A Notaris BINK, HUIS en OPROEPING SCHUTTEHIJ, BEKENDMAKING. VLEE3CH-EXTRACT icinale Berger-Levertraan ERF Handelsberichten. Ingezonden stukken. ADYERTENTIËN. Echt LIEBIG'S P. J. VAN GILS JE WAALWIJK. BEKWAME VAN DORTMOND VAN GHERT, P. J. VAN GILS JE WAALWIJK. VEIIK O OP EN Levertraan, Terpentijn, P.J VAN GILS,TE WAALWIJK. PRIMA KWAL TEIT op Woensdag 3 November 1886, ter herberge van A. MULDERS te Baard wijk des avonds 6 ure MAANDAG 18 OCTOBER 1886, De Staatsct. behelst een kon. besluit dd. 11 Oct., luidende, dat, met aanvulling van het kon. besl. van 18 Sept. laatst leden no. 28waarbij eene staascoui- missie is benoemd tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den land bouw hier te lande, en tot het indienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies, zoo dikwijls de regeering dit van haar mocht verlangen benoemd tot leden dier commissie mr. H. J. Carsten te Hoogeveen, en F. H. H. Borret, te Klundert. De tweede kamer heeft het voorstel van den heer Borgesius c.s., tot het houden eener enquête omtrent de arbeidstoestanden, aangenomen met 68 tegen 3 stemmen. Het onderzoek geldt de volgende vragen „„a. Welke is de werking van de wet van 19 September 1874 (Stbl. no 130), ook in verband met art. 82 van de wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127)? In hoever geven de bestaande toestanden aan leiding, eene aanvulling en uitbreiding der eerstgenoemde wet in overweging te nemen? ,,„b. Welke is de toestand van fabrieken en werkplaatsen hier te landemet het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werklieden In hoeverre worden tot verbetering van dien toestand maatregelen van overheidswege vereischt Tot leden der commissie van enquête zijn benoemd de heeren: Beelaerts van Blokland, Bahlmann Ruys van Beerenbroek, Goeman BorgesiusHeldtSmitVan Alphen, Ver niers van der Loeff en Van der Sleyden. Tot voorzitter is benoemd de heer Verniers van der Loeff. De tweede kamer heeft Donderdag de adressen houdende klachten over het beheer van de gestichten Kruisberg en Veenhuizen aan den minister van justitie verzonden om inlichtingen. De behandeling van het ontwerp tot wijzi ging van de burg. rechtsvordering is wegens ongesteldheid van den minister van justitie uitgesteld. Aangenomen is het ontwerp, waarborgende de uitvoering van vonnissen door schutters raden, na verwerping met 34 tegen 26 st. van een amendementde Vosom het in treden van de woningen der ingezetenen door beambten te beperken. De kamer is gescheiden en zal waarschijnlijk den 4en November terugkomentenzij de indiening van dringende koloniale wetsont werpen eene vroegere bijeenkomst eischt. Bij de terugkomst der kamer is de nadere accijnsregeling van het gedistilleerd aan de orde. Indien het waar is dat de Engelsche regeering weder de Britsche markt voor Ne- derlaudsch vee wil openstellenmits onze regeering, ook niet bij wijze van uitzonde ring, vee uit besmette landen toelaat, dan zal stellig van regeeringswege alles worden in het werk gesteld om de noodige zekerheid te geven. Voor onzen veehandel is de heropening der Engelsche markten en het behoud van dien aftrek van het hoogste gewicht. Men trachte door geregelde reinhouding van stallen, spoorwagens en stoombooten en door wering van al, wat besmetting kan veroorzaken en overbrengenden hinderlijken slagboom te doen opheffen en niet weder te doen vallen. Bij de op 13 dezer te Amsterdam aanbesteding door het departement van kolo niën gehouden waren minste inschrijvers voor de volgende perceelen 8. Uitmonstering laken, van Dooren Dams, Tilburg. f 785.70 9. 612 M. Russ. zeildoek en 1000 ransels van Russ. doek, T. M. v. Grinsven, 's Bosch. 5,071.60 10. 2000 ransels van 'Russ. zeildoekJ. v. d. Bergh, Baardwijk. 7,200. 11. 2000 idem idem, dezelfde. 7,240. 12. 2000 idem idem, dezelfde. 7,280. 13. Kwartiermutseu en storm banden A. M. Mol, Breda. 3,840.-— Uit Rome komt nogmaals een bericht over het herstel van de diplomatieke be trekkingen tusschen Nederland en het paus dom. Het is een Reuter-telegram van den volgenden inhoud Kardinaal Jacobini verzond heden (13 Oct.) naar Den Haag een voorstel betrekkelijk het herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en den Heiligen Stoel. Men twijfelt niet aan het welslagen ervan". Nog altijd duurt de werkstaking van Oen gemeenteraad van Andel voort. De moeilijkheden daaruit ontstaan, waren in niet geringe mate vermeerderd, toen gedeputeerde staten bezwaar maakten met toepassing van art. 225 der geueentewet, betaling te bevelen van vorderingen ten laste der gemeente. De jaarwedden van het onderwijzend personeel van de politiebeambtenvan den brand meester enz. konden toen niet betaald worden. De werkstaking dreigde derhalve nog grootere afmetingen aan te nemen. De minister van binnenlandsche zaken heeft echter getoonddatwaar de noodzakelijk heid gebiedthij voor geen klein bezwaar terugdeinst. Ten einde de gemeente uit deze nieuwe moeilijkheid te reddenpast de min. toe de wet van 24 Jan. 1815 (Staatsblad no. 5) //betreffende het leggen van arresten en het vragen van kortingen op traktementen, soldijen en pensioenen bij de hoofden der onderscheidene departementen van adminis tratie." Uit kracht dezer wet betaalt 's ministers ambtgenoot van financiën op aan vrage van belanghebhenden thans de ver schillende vorderingen ten laste der gemeente Andelterwijl het 'bedrag aan de gemeente wordt ingehouden van het 4/5 der personeele belasting en van de rijksbijdrage van 30 pet. in de kosten van het onderwijs. Op die wijze meent de minister verdere storing in den gang der gemeente-administratie te zullen voorkomen. Door zekere Mej. S.te Bredais een kind ontvoerd van den hotelbediende P.die gescheiden leeft van zijne vroaw. De ontvoerster heeft het kind persoonlijk naar Rotterdam ge bracht om het onder de hoede van de moeder te stellen. Van deze ontvoering is dadelijk kennis gegeven aan de rijkspolitie, door welker tusschenkomst het kind reeds weder aan den vader is terugge geven. Het hevige onweder van Zondagavond heeft bepaaldelijk in sommige streken van Noord-Hol land veel onheil aangelicht. Te Oude-Niedorp barstte het juist in zeer sterke mate los toen de avond-godsdienstoefening in de R. K. kerk geëindigd was en de kerkgangers op weg naar huis waren. Een meisje werd door den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Ook eene vrouw werd geraakt wier pa«*apluie in brand sloeg terwijl zij aan de borst gewond en gedeeltelijk verlamd werd. Ook deze is reeds aan de ge volgen overleden. Een derde werd in de sloot geslingerd maar gelukkig nog gered. In de onmiddellijke nabijheid dezer personen werden eene koe en een kalf doodgeslagen. Verscheidene personen vielen neder door den schrik en werden bewusteloos door de sterke drukking der lucht. In den weg is een groot gat geslagen. Algemeen heerschte de grootste ontsteltenis. Te Koedijk werden een paard en iwee schapen in de weide doodgeslagen. De watermolen van den Zuider- en Middenreekerpolder werd door den bliksem getroffeu en zeer beschadigd. Te Ouddorp sloeg de bliksem een gat iu den achtermuur der woning van W. V.doch ver oorzaakte geen brand. Te Alkmaar werd de cellulaire gevangenis ge troffen hetgeen bij de gevangenen veel ontstel tenis veroorzaakte. Gelukkig ontstond er geen brand. Woensdagnacht is te 's Gravenhage bij een hevig onweder de bliksem geslagen op de spits van den Haagschen toren (aan de Groote of St. Jacobs-kerk)doch is toen langs den bliksem afleider in den grond geslagen aan de westzijde van den toren alwaar de straat gedeeltelijk op gebroken en de ondergrond omgewoeld werd. Te Scheveningen zijn door den feilen wind een paar muren van de „Kurhaus/z-ruïnc om geslagen. Een der muren aan de landzijde werd tot aan het trasraam nagenoeg afgesneden. Er was sprake van dat deze muur niet zou gesloopt worden maar voor het nieuw op te richten gebouw zou gebruikt worden. In den nacht tusschen Woensdag en Don derdag heeft ook boven het eiland Schouwen een zwaar onweder gewoed dat zich tot driemaal toe herhaalde. De bliksem sloeg in bij den wagemaker De Roo te Serooskerke. Te Kuilenburg ontstond hevige brand in de stoelenfabriek van de gebrs I)e J.in de Prijsstraat. De spuiten waren spoedig aanwezig en mochten den brand tot dat perceel beperken; de belendende gebouwen zijn gespaard gebleven. De fabriek is naar men verneemt, tegen brand schade verzekerd. Ook zijn er nog eene menigte afgewerkte stoelen en gereedschappen vernield. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend. Te Zwolle is Maandag de arbeider A. van der Meer, bij het rangeeren van wagens, tusschen twee buffers beklemd geraakt. Hij werd inwendig zwaar gekneusd en is weinige oogenblikken daarna aan de gevolgen bezweken. Hij laat een Vrouw met urie kinderen achter. Eene hartverscheurende ramp had in den voormiddag van Maandag den llden October op het Wad plaats. Vijf arbeiders uit de gemeente Warffum n.l. F. PostemaJ. Kluin Chr. de Haan, J. Bos en G. v. d. Ploeg, benevens een zoon van eerstgenoemde hadden zich naar de Noordpolderzijl begeven van waar de voogd van het eiland Rottumeroog hen met eene flinke boot zou komen afhalen. Wegens de wilde buien die er woeien, had de voogd zijn vertrek van het eiland uitgesteld hetgeen de arbeiders deed denken, dat hij niet meer zou komen waarom zij steunende op de ervaring van F. Postema, die tallooze malen over het wad was gekomen besloten zeiven de reis te ondernemen. Met eene boot kleiner dan diewaarmede de voogd hen zou afhalenstaken zij van wal. Luidens de berichten van andere lieden hadden zij, naar de zwaarte der bootte veel zeil bijgezet. Door eene rukvlaag werd het vaartuig op zijde gegooid met het noodlottig gevolg, dat allen te water raakten. J. Kluin verdween onmiddellijk de overigen trachtten zich wel te redden, doch slechts een hunner gelukte het door zwemmen de boot te bereiken waaraan hij zich geruimen tijd wist vast te klampen. Het was de zoon van F. Postema, die zijn vader in de golven zag ver dwijnen zonder hem te kunnen helpen. De vijf arbeiders allen vaders van geziunen hebben er het leven bij verloren. De jongen die zich met moeite een geruimen tijd aan de boot had weten vast te houden werd eindelijk uit zijn benarden toestand gered door den bakenzetterdie, nadat de hagelbui over was en hij het zeil niet meer zag, vermoedde dat de boot moest vergaan zijn, en zoo spoedig mogelijk daarheen koers zette om te redden wat nog te redden was; helaas, slechts éea van de zes opvarenden. P. G. C. Woensdagnacht werd in de R. K. kerk te Neerbosch bij Nijmegen een brutale diefstal gepleegd door middel van braak en inklimmii.g. Verschillende voorwerpen van waarde, waaronder eer.e reliquie van den H. Dominicus zijn door de dieven ontvreemd, terwijl tevens eene offerbus, inhoudende ongeveer f 10 door hen geledigd werd. De daders zijG tot nog toe niet opge- spoord. De waarde van het gestolen zilver bedraagt ongeveer f250, zoodat het toegebrachte nadeel, met inbegrip van het geld uit de vier openge broken offerbussen, veilig op ruim f260 kan geraamd worden. De dieven hebben zich tot de sacristij foegaDg verschaft door het instootcn van eenige ijzeren spijlen en in lood gevatte ruiten van een kerkraam. Nabij het seminarie te Hoeven (N.-B.) is op de hofstede bewoond door J. v. d. Sanden, een 'begin van brand ontstaan. Eene stroomijt stond reeds in volle vlam. Alleen aau de spoedige hulp der seminaristen is het te danken, dat de geheele boerderij behouden bleef. Men schrijft den brand toe aan kwaadwilligheid. WAALWIJK, 15 October. De veemarkt was ruim voorziende prijzen waren ferm en de handel vlug. Kalfkoeien f 126 270. Dito vaarzen f 97.50 a 180. Biggen f4.75 f 11.25. Ter botermarkt aangevoerd 695 KG.van 1.18 1.25 per KG. verkocht. Eieren f4.50 a 6.25 per 100 stuks De huidenmarkt is stil. Tn leder was de verkoop ook niet vlug. Er is wel vraag naar goed zwaar zooilederdoch infe rieure en middensoorten blijven veronacht zaamd. Licht leder is gezocht ten behoeve der schoenenfabrieken. De prijzen laten echter voor den looier nog al te wenschen over. In schors is momenteel weinig handel. De burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis der ingezetendat de rekening der gemeente over den jare 1886 aan den raad is overgelegd er. ingevolge artikel 219 der wet van 29 Juni 1851(Staatsblad no. 85)ter secretarie gedurende veertien dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, den 13 Oct. 1886. Burgemeester en wethouders voorn., De Burgemeester AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Ontijdig. X. schrijft over de opening van de spoorweg- lijn WaalwijkZsvaluwe in het vorig nummer dezer courant „Laat ons dus feest vieren bij de ophanden zijnde opening van de spoorlijn Waalwijk— Zwaluwe 1" „Laat ons dien dag de driekleur ontplooien en dronken zijn van vreugde (niet van te veel jenever, als je blieft) Hiermede kunnen alle rechtgeaarde Waalwij- kers, alle Laogstraters, ja, alle burgers van het lieve vaderland instemmen. Het is echter twijfelachtig of X wel van harte meent wat hij den Waal wij kers aanraadt op dien dag te doen. Om feest te vieren op eene wijze en voor eene zaak als door X wordt bedoeld, zal het toch wel een eerste en voornaamste vereischte wezen ook te Waalwijk om gedachtig te ziju aan dc spreuk onzer vaderen „eendracht maakt macht.'' Daartoe is noodig voor en ter wille van zulk een feest elkanders gebreken te vergeten zij het dan ook maar voor een korten tijd, als men van de schoone deugd van verdraagzaamheid niets wil weten. X nu doet juist het tegendeel. Hij toch neemt deze heugelijke gelegenheid te baat om eenige hatelijkheden te schrijven aan het adres van Waalwijk's burgemeester en secre taris. Om met den secretaris het eerst te beginnen, heeft die dat voor deze gelegenheid het aller minst verdiend omdat hij steeds een vurig ijveraar is geweest voor het tot stand brengen van de onderwerpelyke spoorweglijn. Van af 1878 is hij met onverdroten ijver daarvoor werkzaam geweest, en allen, die het weten, zullen dankbaar erkennen dat hij daarvoor vele en allerlei werkzaamheden heeft verricht. Een ongepaster gelegenheid om hem de les te lezen zou waarlijk moeielijk te vinden zijn. Bovendien (gesteld dat X de fioanciëele aan gelegenheden der gemeente beter kent dan Waal wij ks gemeenteraad) niet den secretaris maar den raad treft dan zijn verwijt. Is het te verwonderen dat de 3ecretari9, met een hulponderwijzers jaarwedde, tracht nog iets voor zich en de zijden te verdienen? Aan wie de schuld Ook de burgemeester heeft zijn best gedaan voor de opening der lijn te verkrijgen. Voor zijnen ijver ten deze is hem in Waalwijk» gemeenteraad hulde gebracht. Hier slechts deze vragen Wie is er zonder gebreken Is de door X gevolgde weg in c a s u wen- schelijk ook ter verkrijging van het beoogde doel het vormen van een goed burgemeester Waarom was er voor Waalwijk niet één sol licitant uit de gemeente, die dong naar het bur gemeestersambt Voor Noord-Brabant eene hooge zeldzaamheid. Waalwijk ontplooit dan op den bewusten dag de vaderlandsche driekleur, viert een passend, een waar feest. Het is voor u de dag der dagen. Volgaarne zeg ik het 1 na: „Harmoniegezelschappen laat uwe lonen hooren, liedertafel zing 't hoogste lied Maar vergeet daarbij niet de spreuk onzer vaderen „Eendracht maakt macht." Daarmede hebben zij wonderen verricht op elk gebiedWaalwijk vergeet het niet. II. J. H. L. VERKRIJGBAAR bij PS. Steeds voorhandenRevalenta Arabica, Japansclie Soya, Olijfolie van af 90 cent tot f 1,40 per tlescli, Bessensap, gccoiilijte Gember, echte Rozijn-wijnazijn, Arrowrood, Sago, ver schillende specerijen, enz. waaronder een S N IJ D E R, WORDEN GEVRAAGD, voor direct en tegen aanst. voorjaar, door de firma Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel. Die kans wil hebben op een vast bestaan wachte nietgehuwde personen genieten de voorkeur. 'steeds voorhauden in flesschen van 4 tot 8 maatjes inhoud. Flesschen, welke GEEN JUISTE inhoudsmaat hebbenworden door mij NIET in den handel gebracht. te Waalwijk, zal ten verzoeke van den heer O. A. DONKERS, te Baardwijk BIJ INZET op Woensdag 20 October 1886, ter herberge van JAC. VAN WOENSEL en BIJ TOESLAG onder Baardwijk, door Yerkooper bewoond, groot 1 are. IVOORZ WA RT, POTLOOD, enz,, voor H.H. Winkeliers, bij eenige hoe veelheid, tegen zeer matigen prijs ver krijgbaar bij De KAPITEIN-KOMMANDANT der dd. schutterij, van Waalwijk, roept bij deze op, al de actieve leden dier schutterij, tot het houden eener algemeene wapenschou wing op des nam. ten 4 ure. Be kommandant voornoemd MARTINUS TIMMERMANS. Waalwijk, 16 October.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3