Nummer 84. Zondag 24 October 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, buitenland! ANTOON TIELEN Iets over Belastingen. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Echo van het Mb, Si nu j 1 I mijj 11IVIX) XI Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders der gemeente "Waalwijk, gelet op artikel 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95)brengen ter alge- gemeene kennisdat door hen is ingewilligd het verzoek van Martinus Bernard us Timmermans, wonende te Waalwijk, om in zijn perceel, kadaster bekend gemeente Waalwijk, sectie B, nos 859 860 en 830 eene stoom-, wasch-, bleek- en strijk- inrichting te mogen oprichten. Waalwijk, den 19 Oct. 1886. Burgemeester en wethouders voorn., De Burgemeester AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het behoeft wel geen betoog, dat een rijk zonder belastingen evenmin kan blijven bestaan als een lichaam leven zonder voedsel. Zoodra het menschdom zich had vereenigd tot volken, waren tot instandhouding er van kosten noo- dig welke gedekt moesten worden door hen, die deel uitmaakten van die vereeniging en dus meteen de voordeelen, daaruit voortvloei ende konden genieten. De verschillende levenswijzen der volken de verscheidenheid hunner regeeringslichamende gesteldheid van den bodem, de middelen van bestaan, de mate hunner ontwikkeling bepaalden en wijzigden in den loop des tijds de vormen waaronder de belastingen geheven werden en men mag zeggendat deze vrij wel het peil aanwezen en aanwijzen der verstandelijke en zedelijke hoogte van een volk. De kern der zaak echter blijft in alle eeuwen dezelfde: elk individu is verplicht bij te dragen tot instandhouding van den staatwelke uit de individuen is samengesteld. Reeds bij de Israëlieten, lezen we, bestonden belastingen ten einde de kosten te bestrijden, verbonden aan den offerdienst, en wanneer zeoverweldigd door hunne vijandenvan vreemde stadhouders werden geregeerddan werd de druk der belastingen natuurlijk zwaarder. Bij vele volken der oudheid be stond het slechte gebruikdat de vorst de opbrengst der belastingen verpachtte aan bij het innen er van te werk ging. De Romeinen hadden reeds wat men heden zou noemeneen inkomstenbelasting. Tot vaststelling daarvan werd er elke vijf jaar een volkstelling gehouden van alle vrije Romeinen. Daarbij moesten deze opgeven het aantal personen van hun gezin, daaronder begrepen het getal slavende grootte van hunne akkers en kudden en voorts alle in lichtingen verstrekken welke leiden konden tot eene juiste waardebepaling van hunne eigendommen. Er waren vijf klassen van belastingschuldigen. Yan 'wien het bewezen werddat hij zich schuldig maakte aan het verstrekken van valsche opgaven, om daardoor de wet te ontduiken werden-.de goederen verbeurd verklaard, hij zelf gegeeseld en als slaaf verkocht. Deze inkomstenbelasting mocht echter alleen dan geheven wordenwanneer de zware kosten aan het oorlogvoeren ver bonden, zulks noodzakelijk maakten. Het lijdt geen twijfel, dat de smadelijke ondergang .van het Wester-Romeinsche rijk mede te wijten is aan den ontzettenden druk, waaronder de burgers gebukt gingen, veroorzaakt door den bijna voortdurenden kpjjg en de buitensporige verkwistingen der keizer?. In Egypte had men in de oudheid een zoogenaamde gekken- belasting sterrewichelaars, goochelaars, waar zeggers en kwakzalvers moesten een derde gedeelte hunner inkomsten aan het land afstaanen het gold daar voor eene eer wanneer een persoon noch zijn bedrijf schat plichtig waren. Het oude Griekenland kende reeds de in- en uitvoerrechten en dus ook den smokkelhandel, welke voorname lijk gedreven werd in de. haven van Attika, daarom door het volk de „schelmenhaven" genoemd. In de vroege middeleeuwen is de belasting geborenwelke hier en daar nog bekend staat als het „tiendrecht" of de „tiend." De geestelijken van dien tijdzelf vrij van be lasting, ontvingen een tiende gedeelte van het vee en den opbrengst der akkers en tuinen, en het recht om dat te eischen werd hun op nieuw verzekerd door een besluit van Karei den Groote in 779. Een groote belemmering voor het verkeerdus ook voor handel en industriewaren de talrijke tollen onder verschillende namen bekend op de water- en zonder belasting te betalen hetzij in natura of in klinkende munt.1 Het slechtst was de landman er aan toe. Als een staaltjewat in die dagen dagen een „heer" kon eischendiene het volgende wanneer den boer een zoon geboren werd be taalde hij zijnen heer een hoen, met pinksteren een hoenin den zomer en in den herfst een hoenals hij zich in een andere Gouwe (streek) nederzette een hoenals er iemand in zijn gezin stierf een hoen halshoen genaamd voor de vergunning om hout te zoeken in het bosch een hoen, voor zijn huis en zijn haard elk jaar een hoen. Verder moest hij opbrengen eieren met Paschen kaas met Pinksteren op den dag van St.- Michael olie op dien van st. Martinus koren en met Kertsmis varkensvleesch. Wanneer hij niet in alle opzichten stipt aan deze zijne verplichtingen voldeed werd hij meedoogenloos van zijn hof en erf verjaagd. Vele dezer belastingen zijn gehandhaafd gebleven tot aan de Eransche omwenteling en zooals men weet, is het tiendrecht hier en daar zelfs heden niet afgeschaft. Eerst in onze eeuw is het vraagstuk der belastingen wetenschappelijk behandeld gewor den door geleerde staathuishoudkundigen, en nog steeds is men zoekende naar een stelsel, dat in alle opzichten eerlijk en billijk zou kunnen heeten een bewijs, dat men dit nog niet gevonden heeft. De beroemde Engelsche ekonoom Adam Smith heeft, de volgende grondslagen daaromtrent vastgesteld ten le de onderdanen van eenen staat betalen naar gelang van hun inkomen ten 2e het bedrag der belastingen welke de leden van een rijk betalenmag nooit worden overgelaten aan de vrije beschikking van één persoon; ten 3e de belasting moet zoo geheven worden dat de betaling er van op de gemakkelijkste wijze kunne geschieden en ten 4<e de kosten veroorzaakt door het innen moeten zoo laag mogelijk zijn. Het ontwerp betreffende de conversie van de openbare schuld van Brussel is door den gemeen- stemmen aangenomen. worden om de candidatuur voor de kamer van vertegenwoordigers aan te bieden aan den heer Guillery oud-vertegenwoordiger van Brussel die dezelve heeft aangenomen. Van der Smissen is nu in hoog^r beroep gekomen tegen het vonnis van 't hof van Hene gouwen op grond dat, nu de moord erkend is niet te zijn geschied met voorbedachten rade een andere akte van beschuldiging moet worden opgemaakt. Aan de bladen is de volgende nota me degedeeld omtrent den onlangs gehouden kabinets raad „De raad heeft beraadslaagd over het door den minister van binnenlandschezaken aangeboden ontslag. De raad was van oordeel, dat het debat in de kamerzitting van 19 dezer de algemeene staatkunde der regeering betrof, waarbij de ver antwoordelijkheid van het geheele kabinet be trokken wasen dat men de door de kamer aangenomen orde van den dag met geen moge lijk kan beschouwen als een votum van afkeuring, hetzij die staatkunde hetzij den minister van binnenlandsche zaken treffende. Mitsdien heeft de heer Sarrien, op aandrang zijner ambtgenoo- ten en van den president der republiek, er in toegestemd zijn aanvrage om onts'ag in te trek ken." „De raad heeft almede gelijk reeds Zaterdag overeengekomen was beraadslaagd over de om standigheden waarin de minister van financiëo verklaard beeft zich te willen terugtrekken. De heer Sadi-Caraot heeft tengevolge der in den raad gewisselde ophelderingen zijn ontslag inge trokken, In overeenstemming met al zijne ambt- genooten handhaaft hij zijne in de begrooting neergelegde beginselen, en hij zal die in de kamer verdedigen." Generaal Ulrich is op Père-Lachaise be graven. De begravenis was zeer plechtig en werd door een talrijk publiek bijgewoond. Een jong mensch die riep „weg met Boulanger werd gevangen genomen. De koffiehuisbedienden te Parijs hebben opnieuw een demonstratie aan den dag gelegd ditmaal voor het raadhuis. De politie zag zich genoopt een troep van 200 a 800 manifestanten uiteen te drijven. De maire van Fonenaybij Soissonsis vermoord door zekeren Flandin wiens signale ment bij de gendarmerie bekend is. Hij is op de vlucht. Het is iemand van 25 a 30 jaar. PARIJS 21 October. De afdeelingen hebben de commissie benoemd voor het onderzoek der -»

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1