal districten de bewoners nimmer brood eten bovendien wordt in slechts zoowat de helft der dorpen en steden vleesch gebruikt. Eigenlijk eet men in Italië het minst vleesch van alle landen Frankrijk uitge zonderd. Onder deze ellendige sanitaire toestanden is het geen wonder, dat gedurende de laatste jaren bijna 59 percent van de opgeroepenen voor den militairen dienst werden afgekeurd wegens zwakte, misvorming of te geringte lengte, en dat op eene bevolking van ruim 28 millioen zielen worden opgegeven 21,718 blinden, 15.300 doofstommen en 19,671 idioten. Sofia gaan zonder den steun te hebben van alle groote mogendheden. Alexander eehter kan er op rekenen door grootste gedeelte van het volk met veel sympathie te zuilen worden ontvangen en zal waarschijnlijk openlijk gesteund worden door Engeland en in het geheim door Oostenrijk misschien ook Duitschland, Over hetgeen gedaan moet worden laat de Nowoje YVremja zich niet uitzij beschouwt echter de zending van Von Kaulbars als geheel mislukt. Zondag 17 October's middags 12 ureop de zaal van Musis Sacrum, Matinee, toegankelijk voor liet publiekdoor de liedertafel Oefening en Ver maak van Waalwijk en Besoijen. Gezongen zullen worden de bekroonde stukken, 's Avonds ten 7 ure. Concert voor heeren ledenabonné's en genoo- digden, door dezelfde liedertafel, met welwillende, hoogstvereerende medewerking van den heer WILLEM C. DECKERS: De groote Sobranje zal volgens berichten uit Engeland eerst binnen 14 dagen of misschien nog later bijeengeroepen worden tot de verkiezing van den nieuwen vor6t. Van Engelsche zijde noemt men als candidaat van den troon den hertog van Kdinburgdie als zwager van den czaar een der weinigen zou zijn die Bul garije in vrede zou kunnen regeeren. Het vol komen juiste standpunt, waarop de Bulgaarsche regeeriDg zich overigens plaatst, maakt het voor Rusland zeer moeieüjk op welke wijze ook in Bulgarije tusschenbeide te komen. Waalwijk, 16 October 1886. rieden Donderdag heeft in het Huis ten Deil, te Raamsdondsveer, de vergadering plaats gehad van de besturen der gemeenten, aan de lijn ZwaluweWaalwijk gelegen. Althans, zoo had het behooren te zijn. Bij het doen der oproepingen echter, waar toe het initiatief was genomen door onzen burgemeester, Jhr.'van Grotenhuis, schijnt het er al aardig te zijn toegegaan. Zijn wij wel ingelicht dan waren o.a. genoodigd de besturen van Baardwijk en van Bezooien, maar nietlo. dat van Sprang, 2o. Vrijhoeve Capelle De burgemeester dezer beide gemeenten de heer J. van Dijk, is, zooals iedereen weet, een mandie steeds aan de spits gestaan heeft wanneer het gold de belangen van Waalwijk en van deze gansche streek te bevorderenzoowel bij den aanleg van den spoor- als tramweg, bij de werken tot ver legging van de uitmonding der Maasde schutsluis aan onze haven enz. enz.hij verdiende dus zeker niet over het hoofd te worden gezien bij deze gelegenheid. Verder 3o. het bestuur van LoonopzandKaats heuvel waarnaar nog wel een station Kaatsheuvel-Capelle, genoemd is, en 4o, het bestuur van Raamsdonk de ge meente waar de vergadering werd gehouden, en aan welker hoofd staat de heer Heeren die als lid der commissie indertijd met den burgemeester en den president der kamer van koophandel van Waalwijk naar 's Gra- venhage is geweest, om een spoedige indienst- stelling der thans te openen lijn te verkrijgen. Het resultaat der besprekingen op die bij eenkomst, waar Waalwijk werd vertegenwoor digd door den burgemeester en den secretaris, isnaar wij vernemendat er hier bij de opening geen officieele feesten zullen plaats hebben. Zondag 31 October, 's morgen ten 10 ure, zal er een trein gereed staanom de leden van den gemeenteraad en de invite's van dat collegie naar Geertruidenberg te voeren. Na een kort oponthoud aldaar zal men doorreizen naar Zwaluwe en van daar terug- keeren naar Geertruidenberg, waar zal gedi neerd worden. Na afloop voert een trein

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2