«BI X BINNENLAND. Oostenrijk, Bulgarije. I naam van den Russischen candidaat voor den Balgaarsclien troon kenbaar te maken. De Duitsche regeerine vereenigt zich met dit verzoek van Oosetnrijk en is bereid zoo noodigwegens deze vraag tusschen St. Petersburg en Weenen middelares te zijn. Prins Perdinand van HohenzoUern die 22 jaar'oud is, heeft zich naar Rumenie begeven, waar hij in den loop der eerstvolgende weken formeel tot troons-opvolger geproclameerd za worden daar het huwelijk vau koning Karei van Rumenië kinderloos is geöleven. Met hei oog op de toenemende staatkundige moeielijkheden in het Oosten en dewijl graaf Schuwaloff eerstdaags hier uit Petersburg zal aankomen met rechtsireeksche mededeelingen van den czaar, wordt Bismarcks terugkeer naar Berlijn spoedig tegemoet gezien opdat de rijkskanselier eene persoonlijke conferentie kunne hebben met den keizer. In antwoord op de toespraken van de voor zitters der beide delegationzeide de keizer De betreurenswaardige verwikkelingen in Bul garije welke ten vorigen jare aanvingen met (ie omverwerping der regeeriDg te Philippopel, geven opnieuw aanleiding tot ernstige ongerustheid. Door de vereenigde pogingen der mogendheden is het wel gelukt de beweging te localiseeren, met het doel eene wettelijke orde van zaken te herstellen maar door de jongste gebeurtenissen te Sophia is opnieuw eene gevaarlijke crisis te weeggebracht waarvan de loop en de naar ik hoopvreedzame oplossing alle aandacht mijner regeering in beslag neemtonze pogingen zijn gericht op het doel, dat tijdens de eindregeling der Bulgaarsche quaestie gesteld werdwelke regeling geschieden moet doof samenwerking van alle mogendheden, en welke beoogt bet voisten- dom te maken tot eenen onafhankelijker! staat, met inachtneming zoowel van de redelijke wen- schen der Bulgaren alsdan de bestaande tractaten en van de Europeesche belangen. Onze uit muntende verstandhouding met alle mogendheden en de vredelievende verzekeringen welke wij van alle regeeringen ontvangen doen ons de hoop koesteren dat ondanks den moeilijken toestand in het Oosten, men er in slagen zal de belangen van Oosteurijk-Hongarije te eerbiedigen en Europa de weldaden van den vrede te blijven doen genieten. kunnen binnen rukken. Dit is Zaterdag avond geschied. Werkelijk waren de pope en de of ficiereu die den opstand aangestookt hadden gevluchtdoch de andere oproerlingen werden gevangen genomen zonder dat er bloed vloeide. Tegelijk met deze geruststellende berichten komt° nu uit Philippopel de tijding dat daar eene samenzwering is ontdekt. Twee Russische onderdanen hebben na eene poging om de bevol king in de omstreken tot oproer aan te zetten, de \'ijk genomen in de woning van den tolk van het Russische consulaat. De prefect vroeg daarop instruction om hen in hechtenis te aoen nemen. Het antwoord was dat hij den Rus sischen consul moest verzoekenhem naar de bedoelde woning te vergezellen, om die personen te arrestecren, Tengevolge hiervan is, zooals uit de telegrammen blijkt, geheel Rumelie in staat van beleg verklaard. Uit Sofia melden verschillende dépêches, dat een Russisch fregat van Varna naar Burgas ver trokken is. De Bulgaarsche regeering heeft in het geheele land den staat van beleg afgekon digd welk besluit Karaveloif echter weigerde te tcekenen. Aan de Standard wordt uit Tirnova ge seind, dat de regeering bijzonderheden vernomen heeft omtrent de opstand te Burgaswaaruit blijkt dat deze een onderdeel vormdo van een uitgebreid Russisch komploi. De politie nam aldaar een aantal revolutiouaire proclamaties ra beslag. Te Burgas is een opstand uitgebroken tegen de Bulgaarsche regeering. Het hoofd der beweging is majoor Nabokoff, dezelfde officier, die onlangs te Burgas wegens een samenzwering tegen de regeering in hechtenis geuomen maar op ver langen van generaal Kaulbars weer vrijgelaten werd. Zoodra hij weer op vrije voeten was ge steld zette Nabokoff zijn kuiperijen tegen de regenten voort. In de omliggende dorpen bracht hij benden Montenegrijnen en Grieken bijeen en hiermede heeft hij nu de stad Burgas overrom peld. De officieren vao het garnizoen en de burgelijke autoriteiten werden overvallen en in hechtenis genomen waarna Nabokoff een Mon- tenegrijnschen pope tot bevelhebber der troepen benoemde en de stad onafhankelijk verklaarde van de Bulgaarsche regeeriog. Onmiddelijk werden toen de poorten gesloten. De regeering heeft terstond de troepen, welke te Aitos en Jamboli lagen, naar Burgas gezonden en den bevelhebber gelast onmiddelUjk tot den aanval over te gaan, wanneer de opstandelingen zich niet bij de eerste opcisching overgaven. Spoedig was nu de opstand geëindigd. Reeds kort na zijn ontstaan liep het gerucht, dat de De Daily News meldtdat de te Odessa teruggekeerde gouverneur de oorlogstoebereid.se- len krachtiger nog dau vroeger voortzet Te Odessa en Sebastopo) heerscht groote bedrijvigheid, terwijl een legerorder van grootvorst Konstanijn beveelt, dat de geheele le divisie marschvaardig gehouden moet worden. Naar aan de Times uit Tirnova wordt ge meld teekenen vele leden der Sobranje een manifest aan het volk waarin de Bulgaren op geroepen worden zich tegen Rusland te wapenen. De opstandelingen van Burgas zijn in alle rich tingen gevlucht sommigen in open booten naar Varna, waar zij op de Russische fregatten bopen te worden opgenomen. Een Russisch vaartuig heeft vele opstandelingen, onder welke de bur gemeester van Burgas naar Konstantinopel ge bracht. Ook het Russische consulaat te Burgas herbergt ettelijke opstandelingen welke bet wei gert uit te leveren. Tijdens hun kort bestuur hebben de opstandelingen te Burgas eene alge- meene volkswapening bevolen. Kaulbars zond hun een telegram van gelukwenscliing en in cijferschrift bet leugenachtig berichtdat de Sobranje uit eengespat was. De opstandelingen hadden de gevangenen vrijgelaten en heD tot gewapende gerechtsdienaren gemaakt. De Russische consul te Burgas heeft den pre fect bericht, dat hel zenden vau eene Russische kanonneerboot naar Burgas op bevel van Kaulbars geschiedde wegens de noodzakelijkheid om de verbindingen tusschen Burgas en Varna te her- stelleu, die verbroken waren doordien bij de laatste troebelen de telegraaf in de omstreken vau Burgas doorgesneden is. Bij acclamatie heeft de Sobranje het volgend antwoord op de boodschap van het regentschap aangenomen „De vergadering, het streven van do regenten erkennende om de rechten der burgers en de rust en den vrede in bet lar.d te handhaven spreekt haar volste vertrouwen in hen uiten hoopt dal zij zullen voortgaan met dezelfde toe wijding de zaken te leiden tot de verkiezing van deu vorst." Heden zal de verkiezing van den vorst waar schijnlijk plaats hebb Waalwijk, 10 November 1386. Bij de gisteren avond onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. van Grotenhuis gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad was niet tegenwoordig het lid Dr. van Heijst. Na opening door den voorzitter en het voorlezen en arresteeren van de notulen dei twee vorige zittingen, werden ter tafel gebracht. I. eenige ingekomen stukken, als a. Besluit van gedep. staten, houdende goedkeuring van een raadsbesluit tot af- en overschrijving van een post van f 400 ten be hoeve der gasfabriek. b. Antwoord van den directeur-generaal van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen meldende, dat genoemde maatschappij niet belieft gediend te zijn van levering van gas door de gemeente-gasfabriek tot verlichting van het station, op de voor waarden door den raad gesteld. Alleen op de condities, vroeger door den directeur-ge neraal opgegeven, wenscht zij er gebruik van te maken. c. Schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken, in antwoord op het ver zoek door den raad gedaan, tot vernietiging van het besluit van gedep. staten, waarbij de aanslag in den hoofdei, omslag van de kin deren Van Gils geschrapt is. De minister, door den koning gemachtigd, deelt mede, dat het verzoek is gewezen van de hand, omdat er geen termen bestaan tusschen beiden te komen, daar gedep. staten in hoogste ressort beslissen. De heer Timmermans Wz. merkt opdat dit reeds door B. en W. was gezegd maar dat toch 'skonings tusschenkomst in deze met toestemming van den raad was ingeroe- 1 II. Gemeenterekening over 1885. Het rapport der commissie, concludeerende tot onveranderde goedkeuring, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de rekening van het algemeen armbestuur. De gemeenterekening sluit: in ontvangst met f44761.205 in uitgaaf f44565,20 Batig saldo f 196.005 De armenrekening in ontvangst met f3112,32 in uitgaaf f 3120.79° -X- m Nadeelig slot f f 8.475 III. Ontwerp besluiten tot wijziging der begrooting over 1886 noodig lo door de kosten bij gelegenheid van de feestelijke opening van den spoortrein Zwa- luweWaalwijk, ongeveer f165. 2o door verhooging van het salaris van den eersten onderwijzer van de openbare school alhier G. Goossensaangesteld op conditie, dat hij f 100 's jaars meer bezoldiging zou krijgen vanaf het oogenblik dat hij zijn acte voor Duitsch haalde. 3o afzonderlijk besluit omtrent die tracte- mentsverhooging. Goedgekeurd. IV. Gemeentebegrooting voor löSG In handen gesteld van eene commissie van onderzoek, waartoe achtereenvolgens bij stemming en herstemming gekozen worden de heeren Timmermans Van Turenhout, Mombers en Quirijns. De heer Mombers wenscht nogmaals cle aandacht te vestigen op het leggen van rails voor den stoomtram aan de oostzijde der zonder kosten voor de gemeente en ze zijn onmisbaar. De beurtman heeft er veel on gerief van en deze betaalt toch jaarlijks aan de haven f400. De voorzitter heeft indertijd den directeur der maatschappij hierover gesproken maar deze maakt bezwaar tegen het maken van den draai uit de Wagenstraat. Spreker kan dit niet beoordeelen daar hij geen deskundige is maar hij vreest dat het hoogst moeilijk voor karren zal wordenals er ook raus liggen aan de oostzijdeer zullen daar dik- wijls tramwagens staandie gelost worden en geladen, en die andere voertuigen in den weg staan. De heer Mombers heeft van deskundigen gehoord dat het technisch bezwaar niets te beduiden heeft, en als er contrarails liggen hebben de karren geen test. De voorzitter had .een ander iclée, namelijk de rails aan de westzijde verder door te leggen. De heer Timmermans van Turenhout ge looft, dat de bezwaren overdreven worden. Spreker heeft een en ander nagegaanen is tot de conclusie gekomen, dat er aan de oostzijde ruimte genoeg is voor beweging der tramwagens en anderevoertuigen. De ver andering is in 't belang der schipperij en dus ook in dat der handelaars en particulieren. Nu moeten de schepen dikwijls op elkander wachten als de tram 'op twee kanten kan lossen en laden zal de drukte verdeeld worden. Met de technische bezwaren, door de maat schappij geopperdheeft de raad niets te maken. Zij kende deze voorwaarde, bij de concessie op zich genomen. Dus zij heeft den op zich genomen last slechts uit te voeren. De voorzitter zal zich met deze aan gelegenheid bezig houden. De heer Mombers vraagt of er ook be palingen zijn, hoe diep een schip mag geladen zijn om in de haven te mogen komen. Dezer dagen is er een in gekomen met 7 voet;, dit heeft 3 dagen vast gezeten, zoodat er niets de haven in of uit kon. De secretaris zegt dat daarin is voorzien. De heer Mombers wenscht dat dan ook de hand worde gehouden aan het reglement. Hij geeft in overweging aan den ingang van de haven een bord te hangen, waarop een uittreksel uit de politieverordening. De heeren Zijlmans en Quirijns wijzen er op, dat bij het binnenkomen van bedoeld vaartuig juist oostenwind invielbeiden be amen ten volle de moeielijkheid om alles juist te omschrijven en uit te voeren. De heer Timmermans Van Turenhout oor deelt, dat het de taak is van den haven meester de verordening toe te passen. De heer Timmermans Wz. oordeelt, dat het best zal zijn den havenmeester attent te maken op het hier gesprokene. De heer Van der Heijden vraagt of er geen mogelijkheid zou zijn zich in contact te stellen met het gemeentebestuur van Be- zooien, om gezamenlijk het Kerkpad op te hoogen. Het westelijk gedeelte van Waalwijk en geheel Bezooien hebben daarbij groot belang, daar zij dicht bij het station zijn en bij nat weder toch bijna een half uur er van verwijderd. De voorzitter zal dit punt bespreken met het bestuur van Bezooien. De voorzitter sluit de openbare vergade ring. Van den spoorweg ZwaluweWaalwijk wordt zeer druk gebruik gemaakt. Nu wij na lange jaren wachten, eindelijk in het bezit 1 zijn van dat versneld vervoermiddel, blijkt i

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2