Nummer 96. Zondag 5 December 1886, 9e Jaargang. X Gemeenteraad van Waalwijk. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIEJLEN UITGEVER: Waalwijk. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 30 Nov.nam. 6 uur. J11UJ i i miLi ii iuiij Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. gysggy"™!.' musMmssstSEses* Afwezig de lieeren Dr. de liaaD Quirijns en Van der Heijdon de beide eerstgenoemde met kennisgeving. Voorzitter de burgemeester J 'tir. van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. l)e notulen der vorige worden na lezing goed gekeurd. De voorzitter deelt mede dat bij naar Tilburg heeft g'-schreven over de rails van den tram aan de haven maar dat nog geen antwoord is ingekomen. I. Ingekomen stukken. I. Besluit van ged. staten, houdende goed keuring van het aanrullingskohier van den hoofdei, omslag; 2 idem van het besluit tót verhooging van de jaarwedde van den len onderwijzer; 3 idem van de wijziging der begrooting van 1886 uit dien hoofde. 4. Brief van de kamer van koophandel alhier betreffende het weder invoeren der Dinsdagsche weekmarkt voor slachtvee. De voorzitter«wenschen de heeren deze zaak te behandelen of willen zij ze stellen in handen eener commissie of van B. en W. De heer Van Heijsl«de zaak is nogal van belangik zou ze dus aan den raad overlaten." De voorzitter «juist omdat ze van belang is zou ik ze in handen wenschen te zien gesteld van B. en W., die dan aan den raad verslag zullen uitbrengen." De heer Van Heijst«dan moet de zaak toch weer bij den raad terugkomen en dit is maar ^tijdverliesm. i. kan de raad zeer goed nu oordeelen." De voorzitter«maar is het tegenwoordig wel zoo druk beeft de zaak wel zooveel haast? De heer Timmermans Wz.«mag ik dr. Van Heijst opmerken, dat B. en W. nog niet over de zaak hebben beraadslaagdzij, evenmin als de leden zijn nog op de hoogte. Gevaarlijk is 't dus nu te beslissen; Jt is beter wat te wachten." De heer Van Heijst «Ik wensch alleen wat spoed er achter te ze'ten opdat de zaak niet op de lange baan worden geschoven." In handen gesteld van B. en W. 5. Brief van de kamer van koophandel over de oprichting in onze gemeeDte eener vakschool voor schoenmakersgezellen. De maatschappij van Nijverheid is bereid daartoe eventueelonder zekere condities, eene subsidie te verleenen van f 500. Hoewel er aan eene dusdanige oprichting bezwaren zijn verbonden meent de kamer toch dat deze uit den weg kunnen worden geruimd. Zij acht eene dusdanige school van groot nul voor de gemeente en vraagt of er mogelijkheid bestaat daarvoor gelden beschikbaar te stellen. De voorzitter«B. en W. stellen voor dat schrijven te stellen in handen van 4 vakmannen, leden van dsn raad en niet van de kamer, na melijk de heeren Timmermans van Turenhout Quirijns, Mombers en Hoffmans." De heer Timmermans van Turenhout «ver geef mij dat ik niei zoo ad rem ben maar u stelt voor dat schrijven te stellen in handeu van die 4 leden; wat is daarvan de bedoeling?" De voorzitter «dat zij zich in contact stellen met de kamer van koophandel en daarna rapport uitbrengen." De heer Timmermans Wz. «als de commissie zich in contact stelt met dat collegie en de zaak grondig heeft onderzochtkan zij rapport uitbrengen aan B. en W., die dan de zaak weder in den raad zullen aan de orde stellen." De heeren Timmermans van Turenhout, Mom bers en Hoffmans, die tegenwoordig zijn, nemen de benoeming aan. Aan de orde II. Benoeming van -. a. een lid van het algemeen armbestuur; aan de beurt van aftreding *is de heer J. B. Verwiel, die zijn verlangeD heelt te kennen gegeven niet meer in aanmerking te komen. De aanbeveling van het armbestuur luidtF. W. van Liempt en P. van Loon Gz. Eerstgenoemde wordt ge kozen met 6 stemmen. b. Van een lid var. het gaslhuisbestuuraan de beurt van aftreding is de heer P. H. C. Wijten, die door het bestuur wordt voorgedragen met den heer Jord. van Calker. Eerstgenoemde wordt gekozen met 7 stemmen c. van een havenmeester op dezelfde in structie eu hetzelfde salaris als vroeger. Met algemeene stemmen wordt herbenoemd de tegenwoordige titularis Chr. v. d. Werft'. III. Door burg. eu weth. wordt machtiging gevraagd 1°. tot het verpachten van het marktgeld over 1887, op dezelfde voorwaarden als verleden jaar, met uitzondering, dat de pachter de markt niet meer behoeft te doen vegen dit zal van gemeentewege geschieden, die dan ook de mest houdt. De heer Mombers «ik geloof niet dat iemand hier tegen zal zijn, want nu geschiedt het vegen der markt beter dan vroeger." De voorzitter«er wordt alle mogelijke zorg aan besteed, maar 't is moeielijk om alles da delijk op te ruimen, vooral na groote markten." Machtiging verleend. 2°. tot onderhandschen verkoop van de straat- mest, indien deze bij openbaren verkoop niet genoeg opbrengt. De heer Hoffmans «ik zou wenschen burg. en weth. gemachtigd te zien de straatmest steeds onderhands te verkoopenindien zich daartoe personen aanmelden, onder goede voorwaarden." Conform besloten. 3°. tot verkoop van 175 eikenboomen, staande op en nabij den Meerdijk. De heer Timmermans Wz. «het grootste ge deelte staat aan den Meerdijk, de achterste rij; zij groeien slecht en doen veel kwaad aan het hakhout. Ik geloof dat ook de middenrij er uit zal motten, maar dit is voor't volgeudjaar. De boomen te rooien tegen blektijd." De hetr Hoffmans «voor twee jaar zijn daar ook boomen verkochtdie heel weinig hebben opgebracht, nog geen fl per stuk; als er een audcr middel kon gevonden worden dat ware misschien beterb. v. uit de- hand ver koopen. Is sedert die verkooping het hakhout beter geworden De heer Timmermans Wz.«zekermaar dit zal nog beter blijken als ook de andere boomen er uit zijn overigens is 't wel aan te bevelen te beproeven de boomen uit de hand te verkoopen." De heer Hoffmans«men zou dezelve in de courant kunnen aanbieden." De heer Mombers «dat de boomen bij den vorigen verkoop zoo weinig opbrachten had zijne oorzaak in den verkoop bij Dr. de Haanbij van den Kout brachten ze veel meer op." Machtiging verleend tot onderhandschen of openbaren verkoop." IV. Gemeentebegrooting voor 1887. De voorzitter«thans is aan de orde de bcgrooting voor 1887 mag ik de commissie verzoeken haar rapport uit te brengen De heer Timmermans 7an Turenhout: «steeds is het gebruikelijk geweest dat de commissie schriftelijk rapport uitbrachtdit is thans niet noodig geweest daar zij slechts eene kleine wij ziging op het oog heeft, die zij wel bij het des betreffende artikel zal aangeven." De voorzitter «willen de heeren de begroo ting artikels gewijze behandelen of alleen de wijzigingen door de commissie voorgesteld." De heer Hoffmans «artikelsgewijze is steeds gewoonte geweestde leden kunnen dan hunne aanmerkingen, als zij die hebben, maken." De voorzitter«de commissie zal hare wijzi gingen wel willen opgeven." De heer Timmermans van Turenhout«de commissie heeft alleen het oog op den post van f 1100 voor onderhoud van kunstwegen, straten en pleinen dezen wenscht zij te verminderen met f 100; zij is daartoe geleid door de memorie van toelichting die zegt dat de wegen in zeer voldoenden toestand verkeerenvoor gewoon onderhoud acht zij f 1000 genoeg. De commissie wenscht van de f 100 die op den dien post gewonnen worden subsidies toe te kennen .elk van f 50, aan do zangschool, en aan de harmonie voor het geven van volkscoLcerten." De. heer Hoffmans«ik wecschte ook te spreken over de drukwerken voor de gemeente; nu hebben de drukkers ieder om het jaar de leverantie; misschien was 't wel goed de leverantie publiek aan te besteden, gelijk ook wel in andere gemeenten gebeurt't komt mij voor dat dit geen nadeel zou zijn voor de gemeente." De heer Van Heijst «als de levering steeds naar ieders genoegen is uitgevoerdzou ik daarin geen verandering brengen." De voorzitter «elk der drukkers levert een jaarover beiden is men tevreden. Als nu beiden goed zijn, dan is maar de vraag wie hel goedkoopst is." De heer Hoffmans «'t is hetzelfde geval als met de levering der geneesmiddelen." De heer Baijeus «zou de levering van druk werken wel'vatbaar zijn voor aanbesteding? Het materieel kan uitgebreid worden de oude mo dellen vervallen en nieuwe komen er bijde drukker neemt slechts aan de bestaande mo dellen komen er nieuwe dau moet men toch weer bij den drukker terecht komen en dan zou 't geen voordeel kunnen zijn." De heer logen-Housz «op andere p'aatsen worden de drukwerken toch ook wel aanbesteed. Er kunnen nieuwe modellen komen, maar dat is risico voor den aannemer, gelijk er bij iedere aanneming is. Maar zouden er dan ook de advertenties niet onder begrepen moeten worden?" De voorzitter «men zou kunnen aanbesteden per bladzijde." De heer Timmermans Wz. «geheel en al te verwerpen is het denkbeeld van den heer Hoffmans niet maar daarover kan toch slecht nu een besluit worden genomen. De cijfers der begrooting zouden toch dezelfde blijven. Het dagelijksch bestuur kan overwegen of er termen voor bestaan en dan de zaak nader in besprekiug brengen." De heer Hoffmans,,'i was ook alleen mijn plan in overweging te geven of aanbesteding Diet zou ziju iu 't voordeel der gemeente." De heer Zijlmans «tegen de door de com missie voorgestelde wijziging heb ik wel eenig bezwaar, 't Vorig jaar is de subsidie aan de harmonie druk besproken men is er teen toe overgegaan uit billijkheidsgevoel omdat eene andere harmonie 't voorafgaande jaar subsidie had genoteD. Staan wij ze nu weer toedan zijn wij als 't ware weer voor twee jaar gebonden. YVat nu de concerten op de markt aangaat, daar wordt niet veel gebruik van gemaakt; herhaaldelijk ben ik er naar toe geweest maar heb nooit ge zelschap kunnen vinden hoofdzakelijk zijn het kinderen die er heeDgaan; de financieele toestand der gemeente nu laat niet toe zoo maar subsidie te geven." De heer Timmermans van Turenhout «ik geef toe dat hel publiek dat de concerten op de markt bijwoonthoofdzakelijk bestaat uit kinderen maar deze hebben gewoonlijk ook begeleiders bij zichhet doel is concerten te geven voor het volk, dat van andere uitvoerin gen niet kan profiteeren, en daaronder versta ik evengoed de kinderen als de grooteren. 't Valt verder niet te betwisten dat er nu ook een heei ander tijdperk aanbreekt met het oog op het spoor, waardoor de stroom der omliggende ge meenten naar hier wordt geleiddergelijke ooncerten geven zeker meer aanleiding onze plaats te bezoeken, waarhij dan de neringdoenden en winkeliers profiteeren. Als we dit eenigszins kunnen bevorderen dan is het nut der volks concerten bewezea en deze uitgaaf zeer goed te wettigen. Behalve nu dat de inwoners van die muziekuitvoeringen kunnen genieten, heeft de commissie gemeend in 't belang der gemeente de subsidie te moeten voorstellen." De heer Baijens «de commissie stelt voor den post onderhoud wegen enz. met f 100 te verminderen, omdat de memorie van toelichting zegt dat de wegen in goeden toestand zijn. Als er later door het spoor meer toevloed van vreemdelingen zal komen om van de concerten te genieten, dan is het toch een eerste vereischte dat de toegangsweg tot de gemeente goed zij die weg wordt gezegd dat in voldoenden toestand Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo/en 8 cent per rcgeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel B IJL' III verkeertik verklaar dat hij zeer slecht is ja zelfs onvoldoende. Ik wil liever meer geld geven voor het noodzakelijke dan voor het nuttige." De voorzitter «ik zal het voorstel der com missie in stemming brengen." De heer Ingen-Housz: «geldt hel dus beide voorgestelde subêidien De heer Zijlmans «'t vait niet te betwisten dat de zangschool nut heefthoofdzakelijk voor de liedertafeldeze is wel gedwongen een cursus te hebben anders kan zij niet blijven bestaan is hiervoor geldelijke steun noodigdal zij dan liever de honoraire leden bezware. Als we du die 2 subsidies gaan verleenen dan zullen er gouw 3, 4 andere gezelschappen komen, en als wij nu eenmaal voor goed er van afzien, dan is dat gedaan." De heer Timmermans van Turenhout «zeker is 't, dat de raad over 't geheel tegen subsidie's is, maar daarom niet tegen alle; 't is waar, er kunnen andere aanvragen komen maar 't staat ons vrij die te weigeren. Dat de zangschool zou dienen voor de liedertafel is misschien waar, maar een feit is het toch ook dat andere gezel schappen zooals het R.C. zangerskoor en de harmonie, leerlingen der zangschool onder hunne leden telleD. Zij dient du9 voor algemeen nut, en niet uitsluitend van de liedertafel. Dat deze er eenigszins door gefavoriseerd wordt is misschien wel waar; maar dan, de eer, die de liedertafel onze gemeente aandoet, is die geen f 50 waard?" De voorzitter «ik kan mij zeer goed vereeni gen met het door den vorigen spreker aange voerde ten opzichte der zangschool en liedertafel. Ik heb het reeds bij een andere gelegenheid gezegd, dat, dank dor liedertafel, men bier geen walgelijke straatliedjes hoort, zooals elders." De heer Baijens «ik wil hier nog bij zeggen, dat ik er voor ben de subsidie te weigeren, om dat daarvoor geld moet genomen worden van een post, waarvoor toch reeds te weinig is uit getrokken." De heer Timmermans Wz.«'t is bekend, dat burg. en weth. die subsidie's niet op de begrooting hebben gebracht ik wensch nu te verklaren waarom dit is geschied en waarom ik er nu voor ben. 't ls gebeurd omdat er geen subsidie was aangevraagd. Nu ze zijn voorgesteld door de commissie kan ik, hoezeer er Diet veel geld in kas is, niet zijn tegen nuttige zaken." De heer Timmermans van Turenhout «ik wensch te motiveeren, dat wij er toe zijn geleid die f100 te nemen van den post «onderhoud wegen" omdat in de memorie van toelichting burg. en weth. verklaren, dat de wegen in vol doenden staat verkeeren. Van het nut der voor gestelde subsidie overtuigd, moest de commissie liet geld vinden «onvoorziene uitgaven" kon niet verminderd worden, daar kon niets afwe kwamen ten laatste op «onderhoud wegen" wij gingen hierbij alleen af op het advies van burg. en weth., daar wij niet zoo goed op de hoogte kunnen zijn als die heeren 't i3 dus niet om de wegen minder gunstig te behandelen dan iets anders.* De voorzitter«voor gewoon onderhoud is f 1000 genoeg." Het voorstel der commissie in stemming ge bracht zijnde wordt aangenomen met vijf stemmen tegen drie zijnde van de heeren Hoffmans Baijens en Zijlmans. De heer Hoffmans «de subsidie van f 50 voor een premiemarktdaar is al dikwijls ovef ge sproken. Ik heb dit jaar gezien, dat er weinig gebruik van is gemaakter waren maar 2 paar den, die mededongen." De heer Ingen=Housz «Minstens 6 waren er en daarbij, die premiën moedigen aan voor de markt." De heer Zijlmans «met het oog op den iD- vloed, dien het thans in exploitatie zijnd ipoor op onze markten kan hebben, acht ik een subsi die van f 50 niet genoeg ik geloof dat wij zeer goed zouden doen iu 't voorjaar een flinke pre miemarkt uit te schrijven, teneinde onze markt nogal meer bekend te maken de kosten worden gemakkelijk goed gemaakt door de meerdere opbrengstdaal bij brengt het voordeel aan voor de particulieren ook andere gemeenteu getroosten zich groote opofferingen voor hare markten. Ik

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1