Laatste Berichten, Huidenberichten. r Ingezonden stukken. 322de STAATSLOTERIJ. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5eklasse. Trekking van 12 Oct. No. 11934 f 5000; no. 8468 f1500 no. 10099 11854 13902 17595 18142 19330 19511 f 1000 no. 1923 3563 8693 12097 16024 elk f400: no. 1026 9113 9804 13476 15959 18875 20126 f200 no. 2491 4950 6241 6333 9202 11079 11243 12027 1372-8 14484 15167 19212 en 19736 elk f100. Trekking van 13 Oct. No. 7312 f1500; no. 3170 20224 f 1000 no. 7614 20013 f400; no. 7421 11044 11174 15108 18973 f200; no. 4296 4863 8826 9046 10720 11084 11561 11691 13212 13432 14983 15009 15473 16179 19110 19914 en 20424 elk f 100. Trekking van 14 October. No. 992 f25000; no. 13756 f1000 no/689 2649 4245 5559 7537 10870 13383 17296 en 18961 f400; no. 984 18068 f200 no. 1676 5033 6593 8787 9240 10051 10098 15240 15659 16232 en 20702 elk f 100. AMSTERDAM18 October. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. De tijdelijke inrichtingen op station Waalwijk, noodig geworden voor het in exploitatie brengen van het gedeelte ZwaluweWaalwijk, zijn afge werkt en daarmede is het gehsele baanvak gereed voor de opneming, welke door den raad van toezicht bepaald is op 22 October e. k. Door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen worden de noodige seininrich- tingen reeds geplaatst eu alles voorbereid om genoemd gedeelte op 1 November voor het pu bliek verkeer te openen. Alsdan mag ook spoedig verwacht worden de ingebruikstelling van de naast de spoorwegbrug over de Donge gebouwde brug voor gewoon verkeer, waarmede eene zoo lang verbeide ver betering wordt gebracht in de gemeenschap tusschen Raamsdonksveer en Geertruidenberg opheffing der tolbrug op de militaire inunda tiepijlers in de Donge zal zich dan wel niet laten wachten. De door het bestuur der gemeente Capelle belegde vergadering van belanghebbenden tot wisseling van gedachten over het plan tot op richting van een waterschap over de Westersche en Oostersche Buitendellen werd vrij druk bezocht. Alhoewel door deu burgemeester als voorzitter het nut der oprichting in deu breede was behandeld, verklaarde echter de meerderheid zich er tegen en gaf men de voorkeur aan het blijven voortgaan op den bestaaDden voet. Volgens een telegram uit Southampton is liet stoomschip „Noord-IIolland," dat den 9den Oct. van Amsterdam vertrokken is met een detache ment troepen naar Java, Zaterdag te Southampton binnengeloopenna een zwaren storm doorstaan te hebben waardoor zoodanige schade ontstond, dat het schip de reis niet kon voortzetten. Het verloor stuurboordbooton verschansingen, dek- kajuit en stuurtoestelien en moet dokken. Niet allen schijnen diep doordrongen te zijn van de ongunstige tijdsomstandigheden van den onderwijzersstand, althans een tot heden onbekend gebleven persoon heeft, door inbraak, een bijzon der onderwijzer te Lonneker behalve eenige kle dingsstukken nog een som van f 100 aan zilvergeld afhandig gemaakt. Een allertreurigst tafereel werd Vrijdagavond in het Spijkemakersslop in Den Haag afgespeeld. Een man, wiens vrouw in gezegende omstan digheden verkeert had heftige woorden met haar en dreigde haar met moord. Eerst had zij zich verborgenmaar hij achtervolgde haarmet een mes gewapendwaarop zij de straat op ijlde. De buren schoten te hulp en wilden den woesteling tot bedaren brengendoch dit gelukte niet zoo spoedig en men was dus verplicht de hulp der politie in te roepen. Een agent wilde den woest- aard aangrijpen, toen hij zich met een breekijzer gewapend had tegen hen, die hem zijn mes wilden ontnemen; de politie-dienaar ontving een zooda- nigen slag met 't breekijzer op de handen, dat 't bloed er langs stroomde. Nu ook zijnerzijds gebruik makende van zijn wapen een stok bracht de politie-agent zijn tegenpartij een forschen slag toewaardoor hij bewusteloos neervielde man werd toen zekerheidshalve nog geboeid op een wagen naar het hoofdcommissariaat van politie gebracht. In den nacht van 16 op 17 dezer viel een buitenman op den Zeedijk te Amsterdam in han den van eenige vagebondendiena met den eenvoudigen landbouwer twist gezocht te hebben, hem gezamenlijk aanvielen en met geweld be roofden van zijn beurs met geld. Intijds verscheen de politie ter plaatse en werden drie van de nach telijke aanranderes in hechtenis genomen. Als een voorbeeld hoe de paardenfokkerij gunstige uitkomsten kan opleveren wordt ons ge meld, dat dezer dagen weder een donkerbruine hengst, 21/a jaar oua, door mej.de wed. v. Lutter- veld is verkocht voor f1200. De smokkelhandel in tabak naar Belgie zoo wordt uit Zuid-Limburg gemeld heeft in den laatsten tijd een buitengewonen omvang ge kregen. Het zijn niet meer kleine partijen, maar geheele karrevrachten, welke over de grenzen ge voerd en, vreemd genoeg, zelden door de Belgische douanen aangehouden worden. Onze grensambtenaren, die met dien smokkel handel natuurlijk niets te maken hebben, staan soms verbaasd èn over de driestheid der smok kelaars èn over de achteloosheid der Belgische ambtenaren. Toen de heer A. S, gemeenteontvanger te Mierlo, Donderdagavond van een bezoek huiswaarts keerde, en op eenigen afstand van zijn woning een zoogenaamden vonder passceren wilde, raakte hij door de duisternis misleid, te water. Eerst den volgenden ochtend vond men zijn lijk. De overledene bekleedde 32 jaar het ontvangersambt In de gemeente Maaslandwaar men bijna nooit van diefstal hoort, heeft men bij de wed. v. d. K. voor ongeveer f25 aan schoenen en laarsjes ontvreemd. De dief heeft de zonneblin den opgetrokken en eene ruit met zeep besmeerd; r.adat deze ingeslagen was lagen de schoenen voor de hand. De „Volksvriend" van Roermond acht het niet overbodig te vragen, of het voorstel van den minister van marine in het budget van '87, om een nieuw ramtorenschip te laten bouwen, dat f 3,500,000 kosten zou zegge 3y2 millioen gul den, ruim 90 cent van eiken Nederlander niet een stout stuk is? Drie-en-een half millioen En dat voor een oorlogsmonster, dat na enkele jaren kan blijken zoo goed als waardeloos te zijn! Drie-en-een half millioen voor één schip, terwijl één schip slechts op één plaats kan zijn, en Frankrijk, zoowel als Duitschland, hebben af gezien van nieuwen aanbouw van zulke dure zeekasteelen om redenen welker uiteenzetting liier ter plaatse geen doel zou treilen, doch die inzonderheid voor onze marine, zoowel hier te lande als in de koloniën, geldt. II i 'J III UT AII 1 - 1 1.' 1 IJ"J.'..- 1 'LP (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur! H. J. H. L. (in het vervolg van dit stuk zal ik slechts de letter L. gebruiken) vindt het noodig weder eens de taak van zaakwaarnemer te vervullen, door den burgemeester en den se cretaris dezei gemeente te verdedigen tegen zooals hij het gelieft te noemen, eenige hatelijk heden aan hun adres door X. Ook tracht hij X ter zake de les eens te lezen, doch L., staak dat nutteloos bedrijf. Uwe pijlen schijnen te stomp om mij te treffen. Als L. te Utrecht zulke dingen verteldeals hij onder het opschrift „Ontijdig'' in uw blad heeft ter nedergeschrevendan zou men hem alras te gemoet voeren -. Meheer, u schijnt maar gebrekkig college in de logica te hebben geloopen bij professor Opzoomer." YVie begrijpt hei verband tusschen het stuk van L., en het motto „ontijdig" Ik niet. Ik vermoed dan ook, dat de zetter hem een poets heeft willen spelen, en „ontijdig" gezet heeft iu de plaats van „onzin". L. moge vrij twijfelen aau de welgemeendheid van mijn raad aan de YVaahvijkers, om feest te vieren bij gelegenheid van de opening van de spoorlijn op 31 October e.k., hem zij het mij evenwel vergund, het spreekwoord in herinnering te brengen „gelijk de waard is, vertrouwt hij zijne gasten." L. schijnt het stuk van X. niet goed gelezen of begrepen te hebben, anders zou hij mij niet verwijten aan gebrek aan verdraagzaamheid te lijden. L. leze daarom nog eens de 5e alinea van X's stuk. liet komt mij echter voordat dat verwijt moet dienen als aanloopje, om tot de verdediging van secretaris en burgemeester te geraken. In dat geval heb ik er vrede mee, doch mag daarom die heeren nog geen geen geluk wenschen met die verdediging. Onhandiger advokaat heeft nooit voor hen kunnen optreden. Ik hoop dan ook voor hen, dat het hier eene ongevraagde verdediging geldt. X. is een YVaahvijksch ingezetene, maar ik betwijfel het of L. het wel is, want anders had hij den secretaris nooit genoemd „een vurig ijveraar". Iedere Waal wij ker heeft bij het lezen dier kwalificatie dan ook hartelijk moeten lachen cn de schouders opgehaald. Maar L., uwe verdediging is niet alleen on handig, maar ook onnoodig. U geeft wederom blijken het stuk van X. niet goed te hebben gelezen. X. spreekt slechts van de waarschijnlijkheid dat de secretaris door zijne vele bijbaantjes het te druk zal hebben om de stukken voor de conversie in orde te maken. Nu moge men daaruit lezendat de vele bijbaantjes de schuldigen zijn, men kan er ook uit 'ezen, dat de bezoldiging te gering is om het secretariaat van de gemeente waar te nemen zonder bijbaantjes, en dat is de zaak èn van ge deputeerde staten cn van den raad. Nu L's verdediging van den burgemeester. Die komt mijns bedunkens algeheel ten onpas. I)e burgemeester is niet aangevallen, en zeker in geen geval in zake zijn aan den dag gelegden ijver voor de opening van de spoorlijn. Die ijver wordt dankbaar erkend. L's vraag „wie is zonder gebreken behoeft voorzeker geen antwoord. De 2e vraag van L. „is de door X. gevolgde weg in casu wenschelijk ook ter verkrijging van het beoogde doel het vormen van een goed burgemeester?" zou men kunnen beantwoorden met de reeds door mij geuite veronderstelling, dat de zetter L. een poets heeft willen spelen met iu plaats van „onzin", „ontijdig" als motto boven zijn stuk te zetten. Want waar blijkt uit X's stuk iets van den toeleg, om te trachten door middel van zijn stuk in zake de feestviering bij de opening van de spoorlijn een goed burgemeester te vormen Een burgemeester behoort gevormd te zijn voor dat hij zijne betrekking aanvaardt, en is hij dat niet, dan heeft hij het aan zich zeiven te wijten wanneer hij met zijne klompen op het ijs komende, valt. L. vraagt verder „waarom was er voor Waal wijk niet één sollicitant uit de gemeente die dong naar het burgemeestersambt Voor Noord brabant eene hooge zeldzaamdheid." Daar was e:n goede reden voor. De Waal- n ijkers „die in aanmerking zouden kunnen komen voor het burgemeestersambt te Waalwijk wat .ntellect en maatschappelijke positie betreft hebben het te druk met hunne zaken, en die het minder druk hadden, waagden zich niet op glad ijsen wenschten niet afhankelijk te zijn van den secretaris. Mijns bedunkens pleit dat voor de Waalwij- kers. Burgemeesters, als die van Moerkleizijn er helaas te veel. 't Is niet genoeg, dat men vormen 'nebbe; om burgemeester t,e zijn van eene plaats als Waalwijk, met ruim 4000 inwoners, behoort men degelijk gevormd te zijn als burgemeester. Hierbij kon ik het laten, gevoelde ik mij niet verplicht er nog even op te wijzen dat ik het verband lusschen het slot va;i L's stuk, en het motto van dat stuk volstrekt niet snap, en ieder een met mij. Even goed kan ik tot slot van deze regelen doen dienen „er is een candidaat-notaris, wien de minister van justitie gezegd heeft: „Zoolang ik minister ben, benoem ik u niet tot notaris."" Dat slot begrijpen ook maar weinigeu. En nu, mijnheer L., als ik vermoeden mag, wie ge zijt, dan raad ik u bemoei u voortaan met uw eigen zaken. X. 0) In de gemeente Wijmbritseradeel (Friesland) is de hoofdelijke omslag over 1887 met f8000 ver minderd tengevolge van de conversie der gemeente schuld. 1— - Eene onbillijke belasting. De leges leges zijn eene bepaalde ver goeding voor zekere werkzaamheden die geheven worden door de departementen van algera. bestuur te 's-Gravenbageleveren jaarlijks het niet onaardige bedrag op van f 250,000 h f300.000. Daarvan komt de helft ten goede aan het pensioenfonds voor weduwen der ambtenaren, werkzaam aan de departementen van algem. bestuur, terwijl de wederhelft onder de amb tenaren verdeeld wordtzoodanig dat een secretaris-generaal ongeveer f300 en een bode ongeveer fo5 's jaars daarvan trekt. "'tis ons niet mogen gelukken te weten te komen naar welke wettenbesluiten of wet telijke reglementen, en ook niet naar welke regelen die beffing van leges geschiedt. Het werk van Luttenberg geeft daarin zelfs geen lichten stelt men een onderzoek ter zake in bij het eene of andere departement, dan zijn de heeren altijd zeer bereid doch hebben tevens nooit tijd. Nu doet die wetenschap voor 't oogenblik eigenlijk ook minder ter zake. Wij hebben ons slechts te bepalen tot de feiten der beffing en der bestemming. Ook mogen niet onvermeld gelaten worden de feiten dat jaarlijksbij 't vaststellen der begrootingendoor een of meer leden der beide kamers gewezen wordt op de noodza kelijkheid van de afschaffing der leges dat de minist. steeds antwoorden, dat zij 't zullen onderzoeken, doch bij voorbaat er reeds op moeten wijzen dat de afschaffing moeilijk zal gaan, of wel gepaard aan belangrijke offers van de schatkisten men spreekt er niet meer over. Het komt ons echter voor, dat die vrees voor belangrijke offers der schatkist geen ernst is, en dat er andere adders onder bet gras schui len. Een dier adders schijnt ons te bestaan in bet weduwenfonds der ambtenaren aan de ministeriëu, dat de helft der leges geniet. Had men alleen te doen met tegemoet te komen in de toelagen, welke die ambtenaren uit bet legespotje trekkendan zou op dit oogenblik slechts ongeveer f 125,000 van de schatkist worden gevorderd. Die som zou jaarlijks kunnen verminderen, omdat daarvoor slechts toelagen behoorden te worden verstrekt aan die ambtenaren, die tijdens de afschaffing der leges aan de depar tementen werkzaam waren. Bovendien zou die uitgaaf van f125,000 slechts relatief zijn, indien men de leges aan de schatkist verantwoordde, nadat de hef fing bij wet of koninklijk besluit zou zijn geregeld. De leges op aanbestedingen door den staat uitgeschreven behoorden in de eerste plaats te vervallen doch dat kan geen verlies ge. noemd wordenomdat de aannemer ze toch berekend heeft bij de aannemingsomwelke de staat hem heeft uit te keerenzoodat volgens Bartjes, op den bestaanden voet door den staat reeds een groot gedeelte wordt bij gedragen tot het legespotje. Ook behoorden te vervallen de leges,welke geëischt worden op vergunningen tot het in slaan en gebruiken van accijnsgoederen onder vrijdom van den accijns. Uit de heffing van laatstgenoemde leges zijn misbruiken voortgevloeidten nadeele van de vrijdomgenietenden. Om maar een voorbeeld te noemen Een leerlooier beeft gedurende twee ach tereenvolgende jaren geen zout met vrijdom van accijns ingeslagen omdat hij toevallig slechts gezouten huiden heefl gekocht en ge looid. Zijne vergunning wordt dan ingetrokken. Het derde jaar wensent hij echter weder versche of gedroogde huiden te verwerken. Nu moet hij opnieuw vrijdom aanvragen aan den minister en weder f 2.10 leges be talen. Dit laatste is onbillijk envolgens onze meeningis de heffing van dergelijke leges zelfs onwetig. De wet verleent vrijdom van zoutaccijns o. a. aan leerlooiersbij maatregel van in wendig bestuur, verder te regelen. Nu is bij de wet noch bij dergelijken maatregel van inwendig bestuur (dat heeft men klaarblijkelijk niet durven doen) bepaald, dat er leges moeten worden betaald voor bet erlangen der vergunningen om zout met vrij dom van accijns in te slaan. Bovendien bestaat er niet 't minste gevaar, om dergelijke concessies te doen voortduren als er geen gebruik van gemaakt wordt. Dergelijke maatregelen van inwendig be stuur worden echter uitsluitend zoo bekrom pen in elkander gezet met het oog op t legespotje. Met vrijdommen van andere accijnsen wordt op denzelfden voet gehandeld. Het komt ons volstrekt niet onbillijk voor, dat bij benoemingen tot, en bevorderingen in staatsbetrekkingeneene bijdragenoem baar legesaan de schatkist wordt geleverd, eveneens als dat er iets wordt betaald voor buitengewone beschikkingen door de hoofden der departementen te nemendoch een en ander worde verantwoord aan de schatkist volgens wettelijke regelenen niet geofferd ten bate van secretarissen-generaal (die boven dien voldoende zijn bezoldigd) en van de bo den der departementen. De afschaffing der leges ten bate van de ambtenaren van meergenoemde departemen ten zal ten gevolge hebbendat bet pen sioenfonds voor de weduwen dier ambtenaren slechts zal kunnen worden aangewend ten behoeve van de bestaande weduwen en van de door de tegenwoordige departementale ambtenaren na te laten weduwen (desnoods door eene tijdelijke toelage uit de schatkist), doch daarin is voor de toekomstige ambtenaren geene onbillijkheid gelegen, dewijl deze dan slechts van dezelfde conditie worden of zijn als de overige bargerlijke ambtenaren, die ook in Nederlandschen staatsdienst zijn. Nu dragen de aandeelen in de leges aardig bij tot verbetering der minst bezoldigde amb tenaren der departementen, maar bij afschaf fing dier baten zullen velen te karig bezol digd zijn en traktementsverhooging zal niet kunnen uitblijven. Voor dit laatste zullen de ministers niet licht posten op hunne begrootingen brengen en men zal er dus aan de departementen op bedacht moeten zijn al wat oud en versleten is, en al degenen, die eenigszins gemist kunnen worden op zijde te zetten, en uit de vrijval lende traktementen de middelen te zoeken tot betere bezoldiging van anderen. Op den duur zal bet rijk daar wel bij varen. Men zal meer moeite doen tot verkrijging van betere werkkrachten en tevens zal de inktwellust (woord van den beer jhr. Rut gers van Rozenburg in de tweede kamer sprekende over de Indische bureaucratie) ont- zachelijk getemperd worden. Afschaffing van de leges kan dus niet an ders dan goede gevolgen hebben. PARIJS, 19 October. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijn ontslag in getrokken nadat men hem onder het oog ha.l gebracht, dat bij bet votum der kamer deverantwoordelijkheid van bet geheele kabinet evenzeer als de zijnebetrokken was. De beer Carnotminister van financien beeft insgelijks zijn aanvrage om ontslag terugge nomen. De nieuwe beraadslaging in de kamer zal de gevoelens der meerderheid jegens bet min. weldra aan bet licht brengen. Midderwijl worden de onderhandelingen tusschen den minister-president en verschei dene leden der meerderheid voortgezet. Volgens telegrafische berichten uit Pestb beeft de cholera zich over de omliggende dorpen uitgebreid en zij is ook in de stad toegenomendaar bet aantal choleragevallen in den tijd van drie dagen er reeds 109 be droeg, waarvan 60 met doodelijken afloop. De openbare autoriteit beeft last gegeven tot sluiting der Polytechnische school, naar aan leiding dat een der leerlingen door de ziekte was aangetast. Verkoop bij inschrijving op 22 October a. s., namiddags half een ure. Entrepotdok 8e afdeeling. No. Per „Duke of Westminster/7 Tax. 828. 66 Batavia buffel Sl/3 k. 45/46 629. 56 lOVs u 38/39

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3