Nummer 85. Donderdag 28 October 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. «mm* wiwpiiaw» i "in i m ijiiiiii Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De commissie voor Tonkin uit de kamer vac afgevaardigden heeft met 10 tegen 2 stemmen een crediet van 30 milloen francs voor Tonkin goedgekeurd. Het Journal des Débats gelooft dat het Engeland niet gelukken zal de Egyptische aan gelegenheden te onttrekken aan de rechtmatige controle van belanghebbende staten. Engeland stelt het terugtrekken der troepen uit Egypte uit in ae hoopdat Europeesche verwikkelingen die het zelf zoekt te voorschijn te roepen of binnenlandsche ongelegenheden in Frankrijk, het vrij spel zullen laten. De uitgevers der Bonapaitistische bladen in het geheele land zullen den 4den November eene vergadering te Parijs houden, om geld bijeen te brengen voor de imperialistische propaganda en voor de uitgave van een nieuw stuiversblad onder dec titel: la Souverainité. De Constitutioneel en de Pays zouden dan met dit blad samenge smolten worden, De commissie der kamer voor de invoer- voerrechteu heeft eene bijeenkomst gehouden om te handelen over de voorgestelde verhooging der graanrechten. De commissie had vóór de par lementaire vacantie aan de kamer voorgesteld een differentieel recht te heffen maar de kamer heeft zich hiermede niet vereenigd en de quaestie aanhangig gelaten bij de commissie. Deze heeft nu alvorens eene beslissing te nemen tusschen het differentieel recht en een vast recht van 5 fr. besloten den minister van landbouw over die aangelegenheid te hooren. Er dreigt te Lyon eene groote werkstaking te ontstaan. Ditmaal komt de beweging niet O O van de arbeidersmaar van de zijde-apprêteurs. Nadat deze elkander eene groote concurrentie hadden aangedaan hebben alle apprcteurs 14 in getalzich met elkaar verbonden en het tarief met 40 pet. verhoogd. De zijde-fabrikanten hebben zich dit moeten laten welgevallen. Maar nu zijn eenige huizen zich het materiaal voor het ap- prêteeren insgelijks gaan aanschaffen, doch ze zijn met hunne werkinrichtingen enz. nog niet gereed. Daarop heeft de bovengenoemde vereeniging besloten het verhoogde tarief met 8 pet. te verminderen zoodat het nog 32 pet. hooger is dan vroeger. Daarentegen eischt de vereeniging van de fabrikanten dat zij zich gedurende vijf jaren verbinden hunne zijden stoffen bij haar te laten apprêteeren en zij heeft den fabrikanten te antwoorden. Wordt d9 eisch der vereeniging niet ingewilligd, dan houdt zij op te werken. De fabrikanten hebben intusschen reeds geant woord. Zij wijzen den eisch van de hand. Dit besluit is met eenparige stemmen genomen. Het heet weervolgens een bericht uit Lafère Champenoisedepartement Marneaan den National, dat aldaar twee Pruisische spionnen Essinger en Mentzel genaamd, gevat zijn. Essinger zon erkend hebben dat hij in Frankrijk gekomeu was om teekeningen te maken van forten, ligging, heirwegen enz.dat hij hiervan bericht zond aan de Pruisische regeering en dat op eiken brief dien hij zond een postwissel volgde van 25 fr. De rechtbank te Bourges heeft uitspraak gedaan in de zaak van de tweede reeks beklaagden die gevangen genomen werden bij de onlusten te Vierzon. Slechts één hunner is vrijgesproken, zekere Cassinet. Zeventien zijn veioordeeld tot eene gevangenisstraf van zes dagen tot zes maan den onder dezen zeven vrouwen. Het publiek heeft bij de uitspraak zijne afkeuring laten blijken De Londensche correspondent van de Nieuwe Rotterd. Ct. schrijft het volgende. Er doen zich teekenen voor van eenen na derenden storm in Zuid-Afrika. Een der voornaamste daarvan is de verheffing van Gordon Sprigg den thans hier vertoevenden Kaapsciien minister tot ridder-commandeur der Orde van St. Michaël en St. George. Was hij niet de man, die sir Bartle Frère hielp en steunde, door dik en door dun hem toejuichte in den Zoeloe-moord en zelf den Basoeto krijg op zijn geweten heeft Zulk eene onderscheiding is vol beleekeuis en heeft de Jingopers en de Jingo- partij den moed gegeven zich met volle kracht weder te roeren. De Times heeft heden een donderend artikel tegen de Boeren-republiek in Zoeloeland en de Pall Mall maakt het weinig beter. Natal heeft het zich in het hoofd gezet, dat de nieuwe landvoogd, Havelockop het puni staat eene capitulatie te teekenen met de aanvoerders der boeren te Pietermaritzburg vergaderd. Daarom zijn de lieden in Natal bang geworden en hebben in allerijl het aanbod gedaan om dat kleine brokje Zoeloeland nog wel met het gereserveerde gebied er bij bij zich op te nemen. De Jingo's in het moederlaud juichten dit van harte toe. De boeren in Zoeloeland zijn hier gehaat. Zij mochten het eens in hun hoofd krijgen om ondanks de Santa Lucia-Baai, een uitweg te zoeken voor hunnen handel in producten aan het zeestrand. Dat lukkige Zoeloes worden wederom tot voorwendsel genomen. Zij zeiven hebben de boeren in hun land gehaaid. Maar toch moeten zijhuns on danks, beschermd worden tegen dc boeren. Uit het luchthuis te Stuttgart ontsnapten Dins dagavond tegen donker twee veroordeelden. De eene, die voor inbraak tol langdurige gevangecis was veroordeeld werd des avonds te 11 uur tusschen Bothnang en Feuerbach door een rijks veldwachter gevonden de man wilde den veld wachter met een grooten hamer, dien hij onderweg bemachtigd had, te lijf, zoodat de veldwachter vuur moest geven en hem in de knie trof. Hij stierf kort daarop aan verbloeding. De tweede die wegens brandstichting was veroordeeld, is nog niet terug gevonden. Bij de politie te Passau is een boerenknecht, Kollhofer, zichzclven dezerdagen komen aanklagen van een moord, welken hij in Maart 1884 pleegde op de vrouw van den boer Sonnleitner, tot welke misdaad die boer zelf hem had omgekocht met 150 Mark. De man is in verzekerde bewaring gebrachten nog dienzelfden avond werd ook Sonnleitnerdie intusschen hertrouwd isin hechtenis genomen. Binnenkort zal te Rome een gedenkteeken worden opgericht ter herinnering aan het laatste algemeene concilie. In plaats van in de nabijheid van de St. Pieter zooals aanvankelijk het plan wa9 is nu besloten het eene plaat9 te geven op een der binnenpleinen van 'tVaticaan, dat hiertoe in een prachtige //square" met 4 fonteinen zal worden herschapen. Naar aanleiding van de in de laatste tijden in de Italiaansche bladen voorkomende ongunstige berichten over de crimir.eele gerechts hoven en het behoud der jury, is door den min. van justitie Tajano eene circulaire aan verschillende dagbladen gezondenwaarin beide instellingen met kracht van redenen worden verdedigd. Dat enkele presidenten der gerechtshoven huni.e taak bij de laatste processen niet goed hebben opge vat, en dat de uitspraken der jury somtijds veel stof tot critiek geven, wordt daarin gaarne door hem erkend, maar volgens hem is dit geene reden om de geheele rechtspleging te veroordeelen of de jury af te schaffen welke een der grootste waarborgen is voor de vrijheid der burgers. De prefect te Rome heeft op last der re geering eenige door de geestelijke zusters van den HpiliiTPn Tn niet gevraagd hadden en onderwijzeressen hadden aangesteld die het vereischte examen niet af gelegd hebben. Voor de rechtbank te Girgenti (Sicilië) is den 18dcn dezer een aanvang gemaakt met het geding betreffende het ongeluk in dezwavelmijn Virdilio op Sicilië, dat voor ongeveer 3 maanden heeft plaats gehad en waarbij zestig personen om 't leven kwamen. De directeur en de hoofdop zieners die het eerst in verhoor zijn genomen, hebben verklaard dat de werkzaamheden met inachtneming der voorgeschreven bepalingen heb ben plaats gehad en de ramp wordt door hen toegeschreven aan eene aardbeving, door eene plotselinge gasontploffing veroorzaakt. De Standard verneemt uit Sofia dat Gabdan Eftendi een langdurig onderhoud heeft gehad met Kaulbars zoodra deze was aangekomen, en daarna bij de Bulgaarsche regeering indiende een notawaarin hij er op aandringtdat de vergadering der Sobranje wordt uitgesteld, daar de vastgestelde datum geen tijd laat voor uit voering van Gadban Effenöi's verzoenende zen ding en de voltooiing der onderhandelingen tus schen Rusland en Turkije. Het Bulgaarsch kabi net beraadslaagde over de nota van Turkije, maar het is onwaarschijnlijk dai de regeering hare houding wijzigen zal. Zooals bekend is wil het regentschap de bijeenkomst der „Sobranje" niet verdagen tenzij wegens hoogst geldige redenen, welke het niet aanwezig oordeelt. Uit Sofia wordi geseind dat generaal Kaul bars naar aanleiding van het rondschrijven der Bulgaarsche regeering aan de groote mogendheden, in welke het bijeenroepen der Sobranje voor de verkiezing van eenen vorst wordt aangekondigd, opnieuw eene krachtige nota heeft ingediend, ia welke hij herhaalt dat de Russische regeering de wettigheid der Sobranje niet erkent, en evenmin de verbindende kracht harer besluiten. Er schijnt oneenigheid te bestaan tusschen Gadban Effendi en Kaulbars. De eerstgenoemde tracht vruchte loos den Russischen commissaris te bewegen geduld te oefenen. De Times verneemt uit Sofia dat de Bul gaarsche regeering van plan is de Sobranje te openen met eene boodschap, in welke een over zicht wordt gegeven der jongste gebeurtenissen hulde wordt gebracht aan prins Alexander en de aandacht wordt gevestigd op verschillende zaken, bij welker afdoening haast is. Het regentschap is voornemens commissarissen te zenden naar St. Petersburg, Ween en en Berlijn in Bulgarije uiteen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1