BEKENDMAKING, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. wensch das in overweging te geven een buiten gewone premiemarkt te houden." De heer Timmermans Wz.„ik beaam ten volle de meening van den heer Zijlmans ten op zichte onzer markt. Daar nu ook een tweede weekmarkt in overweging is, zou ik durven voor stellen aan burg. en weth. een paar leden als adviseurs toe te voegen, teneinde beide zaken te onderzoeken. De heer Zijlmans, die goed met die zaken bekend is, zou zeker uitstekende dien sten Kunnen bewijzen." De heer van Heijst„de heer Zijlmans is ge noemd ik keur dit zeer goed die is veekenner en landkenner hij heeft alle recht voorop ge noemd te worden; nu hoort er nog een paarden kenner bij, en als zoodanig zou ik durven voor stellen mijnheer Van Baal. Deze heeft daarbij overal relaties en zou de lui zeker aansporen om hier ter markt te komen." De voorzitter„ik weet niet of het idee is te gaan buiten de leden van den raad." De heer Van Heijst „mij dunkt als men beter iemand buiten der. raad kan vinden, dat men dien dan Demen moet." De heer Timmermans Wz.„het was mijn aanvankelijke bedoeling van twee raadsleden." De heer Mombers „ik geloof dat de heer Ingen-Housz zeer goed op de hoogte is van paar den die zou dus zeer geschikt zijn." Bij stemming werden gekozen de heeren Zijl mans en Ingen-Housz. Alsnu nam de voorzitter het woord en las ongeveer het navolgende „Met groot verlangen heb ik deze gewichtige vergadering te gemoet gezien, omdat daarin voor de eerste maal sedert ik burgemeester ben de gemeentebegrooting zou worden behandeld en dan zou blijken of de raad genegen is de ver anderingen goed te keuren, die ik voor Waalwijk noodig achtopdat het wezenlijk zij de eerste plaats der Langstraat. Met deze mijue plannen heb ik échec geleden bij het dagelijksch bestuur; ik weusch ze thans aan den raad voor te stellen. In de eerste plaats de Stationsstraat; de keiweg moet 2 M. verbreed worden, met trottoirbanden, aan weerszijden een rij boomen en een verhard voetpad dan moet er komen een veldwachterswoning, een botermijn en daarboven de teekenschool (een nieuwe onderwijzerswoning kan nog wel rusten in verband met andere plannen). De dammen behooren te worden verlicht, ten einde het politietoezicht mogelijk te maken en de zedelijkheid te bevorderen twee nieuwe pompen moeten er worden daar- gesteld en dan moet het raadhuis gerestaureerd worden; daaronder versta ik ook dat het behoorlijk vaD meubels moet worden voorzien. Zooals het thans is, is het geen raadhuis; men schaamt zich bur gemeesters er op te brengen van andere ge meenten, waar veel nettere raadhuizen zijn en dan de burgemeesterskamer waar is die hier Toen ik hier kwam, heb ik het mij ten plicht gerekend mooie kamers te huren en die netjes te meubileeren, opdat de inwoners van Waalwijk zich niet zouden behoeven te schamen om te zeggen „daar woont de burgemeester." En de burgemeesterskamer hier op het raadhuis is dat een kamer, overeenstemmende met den rang en de waardigheid van Waalwijk? Bij de fees telijke opening van het spoor had ik een paar dames bij mijmaar ik durfde haar er bijna niet te brengen. Daarin moet dus verandering komen. Op deze kamer, die als raadszaal en als burgemeesterskamer dienst doet, vergaderen nog een 6 of 7 tal corporaties, behalve nog dat er geloot wordt enz. De vaccinatiën geschieden in wat men vesti bule gelieft te noemen, maar 't is niets dan een gang. Eindelijk moet de gcmeenteschuld geconver teerd worden voorzoover dit noodig is. AI de door mij opgenoemde werken zullen kosten f22,000 en kunnen worden nitgevoerd zonder eenige verhooging van belasting. Nu wensch ik van de heeren te booren hoe zij hierover denken." De heer Van Heijst„alles wat daar door u is voorgelezen is zoo globaal bijeengezet, dat het wel wat meer mocht worden gespecificeerd. Het lokaal, waarover u zoo klaagt, kan er nog al door't is er niet zoo mooi als bij udat beken ikééns heb ik de eer gehad uwe kamer en meubelen te zien; ik moet zeggen 't ziet er keurig uit. Maar u zoudt voor u hier ook wel zoo'n magnifieke kamer willen maken waar u als een prins zoudt zittendit is niet noodigu kuni in dit lokaal, zooals het nu is, heel goed de gemeentebelangen behartigen. Op de uren, dat u hier zijt, zit u heel vrij; niemand komt binnen zonder kloppen en ieder wacht zijn beurt afdit wat aangaat het lokaaldaarover zal ik nu niet verder uitweidenmaar er zijn meer zaken. U zegt, er moeten 2 pompen komen; we hebben er eenlaat die door een bekwamen pompenmaker in orde brengen dan is er al vast één. Ik heb niet alles kunnen onthouden wat u gezegd hebtalleen dat heb ik goed gehoord, dat uwe plannen f22,000 zullen kosten; er wordt steen en been geklaagd over de opbreng sten en u zoudt zoo maar in eens doortasten ook weten wij niet welke behoeften er later geboren worden, die weer nieuwe kosten zullen veroorzaken. Daarbij, Waalwijk is de laatste jaren al veel verfraaid en mag gerust gezien worden. De Stationsstraat, 't is waar, laat nog wei te wen- schen overmaar langzamerhand komt die ook in orde. Mag ik bij deze gelegenheid ook opmerken met het oog op de verlichting, dat het gas tegeuwoordig veel te wenschen overlaatals dat beter is heeft men ook meer lichtom in de dammen een paar lantaarns te zetten, dat zal zooveel niet kosten." De voorzitter „ik zal alleen antwoorden op hetgeen door u gezegd is aangaande de lasten der gemeente de ingezetenen zullen er in het. geheel niet onder lijden alles kan geschieden zonder de lasten te verhoogen. Wat de twee pompen aangaat, daartoe is besloten, die moeten er dus komen. Genomen raadsbesluiten moeten worden uitgevoerd. Voor de dammen ben ik met één pit voor ieder tevredenbehalve de kosten van aanleg kost iedere lantaarn f20.— 's jaars. Wat uwe opmerking aangaat betreffende de qualiteit van het gas, die zal ik overbrengen aan de commissie." De heer Hoffmans„ik wensch te spreken over het eerste punt, namelijk de Stationsstraat; de burgemeester wil den keiweg 2 M. verbreeden; wat minder zou even voldoende zijn wat aan gaat trottoirbanden, die zouden heel uetjes staan; maar we hebben nog van die groote keien als die goed worden aangesloten en netjes aangevuld zijn die even voldoende op die manier zou er heel wat bespaard worden en de heeren van de Stationsstraat zouden heel goed tevreden zijn." De voorzitter „die keien zijn er en zouden kunnen gebruikt worden dat stem ik den heer Hoffmans toemaar wat de breedte van den keiweg aangaatdie moet 2 M. meer worden de straat in haar geheel is zoo breed, dat men ander9 een kolossale strook gronds over houdt. Daarbij komt nog dat de Stationsstraat moet veranderd worden. Er ligt onder de keien een laag leem en grint, zoodat het water er op blijft staan v, aar de keien iu zand liggen, zooals hier, zakt het weg." De heer Baijens „er wordt gezegd, dat de heeren uit de Stationsstraat goed tevreden zulleu zijn met de oude keien. Ik, die ook tot de inwoners dier straat behoor, ben er tegen, dat in de Stationsstraat materieel wordt gebruikt, dat op een ander gedeelte der gemeente als niet sierlijk genoeg is uitgebroken. De Stationsstraat is wel niet de hoofdstraat der gemeente, maar toch de voornaamste toegangsweg van af het spoor." De heer Iugen-Hou9Z„ik houd mij over tuigd dat u wilt weiken in 't belang van Waal wijk maar u hebt zooveel voorgelezen, dat het niet mogeiijk is alles te onthouden. Ik zou in overweging geven uwe plannen ter visie te leggen." De voorzitter„zeer goedik ben uw voor stel zeer toegedaan." De heer Timmermans van Turenhout „ik geloof dat bij ieder raadslid het gevoelen voor zit, dat al de wegen en toegangswegen in de gemeente behooren in orde te komen; dit lijdt geen twijfel. Maar voor alles is tijd noodig. Ik waardeer het gehoorde ten zeerste; maar eeu groote vraag is zeker hoe alles te betalen. De burgemeester zegt dat al bet voorgestelde kan geschieden zonder belastingverhooging. Ik kan dit niet zoo gauw berekenen. De voorzitter heeft zeker wel een uitgewerkte memorie, waarin al de kosten gedetailleerd zijn opgegeven en hoe alles betaald zal worden." De voorzitter„zeker, zeker De heer Timmermans: „u zoudt die dan mede ter visie kunnen leggen om later geleidelijk daartoe over te gaan als 't niet alles in drie jaar kan, dan moeten we er maar zes over doen; mijn idéé is alles te doen wat u voorstelt, maar te gelegener tijd." De voorzitter„de belastingen behoeven niet te worden verhoogd zoo kost thans de boter mijn f40 buur; de gemeente zal in de toekomst winnen f400 op den post aandeel der gemeente in verevende uitgaven van kwade posten der personeele belasting; verder f240 op restitutie van te veel ontvangen rijkssubsidie in de kosten van bet lager onderwijs; en eindelijk wordt door de conversie de reutelast verminderd, zoodat de lasten niet booger worden dan vroeger. Ik sluit mij overigens aan bij het idéé van de heeren Ingen- Housz en Timmermans, om de plannen met de berekeningen ter visie te leggen.'' De heer Mombers „er is zooveel gepraat over de subsidie aan de zangschool en harmonie, en nu komt u met een zoo hoog cijfer van kosten gaat dit voorstel uit van B. en W. of alleen van u De voorzitter„Alleen van mijde wethou ders achten mijne plannen ontijdig." De' heer Van Heijst „ik heb u zooeven booren zeggen, dat ieder genomen raadsbesluit moet worden uitgevoerd. Indertijd is er een raadsbeslnit gevallen, trottoirs te leggen eerst aan de Zuidzijde der straat en dan aan du Noord zijde de heer Baijens, die steeds pleit als Cicero pro domo, heeft toen de Kloostersteeg (ik geloof dat ze tegenwoordig zoo heet) in 't midden ge worpen maar de Noordzijde der straat heeft steeds de prioriteit. Ook is er besloteD, dat de boomen zouden worden weggeruimd. Nu zoude ik den voorzitter wel eens willen vrageD, waarom dan deze besluiten niet worden uitgevoerd De voorzitter „raadsbesluiten, genomen onder mijn bestuur, zullen worden uitgevoerd wat vroeger is gebeurd, daarvan wasch ik mijne han den in onschuld. Als ik de notulen naga zou ik zooveel onuitgevoerde besluiten vinden, dat er geen einde aan zou zijn." De beer Baijens „wat de heer Van Heijst bedoelt in een vreemde taal weet ik niet; ik versta alleen Ilollandsch; wat nu aangaat dat ik de Stationsstraat in 't midden zou hebben geworpen, dit is niet zoodie is er van zelf bijgekomen. In het besluit betreffende den aan leg van trottoirs staat, dat deze zouden komen aan de Zuidzijde, en dat die voor de Noordzijde en de Stationsstraat nader zouden worden in ov i weging genomen." De heer Timmermans Wz.Hoewel ik na het gesprokene dcor meest alle leden mij van antwoord aan den burgemeester zoude kunnen onthouden, meen ik toch, ter verklaring van bet standpunt van de wethouders, in deze nog een en ander te mogen aanvoeren. Hetgeen ik zal zeggen, kan tevens geacht worden te zijn de mceniug var. der. wethouder De Haan, die tot mijn leedwezen afwezig is en die anders onge twijfeld den burgemeester zou geantwoord heb ben, zijnde, wat ik zal aanvoeren, in hoofdzaak de weerslag van hetgeen in de bestuursvergade ring is besproken. In de eerste plaats betuig ik mijne spijt, dat de voorzitter heeft kunnen goed vinden, thansna vaststelling der begrooling, buiten voorkennis van de wethouders, met voor stellen van zoo grooten omvang in deze vergade ring te komen, waardoor, naar mijn oordeel, het gemeenschappelijk overleg niet wordt bevorderd. Te minder kon dit worden verwacht, nadat de commissie, belast met het onderzoek der be grooting, van al het door den voorzitter voor gestelde niet heeft gerept, en geen eukel lid van den raad op de noodzakelijkheid er van heeft gewezen bij de debatten, behalve de heer Baijens, voor zooveel aangaat de Stationsstraat. In den loop der discussie over zijne plannen heeft de burgemeester verder het gevoelen kun nen vernemen van al de leden, die daarover het woord hebben gevoerd. Geen der sprekers kon zich er mede vereenigen allen deelden de op vatting der wethouders, dat al die werkeu heel goed nog uitgesteld kunnen worden, en men mag aannemen, dat de enkele, die niet sprak, ook die opinie is toegedaan. De voorzitter zegt bij de wethouders échec t6 hebben geleden. Men kan dit zoo noemen, maar juist is het niet. De zaak is deze. De wethouders hebben gemeend in de bestuursver gadering den burgemeester te moeten opmerken, dat zij thans den tijd voor al die hervormingen en groote uitgaven niet gekomen achtten om vele redenen. Zij wenschten vooreerst te ervaren in hoeverre het mogelijk zou ziju de gewone uitgaven met de gewooe inkomsten te dekken, te zien hoe of het met de financiën van de ge meente gesteld iswat het pas geopend spoor verkeer zou aanbrengen, enz. Nu beweerde de burgemeester wel, dat al de werken, die hij op het oog had, konden uitge voerd worden zonder verhooging van belastingen, maar evenmin als de raad, zooals wij dit beden avond hoorden, konden dc wethouders zich met deze leer vereenigen al zou het ook zijn, dat b.y. door verminderde bijdrage in de verevening van kwade posten van de persoDeele belasting, de financiën eenigszins gebaat konden worden maar moet dan voortdurend de begrooting zoo krap aansluiten als thans het geval is, en is het niet noodzakelijk dat de kas wat ruimer zij? Maar dut alles verhinderde de wethouders niet om in beginsel hunne adhmsie aan de plannen van den burgemoester te schenken, doch de op portuniteit konden zij niet deelen, en inderdaad is er dan zooveel haast bij Onder anderen de Stationsstraat, die ik onder de voornaamste werken wil rekenen, waardoor de heer Baijens zich wel gevleid ,zal gevoelen maar, wanneer is die onvoldoende? Meest bij slecht weermaar verplaatsen wij ons elders dan vinden wij overal hetzelfde gebrek. Het raadhuis, de kamer voor den burgemeester, daarover is zeker al genoeg door andere heereu gesproken maar de burgemeester zal mij toch toegeveD, dat het aanbrengen van een wasch- toestel geen verfraaiing is. Ik zal verder niet alles nagaan, maar haast ontwaar ik niet. De voorzitter wijst er op geen uitvoering te kunnen geven aan het plaatsen van twee pompen, waartoe besloten is, maar vergeet er bij te voe gen, dat bij de behandeling der begrooting in het dag. bestuur overeengekomen is, dit te ge- reeder tijd te begrijpen onder de buitengewone werken, waarvoor geleend zal moeten worden, omdat hot thans niet uit de gewone inkomsten te bestrijden is. Door den heer Ingen-Housz., meen ik, is het denkbeeld geopperd, dat de burgemeester uitge werkte plannen, begrootingen, enz. ter secretarie ter beoordeeling va de raadsleden zou depo- neeren. Ik acht dit ongeraden. De burgemeester zal beter doen zich te houden aan de constante gewoonte en zijn plannen eerst te behandelen met de wetliouders, die geen overhaaste beslis sing zullen nemen, 't Spreekt van zelf, wil de burgemeester een anderen weg op, niemand zal hem daarvan terughouden. Overigens heb ik zooveel gehoord dat ik niet weet of ik alles heb beantwoord. Resumeerende verklaar ikdat ook bij dt: wethoudres het plan bestaat om in al de be hoeften der gemeente zooveel mogelijk en gelei delijk te voorzien, en dat zij niet warsch zijn van het denkbeeld om de door den burgemeester bedoelde werken in ernstige overweging te nemen en uit te voeren, maar niet dan na rijp beraad en ten bekwamen tijdedaarbij herhaal ik het te betreuren, dat de burgemeester gehandeld heeft, zooals hij iü deze aangelegenheid heeft gedaan." De heer Baijens „ik kom alweder terug op de Stationsstraat. De heer Timmermans Wz. oordeelt, dat ook die nog wel kan rusten maar ik heb niet kunnen vinden dat bij burg. en weth. plan bestaat tot verbetering; verleden jaar is er nog een memoriepost uitgetrokkennu in 't geheel niets.'' Du voorzitter „Zijn er nog heeren die het woord verlangen over de begrooting Daar niemand zich er tegen verzet wordt de begrooting gearresteerd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag elk van f 35,310,01. Hierna ging de openbare vergadering in geheim comité over, tot behandeling van zaken rakende den hoofdelijken omslag. De burgemeester der gemeente Waalwijk Gelet op art. 16 der algemeene plaatselijke po- litie-verordening dezer gemeente, maakt bekend dat de tapperijen in deze gemeente op Zondag den 5 December a. s., mogen open blijven tot des nachts ]2 ure. Waalwijk, den 2 Dec. 1886. Burgemeester en wethouders voorn. De Burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. Uit een menigte nieuwe bijzonderheden om trent den diefstal van een millioen francs in den trein tusschen Ostende en Verviers, vermelden wij thans nog de volgende uit Brussel Verschillende koetsiersdie Zaterdagmorgen tegen half zeven uur op hunne standplaatsen waren, hebben aan hel gerecht medegedeeld, dat zij op dat uur hun collega No. 504 met zijn fi acre tegenkwamen, waarin hij.drie reizigers, En- gelschen naar hun uiterlijk, naar het station du Midi vervoerde. De bedoelde koetsier heet Aerts en draagt den bijnaam van „Cartouche." Hij werd in verboor genomen. Even over zes uur verklaarde hij kort na het vertrek der posttrein waren drie Eogelschen bij hem gekomen en wilden naar het station du Midi. Eeu hunner was lang en vrij zwaar. Hij droeg een grijze regenmantel en een bolhoed. De tweede was klein, ongeveer 50 jaar, grijs haar en knevel. De de'd6 scheen ongeveer 30 jaar en droeg een vollen baard. Zij hadden kleine vier kante valiezen bij zich. Onderweg spraken zij voortdurend Engelsch. Toen het rijtuig dicht bij het station kwam, lieten zij ophouden en toen de koetsier twee francs vroeg voor de rit gaven zij hem het dubbele. Ook 't personeel van het station werd onder vraagd. Volgens een beambte heeft hij drie personen, die aan de bedoelde beschrijving vol deden in den sneltrein naar Calais zien stap pen die ten 7.43 vertrekt. Als de dieven wer kelijk naar Calais zijn gegaan zijn zij hoogst waarschijnlijk mei de boot naar Engeland over gestoken. In dat geval zou het vermoeden be vestigd worden dat de heeren deel uitmaken van een bende dieven misschien dezelfde, die in April 1886 dea diefstal beging, onder dezelfde omstandigheden op den posttrein van Londen naar Dover, ten bedrage van 900,000 francs ge pleegd. Het gerecht zoekt intusschen vergeefs. De nummers der banknoten en effecten zijn onbe kend Alle aanwijzingen ontbreken. De Engelschc bladen deelen mede om de eerste ongerustheid, die in Londen ontstond bij het bericht, te bedaren, dat geen enkele van de aangeteekende brieven die met den posttrein van Zaterdag werden verzonden vermist is. Het waren alleen bezendiugen uit Amerika die uit den trein werden gestolen. De Belgische minister van spoorwegen, poste rijen en telegrafie heeft gelastdal er voortaan een bewaker gewapend met een revolver, in den postwagen met geldswaarde moet zitten. Als 't kalf verdronken is Een vreeselijk ongeluk heeft den 29n Nov. jl. plaats gehad te Leuven in deo stoommeel- molen van den heer E. M. De stoker zekere Coopman werd dooi het vliegwiel dat hem greep, tweemaal tegen den zolder geslingerd. Hij was als 't ware verpletterd cn is spoedig daarna overleden, eene weduwe met 14 kinderen achterlatende. De petitie van den Parijschen gemeenteraad ten gunste van de ter dood veroordeelde anar chisten te Chicago is Donderdag ochtend aan den Amerikaanschen gezant Mac Lane overhan digd. Deze merkte daarbij op dat in de Ver. Staten eene groote mate van vrijheid gehuldigd wordtzoodat misdaden met geweldpleging des ie afkeurenswaardiger zijn. Niettemin was hij be reid de petitie over te zenden. In de kamer heeft de afgevaardigde Keiler de door de commissie en de regeering voorgestelde vermindering van het leger-effectief bestreden. De minister Boulanger antwoordde, dat de door de regeering aangenomen vermindering aan de militaire kracht des lands geenszins nadeel doet. Met 539 tegen 2 stemmen werd daarop Keilers voorstel verworpen. Het heet dat de radicale linkerzijde beslo ten heeft voor de opheffing der begrooting van eeredienst te stemmen. Naar men verneemtbestaat bij de re geering van Frankrijk het voornemen om thans, na vijfjarige annexatie gebruik te gaan maken van de groote strategische voorcleelen, welke dat rijk door de bezetting van Tunis in de Middel- landsche Zee verkregen beeft. Daarvoor is slechts noodig het meer van Bizerta van uit zee toegan kelijk te maken. Dit meer 30 mijlen ten Noord westen der stad Tunis gelegen en omgeven door verrukkelijke omstreken bevat 50 vierk. mijlen ankergrond voor de grootste schepen, en is reeds met de zee in gemeenschap door middel eener rivier van 5 mijlen lengte1 mijl breed en in het midden 4 a 6 vadem diep. Geene andere werken zijn uit te voeren dan de noodigs uit dieping van het vaarwater aan de monding dezer

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2