Engeland. Frankrijk. Zwitserland. Oostenrijk, Turkije. Amerika. Bulgj jarije. 1 het werk gebleven arbeiders aangerand. De politie werd met steenen geworpen terwijl de pom piers en de gendarmen baar ter hulp moesten komen. Des avonds werden de wanorraelijkbeden hervat. Zaterdags verwachtte men eer. groote mani festatie aan welke waarschijnlijk de werklieden in de dokken zouden deelnemen. Alles liep echter goed af. Wel vormdeu zich eenige kleine samen scholingen in de omstreken der fabrieken, maar er vielen geenerlei wanordelijkheden voor. De groote fabriek Bollekens te Antwerpen is door brand vernield. De schade is aanmer kelijk. Te Gent ia een anti-socialistische vereeni- ging opgerichtdie zich ten doel stelt de stoffe lijke en zedelijke belangen der arbeiders te ver betereu in overleg met de werkgevers en met eerbiediging hunner rechten. De vereeniging zal inzonderheid haar aandacht wijden aan een ge meenschappelijke regeling der werkuren, aan de afschaffing of beperking van kinder- en vrouwenarbeid in mijnen en fabrieken aan de uitbreiding van het kiesrechtenz. enz. Zij geeft een weekblad uit dat getiteld is //De licht straal." Volgens het Journal de Bruxellcs zou het hoofdbestuur der werkliedenvereenigingen tot eene algemeene werkstaking besloteu hebben waartoeuit den vreemde, ecne belangrijke som gelds ter beschikking gesteld heet te zijn. De gestrengheid der regeering tegenover de tot 15 jaren tuchthuis veroordeelde Falleur en Smidt en het met den naderenden winter toenemende gebrek onder de geringere klassen zouden stellig weinig goeds voorspellen voor het vredelievende karakter dier werkstaking. De 33 aartsbisschoppen en bisschoppen, die bij gelegenheid van der. lijkdienst voor den kar dinaal-aartsbisschop Guibert naar Parijs waren gekomen, hebben den president der republiek een protest doen toekomen tegen de onlangs aar.ge- nomene onderwijswet. In dit stuk wordt o. a. gezegd De Frausche geestelijkheid, trouw aan de overleveringen der Roomsch katholieke en apostolische kerk ziet zich gedrongen openlijk en met al bare zedelijke kiacht hare stem te verheffen tegen de wet op het lager onderwijs. Zij hoopt dat die wet door den hoogen invloed van het hoofd des staats met alle mogelijke ma tiging en met inachtneming der katholieke be langen toegepast zal worden en zij geeft haar vertrouwen in de wijsheid van het hoofd des staats te kennen. De koning van Abyssinie heeft den pres. der republiek twee leeuwen en drie panters prachtige dieren ten geschenke gezonden. Zes negers begeleidden de wilde beesten, die de heer Jules Grévy naar den Plantentuin heeft laten brengen. In de kamer eener woning in de Rue de la Cerisaie is eene vrouw van omstreeks 20 jaren, die de kamer gehuurd had, vermoord gevonden. Het lijk verkeerde reeds in volslagen staat van ontbinding. Van de misdaad wordt een persoon verdachtdie voor meer dan eene week in de zelfde woning was gekomen om gelijk bij zeide, voor slechts eenige dagen eene kleine kamer te huren, die toen de verschillende venrekken be zichtigd had en 15 fr. bij voorbaat als huur had betaald maar sedert dien tijd zich niet weer heeft laten zien. Een tot nog toe onbekende dief heeft zich op den t ein tusschen Loir en Cher van een der mailzakken meester gemaakt en daaruit alle aan- geteekende stukken gestolen. Ten opzichte van Ierland heeft de regecring ernstige maatregelen genomen. Robert Hamilton zou als ondersecretaris van den onderkoning wor den ontslagen. R. Hamilton is zeer populair in Ierland en voorstander van de „eigen regeering." Om hem dit niet te doen opvatten als een be- leedigiug, zal hij gouverneur worden eener kolonie, met een salaris van f 125,000 frs. Uit Waterford verneemt men, dat men daar een pop heeft verbrand voorstellende den Ier- scheu grondbezitter kapitein Burke te Cappoquin. De pop was in 't zwart gekleed en men had ze vooraf in triumf en met groot misbaar op een kar door negen ezels getrokken door de stad geredeD. Kapitein Burke had zich door den aankoop van een villawaarvan de vroegere houders waren uitgezet, den haat van de menschen op den hals gehaald. Te Northampton zijn twee socialisten gepakt, die reeds verscheidene dagen trachtten een op roer der werklieden te hoen uitbarsten. Een ongemakkelijke gevangene geeft te Birmingham zijnen bewakers heel wat te stellen. Het is een jong studentBardley genaamd, die wegens verzet tegen de politie tot vier maanden gevangeui straf veroordeeld werd. Hij weigerde de kleeding der gevangenen aan te trekken er waren negen mannen r.oodig om hem daartoe te dwingen en men was ten slotte genoodzaakthem het dwangbuis aan te doen. Voorts wil hij niets eten of drinken. Op den vijfden dag van zijn vasten heeft men hem met geweld tien mannen moesten er toe meehel pen eenig voedsel doen gebruiken. Maar sedert dien dag vast hij weer. Hij houdt vol, dat zijn straf onwettig is en dat hij als een gevangene van de eerste klasse behandeld moest worden. Volgens latere belichten is hij toch zoo ver standig geweestvan aan het eten te gaan. Een bijzonder noodlot schijnt het gemunt te hebben op het oude paleis te Hampton Court. Wederom heeft er een brand ewoed en hij werd pas gebluscht nadat dertig vertrekken ver nield waren en er eene schade veroorzaakt was, die op 20,000 geraamd wordt. Wanneer zai de koningin ophouden hare pensionuaires onder kostbare schilderijenverzamelingen en kunstgalerij en te laten huizen De socialisten-vergadering op Trafalgar Square te Londen i9 Zondag in de beste orde afgeloopen. Ongeveer 50,000 personen waren bijeen. De politie was slechts in zeer kleinen getale zichtbaar, maar een sterke macht was ter beschikking. Om 3 uur dus schrijft men uit Londen kwamen van verschillende kanten de deel nemers met hunne banieren en met muziek korpsen de Marseillaise spelende, het pleiu op, en dadelijk vingen de redevoeringen aan. Er waren vijf platforms en onder de sprekers waren Hyndman cn Burns. Hunne toespraken waren waardiger en kalmer dan vroeger. Er zijn alleen te Londen op het oogenblik 8000 ketelmakers 4000 machinisten 2000 gieters en duizenden andere knappe ambachts lieden zonder werk zeide Burns, en 250,000 meisjes moeten zich van 's morgens vroeg tot 's avonds afbeulen voor 6 sh. in de week wat dikwijls het eenige inkomen van de geheele fa milie is. Is het dan wonder riep hij uit dat de Loudensche strateu den onzedeüjken aanblik vertoonen die God en de beschaafde wereld geklaagd i9 De regeericg werd door de sprekers gewaar schuwd zich voor het beroep van de uitgehon- gerden om werk en vrijheid niet langer doof te houden en met algemeene stemmen en onder de grootste geestdrift werd eene motie aangenomen, waarin de regeering verzocht wordt de plaatse- i iiÉiiiiBBiiyi idMnffTTTBITtWP Vrijdagavond is een rotsblok van ongeveer duizend centenaars zwaarte van de Waldinosen een rotsgebergte bij Altorf, naar beneden gestoit. In zijn val is het gevaarte gespleten en in ver schillende stukken van twee of drie kubieke meters omvang, in de vlakte neergekomen, alles in hun vaart verbrijzelende. Een dier blokken i9 neergekomen op een huis te Nussbaumli, be woond door een oude vrouw en een knecht. Het hui9 was bijna geheel ingestort en eenige uren na het ongeval werden de twee ongelukkigen dood onder het puin vandaan gehaald. Door het Wcener kabinet is voorgesteld, al vorens eene beslissing te nemen omtrent de keuze van een vorst van Bulgarije, de toekomstige verhouding van Oost-Rumelie en Bulgarije, die tot hiertoe nog niet door de groote mogendheden gelegaliseerd is, tot klaarheid te brengen. Daar door zou Rusland ook tijd winnen voor een behoorlijken terugtochtdie met de terugroeping van Kaulbars is begonnen. In eene voltallige zitting der Oostenrijksche delegatie werden de begrootingen van oorlog en financiën aaugenomen. Vóór de voltallige zitting hield de commissie voor het budget eene ge heime conferentie, op voorstel van de linkeizijde bijeengeroepen. In die bijeenkomst werd bij meerderheid van stemmen aangenomen het staat kundig gedeelte van het rapport over de 'oe- grooting van buitenlandschc zaken. Toen daarop de openbare zitting der commissie was hervat heeft Kalnoky zijne levendige voldoening betuigd over de overeenstemming omtrent de taak en het doel onzer politiek. Deze overeenstemming in eene quaestic, die het prestige en de stelling der monarchie tegenover het buitenland raakt was voor den miuister van hoog gewicht. Hij zag daarin met erkentelijkheid een kostbaar re sultaat van zijn streven. Naar men uit Weenen schrijft, heeft de Oosterijksch-Hongaarscbe regeeriüg haren gezant te Coustautiuopel aan de Porte eene nota laten overhandigen waarin de aandacht van deze er op gevestigd wordt, dat de aansluiting der Ser- visch-Bulgaarsche en Turksche spoorwegen nog iiiet had plaats gehad, terwijl zulks bij verdrag op uiterlijk 15 October was oepaald. De Porte wendde zich daarop tot de Société de construc tion met den eisch dat de aangevangen werken met den noodigeu spoed zouden worden voort gezet, doch deze beweerde dat de vertraging van den spoorwegbouw veroorzaakt werd door den onveiligen toestand der Servische lijnen, en haalde vele voorbeelden aan dat troepen arbeiders bij hun werk waren aangevallen, geplunderd en vermoord. Dit voorval gaf graaf Montebello, den Fran- scheu gezant, aanleiding om ook over de'/e zaak met den grootvizier te spreken en daarop gaf de Turksche minister van openbare werken aan de Société de construction bevel geen haast met het werk te maken. Men vindt dit vreemd, daar toch Frankrijk cn Fraosche maatschap pijen niet de eenigen zijn, die belang bij deze spoorwegen hebben. In het Noorden van Hongarije breidt de cholera-epidemie zich meer en meer uit. In het comitaat Lipsauw Propiad en in het Göll- niszdal kwam een aantal gevallen voor. De ziekte is daar overgebracht door arbeiders zonder werk, die uit Pest derwaarts kwamen. Te Brtslau is gisteren een ambtelijk erkend sterfgeval aan Aziatische cholera voorgekomen. De overledene »vas uit Hongarije derwaarts ge komen. Naar de Secoio bericht is door een ge neesheer ts Savigliano, zekere Giovanni Battiska Revelli een nieuw middel tegen hondsdolheid ontdekt, dat zelfs dertig dagen na den beet met vrucli'. door hom is toegepast. Een aantal honden en paarden door de ziekte aangetasten ook eenige personen, door dolle honden gebeten, zijn reeds door dokter Revelli genezen. Hij moet voor nemens zijn in tegenwoordigheid van bevoegde personen zijne proefnemingen te herhalen op dieren welke aan de veeartsnijschool te Turin en elders zijn ingeënt met de hondsdolheidstof. Om hiertoe de vereischte bevoegdheid te ver krijgen, zal hij zich tot den minister van bin- nenlandsche zaken wenden. Dokter Revelli moet een zeer kundig man zijn, die zich reeds gedurende meer dan eene halve eeuw met tal van wetenschappelijke proefnemingen bezig houdt. De politieke clown Kaulbars heeft Zaterdag met alle Russische consulaire beambten Bulgarije verlaten. Dat zal opluchten. Ie Varna is de Russische vlag op het consu laal 's namiddags te 4 uur ingehaald. Te 5 uur is de R-ussische cousul met zijne familie aan boord gegaan van een Russisch partt9ervaarluig. Voor het consulaat bevond zich eene talrijke maar zeer kalme menigte welke den consul tot de plaats van inscheping vergezelde. Volgens bericht "in de Times uit Rustschuk heeft de keizer van Ruslar.d per telegraaf zijnen dank betuigd aan den Kavass van het Russische consulaat te Philippopel, teu gevolge van wiens handelingen Kaulbars het land verlaat. Den Kavass wordt pensioen en eene decoratie ge schonken. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld, dat Kaulbars den Russischen consul te Burgas bevel had gegeven troepen te doen landen tot bevrijding van de Montenegrijnsche medeplichtigen aan den opstand te Burgas, welke de Bulgaarscke regeering weigerde uit te leveren. De bevrijding zou des avonds door geweld moeten geschieden. Het regentschap heeft daarop echter bevolen de gevangenen ios te laten. Het regentschap verbood de jongste nota van Kaulbars met de post te verzenden. Reuters Office zegt, dat hel vertrek van Kaulbars uit Bulgarije en de algeheele afbreking der be trekkingen tusschen Rusland en het regentschap volkomen werden verwacht. De willekeurige handelingen van Kaulbars jegens de Bulgaren strekken om spoedig te voeren tot eene scherpe crisis welke zeer wordt gevoeld door diegenen der mogendheden welke hunne houding grond vesten op het Berlijnsche tractaat. Naar men verzekertheeft Frankrijk aan de Porte verklaarddat aangezien de Egyptische quaestie een internationaal vraagstuk is; het eene afzonderlijke EngelschTurksche schikking niet zou erkennen. Rusland beeft gelijke mededeeling gedaan. Overigens schijnt men ook l.ier over tuigd dat de Porte, in het belang van Turkije zelftrachten moet tusschen Erankrijk en En geland overeenstemming omtrent deze zaak te verkijgen, opdat niet Engeland absoluut heerscher in Egypte blijve. Door eene aardbeving is onlangs zooals men zich herinnert de stad Charleston zwaar geteis terd. Over den wederopbouw van Charleston deelt de aldaar verschijnende Deutsqli£_2ïfiiiiUUfaai

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2