Nummer 86. Zondag 31 October 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Jiiuj Mmiuniwu, UITGEVER: Waalwijk. Feestelijke opening van de spoor- weglijn Zwaluwe—Waalwijk, op Donderdag 28 October. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. angnrnfiari Advertentiën 1,7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Verleden Donderdag heeft de feestelijke opening plaats gehad van den spoorweg ZwaluweWaalwijk. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden, had de directeur- generaal der exploitatie-maatschappij den loop der feesttreinen geregeldgeheel overeen komstig het door onzen gemeenteraad voor gestelde plan. Trein A. vertrok ten 9.30 van Zwaluwe, en kwam, na de feestvierenden van de verschillende langs de lijn gelegen gemeenten te hebben opgenomen, ten 11,3 hier aan. De harmonie l'Espérance hief het Nederlandsch volkslied aan, waarna de talrijke feestgenooten met hunne dames in de ruime wachtkamer 3e klasse werden ontvangen. Onder de aanwezigen merkten wij op behalve de besturen van de gemeenten Made en DrimmelenGeertruidenberg Waspik, Capelle en Bezooien, den hoofd ingenieur, den ingenieur, den bouwkundige de opzichters en de teekenaars der lijn verder den kommandant met diens adjudant en eenige officieren van het garnizoen te Geertruidenbergleden van de kamer van koophandel alhierden oud-burgemeester van Waalwijkden heer Van der Klokken den burgemeester van Baardwijk enz. De burgemeester van Waalwijkjhr. A. van Grotenhuis, nam het woord en sprak: Dames en heeren-. „Namens Waalwijks ingezetenen roep ik u allen hei, welkom toe. In het primitief plan is eene wijziging geko men die ons hoogst aangenaam wasomdat zij ons de eer verschaft, u in ons raidden te zier.. Het spoor in de Langstraat, waarnaar zoolang is uitgezien, is dan eindelijk gelegd. Reeds in 1873 is er eene commissie benoemd uit de Langstraatsche gemeenten, om den aanleg van een spoorlijn door deze streek te verkrijgen; voorzitter dier commissie was de achtenswaardige oud-burgemeester dezer gemeente de heer Van der Klokken, geassisteerd door den niet minder ijverigen secretaris, den heer Van Liempt. Later, toen de spoorweg door de Langstraat verkregen was heeft diezelfde commissie geene moeite ontzien om eene vooi de Laugstraat min der gewenschte richting niet te doen volgen. Nog later heeft eene andere commissie, bestaande uit den president der kamer van koophandel te Waalwijk den heer Timmermans den burge meester van Raamsdonk den heer Mr. Heeren, en weder den genoemden heer Van Liempt, met mij alles in het werk gesteld, om eene spoedige exploitatie van het gedeelte ZwaluweWaalwijk te verkrijgen. En zoo staan wij dan aan den vooravond van den dag, waarop de lijn voor het algemeen ver keer zal worden geopend.. Handel en nijverheid zullen hierdoor zeker in bloei toenemen, en ik hoop dat de vriendschapsbanden tusschen de verschillende gemeentebesturen door het nieuwe vervoermiddel nauwer zullen worden toegehaald, ten einde hand aan hand samen te werken tot bevordering van de belangen dezer streek." Nadat de eerewijn was aangeboden ging men in optochtte midden eener belang stellende menigte met de muziek aan het hoofd naar Musis Sacrumwaar de stoet ontbonden werd. Ten I2Y2 uur kwam men op het marktplein weder bijeen om zichonder geleide van l'Espéranceen corps te begeven naar het station. Ten 1 ure vertrok de trein van hier, en kwam ten 1,30 onder 't bulderen van 'tg e- schut, te Geertruidenberg aan. Daar werden de feestvierenden toegesproken door den burgemeesterden heer Raupp voorzoover wij onder 't lossen der salutschoten en op tarnelijk grooten afstand van den ge- achten spreker verwijderd hebben kunnen verstaa/i, zeide ZEd.Achtb. het volgende Dames en heeren H\ ls mij hoogst aangenaam de besturen van de'aan de lijn ZwaluweWaalwijk gelegen ge meenten en de genoodigden te mogen welkom heeten. Eindelijk dan is de tijd gekomen dat onze stad met de verschillende plaatsen dezer nijvere en haadellievende streek door een spoorweg is verbonden. Heugelijk was reeds het feit, dat wij door den stoomtram kwamen in het bezit van een beier communicatiemiddel, maar nu wij door een spoorwpg een aansluiting hebben gekregen met het wereldverkeernu mogen wij dubbel feest vieren. Ik hoop dat de banden, die de gemeenten on derling in nauwer gemeenschap stellen zullen medewerken tot bevordering van den bloei dezer streken en rijpe vruchten zullen afwerpen voor handel en industrie." Na het aanbieden van den eerewijn toog men stadwaarts, voorafgegaan door de har monie l'Espérance, die een vroolijke marsch speelde. Ten 3 ure vereenigden zich de feestgenoo ten aan een gemeenschappelijk diner. Wat daar gesproken is weten wij niet om de eenvoudige reden, dat het feestcomité ons niet in de gelegenheid gesteld heeft aan den feestmaaltijd deel te nemen. 't Spijt ons voor onze lezersdat we hen niet kunnen vergasten op de belangrijke en welsprekende redevoeringen, daar gehouden. Wel zijn wij door verschillenden onzer vrien den tamelijk goed op de hoogte gebracht maar, daar wij niet alles kunnen mededeelen, en niet gaarne iemand of iets zouden ver geten, bepalen wij ons tot de bespreking van een enkel feiten dit nog wel op speciaal verzoek. De gemeentebesturen van Sprang Vrij- hoeven-Capelle, Loonopzand-Kaatsheuvel en Raamsdonk waren niet vertegenwoordigd. Door een der dischgenooten was een dronk ingesteld op de drie afwezige burgemeesters. Hierin vond een der andere gasten aan leiding, om de afwezigheid dier heeren toe te schrijven aan prikkelbaarheid, wat weder door een ander ontkend werd. Wij zijn in staat gesteld te verklaren, dat de afwezigheid van de burgemeesters der vier genoemde ge meenten in geenen deele behoort te worden toegeschreven aan prikkelbaarheid over het te hunnen opzichte gepleegde verzuimhierover waren zij spoedig heengestapttoen er ex cuses werden aangeboden In de vergadering echterwaarbij de be sturen humTfrTri cremeenten niet genoodigd waren, waren besluiten genomen buiten hunne medewerking, aan welke zij zich later slechts hadden te onderwerpen. Op grond daarvan weigerden de raden dier gemeenten hunne deelneming, en de burge meesters konden dus niet hunne gemeenten gaan vertegenwoordigen bij de feesten, waar van hun gemeenteraad zich wenschte te ont houden Na deze opheldering vorvolgen wij ons ver slag. Ten 6 ure bracht een trein de genoodigden huiswaarts in de richting Zwaluwe, en ten 8.10 ure vertokken die in de richting Waalwijk. Aan station Waspik stond, vergezeld van fakkeldragers de harmonie Virtus nobilitat artem» geschaardwelke de aankomenden met hare welluidende tonen begroette. Aan de Nieuwe Vaart was eene nette il luminatie met Venetiaansche lantaarns aan gebracht. 1 )aar, evenals te Waspik, wachtte een groote massa volks den trein af, maar onafzienbaar was de menigte, die zich aan het station te Waalwijk verdrong, waar een nette gasillumi- natie was aangebracht. Een oorverdoovend gejuich klonk den trein tegemoeten toen eenmaal de reizigers wa ren uitgestegenging het onder opwekkende marschen naar het helder verlichte markt plein vanwaar de menigte langzamerhand zich verspreidde. De burgemeester en de gemeenteraadsle den vereerden het concert der liedertafel nog eenigen tijd met hunne tegenwoordigheid. De harmonie St. Chrispijn had in den na middag een tocht gemaakt door de gemeente en gaf 's avonds nog eene uitvoering in haar lokaal. En zoo eindigde deze dag, dien wij be groeten als de dageraad van een nieuw tijd perk van bloei voor Waalwijk en voor de gansche Langstraat. Zeker is het dat eene gebeurtenis, als de directe aansluiting aan het algemeen spoor wegnet, grooten invloed kan uitoefenen op den toestand eener gemeente, van eene heele streek.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1