Nummer 83. Donderdag 21 October 1886. 9e Jaargang. rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN tas, flllll, UMIfl. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ■in mui Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Aug. Van het hulpkantoor te Besooijen. J. O. H. W. van Heek Rotterdam. Kunnende de brieven door tu9schenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN. Het gerechtshof, uitspraak doende in cassatie, heeft Van der Smissen oud-afgevaardigde voor Brusseltot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld, wegens moord op zijne vrouw. Dit proces kon misschien juistei genoemd worden het proces tegen het slachtoffer van Van der Smissen. Tot in alle bijzonderheden is door een stapel brieven en door getuigen aangetoond, dat Alice Renaud vóór haar huwelijk zoowel als in haar huwelijk, van 1872 tot het conflict met hareG echigenootonafgebroken geleefd heeft als de lichtzinnigste demi-mondaine het openbaar ministeriewaargenomen door den advocaat-ge neraal van Maldeghem tracht daarop niets af te dingen maar betoogt dat Van der Smissen daaraan onmogelijk het recht ontleenen kan om zijne vrouw te vermoorden zoodra zij aan zijne eerzucht en aan zijn trots in den weg staat, en zij weigert het land te verlaten. Hoe 1 zoo eindigde de heer van Maldeghem, demaatschappij heeft de bloedwrake afgeschafthet schavot is verdwenen en gij matigt u het recht aan te dooden. Gij zijt moordenaar, Van der Smissen, en gijmijne heeren gezworenen zuit zonder aarzelen de wet toepassen Hiertegenover pleitten de verdedigers tijdelijke waanzinnigheid bij den beschuldigde, eene waan zinnigheid waartoe hij gedreven werd door het gedrag, de handelingen en de woorden van zijn slachtoffer. De echtgenoote van den beschuldigde wordt daarom in de zwartste kleuren geteekend, tarwijl Van der Smissen als een engel van goed heid ja zelfs als een werk in Gods hand wordt afgeschilderd. Ja God was goed zoo bul derde de advocaat Englebienne o. a. uit toen hij dezen man met hardnekkige blindheid sloeg ten aanzien zijner vrouwen God was recht vaardig, toen hij denzelfden man van zijn verstaud beroofde om hem het zwaard der goddelijke gerechiigheid in de hand te drukken 1" De jury heeft zich echter door al dien bombast niet laten van de wijs brengen maar den moor denaar gegeven wat hem toekwam. Ten huize van den Nederlandschen gezant te Brusselbaron Gericke van Herwijnenis Maandagnacht een diefstal gepleegd. Een aantal vreemde goudstukken, ter waarde van 170 fr. alsmede lepels en vorken met wapen en naam cijfers zijn er gestolen. De heer Ronvaux heeftaangezien zijne candidatuur voor het lidmaatschap der kamer van afgevaardigden geene overeenstemming onder de verschillende fractiën der liberalen heeft kunnen teweegbrengen zijne candidatuur ingetrokken. Een belangwekkend feit wordt te Kresselare druk besproken. Het betreft namelijk het ver drinken van een persoon wat 5 jaar geleden aan een ongeluk werd toegeschreven. Thans zou een persoon, die door geld tot zwijgen werd ge bracht uit de school geklapt hebben. Naar het schijnt hebben er twee aanhoudingen plaats gehad. Naar luid van een telegram in de Kölnische Zeitung heeft de minister van financiën, de heer Sadi Carnot zijn ontslag ingediend. De minister president de Ereycinet verzocht hem te wachten maar dit verzoek is afgewezen. Hetgeen de Temps meldtkomt hiermede tamelijk wel overeen. Nu de begrootingscommissie bij hare besluiten is blijven volharden zooals tot invoering eener inkomstenbelasting reeds met 1 Juli 1887 tot behoud der buitengewone be grooting enz. heeft de minister zegt het blad, gemeend dat zijn aanblijven een hinderpaal is voor het kabinet om als het dit verlangde zich te vereenigen met de door de commissie ge brachte wijzigingen op de begrooting. Het Journal de l'Oiseeen conservatief blad zegt uit onwraakbare bron te weten dat de heer de Frevcinet aan zijne ambgenooten heeft medegedeelddat de president der republiek besloten is het besluitwaarbij de hertog van Aumale uit het land verbannen is, in te trekken, nadat de raad van state aan het Instituut mach tiging zal hebben verleend de door den hertog gedane schenking van zijn kasteel te Chantilly enz. te aanvaarden. De gewestelijke raad der Seine die sa mengesteld is uit de leden van den Parijschen gemeenteraad en uit de raadsleden van de overige plaatsen in het departement, heeft zijne najaars zitting geopend. De candidaat der autonomisten, Darlotis met 44 stemmen tegen 13 tot voor zitter gekozen. Zeven leden onthielden zich van stemming. LTntrausigeant maakt het volgend protest van Louise Michel tegen de haar toegedachte gratie openbaar „Om op te houden mij een kaakslag te geven met mijne gratie zou de regeering gevoel van schaamte moeten hebben. „Ik hoop dat mijne vrienden niet laf genoeg zullen zijn om zich met iets anders bezig te houden dan met de annestie. „Voor wat mij aangaatmen kan mij von nissen men kan mijn vonnis ook te niet doen, mij opnieuw vonnissen naar hartelust. Ik wil niet denken aan die bespottelijke snakerijen." In de speelbank te Monte-Carlo is dezer dagen een twist ontstaan tusschen verscheidene spelerswelke zoo hoog liep dat er met pis tolen geschoten werd. Een der deelnemers aan het gevecht werd gedood en verscheidene anderen werden gewond. De spelers en speelsters waren wel ontsteld maar weinige oogenblikken na het gevecht, waren allen weer aan het spelalsof er niets gebeurd was Er is in Frankrijk weder sprake van een belasting op ongehuwde mannen. Een verzoek- schrifi om zulk een belasting is aan de kamer van afgevaardigden gezonden. Daarin wordt er op gewezen dat te Parijs alleen wel een half millioen ongehuwde en slechts 379,000 gehuw d mannen zijn. Voorts wordt in het adres herin nerd dat vroeger in verschillende landen die belasting bestond. De Fransche „conventie" nam haar aan en in de republieken der Oudheid was zij ingevoerd o. a. in Rome, waar de „oude vrijers,, een ronde som nloesten betalen, en onder Camillus zelfs gedwongen werden, met de wedu wen van gesneuvelde landsverdedigers te trouwen. Ook Plato veroordeelde ongehuwde mannen tot geldboete. In Sparta mochten de vrouwen de „oude vrijers», in den tempel van Hercules af rossen Ten slotte voeren de adressanten het dubbele argument aan dat de belasting niet alleen 's lands middelen zal vermeerderen maar ook door het aantal huwelijken te doen toenemen een middel zou zijn tegen het verminderen van de bevolkingwaarover in Frankrijk zoo geklaagd wordt. In de kamer van afgevaardigden had de interpellatie van de heeren Milleraud c. s. plaats over de werkstaking te Vierzon. De regeering heeft verklaard dat zij alle verantwoordelijkheid voor de door haar genomene maatregelen op zich nam. Er werden twee moties van vertrouwen in de regeering voorgesteld en twee waarbij hare handelwijze werd afgekeurd. De heer Sarrien minister van binnenïandsche zaken, gaf te kennen dat hij zich met een der beide eerste moties kon vereenigen waarvoor hij den voorrang vroeg. De heer Camélinat betreurde het dat de re geering troepen naar Vieizon had gezonden. Er werd ook de eenvoudige orde van den dag voorgesteld en daar deze steeds den voorrang heeftzoo kwam zij het eerst in stemming. Zij werd bij opsteken der handen met meer dan 3/4 der leden aangenomen. In de couloirs heeft de minister Sarrien ver klaard dat hij, tengevolge van den uitslag dier stemming, voornemens is zijn ontslag in te dienen. In de couloirs liep het geruchtdat de ministers Baihaut en Develle hnnnen ambtgenoot Sarrien in zijn ontslag zouden volgen. Men gelooft echter dat gedurende de openbare zitting van morgen een middel gevonden zal worden om het misverstand weg te nemen, dat tusschen den heer Sarrien en de kamer ontstaan is.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1