Nummer 93. Donderdag 25 November 1886. 9e Jaargang I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, lil IT EN LAXI). Belgie. UITGEVER: Waalwijk. DE VAKSCHOOL voor schoenmakers-gezellen. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiön 17 regels 0,60 daarbo /eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrerter.tiën voor Duitscli- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De burgemeester van Waalwijk herinnert de ingezetenen aan de volgende bepalingen der al- gemeene plaatselijke politie verordening. Art. 95. Het is verboden Op de straten en openbare wegenmarkten of pleinen eenig vuilnis, sintels, asch of andere stoffen, die verontreinigen, te werpen of dat neer werpen voor zijne gebouwen of erven toe te laten, of het neergeworpene niet op de eerste aanzegging der plaatselijke politie weg te ruimen. Ingeval van ziekte of dergelijke omstandigheden kan de burg. verlof verleenen de straat tijdelijk met stroorun of zand te bestrooien. Art. 100. Een nieuw gebouw of grootendeels vernieuwd gebouw mag niet bewoond worden dan minstens twee maanden nadat alle binnen- en buitenmuren tot de volle hoogte zijn opge trokken en het gebouw behoorlijk onder dak is gebracht. Zoodra een tot woning bestemd gebouw zoover voltooid is als hier boven is bepaald, moet daarvan schriftelijke kennisgeving aan burg. en weth. geschieden met den dag dier kennisgeving neemt voorschreven termijn Yan twee maanden een aan vang. Waalwijk, den 20 Nov. 1886. De burgemeester voornoemd. AUG. VAN GROTENHUIS. Toen wij de vorige week ons artikel schre ven over de u werklieden-bewegingen daarin betoogden, dat noch de richting der regeering- loosheid, noch die van het socialisme den toestand van den werkman kan verbeteren, maar dat alleen van degelijke hervormingen, op den grondslag der bestaande maatschap pelijke toestanden, heil te wachten is voor de arbeidende klasse toen wisten wij nog niet, dat er bij onze kamer van koophandel een schiijven was ingekomen, waardoor het invoeren van eene der door ons genoemde hervormingen, het oprichten van eene vak school voor de schoenmakerij, in uitzicht wordt gesteld. H8feafli«iffnfii nfsflttflftgfiju. te zien, dat eene dikwijls eene lans gebroken hebben, thans weder op het tapijt gebracht wordt door eene bevoegde autoriteitde Maatschappij van Nijverheid. Reeds in 1881 kwamen er verschillende artikelen van een onzer medewerkers in dit blad voor, waarin zonder verschooning ge wezen werd op de zwakke zijden onzer schoenmakerij, op de gebreken, die haar toen ter tijd aankleefden, waardoor zij onherroe pelijk tot ondergang gedoemd werd. Als voornaamste redmiddel daartegen werd toen aangegeven het stichten eener vakschool. In de nummers van 9 en 23 April 1882 werd de mogelijkheid tot daarstelling van eene dusdanige inrichting uit particuliere krachten, met eenige subsidie van wege de gemeente aangetoondnooit is er iets op dat plan afgedongen, maar nooit ook is er iets van gekomen. Wij betreuren dit ten zeerste, 't Is waar, de schoenmakerij heeft zich sedert dien tijd gereleveerddoor den nood gedrongen heeft zij zich en wel met uitstekend gevolg ten strijde aan gegord tegen de buitenlandsche concurrentie, zoodat zij die thans niet meer behoeft te vreezen maar toch, een vakschool zou nog enorme diensten kunnen bewijzen geen enkel deskundige zal dit ontkennen. De zaak is thans in handen onzer wakkere kamer van koophandel, die, wij zijn er van overtuigd, haar met den meesten aandrang bij onzen gemeenteraad zal bepleiten. Wij vertrouwen, dat ook de onmiddellijke belanghebbenden, de schoenfabrikanten zeiven, zich thans niet zullen onbetuigd laten, nu zij, om zoo te zeggen, zeker zijn van den steun der beide genoemde corporaties en van de Maatschappij van Nijverheid. Het plan, indertijd aangegeven, ging, zooals wij boven zeiden, uit van de veronderstelling, dat de vakschool moest worden opgericht door nn.rt,i'p.nliftrpn kan t misschien zijn nut hebben dat ontwerp nogmaals onder de oogen van belanghebben den te brengen. Aangenomen dat 25 bazen die de ver schillende in het vak voorkomende arlikelen fabriceeren, zich verbinden ieder flOO.te stortendan krijgen wij een oprichtings kapitaal van f 2.500. Hiervan te besteden voor werktafels, stoe len banken kasten gereedschappen enz. bijv. f 1000.zoodat we f 1500,voor- loopig onaangeroerd kunnen laten. De bazen zullen gezamenlijk kunnen toe laten 13 jongens 13 jongens, die iets van het vak verstaan. 13 personen, die zoogenaamd hun vak half verstaan 13 bekwame werklieden. 52 personen samen, die zij geregeld werk moeten geven in de verschillende soorten schoeisel. Zoodoende zullen er kunnen gevormd wor den 13 werktafels, aan iedere 4- personen die te zamen voor 21/s man arbeid produ- ceeren. (Ik geloof niet dat dit overdreven is.) INKOMSTEN. Ik neem aan, dat de schoenmakersknechts, dooreengenomenwanneer ze geregeld door werken een loon kunnen verdienen van f 0,121/a per uur. Nu zou ik voorstellen drie avonden 's weeks, b. v. Maandag, Woensdag en Vrijdag, school te houden van 4 tot 9 uur, en krijgen wij dus eene inkomst aan arbeidsloon van 21/2 werkkracht x 5 uur x 3 avonden X f 0.121/a x 13 tafels x 52 weken, gelijk per jaar f3168.75 5°/0 rente van f 1,500,(het meente Waalwijk - 300,— Totaal inkomsten f 3543.75 UITGAVEN. Directeur-chef) die het werk naziet en voor de goede aflevering verantwoordelijk is salaris per jaar. f 350.— Salaris boekhouder, die voor de administratie aansprakelijk is en administratiekosten - 175, Huur, licht, vuur. - 250. Gedeeltelijke vernieuwing en aanschaffing van materieel en be- noodigdheden, abonnement op vakbladen - 300.— 5% rente van gestorte f 2.500 125.— De 13 bekwame werklieden zullen per uur worden betaald met f 0.15, gelijk f 0.15 x 5 x 3 x 52 x 13 of per jaar -1521.— De 13 half bedrevenen f 0,07Y2 per uur, dus per jaar - 760.50 (De overige 26 zullen niets verdienen, maar daartegen geheel kosteloos onderwijs genieten.) Eens prijsuitdeeling per jaar en certificaten - 50.— Onvoorziene nitgaven - 12.25 Totaal uitgaven f3543.75 Uit Brussel schrijft men dat de voormalige directeur der maatschappij Cockerillbaron Sa- tioinevermoedelijk over eeu paar wekeD naar China zal vertrekken in verband met de oprich ting daar te lande van groote tuighuizen en scheepswerven. De werklieden der spinnerij van Smit en

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1