Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. r uitvoeringen- waalwijk. eiken buitenlandschen werkmandie zich. in Frankrijk vestigt2o. deze bepaling uit te brei den tot alle vreemdelingen; en 3o. het in dienst nemen van vreemdelingen ts verbieden bij alle werken welke uitgevoerd worden van wege den staat, de departementen of de gemeenten. De leden der commissie zijn bijna alleu vóór de beide eerste voorstellen, maar tegen het laatste. De hoofdcommissaris van politie der City van Londen (wel te onderscheiden van de Metropo litan Police, onder Sir Ch. Warren, want de poorterij houdt er haar eigen politie op na) heeft een schrijven gericht aan de sociaal democratische federatiewaarin hij het bestuur daarvan in overweging geeft de op Lord Mayor's dag (9 Nov.) voorgenomen demonstratie van werkloozen op te geven, of anders de leiders er van voor de gevolgen verantwoordelijk, stelt. De leiders schijnen niet van plan aan dezen raad gevolg te geven. Een bepaald verbod of gewelddadige verhindering zal daarvan nu wel het gevolg zijn. Ruim 200 pachters van den Markies van Clan- ricarde te Woodford in Ierland, die elke pacht- vermindering bepauldelijk heeft geweigerd, heb ben zich ie overleg met het bestuur der natio nale ligaverbonden tot weigering van alle be taling tot de vermindering zal zijn toegestaan en zich tgen mogelijke „uitzettingen" met geweld te verzetteu. Dat belooft dus daar een oorlog in het klein te worden. De Saint James Gazette verneemt dat Wad- dington, die Zaterdag te Londen wordt verwacht, tot lord Tddesleigh een vertoog zal richten ten opzichte der voortdurende bezetting van Egypte door Engeland. Het blad voegt er bij, dat er op dit stuk een volkomen overeenstemming bestaat tus- schen Frankrijk en de Portealsook dat Rut land's medewerking verzekerd is voor elke actie, welke dienaangaande zou kunnen worden onder nomen. Generaal Roberts, hoofdbevelhebber van het leger in Indië, zal wijlen general Macpherson in het bevel over het leger in Birmah vervangen. Uit Weisenbach is bericht ontvangen, dat het lijk van gravin Arnim, op welks ontdekking eene premie van 10.000 mark is uitgeloofddoor een visscher nabij Gernsbach gevonden is aan den oever van de Murg, op eene plek, die sinds eeni- gen tijd onder water had gestaan. Bij de ge rechtelijke schouwing is gebleken, dat er volstrekt geen reden bestaat om aan eene misdaad te den ken, maar wel voor het vermoeden dat zij bij ongeluk in het water was geraakt. De Romeinsche correspondent der Kreuz- zeitung meldt uit het Vaticaan, dat de paus nog op denzelfden voormiddagop welken hij de Hollandsch-Belgische pelgrims onder leiding van Rickers ontvingden pas eenige uren te veen van zijn verblijf op het land teruggekeerden staatssecretaris kardinaal Jacobini bij zich heeft ontvangen en met dezen de voorstellen heeft be handeld, welke bij de Nederlandsche regeering zullen worden ingediend ten aanzien van het hersel der diplomatieke betrekkingen. Te Wesnen vreest men weer voor watergebrek, wat vooral thans, nn men wegens choleragevaar, zoozeer op gezondheids voorzorgen bedacht moet xijn een ramp zou wezen. De toevoer uit de Hochquellen welke den le Sept. nog 950,000 emmers bedroeg, is nu nog slechts 550,000 emmers. Men hoopt zeer op regen, om in het gebrek te voorzien. De correspondent der Times te Weenen zegt, dat in goed ingelichte kringen aldaar ge sproken wordt van eene geheime conventie tus- schen OostenrijkRusland en Duitschland in welke Rusland toezegt Bulgarije niet te zuilen bezetten De groote Times de Bulgaarsche zaken be sprekende, maakt een zeer practische opmerking; voor vele Bulgaren heeftzegt het blad het denkbeeld der zelfstandigheid van Bulgarije voornamelijk deze beteekenis, dat zij geen belasting meer zullen betalen begrijpen zij daarentegen dat zij, als zij zelfstandig en onafhankelijk zijn, veel meer zullen moeten opbrengen dan wanneer zij onder Russisch bestuur van Rusland finacciëelen steun ontvangen dit wordt hun door Russische agenten voorgespiegeld dan zal hun geestdrift voor de onafhankelijkheid van Bulgarije zeer bekoeleneene goede ieening zoumeent de Times meer dan iets ander9 strekken om de regeering van Bulgarije uit haar moeilijkheden te helpen maar bij de tegenwoordige houding der Europeesche mogendheden bestaat er niet veel kans op een goeden uitslag van een eventuëel beroep der Bulgaarsche regeering op de geld markt. De agenten der mogendheden te Sofia zullen zich niet voor de opening der Sobranje naar Tirnova begeven. De Neue Frcie Presse spreekt het bericht, dat de Bulgaarsche regeeriug een buitengewoon gezantschap naar St. Petersburg zou zenden, tegen. Daarentegen moet besloten zijn een gezant naar Konstantinopel te zenden om daar over den toestand van Bulgarije te spreken en de meening van den sultan te vernemen omtrent de keuze van een nieuwen vorst. De gewezen vorst van Bulgarije is, volgens de Chicago News onder den naam Alexander Maraschkoff, eigenaar van een landgoed te Chi cago Kansas-City Denveren mede-eigenaar van een der grootste schappenfokkerijen in Nieuw Mexico. Zijn zaakwaarnemer Kol. Norton te Chicagomoet gezegd hebbendat het hem volstrekt niet verwonderen zou als de prins zich in de Yereenigde Staten kwam vestigen. Kaulbars heeft eene nota aan de Bulgaarsche regeering gezonden om te protesteeren tegen de handelingen van Bulgaarsche overheden tegenover Russische burgers, die in Bulgarije verblijf houden. Indien dergelijke feiten zich herhalen mochten zouden de gevolgen hoogst ernstig zijn. Volgens de van hoogerhand geïnspireerde beweringen der partij van Zankoff zou de Turkisch-Russische overeenkomst de volgende hoofdpunten bevatten Rusland waarborgt de integriteit van het tegenwoordig gebied des sultans, het vermindert de oorlogsschattingen laat aan Turkije het onbeperkte recht om de Dardanellen te versterken. Verder komen Rusland en Turkije overeen tot eene zoo noodig gelijktijdige bezetting van Oost-Rumelië en Bulgarije. Nu Von Kaulbars niet geschikt blijkt om den toestand in Bulgarije ook maar eenigszins volgens Ruslacds plan te veranderen heeft de regeering te St. Petersburg een anderen bemidde laar gevonden en wel in den sultan. Deze zond Gadban-Effendi naar Sofia, nadat hij den regenten vooruit de waarschuwing had gezonden om de Sobranje niet bijeen te roepen voordat zijn afgezant hun zijne wenschen had medegedeeld. Zoodra Gadban te Sofia was aangekomen, gold zijn eerste bezoek den Russischen consul Neklui- doff en zijn tweede den heer Karaveloff, die zich nu geheel van de nationale partij heeft gescheiden. Hieruit bleek reeds met welk doel de afgezant des sultans kwam. Hij verlangde, dat de regenten de bijeenkomst der Sobranje zouden uitstellen. De redenen waarom .dit noodig was kon hij eerst opgeven zoodra generaal Kaulbars te Sofia was teruggekeerd en hij met hem in overleg was getreden. Voorts beweerde Gadban, dat hij de geldigheid der verkiezingen moest onderzoekendoch de regenten antwoordden hierop dat hij dit zeer goed te Tirnova kon doen of, evenals generaal Kaulbars, een reis door het land kon ondernemen. Daarbij verklaarden zij uitdrukkelijk, dat zij zich tegen ieder zouden verzetten die zich met de binnenlandsche aangelegenheden van het vorsten dom wilde bemoeien. Van de verklaring van den afgezant des sultansdat hij was gekomen, .einde als bemiddelaar op te treden en een geheel onder Rusland's invloed stond en ver wachtten daarom weinig heil van zijne bemidde ling- Te Sofia vermoedt men dat Rusland den sultan heeft doen optreden ten einde het gezag der regenten te ondermijnen en het te doen voor komen alsof zij zich richten naar Turkije's wensch. De regeering is echter besloten zich even krachtig tegen de overheersching der Turken als tegen die der Russen te verzetten. In alle opzichten willen de regenten hun zelfstandigheid handhaven en daarom zullen zij zoo spoedig mogelijk het decreet uitvaardigen waarbij de Sobranje te Tirnova wordt bijeengeroepen. De Russische consul heeft gedreigd dat hij met zijn geheele personeel zou vertrekken, indien d.t geschiedde doch de regenten gever, niet toe. Reuter's Office verneemt, dat geene enkele mogendheid gunstig gezind is voor eene Russische bezetting van Bulgarije. Ten einde elk voorwendsel tot zoodanige bezetting waarvan het te voorzien is dat zij internationale verwikkelingen tengevolge hebben zou weg te ruimenhebben de mogendheden aan Rusland doen weten, dat zij er gemeenschappelijk in berusteD, den laatstgenoem den staat bij de oplossing der crisis in Bulgarije de overwegende rol te zien vervullenwelke overeenkomt met deszelfs aandeel aan de gebeurtenissen, die Bulgarije's onafhankelijkheid tot uitslag hadden en die geleid hebben tot het sluiten van het Berlijnsche tractaat. De houding der mogendheden berust nog steeds op dit tractaat, hetwelk de éénige diplomatieke stelling oplevert, waarop hare gemeenschappelijke inzichten en bijzondere belangen zich kunnen vereenigen. Een Bulgaarsch blad bevat het verhaal van een verschrikkelijk dramahetwelk te Budnitza is voorgevallen op den dag der verkiezingen. Er ontstond eene botsing tusschen de twee partijen. De aanhangers van Rusland die de sterksten waren vermoordden twee afgevaardigden. Een van dezen werd in stukkeu gesneden van den ander werd het hoofd afgeslagen en verder het lichaam met messteken bedekt. De onderprefect eD een hoolgeeraar werden eveneens vermoord in stukken gesneden en in de rivier geworpen. Uit Sofia verneemt de Times dat de Bulgaarsche regeering hei bijeenkomen der So branje verdaagd heeft tot den len November. Men verzekert dat Kaulbars de opdracht gekregen heeft niet alleen het uiteengaan der zitting van de Sobranje maar ook het aftreden van het regentschap te eischen. De Times verneemt uit Petersburg dat er ernstige onlusten hebben plaats gehad in het Technologisch Instituut aldaar. Een lOOtal studenten beleedigde eenen professor. De ware toedracht der zaak is echter onbekend daar de overheid aan de pers het stilzwijgen heeft opge legd. Volgens het Journal de St. Petersbourg is de daling der Russische fondsen niet gerecht vaardigd de Bulgaarsche aangelegenheden zullen geen aanleiding geven tot verstoring van den vrede. Alle mogendheden hebben de onbetwistbaie rechten van Rusland erkend. De Bulgaarsche crisis schijnt gelocaliseerd te zijn en men mag (volgens het blad) aannemen dat de talrijke vraagstukken, welke met die crisis samenhangen, langs vredelievenden weg tot oplossing kunnen worden gebracht. Het Journal legt den nadruk op de gematigde houding van Rusland. Aan de Daily News wordt uit St. Petersburg geseind; dat aldaar verontrustende geruchten de ronde doen, en in regeeringskringen geloof vinden, volgens welke de Russische keizer Zoodag a. s. eene belangrijke rede zal houden bij het inwijden van het gedenkteeken voor den ltussisch-Turkschen oorlog. Tegelijkertijd zoude het keizerlijke decieet verschijnen hetwelk de bezetting aan kondigt van Bulgarije door Rusland en van Oost- Rumclië door Turkije. De toon der Russische pers is zeer heftig. De correspondent der Daily News te Konstantinopel seint echter, dat de Russische gezant officieel verklaard heeft, dat Rusland niet van plan is Bulgarije te bezetten. aan Bulgarije af te staan. De Russische regeering zou thans geneigd zijn de vorming van een verbond der Balkanstaten onder leiding van Griekenland te begunstigen. De Porte gaat intusschen voort zich te wapenen; zij heeft bij de maatschappij Germania 12 torpedobooten besteld. De correspondent der Times bevestigt bet bericht, dat de minister van binnenlandsche zaken door financieele bezwaren genoopt werd het decreet te schorsen, krachtens hetwelk alle van 18 tot 40 jarige onderdanen der Porte moeten dienen, maar verzekert, dat de regeering onmiddellijk de reserves in Macedonië bijeengeroepen heeftten einde de troepen aan de Rumelische grens te versterken. Zondag 24 Oct. 1886, zal door de har monie PEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd^; Les Fontainois, marche. Curth. Les Enfants de la Troupe, marche. Steenebruggen. Les Cloches de Corneville. Planquette. Au Repos, polonaise. Tack. 1. 2. 3. 4. 's Middags ten 12 ure, concert op de markt door de harmonie //St. Chrispijn" van Waalwijk en Bezooien, Waalwijk, 23 October 1886. tonderdag avond hield de gemeenteraad alhier eene bijeenkomst, om nader te beraadslagen over I de feestelijke opening van de spoorweglijn Zwa- luweWaalwijk. De burgemeester was niet tegenwoordig. Met algemeene stemmen is besloten den dir.-generaal der exploitatie maatschappij te verzoekenhet vroeger vastgestelde programma in zooverre te wijzigen, dat de feesttrein uitga van Zwaluwe. De feestgenooten der verschillende gemeenten zullen dan circa elf uur aankomen te Waalwijk, waar zij, onder aanbieding van de eerewijn, door den gemeenteraad zullen worden ontvangen in het stationsgebouw. Vervolgens zal men zich begeven naar de kom der gemeenteen daar verblijven tot ongeveer 1 uur, op welken tijd men zal vertrekken naar Geertruideubergom daar te dinereen. In onze gemeente zal de harmonie St. Chrispijn 'a namiddags ten 3 ure een concert geven op de markt, 's Avonds zullen deze harmonie en de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien volksconcerten geven in hare lokalen, terwijl ook l'Espéiance, na terugkomst uit Geer- truidenberg, nog eenige stukken zal ten gehoore brengen. Waarschijnlijk zullen het gemeentehuis en het stationsgebouw 's avonds geillumineerd worden. Wij hopen dat dit plan zal doorgaan; de raad zal dan, zooveel in zijn vermogen is, voor onze gemeente hebben goed gemaakt, wat buiten zijn toedoen verknoeid was. Reeds vroeger berichtten wij dat de heer Herman Zeegers firma P. J. van Gilsalhier, op de tentoonstelling te Liverpool bekroond was met een zilveren medaillevoor elixer- en bit- tersoorten. Deze mededeeling is thans officieel bevestigd. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is behandeld het beroep van het bestuur der scherpschutters-vereeniging Pro Patria te Waspik, tegen een besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij aan die vereeniging vergunning is geweigerd tot het oprichten van een schietbaan met Flobert-patronen aldaar. Rapporteur Staatsraad Mr. Van Vladeracken. Gemachtigde voor het bestuur dier vereeniging en vau M. De Roon Hzn.aldaar, Mr. Haas, adv. te Amsterdam. 's Konings beslissing deelen wij later mede. Tot lid van de tweede kamer der staten- generaal in het hoofdkiesdistrict Sneek, is gekozen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2