'X BINNENLAND. Turkije. Rusland. Amerika. STAAT VAN BRIEVEN 1 KALAFAT25 Oct. Uit Lompalanka wordt van 23 dezer gemeld dat er een complot ia ontdekt tot omverwerping van het regentschap in Bulgarije. De leider is de militaire kom- mandant Kotatoff. Twee compagnieën komen de van Widdin namen den kommandant ge vangen. Zijne medeplichtigen zij i gevluclit. De Daily Newa verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte voortgaat zich op groote schaal voor den oorlog uit te rusten. Zij heeft twee klassen der reserve in Syrië opgeroepen. Hetzelfde blad verneemt, dat de gouverneur van Odessageneraal Vanroop die aangewezen is om het bevel te voeren over de Russische troepen, die in Bulgarije zullen landen, plotseling naar St. Petersburg ontboden is. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de gezondheidsraad heeft aanbevolen de qua rantaine in te stellen op de grens van Bosnië, omdat aldaar de cholera uitgebroken is. Uit Konstantinopel wordt der Times ge meld, dat de sultan de planuen van Von der Goltz betreffende de hervorming van het leger bekrachtigd heeft, ten gevolge waarvan vele pri vilegiën en vrijstellingen zullen worden afgeschaft. Zondag heeft de onthulling plaats gehad van het militaire gedeukteeken in tegenwoordigheid van den czaar zijne gemalin en leden van het keizerlijk huisvan de aanvoerders der^ troepen in den Turkschen oorlog, en vertegenwoordigers van alle troepenafdeelingcn. Vervolgens werden vanwege de stad de troepen onthaald waarbij het keizerlijk paar ook een bezoek bracht. Blijkens berichten uit de Krim zou er bevel gegeven zijn, dat het Russisch eskader in de Zwarte Zee op ruime schaal van levensmid delen en ammunitie voorzien moet worden, ten einde voor vertrek gereed te zijn naar eene nog onbekende plaats van bestemming. Een dievenpartij werd onlangs te Warschau gegeven bij het huwelijk van den neef van een der beruchtste dieven dier stad. Een groot aantal dieven waren daar genoodigd. Maar de feest vreugde werd onverwachts gestoord. De politie had de lucht van de partij gekregen. Midden in een quadrille werden de feestvie renden door een sterke politiemacht overvallen en na een korten en vruchteloozen tegenstand in verzekerde bewaring gebracht. PETERSBURG26 Oct. Een keizerlijke dagorderbij gelegenheid der onthulling van het overwings-gedenkteeken drukt Z. M's. ver trouwen uit in den heldeumoed van leger en vloot maar bevat niets in verband met de ge beurtenissen van den dag. Hevige schokken van aardbeving zijn waarge nomen te Charleston Augusta en Orangeburg in Zuid Carolinate Savanah (aan de noord westelijke grens van Georgia)te Columbia te Wilmiugtonin Noord-Carelina alsmede op plaatsen in andere districten. De eerste schok had omstreeks 5 uur in den morgen plaatsen werd omstreeks 3 uren in den namiddag gevolgd door verscheidene andere hevige schokken. Aangaande verwoestingen wordt nog niets gemeld. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Sept. Van Waalwijk. Mej. M. Schoen Amsterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN. Waalwijk, 27 October 1886. Zooals onze lezers uit achterstaande advertentie zullen zien, is door maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen goedgekeurd de door onzen gemeenteraad voor gestelde wijziging in den loop der feesttreinen. De feesttrein komt nu hier om elf uur aan en vertrekt om 1 uur. De feestgenooten zullen dus ongeveer 2 uur in onze gen\eente vertoeven. Voor den namiddag is er door het gezelschap „Vriendenkring" voor de noodige afwisseling gezorgd. Wij hopen dat alle ingezetenen aanstaanden Donderdag, door het uitstekeu der vlag, zullen dien blijken van hunne belangstelling in eene voor onze gemeente zoo heugelijke gebeur tenis als de opening van de spoorlijn, en dat die dag in vroolijke, opgewekte stemming, zonder eenige stoornis zal worden doorgebracht. Bij de aanbesteding van steenkolen, ten behoeve der gemeente, was de minste inschrijver de heer A. van Tilborgii alhier, voor 5272 cent per H.L. Uit Tilburg wordt gemeld dat de 31 arbeiderswoningen en daarbij behoorende grond in de wijk Nijveroord voor afbraak zijn verkocht aan de R. K. parochie van het Heike en Goirke, en dat op die gronden zal gesticht worden een gebouw voor oude mannen en vrouwen en een tweede gast- of ziekenhuis. De notaris W. A. Coolea te Heivoort heeft in een uitvoerig adres de aandacht der provinciale staten van Noordb'abant gevestigd op verschillende, door het bestuur van het waterschap der rivier de Dommel c. a. gepleegde nalatigheden en verzuimen in de naleving der besluiten van genoemde statenwaardoor derden op gevoelige wijze worden benadeeld. (U. D.) De Benniste Kaatsheuveldie door C. Snoeren aldaar met een mes in den onderbuik gesloken werd is, Zaterdag overleden. Vanwege de justitie te 's Hertogenbosch heeft eene schou wing plaats gehad en is het lijk inwendig onderzocht. De dader is wel in verhoor geweest maar tot heden niet in arrest genomen daar algemeen beweerd wordtdat hij uit zelfverde diging gehandeld heeft, Naaimachines worden 3teeds goedkooper. Een fabriek te Bielefeld heeft nu van een En- gelsche firma 100,000 hand-naaimachines besteld gekregen welker verkoopprijs 10 shillings (f 6) zal zijn. De gedane nasporingen tot ontdekking van de daders der jongste diefstallen te Breda hebben nog niet tot ontdekking geleid. De officier van justitie heeft nu door middel van strooibiljetten plakkaten en advertentiën een beroep gedaan op hen die eenige inlichtingen omtrent den laatsten diefstal kunnen gever.. Tevens wordt door hem f150 belooning uitgeloofd, wanneer die inlichtingen tot ontdekking der daders leiden. Zoolang de dieven niet gepakt zija zal eene angstige spanning te Breda blijven heerschen. Verscheidene ingezetenen hebben reeds hunne deuren en vensters van buitengewone sluitingen doen voorzien, en de smeden hebben bijna geen handen genoegom aan al de opdrachten te voldoen terwijl tevens de wapensmeden goede zaken maken. In het Liesbosch bij Breda is eene vrouw in bewusteloozen toestand gevonden. Na in het gasthuis te Breda te zijn opgenomen bleek het eene dienstbode te zijn die drie weken geleden haren dienst aldaar had verlaten en siuds dien tijd rondzwierf. De bekende schimmel-harddraver Concordia, van den heer Albers te Dordrechtis aan den Zuiderdijkvoor de hofstede „Crabbesteiu" te Dubbeldam plotseling doodgevallen. De dag van Woensdag wa3 voor de stoom tram AmsterdamSloterdijk een ongeluksdag. Eerst kwam er op een der avondtreinen een defect aan de machiue en bij een lateren rit werd een man overredendie tusschen de rails lag en dien de machinist niet tijdig genoeg gezien had om le kunnen stoppen. Hij werd in deernis- waardigen toestand naar het gasthuis te Araster dam vervoerd. Men heeft alle reden om aan te nemendat ook nu dronkenschap de oorzaak In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit de offerbussen der R. K. kerk aan den Am- steldijk, te Amsterdam, het geld gestolen, benevens een koperen kruis van het altaar. De diefstal is door middel van braak gepleegd. In het Haagsche bosch verloor een heer Woensdag zijne porternonnaie met f9 a f 10. Een jongen van nog geen tien jaren merkte dit van verre op en ijlde den wandelaar na om hem het verlorene terug te geven. Het knaapje zag er heldermaar sober in de kleeren uit en f 10 zou zeker een schat voor zijne moeder zijn goweestdie bovendien ziek lag. Toch kwam de gedachte om het geld te houden niet bij het kind op maar op de vraag van der. heer of hij de porternonnaie met het geld liever zou willen houden kon bij toch niets anders antwoorden dan „ja als ik 't krijg, graag'\ De heer ging daarop met den kleine naar de woning der moeder, overtuigde zich, dat hel jongetje waarheid ge sproken had en dat de vrouw werkelijk lijdende was en het niet breed heeft en hij schonk aan den jongen de porternonnaie en het geld aan de moeder. (Vad.) Woensdagnachtte U/2 uur werc^ er *e Leiden brandalarm gemaakt. Het bleek dat er aan de Heerengracht brand was ontstaan op eeDe kamer, door een weduwnaar zonder huisgenooten bewoondwelke persoon echter niet te huis was. Het vuur werd spoedig gebluscht en bepaalde zich alleen bij het uitbranden der genoemde kamer zonder dat de overige in dat pand wonende buren brandschade bekwamen. Aangezien er op de kamer geen vuur gestookt werd zoo is het ontstaan van dien brand raadselachtig. De politie doet onderzoek. Het volgend voorval veroorzaakt te Schoo- nebeek (Dr.) niet weinig beweging en ontevre denheid: Een elftal koeien van den landman II. Wilps- haar graasden aan het Bchoonebeeker diepbij de Pruisische grens. Door omstandigheden onafhankelijk van den wil van W., zijn die dieren aan de overzijde van het diep op Pruisisch grondgebied geraakt, en door een daar ter plaatse surveilleerend Pruisisch ambtenaarbelast met het toezicht op den invoerin beslag genomen en naar Neuenhaus overgebracht. Eenige dagen later is het veedat er inmiddels niet beter op geworden was, tegen eene borgstelling van 300 mark aan den eigenaar teruggegeven. De zaak is nu in handen van de justitie terwijl W. tot zijn verdediger heeft gekozen den advocaat Dijkema, te Osnabruck. Vol belangstelling ziet men den afleop van dit vreemdsoortige proces tegemoet. Woensdag namiddag te 4 uren is in ver gevorderden staat van ontbinding uit de Maas bij IJselmonde opgehaald het lijk van een knaap, die bij onderzoek bleek te zijn het 9jarig zoontje van den heer Van Ooijen te Beest. Het kind werd sedert bijna 2 maanden vermist. Door de politie te Scheveningen is een persoon aangehouden die zich een gouden hor loge en ketting had toegeëigend dat van onder het puin van het Kurhaus aldaar te voorschijn werd gehaald. De voorwerpen zijn in beslag ge nomen en tegen bedoelden persoon is proces verbaal opgemaakt. Uit Giethoorn wordt aan de N. R. Ct. ge meld Vermoedelijk is alhier een moord gepleegd op den te Wanneperveen gestationeerden jachtopzie ner H. Kieldie in den nacht van Donderdag op Vrijdag op het lichten en stelen van aalfuiken in de Jan Hozengracht onder deze gemeente zou passen. Zoowel de jachtopziener als zijne boot worden sedert vermist. Vrijdagochtend tusschen 3 en 372 uur> i3 het Zuideinde van Giethoorn hulpgeschreeuw en alarm geboord, maar omdat de fuikenlichters (aaldieven) er we! eens iuloopen, is daar minder op gelet. Een roeiriem en een stuk van een punterboom zijn gevondeG. Het terrein van den vermoedelijken moord is een uitgestrekt veld afgewissld door uitkraggen (tilland), moeraspoelen en gaten. Gisteren is ei den geheelen dag met grooten ijver door tal van personen onder aanvoering van den bur gemeester der gemeente en de rijksveldwachters uit Steenwijk (natuurlijk in punters) gezocht. In den, in de kraggen ten noorden van de Jan Hozengracht (kanaal,) en de punterboom in het Beulakerwijde. In de boot waren een roeiriem, eene jas en een stok.. Het vaartuigje was vol water. Te 10 ure arriveerde de justitie uit Heerenveen die hier tot den avond vertoefde. Verschillende personen zijn gehoord, en een jonge visscher is in voorloopig arrest genomen. Fredrik Schipper, uit Giethoorn, de jonge visscherwiens voorloopige inhechtenisneming boven gemeld werd heeft bekend de moor denaar te zijn. Hij heeft verklaard het lijk naar Beulakcr te hebben vervoerd en het daar in eene diepte te hebben doen zinken. Heden heeft men inderdaad het lijk aldaar gevonden. De vermoorde had op den bedoelden nacht de waeht gehouden om den dief te ontdekken van de fuik toebehoorende aan den heer Pereboom te llonduite (gem Wanneperveen). De justitie had f25 uitgeloofd voor het vinden van het lijk. De verslagene laat eene vrouw namet drie kinderen waarvan het oudste zes jaar en het jongste twintig weken is. De Nederlandsche pelegrims hebben Vrij dag den troost gesmaakt de H. Mis te mogen bijwonen, welke de H. Vader in zijn particuliere kapel opdroeg, en uit 's pausen hand de H. communie te ontvangen. Vervolgens ontving de paus hen in de troonzaal en overhandigde, na allen woorden van vaderlijke welwillendheid te hebben toegesproken, ieder eene kostbare herin nering aan den pelgrimstocht. Dienzelfden avond hebben Je pelgrims Rome verlaten. (Tijd.) Door een ongelukkig toeval is II. Vrijdag le Nederhorst den Berg het vijfjarig zoontje vaB C. Portengen verdronken. Een allerbrutaalste diefstal had deze week in het Westeinde in Den Haag plaats. Terwijl een dienstmeisje aan de deur den bakker wilde be talen, kwam een straatjongen op haar af en ont rukte haar de portemonaiehij zette het op een loopen en, hoewel door onderscheidene per sonen achtervolgd wist hij aan den Noordwal aan bun oog te ontsnappen. Door de stedelijke politie te Venloo is een I öjarige knaap uit Nassau, Georg Fennerin hechtenis genomen wegens de diefstal van schoe nen en het openbreken eener geldlade in een winke! te Venloo. Hij heeft reeds bekend. De huzaar L. S. van het 2e reg., le Venloo in garnizoen is a's deserteur te Maasbree aan gehouden en ter beschikking gesteld van den auditeur militair te 's Bosch. Een zoontje van den landbouwer A. Steenge, te Dalerveen heeft zijn broertje zoodanig met een Amerikaansche hooivork in een der oogen getroffen, dat het kind dat oog waarschijnlijk zal moeten missen. Door de rijkspolitie te Roozendaal is een deserteur van het le reg. inf, aangehouden, die sedert drie jaar in Afrika de schilderkunst had uitgeoefend. De man had den weg van Spanje naar hier te voet afgelegd. Bij gerucht vernemen wij, dat de daders van den diefstal te Breda, zouden zijn gearresteerd, 't Zouden twee schilderknechts zijn die eenigen tijd geleden bij djn heer Lipsziju werkzaam ge weest. De heer P. S. van de Ven, vroeger hoofd onderwijzer in deze streken is benoemd tot hoofd der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Cadier en Keer. GBERTRUIDENBERG26 Oct. Heden middag circa een uur barstte bij den heer J. Boom, op de markt alhier, een felle brand uit die in korten tijd zijn geheele huizing in de asch legde. De bewoners konden zich nog redden, maar de geheele inboedel, benevens de gansche inhoud van den kruidenierswinkel verbrandde. Na veel inspanning gelukte het de brandweer der gemeentein vereeniging met die van het garnizoen, de belendende panden, die herhaaldelijk door het vuur aangetast werden, nog te behouden. Een en ander was verzekerd, en over de oorzaak valt niets met zekerheid te melden.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2