Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Bulgarije. ~3 BINNENLAND. Waalwijk, vertrek 7.10 10.10 1.15 5.10 7.58 Zwaluwe aankomst 8.22 11.22 2.27 0.22 9.02 vertrek 8.40 11.40 8.14 6.40 9.15 Waalwijk aankomst 9.51 12.51 4.25 7.44 10.26 Uit Sofia wordt aan de Daily News geseind, dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft, den oud-minister Grekow naar Konatantinopel af te vaardigen teneinde de Porte te polsen omtrent de verkieziög van den nieuwen vorst. Er zijn een groot aantal samenzweerders tegen de regee ring gearresteerd. Het Russische agentschap te Sofia zou, naar liet heet, zich op zijn vertrek voorbereiden. Aan de Standard wordt gemeld dat de bui tengewone agent te Konstantinopel ook de hulp der Porte voor Bulgarije moet inroepen. In regeeringskringen gelooft mendat hangende de verkiezing van den nieuwen vorsthet regent schap eene dictatoricale macht bekleeden zal. Gelijktijdig vertrekt eene commissie uit deSo- branje naar de verschillende Europeesche hoofd steden om den toestand van Bulgarije toe te lichten en den steun der groote mogendheden in te roepen. De Standard meldt uit Philippopel, dat Kaul- bars zijn hoofdkwartier te Rustschuk heeft op geslagen en een plan voorbereidt om 10,000 troepen verdeeld over de garnizoenen van Varna, Schumla Widdin en Tirnova om te koopen, ten einde door eene omwenteling de Bulgaarsche regeering af te zetten. De correspondent van de Daily Nöws te Konstantinopel gelooft dat er ernstige gebeurte nissen op handen zijn. De Porte heeft bevolen, de reserve naar Macedonië te doen oprukken. De Russische regeeering intrigeert ten paleize om den sultan over te halen den Russisch gezinden Ali Razi Pacha tot groot-vizier te benoemen ten einde een tegenwicht te hebben tegeu de benoeming van White als Engelsch ambassadeur. Particuliere brieven uit Odessa melden de con centratie van een belangrijk aantal troepen in Bessarabie. Volgens telegrammen uit Frankfort aan de dagbladen i's baron Karl Rothschild overleden. De Post meldde dat Beieren's minister van oorlog eeDe samenkomst heeft gehad met de hoofden van groote wagenfabriekeen te Neu renberg Ai'gsburg en Munchen waarbij dezen is opgedragen in vier weken 2000 spoorwegwag- gons te leveren. Dit bericht baart opzien, met het oog op den politieken toestand. Het is tot dit oogenblik nog niet tegengesproken. Uit München is eene officieuse tegenspraak gekomen van het bericht, dat door het Beiersche ministerie van oorlog 2000 spoorwegwaggons, te leveren binnen vier weken besteld zouden zijn. Dit van de Berlijnsche Post afkomstige bericht wordt aan een „misverstand" toegeschreven. De Post heeft het démenti afgedrukt, zonder daarbij eenige opmerking te voegen. Lord Churchill reistvolgens dépêches uit Weenennaar Parijs. Naar men verneemt ondersteunt geen andere groote mogendheid de pogingen van Rusland en Frankrijk bij den sultan, om nu van Engeland te verlangen, dat het Egypte ontruimt. Een koffer met een vrouwelijk lijk is dezer dagen te Nürenberg gevonden. Het lijk droeg alle keuteekenen van een gewelddadigen dood. De politie doet onderzoek naar de verschrikkelijke misdaad, die men vermoedt, dat heeft plaats gehad. Het aantal gevallen van cholera, van 10 Sept. 10 Oct. te Pest waargenomen bedroeg 677 daaronder begrepen die als cholera nostros ge graven aan Aesculapius gewijdwiens grootste tempel te Rome, zich hier in de nabijheid bevond. Voorts werden nog verscheidene merkpalen van den stroom ontdektwaarop de namen der magistraten Curator Aloei et riparum Tiborus zijn vermeld. Ook werd nog aan de rechterzijde van de poort Ripagrande een bronzen „Kolevrijn,, gevonden met fraaie versierselen uit de veertiende eeuw. In een spoortrein van Rome naar Frascati stapten onlaugs aan een tusschenstation, in een waggon derde klasse, vijf mannen die, zoodra zij hadden plaats geDomen, een fatsoenlijke vrouw, tegenover henonzedelijke voorstellen deden. Toen eenige andere passagiers hen, verontwaardigd deswege terechtwezentrokken de kerels hun messen en vielen de passagiers die iets tegen hen gezegd hadden aan. Het was een vreeslijk gevecht. Twee passagiers werden, zwaar gewond, door de kerels uit het portier gegooid. Men vond hen later stervende op den weg. Vier anderen kregen zeer ernstige wonden. Toen de trein stilhield werden de woestelingen met groote moeite gevat en in verzekerde bewaring gebracht. Kaulbars heeft antwoord ontvangen op de vragendie hij aan den keizer heeft gericht betreffende het gevolg van zijne zending. De generaal zal Maandag naar Sofia vertrekken waarschijnlijk over Tirnowa. Het schijnt, dat zijne instructiën van dien aard zijn, dat zij geen onverboedsche verandering van toestand behoeven na zich te slepen in tegendeel moeten zij de strekking hebben om de zaken op de lange baan te schuiven. Waalwijk, 20 October 1886. Verleden Zondag gaf de liedertafel „Oefe ning en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien haar eerste winterconcertna de bekroonde stukken te hebben gezongen op de matinée, welke toegankelijk gesteld was voor iedereen. Van dit voorrecht werd zoo druk gebruik gemaakt, dat er zelfs geen staanplaatsje meer op de zaal te krijgen was. De soiree, die, behalve door tal van ledenabonné's en den eere-voorzitter der liedertafel, den heer Van der Klokken, bij gewoond werd door de meeste leden van den gemeenteraad, van de beide Waal wij kscbe harmonieën en den doelen Recht door Zee, als genoodigden, heeft een schitterend succes gehad. Neerland's beroemde barytonde beer Willem C. Deckers, eerelid der vereeniging, die steeds toont der liedertafel een warm hart toe te dragenbad welwillend zijne hooggewaardeerde medewerking toegezegd. In de eerste afdeeling zong hij onzen zangers het volgende lied toe U zij een loflied toegezongen Aan 't eind van uw verheven taak Die naar den zangprijs hebt gedongen, Tot eer van „Oefening en Vermaak Wie Belg en Frank in Mech'lens muren, Tot Waalwijk's en Besoijen's roem, Verbaasd op 't dubbele goud deedt turen, Uw kampprijsals der zaDg'ren bloem. Waar uw banier zich moge ontplooien, Uw wakk're veldheer 't vuur ontsteekt, Daar ziet gij lauw'ren voor u strooien Als helden tot den strijd gekweekt. Daar hake een leger naar de glorie, dat het geen ik zeggen zal, geheel in uwen geest zal zijn. Ten einde tot het doel te komen, dat ik mij voorstel, roep ik in mijne herinnering de dagen terug, welke het groote internationale concours van Mechelen voorafgingen. Het plan van onze liedertafel, van ook daaraan deel te nemen, was bekend, en natuurlijk hoorde men daarover, de meest uiteenloopende meeningen uitspreken. Er waren, ik heb het ondervonden, vele per sonen, die met angst, gesproten uit ware belang stelling, de liedertafel dien stouten tocht zagen aanvaarden anderen gaven bepaald hunne spijt te kennen, bevreesd als zij waren, dat de uitslag, den moed onzer zangers zoude fnuiken. Ja met voorbijzien van hun triomphantelijken terug keer uit onze residentiewareu er zonder eenige hoop zonder eenig vertrouwen op suc ces en zeer goed kan ik mij voorstellen dat de vijanden van „Oefening en Vermaak" (wie heeft ze niet zich reeds verheugden in de verwachtingde liedertafel door de mislukte pogingvoor langen tijd uit het veld geslagen te zieu. Maar, M. H., daarentegen waren er ook talrijke warme vereerders van uwe talenten, die met vertrouwen zonder grens in uwe kunstblind voor de moeielijkheden van den ontzaggelijken kampwaarin ge zoudt te strijden hebben de bezwaren van uwen tocht niet zagen, en u reeds in 't verschiet met lauweren beladen zagen terug gekeerd. En wijd en zijd is thans bekend, dat deze laatsteu hunne verwachtingen niet zagen teleur gesteld. Roemvol keerdet gij uit den strijd Belgen, Franschen en Nederlanders hechtten met erkenning van uwe groote verdiensten den eersteu prijs in goud aan uw vaan, en Waalwijks en Besoi- jens gemeentcnarcn bewezen bij uwen terugkeer, dat zij zich verheugden in uw geluk. En thans, geachte aanwezigen, wensch ik de vraag te stellen Aan wie hebben wij de eer van die overwinning le danken Waaruit toch, zangersputten uwe vereerders dat onwrikbaar vertrouwen in u Voorzeker, uw verleden gaf hun recht vele en groote verwachtingen van u te koesteren, maar om u zoo vol vertrouwen naar den internationalen wedstrijd van Mechelen te zien gaan, daar moesten toch wel bijzondere en hooge redenen voor zijn. Welaan dan 1 Ik ben tot mijn doel gekomenen terwijl ik mij volgaarne in de eerste rijen van uwe vereerders plaats, roep ik u tos wij vertrouwden zoo vast op een goeden uitslagomdat het was een Frans de Cortiedie oaze zangers ten strijde voerde Denkt nietzangers, dat ik de verdiensten van elk uwer in 't bijzonder over het hoofd zie, als ik hier durf zeggen dat wij de eer dier over winning den roem voor uwe liedertafel, in de eerste plaats te danken hebben aan de ta lentvolle leiding van uw bekwamen directeur. Ja I geachte heer De Cortie ik wend mij thans speciaal tot u aan u betuig ik, uit naam van Waalwijk en Bcsoijen den diepst gevoelden dank. 'i Is aan u vooraldat wij verschuldigd zijn eene liedertafel te bezitten, in den waren zin des woords een parel voor die twee gemeen- tén. 't Is onder uwe bekwame leidingdat „Oefening eo Vermaak" ouder eensgezindheid steeds hooger stijgt. Nooit acht gij moeite of last te zwaar, daar, waar het de u dierbaar ge worden liedertafel geldt. In één woord, gij hebt van „Oefening en Vermaak", gemaakt wat het thans is, dat is het gezelschap, bemind door ons, gewaardeerd door de grootste autoriteiten op muzikaal gebied, beroemd in en buiten Nederland. Doordrongen van een en ander, en bekend met de groote achting, welke de werkende leden hun directeur toedragen namen eenige heeren het initiatief, de liedertafel te eeren in haar directeur, „Toonkunst, u van vriendschap scheid!" Bereidwillig werd hieraan voldaan. In den verderen loop van den avond wer den er nog verschillende toasten ingesteld, en tot laat bleef men gezellig en vroolijk bijeen, terwijl steeds de meest vriendschappe lijke toon bleef heerschen. En zoo eindigde deze avond, die opnieuw getoond heeft hoe hoog Waalwijks ingezetenen de liedertafel „Oefening en Vermaak" schatten, hoe gaarne zij haren genialen directeur, den heer Frans de Cortie de eer geven, die hij zoo ruimschoots verdient. Het geschenk, den directeur aangeboden, bestaat uit eene prachtige bronzen pendule met candelabres. Moge dit uurwerk hem in den verderen loop zijns levens enkel gelukkige uren aanwijzen De feestelijke opening der spoorweglijn Zwaluwe zal nu plaats hebben op Donderdag 28 October in plaats van Zondag 31. Heden komen de besturen der aan de lijn gelegen gemeenten opnieuw bijeen te Waspik, ten einde nadere besprekingen te houden. Wij geven onzen medeburgers in overwe ging, of het niet dienstig zou zijn eene com missie uit hun midden te benoemen, die zicb zou bezighouden met het organiseeren van feestelijkheden in onze gemeente, bij gelegen heid dier openingmaar als dit plaats heeft, moet het spoedig geschieden, want de tijd is kort. Naar wij vernemen is de dienstregeling op de lijn ZwaluweWaalwijk geregeld als volgt Gisteren avond is een urgente raadsverga dering gehouden, om te beraadslagen omtrent een voorstel van den directeur-generaal der staats spoorwegen, betreffende de levering van gas voor de gemeente. De heer Vrolik stelde voor, dat die le vering zou plaats hebben de eerste 2jaren tegen 8 de volgende twee tegen 7 en daarna tegen 6 ct. p. M3, of zooveel minder als dan het gas voor particulieren zou kosten. De gascommissie hierover gehoord, had geaviseerd, dezelfde voor waarden te stellen als aan den heer v. d. Bergh, te Bezooien. Dienovereenkomstig heeft de raad besloten. Zooals onze lezers uit achterstaande ad vertentie zullen zien, zijn er ten kantore der gas fabriek alhier kook- en verwarmingstoestellen verkrijgbaar. Wij raden iederen belanghebbende aan, gebruikte maken van de gelegenheid om de zelve vooruit te probeeren. Bij kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Heerleu Jhr. Mr. van der Maesen de Sombrcff, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te 'sHertogenbosch, Oss, Heusden en Waalwijk. In den avond van den 17e jl. is te Kaats heuvel aan M. de Benis door C. Seen messteek in den buik en een in het linkerdij been toegebrachtde steek in den buik drong tot in de buikholte door, met het gevolg, dat de iugewanden buiten de wond uitzakten; de toestand van den gewonde is zorgwekkend. Den dader, die bekend heeftschijnt men ge provoceerd te hebben althans hij was op weg naar huis, toen drie personen, waaronder de ver wonde zoodanig op den weg stonden dien hij passeeren moest, dat hij tusschen hen door moest;

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2