BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Engeland. Italië. Bulgarije. Turkije. BINNENLAND. Op onzen gemeenteraad en op onze kamer van koophandel rust thans de taak, alles op te sporen en, zoover dit tot de mogelijkheden behoort, alles daar te stellen, wat kan dienen om van het nieuwe communicatie middel voor onze gemeente het grootst mogelijk nut te trekken. En, wij zijn er gerust op, die twee wakkere corporaties zullen geen moeite sparen om daaraan te voldoen. Maar ook wij allenhandelaars, fabrikan ten, industrieelen, winkeliers, wij moeten geen enkel middel onbeproefd laten om den stroom der verbruikers, die reeds zoo goed den weg naar Waalwijk kentsteeds meer en meer naar hier te leiden. Wij moeten, door de deugdelijkheid van onze waren en door de lage prijzenvoor welke wij die leveren toonen dat wij mannen zijn van onz'en tijd, mannen van vooruitgang. Dan zullen, van af de opening van het spoor, onze handel en onze industrie een vroeger nooit gekende vlucht nemen, overal welvaart verspreiden en den goeden naam van Waalwijk en de Langstraat steeds hooger doen stijgen en verder verbreiden. Om hiertoe zooveel het in ons is mede te werken, zal het steeds ons streven zijn den volksgeest wakker te houden, steeds aan te sporen tot rusteloos werken om vooruit te komen, ieder in zijn vak, ieder in zijne nering, opdat wij op het gebied van ons fabrikaat en van onze nijverheid, door niemand ter wereld worden overtroffen en dus alle concurrentie kunnen tarten. Een hevige brand heeft Dinsdagavond te Ixelles (Brussel) de werkplaatsenstallen enz. der „Belgische Rijtuigmaatschappijvernield. Het blusschingswerk werd zeer belemmerd, doordien de groote stoomspuit, tengevolge van een verzuim, onklaar geraakte. De paarden en een deel der rijtuigen werden gered. De schade wordt geraamd op 300,000 a 400.000 fr. Uit Brussel wordt geseind Jules Guillery, de caudidaat der vereenigde liberale fractiesis met 4062 stemmen tot af gevaardigde gekozen, ter vervanging van Van der Smissen. De socialist Anseele vereenigde 1014 stemmen op zich. De clericale partij had geen candidaat gesteld. In het volgende jaar zal het vijftig jaren ge leden zijn dat de eerste spoorweg in Frankrijk tot stand gekomen is. Er worden te Parijs nu reeds maatregelen beraamd om dien gedenkdag luisterrijk te vieren. De ministers hebben hunne medewerking toegezegd en van de spoorwegbe- sturen in verscheidene vreemde landen ook in Nederland, is insgelijks die toezegging ontvangen. In Engeland heeft zich onder voorzitterschap van den lord-mayor te Londen, eene commissie van deelneming gevormd. Aan die feestviering zal eene internationale tentoonstelling verbonden zijn van al wat op de spoorwegen betrekking heeft, en op uitdrukkelijk verlangen van den minister van koopoandel zal er ook eene internationale tentoonstelling van Europeesche en koloniale voortbrengselen aan toegevoegd worden. De minister-president de Freycinet heeft het eerevoorzitterschap van de commissie voor de feestviering op zich genomen. Het denkbeeld der feestviering heeft reeds bij De kamer heeft het het wetsontwerp op het onderwijs zonder wijzigingen aangenomen met 361 tegen 175 stemmen. De linkerzijde juichte dezen uitslag toe onder het geroep van leve de republiek De rechterzijde riep: Leve de vrijheid Laboulaye is benoemd tot gezant te Peters burg en Cambon tot gezant te Madrid. Het geheele dal van de Durauce is over stroomd. Onmogelijk laat zich de schade nog begroolendoch sedert lang heetl men eene dergelijke ramp niet beleefd. De regen houdt aan. De omstreken van Tarascon en Arles staan b'ank, en te Avignon is dc toestand zorgwekkend. De overheid is ter plaatse aanwezigen de troepen helpen de bevolking bij het bewaken van de dijken. Onder voorwendsel van openbare gebeden ten hemel te zenden voor het herstel van don Jaime, zoon van don Carlos, maakten de Carlisten in de kerken te Madrid voor de altaren eene onbeschaamde propaganda. De bisschop van Madrid heeft hieraan een einde gemaakt door elke manifestatie van dien aard in de bedehuizen van zijn diocees te verbieden. Als Don Jaïme sterft, is de naaste erfgenaam van dsn pretendent diens broederDon Alfonso; na dezen prinsdie geen kinderen heeft, zouden de rechten van het pretendentschap der Carlisten overgaan op Frans van Assisiden grootvader van den kleinen tegenwoordigen kouingen bij gebreke van diens mannelijk oir op den „re- publikeinschen„ hertog van Sevilla. Het woord voerende in de bijeenkomst van conservatieven belegd door de National Union, heeft lord Randolph Churchill verklaard dat nie>tegenstaande de officieele berichten uit Ierland gunstig luiden toch in zekere districten misdaad en terrorisme blijven heerschen. De ministerraad, zeiae de spreker zal eerstdaags bijeenkomen om te beslissen of er van het parlement bijzondere maatregelen moeten worden gevraagd ten einde het ten uitvoerleggen der wet in die streken mogelijk te maken. Churchill gaf te kennen niet over de buitenlandsche aangelegenheden te willen spreken omdat lord Salisbury bij het feestmaal, hetwelk den 9en November in de Guildhall zal worden gehoudenzijne deukbeelden over de betrekkingen van Engeland tot het buitenland uiteen zal zetten. Lord Churchill eindigde met de noodzakelijkheid te betoogen van sluiting der zitting van het parlement, opdat de bedreigingen der Parnellicten worden verijdeld. Lord Randolph Churchill heeft Dinsdag te Bradford eene tweede redevoering gehouden, naar aanleiding van eene motie, in welke de wensche- lijkheid eener patriotische Engelsche politiek in het Oosten werd verdedigd. Hij zeide dat er sedert lord Beaconsfield premier wasgroote wijzigingen zijn gekomen in de onderlinge ver houdingen der groote mogendheden. Europa bevindt zich in een tijdperk van overgang in hetwelk veeleer de belangen van andere landen dan die van Engeland gevaar loopen. Engeland moet zich, naar Churchill's meening, niet overijld voor eene bepaalde gedragslijn verklaren. Een schrijven van Eraser het hoofd der politie der City van Londen aan den secretaris van den sociaal democratischen bond kondigt aan, dat er den 9en November geen enkele andere optocht in de City zal worden toegelaten dan die van den lord-mayor. De bond heeft een antwoord gezonden aan Eraser, in hetwelk wordt gevraagd met welk recht de optocht wordt verbodeu. Men «^1 rtrt Cl dnl rlrt r\ rv\ An f V Q f 1 f> -GE*Ï I Vl I Q Q f Q Uit Mainz wordt gemeld Op grond van een onderzoek ter plaatse en van secti-.s op personen overleden aan ver schijnselen, welke aan cholera deden denken is officieel uitgemaakt, dat er noch te Finthen, noch te Consenheim zich sterfgevallen tengevolge van cholera asiatica hebben voorgedaan. Van Duitsche zijde wordt verzekerd dat de nieuwe Fransche ambassadeur te Berlijn, de heer Herbette, de onderhandelingen over de deelneming van Duitschland aan de tentoonstel ling persoonlijk met prins Von Bismarck tot een goed einde zal brengen. Een telegram van Renter's Office uit Rome meldtdat de paus Zaterdag jl. de kardinalen bijeengeroepen heeft om over de tegenwoordige positie van den Heiligen Stoel, tegenover hetgeen in Italië voorvaltte handelen. Er is sprake geweest van het overbrengen van den pauselijken zetel naar elders maar er i3 te dier zake geen beslissing genomen. Door Rusland is reeds een stap gedaan om Bulgarije te bezetten. Het heeft namelijk twee pantserschepen, de „Zabait" en „Mercurius" naar de haven van Varna gezonden naar men zegt ten einde de Russische onderdanen te be schermen. Dit geschiedde op verzoek van den Russischen consul Pachitenolf te Varna, een der leiders der Russische partij in Bulgarije, die naar Petersburg meldde, dat hij en zijne partijgenooten hun leven niet zeker waren. Daarom verzocht hij een oorlogsschip tot zijn bescherming en de Russische regeering voldeed aan dit verzoek door een paar kleine pantserschepen te zenden. De Standard meldt dat de Bulgaarsche regeering Gabdan Effendi heeft uitgenoodigd de samenkomst der Sobranje bij te wonen en zich van de volkomen wettigheid der verkiezingen te vergewissen of anders het land te doorreizen, ten einde zich te overtuigen van de loyauteit der bevolking en van de geheel tegenovergestelde houding der handlangers van Rusland. De Bulgaarsche regeering heeft gewichtige bijzonderheden ontvangen omtrent een Russisch komplothetwelk het uitroepen van een militair dictatoraat over Bulgarije beoogde onder generaal Kaulbars. Uit Lompaiauka wordt aan de Standard gemeld dat de stedelijke commandant aldaar is gearresteered omdat hij aan het hoofd stond eener samenzweringom met behulp der militie regenten en ministersop weg naar Tirnova, op te lichten en op eene stoomboot langs den Donau het land uit te vetten. Een officier van het garnizoen te Widdiu, met wien de bovenbedoelde commandant onderhandelingen over deze zaak aanknoopte heeft het plan aan de Bulgaarsche regeeriug verraden. Deze laatste heeft eene nota van Kaulbars ontvangenwaarin met het aanwenden van krachtige middelen wordt gedreigd indien zij beproeven mocht de schuldigen aan den staats greep te straffen. De regeering heeft ophelderingen grvraagd wegens de aanwezigheid van 2 Russische pant serschepen op de reede van Varnawaarop Kaulbars geantwoord heeftdat deze aldaar noodig zijn om het Russische consulaat cn de Russische onderdanen tegen geweldenarijen *an het volk te beschermen. De Times verneemt uit Sofia dat er vol slagen oneenigheid heerscht onder de leden van het regentschap. Ka'aveloff weigert getrokken, dat eene verkiezing van prins Alexander onmogelijk isen dat de nationale vergadering een candidaat verkiezen moetwien Rusland gunstig gezind is. Sofia is in staat van beleg verklaard. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News, dat de nieuwe Britscbe gezantWhiteeen voorstel meebrengt tot eene onmiddellijke con ferentie der mogendheden tot oplsssing van de Bulgaarsche quaestie. Het Turksche geïnspireerde blad Tarik zegtdat de Porte bereid is daaraan deel te nemen. Het beet, dat de drie Oostersche rijken zijn overeengekomen tot eene driejarige bezetting van Bulgarije door Rusland, desnoods verlengbaar. De Britscbe regeering moet aan de Porte vergunning gevraagd hebben om een paar Britscbe oorlogsschepen door de Dardanellen te laten, om met de Russische fregatten bij Varna samen te werkenrDe Porte zou echter geweigerd hebben. Uit erkentelijkheid voor de goede diensten, welke Frankrijk in zake de Bulgaarsche quaestie bewezen heeft aan Rusland, is deze mogendheid thans gezindaan de wereldtentoonstelling te Parijs deel te nemen in de veronderstelling dat de Fransche regeering aan de tentoonstelling het karakter van een eeuwfeest der „groote revolutie" ontnemen zal. De sedert geruimen tijd afgebroken diplomatische betrekkingen tusschcn beide rijken zullen reeds in het midden der volgende maand hervat worden. De officieusse Petersburgsche Novoje Wremja betoogt de noodzakelijkheid, dat Rusland tijdelijk Varna als onderpaud bezette. Het Journal de St. Pétersbourg ziet in het talmen der Bulgaarsche regenten, met betrekking tot de samenkomst der Sobranje, een teeken van toeschietelijkheidmaar tevens een symptoom van den abnormalen toestand die Dog ernstiger werd door de blijken van minachting voor de eischen des volkenrechts. Dit laatste is dan ook de reden van het zenden der oorlogsschepen naar Varna. WAALWIJK. dezer, 's midd. 12 ure, door „Oefening en Vermaak" van Bezooien, in de zaal Musis Zondag 31 de liedertafel Waalwijk en Sacrum PROGRAMMA Ai) LIBITUM. Waalwijk, 30 October 1886. Naar wij met genoegen vernemen, is Dr. A. L. G. van Gils, alhier, benoemd tot spoorweg arts op de lijn Zwaluwe-Waalwijk. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de in ons blad voorkomende adver- tsntiën betreffende de dienstregeling van ver schillende middelen van vervoer. De Waalwijksche slagers hebben den prijs van het runuvieesch 10 cent p. kilo afgezet. De bepalingen ter bevordering van Zon dagsrust, door de regeering in een wetsontwerp voorgesteldverbieden loonarbeid op Zondag in of voor eenig bedrijf buiten gebouwen en daal binnen, zoo hij buiten zichtbaar of hoorbaar is, met uitzonderingen of zoo zij niet hinderlijk zijn voor andere Zondagsrust of noodzakelijk, zoodat goederen- en personen vervoer zijn toegelaten. Vrijstelling van het verbod wordt verleend, in geval van noodzakelijkheid. Voorts wordt verboden het houden van vór- koopingen op Zondaghet drijven van handel op zichtbare of hoorbare wijze behalve in eet-en

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2