Notaris RANT Laatste Berichten. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. BÏNNENËAND.~* Handelsberichten. ADVE RTENTIEN. Het volgend nummer dezer courant zal a.s. Dinsdagavond verschijnen. Advertentiën worden dien dag inge wacht tot uiterlijk 'smid. 12 uur. rivier en op enkele punten van haren loop, om van het meer van Bizerla de prachtigste oor logshaven der wereld te maken ruim genoeg voor geheime eskader-oefeningen en proeven met geschut en torpedo's en dat nabij de scheiding der twee groote Middellandsche zee bekkens, op een paar dagen stooraens van de maritieme éta— blissem^nten te Toulon. De diligence, die in den avond van den 29n Nov. van Grenoble naar Tcnoin vertrok, is te Brignant een vreeselijk ongeluk overkomen. Terwijl de koetsier een zak tabak overreikte aan het post-station, gingen de paarden op hol. Een der passagiers, een vrouw van 54 jaar, sprong uit het rijtuig, doch viel met haar hootd opeen puntigen steen en bleef op dekplaats dood. Een tweede vrouw, die er eenige passen ver der uit sprongkwam goed terecht. Een andere vrouw te Brignant, die den dood van hare vriendin vernam kreeg daardoor zulk een toeval, dat zij kort daarop aan de gevolgen overleed. De Freycinet heeft in den ministerraad telegrammen uit Hanoi overgelegd, volgens welke roovers op de grens nabij Akoï eenen tolk verbonden aan de commissie voor de afbakening der grenzen den secretaris dier commissie en 4 soldaten hebben vermoord. De burgemeester van Madrid berichtte dezer dagen aan koningin Christina van Spanjedat de duizendste knaap was geboren die Jen naam van den monarch ontvangen had. De regentes zond voor het ventje een volledige uitrusting een zilveren beker en een spaarbankboekje met een aanzienlijke inlage, waarbij H. M. eigenhan dig gescheven had „Den duizendsten Alfonso door een vrouwdie twee Alfonso's gelukkig hebben gemaakt." De Schotsche liberalen wenden pogingen aan zich te hereenigen op den grondslag van eigen beheer zoowel voor Ierland als voor Schotland. De gewezen minister voor Ierland, John Mor- ley, liet zich op een bijeenkomst te Hawick zeer ongunstig uit over de regeeriogsmaatregelen in Ierland en verklaarde den toestand aldaar don ker in te zien. Home Rule was en bleef de eenig mogelijke eindoplossing. Dillon de Iersche volksvertegenwoordiger, die vervolgd wordt wegens het opruien van pachters (zijn proces is tot 11 Dee. uitgesteld) gaat nog steeds voort met het houden van hef tige redevoeringen, waarin hij de pachters aanzet tot het niet betalen van hun pacht. Donderdagochtend heeft in de mijn wEle- mare" bij Durban eene ontploffing plaais gehad. Tijdens de ramp bevonden zich omstreeks 40 arbeiders in de mijn van welken 3 gedood werden 14 nog bedolven zijn terwijl de ove rigen gered werden. Donderdag namiddag woedde er een ge weldige brand in de City. Vier pakhuizen zijn vernieldalsook een oud kerkgebouw nabij Queen Victoria-street. De schade wordt geschat op 100.000. Een groote manifestatie werd Maandag door de Parnellisten te Cork gehouden. Aan leiding daartoe had gegeven de komst van on geveer 50 gevangenen die gedurende de laatste, vier maanden wegens het plegen agrarische bui tensporigheden naar de assises waren verwezen. John O'Conner de afgevaardigde voor S. Tip- perarybegroette aan den spits van een grooten volkshoop de gevangenen op' weg van het station naar de gevangenis, en hield vervolgens een toe spraak tot het volk waarin hij zich in zeer hef tige uitdrukkingen uitliet over de partijdigheid in de samenstelling van jury's bij de assises te Cork. Volgens hem was een onpartijdig jury-proces te Cork onmogelijk, daar men stelselmatig alle Ieren cn katholieken van het zitting nemen op de banken der gezworenen verbande. De Engel- sche en prolestanlsche juryleden bewezen der regeering alle mogelijke liefdediensten, en daar aan behoorde eindelijk eens een eind te komen. Naar men verzekertmoet keizer Wilhelm zichbij het ontvangen van de deputatie uit den rijksdag, veel krachtiger hebben uitge laten dan tot dusver openlijk bekend werd. De keizer sprak niet van een vast vertrouwen op het behoud van den vrede doch slechts in dien zindat hij nog steeds de hoop koesterdedat de vrede behouden blijven zou. Zeer bijzonder legde hij nadruk op het ernstige van den toestand in Europaen verklaarde dat hij met de meeste beslistheid op het aannemen van het nieuwe leger-ont- werp moest aandringen. Keizerin Augusta heeft aan den bisschop van Ermeland een zeer fraai crucifix doen toekomen, bestemd voor de Katharina-zusters, en zulks als bewijs van waardeering harer zegenrijke werkzaamheid. De bisschop heeft die onderscheiding aan de zusters plechtig uitgereikt op het feest van de H. Katharina, dat 25 November jl. gevierd werd. De rijksdag heeft de eerste lezing der begrooting ten einde gebracht. Een aantal posten zijn ter beoordeeling aan de begroo- tingscommissie verzonden terwijl besloten is de rest terstond in de openbare zittingen af te doen. In den loop der debatten verklaarde de staatssecretaris voor financien, dat hij met de gebezigde woorden omtrent belasting van de tabak geenszins bedoeld heeftdat het tabaksmonopolie op het programma der re geering zou staan. Wederom wordt hef gerucht verspreid, dat de kanselier Van Giers zijn ontslag wil nemen. Prins Labanoff wordt reeds als zijn opvolger genoemd. Uit Petersburg verneemt de Daily News, dat de Russische regeering, spijt de weigering, den prins van Mingrelie voor den Bulgaar- schen troon zoekt te winnen, door hem ver scheidene millioenen roebels en eene ruime jaarlijksche toelage aan te bieden. De prins weifelt. Eene Russische circulaire is verzonden, waarin de geschiedenis der gebeurtenissen in Bulgarije kortelijk herinnerd en gezegd wordt, dat Kaulbars heeft waargenomen dat de meeningen van het Bulgaarsche volk geheel vijandig zijn aan die der gelukzoekers die het bestuur in handen hebben. Rusland hoopt door vreedzame middelen tot eene oplossing te geraken. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 5 Dec. 1886, zal door de har monie PEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Vriendenkringmarsch 2 Die Nachtliche Wanderung 3 Boccage, fantaisie 4 Indianen-marsch ouverture Curth. Moskou. Bender. Brohm. Waalwijk, 4 December 1886. Z. M. heeft pensioen verleend aan Dr. A. P. J. Ingen-Houszinspecteur van het ge- neesk. staatstoezicht voor N.-Br. en Limburg f1211. Z. M. de koning heeft aan mr. J. H. Van Mierlo, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ing. 1 Jan. a.s., eervol ontslag verleend als presid. van de arr.-rechtb. te Breda, met dank betuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Het bij de tweede kamer ingediend voor stel van den heer Schaepman strekt om bij de grondwetsherziening ook de bepalingen omtrent het onderwijs te betrekken. De voorsteller wenscht art. 194 aldus te doen luiden Het onderwijs is een voorwerp van de aan houdende zorg der regeering. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het on- denvijs in het algemeen de inrichting van het openbaar onderwijs envoor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van be kwaamheid en zedelijkheid worden door de wet geregeld. Het lager onderwijs wordt zoodanig inge richt dat voor ouders voogden en verzor gers de gelegenheid niet ontbreke om de kin deren die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwdin het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waar bij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt. De kosten van het lager onderwijs, verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen, die ofschoon niet bedeeldonvermogend zijn schoolgeld te betalen worden naar een bij de wet vast te stellen maatstaf, aan iedere schooldoor zoodanige kinderen bezocht uit de openbare kassen vergoed. De koning doet van den staat der hoogere middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan den staten-generaal ge ven. Volgens de toelichting door den heer Schaepman wenscht hij de bestaande vrijheid om den kinderen onderwijs te geven, stroo- kende met de overtuiging van de over hen gestelden ook te waarborgen aan bedeelden en aan hen die, ofschoon niet bedeeldon vermogend zijn het schoolgeld te betalen. Ook voor hen moeten scholen openstaan waarop zij het naar hunne overtuiging noo- dige voor hunne kinderen kunnen verkrijgen. Alinea 5 waakt tegen verkorting van die vrij heid. Hij meentdat met de bevestiging en het waarborgen der vrijheid van onderwijs ook de vrijheid van geweten en de rechtsge lijkheid der Nederlandsche burgers nauw samenhangen. Kiesrecht. Men berekent, dat volgens het voorloopig kiesreglement, door de regeering aan geboden, in de gemeenten boven 48,000 inwoners, het kiesrecht wordt geschonken aan allen, wier wekelijksche huurwaarde f5 en daarboven bedraagt. Betaalt men minder huur, maarnog f 12 grondbelasting, dan wordt men ook kiezer. In de St. Ct. wordt uit naam van den min. van waterstaat etc. bekend gemaakt. „Het gebeurt meermalen dat ten gevolge van onvoldoende inpakking van met de pak- ketpost verzonden voorwerpen, deze bescha digd ter bestemming aankomen en dat, we gens onvoldoende bevestigingde adressen van de pakketten losraken en de pakketten dientengevolge vertraging ondervinden. „Vooral met het oog op het a.s. St. Nico- laasfeest, wordt daarom het publiek uitge- noodigd voor het stevig inpakken der pak ketten en het zorgvuldig vasthechten der adressen op de pakketten te willen zorgen." Loten Brussel. Een onzer abonné's acht het niet overbo dig het volgende mede te deelen. lo. dat de tijd waarop de houders van oude loten Brussel de voorkeur genieten voor de conversie, den 15 December a.s. eindigt, wat met het oog op de vele houders van lo ten Brussel, vooral van de kleine houders van belang kan zijn; 2o. dat het zeer in het belang is van de houders van loten Brussel van elke lee ning, zich, vóór zij de stukken ter conversie geven, te overtuigen of hun lot ook reeds vroeger is uitgeloot. Duizenden loten waar onder met de hoogste prijzen van 100,000 50.000, 30,000 francs enz. liggen nog onaf gehaald^ Men late dus de loten nazien, bij zijn kassier. Zelfs nog de afgeloopen week werd een lot Brussel ter conversie aangebo den, waarvan bleek dat het reeds twee jaren geleden met 100,000 frs. was uitgeloot. In- en uitvoer van vee. In de laatste vergadering van de kamer van koophandel te Harlingen is medegedeeld, dat door dp gezamenlijke slagers in York shire een groote beweging op touw gezet is, om van de Privy Council vergunning te er langen het Nederlandsche vee, evenals vroe ger, in de Engelsche havens te mogen in voeren en vrijelijk levend naar het binnenland te vervoeren. De inwilliging van dat verzoek zou hoofd zakelijk afstuiten op de wetenschap, dat Ne derland nog steeds toestaat den doorvoer van vee uit besmette landen met name Duitschland. De kamer heeft thans besloten zich met die te Leeuwarden en te Groningen te wenden tot de regeering, met verzoek, dat de door voer van Duitsch vee door Nederland worde verboden, zoolang Duitschland door de Privy Council als besmet wordt beschouwd. WASPIK 3 Dec. Bij Z. M. besluit van 3 2 Nov. jl. No. 12 is het beroep, ingesteld door M. C. J. van Son en W. C. J. Kamp FAzn. te Waspik, zich teekenende voorzitter en secretaris der Scherpschuttersvereeniging „Pro Patria" van een besluit van burgem. en wethouders aldaar, waarbij hun vergunning is geweigerd tot oprichting eener schietbaan, ongegrond verklaard op grond lo. dat het terrein is gelegen midden in de kom der gemeente, naast den tuin van den heer M. de Roon Hz., waarvan het slechts door een smallen sloot is gescheiden in de nabijheid van woonhuizen en binnen een af stand van minder dan 200 m. van twee kerken en twee schoolgebouwen; 2o. dat deze ligging voor eene schietbaan zeer ongunstig is te achten. 3o. dat de meerderheid van Waspiks ge meentebest. dan ook goed geoordeeld heeft, dat de verlangde inrichting daar ter plaatse ge vaar zouden kunnen opleveren voor perso nen, en er in deze omstandigheden geene ter men zijn om het verzoek van adressanten in te willigen. De behartiging der belangen in deze van de meerderheid van het gemeentebestuur van Waspik en van den heer M. de Roon Hz. was opgedragen aan Mr. Philip A. Haas Az. te Amsterdam. Door de kamer van koophandel te Waal wijk i3 het volgende adres verzonden iS Aan de tweede kamer der Staten-Generaal Met gepasten eerbied geeft de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk te ken nen dat zij zich bij adres van 14 October 1885 naar aanleiding van de wet tot ver legging van de uitmonding der rivier de Maas, tot uwe vergadering wendde met verzoek alsnog te willen bevorderendat de Waal- wijksche haven door middel eener schutsluis in directe gemeenschap worde gebracht met de nieuwe rivier. Zoo gemotiveerd mogelijk werd door ons, door de gemeentebesturen van Waalwijk en Tilburg en door tal van ge meente— en polderbesturen in deze streken zoomede door de kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg aangetoond, hoezeer de Waalwijksche haven in een veel ongunstiger positie komt tengevolge van het nieuwe werk. •Eene algeheele herhaling der bezwaren achten wij overbodig. Wij verwijzen echter met bescheidenheid naar de hierbij gevoegde adressen, welke indertijd ten deze aan de hooge regeering en aan uwe vergadering werden ingediend. Onze kamer rekent het zich ten plicht om andermaal en bij herhaling in herinnering te brengendat de onderwerpelijke zaak eene levenskwestie is voor onze scheepvaart, die in direct verband staat met de belangen van zoovele gemeenten en het industriëele Tilburg. Immers, wanneer onverhoopt het werk zou uitgevoerd wordenzooals het plan thans is geprojecteerdzou de Waalwijksche haven door een ongeveer 15 kilometer lang zijka naaltje met stilstaand water te Keizersveer aan de nieuwe rivier worden verbonden. Het behoeft geen betoog, dat aldus aan onze scheepvaart een gevoelige slag zou worden toegebracht. Men bedenke slechts de kosten, die bij tegenwind en stil weder voor trekkracht zullen moeten worden besteed in een kanaal van dergelijke lengte, terwijl sche pen die de Maas in Oostelijke richting of opwaarts bevaren, een omweg moeten maken van p. m. 30 Milometer. Niet minder groot zijn de bezwaren bij vorstdaar genoemd kanaaltje tengevolge der geringe capaciteit voortdurend weinig stroo- mendal spoedig met ijs bezet en alsdan voor bevaring onmogelijk zal zijn. Steeds blijft het onze bevreemding wekken, datterwijl er in den lande zooveel millioe- neu schats worden besteed voor den aanleg van vaartenhavens en andere openbare werkenten opzichte van dit betrekkelijk gering werkwaarbij eene geheele streek en ook de stad Tilburgwaarvoor onze haven in werkelijkheid de eenige waterweg is, zou den zijn gebaatzooveel bezwaar wordt ge maakt. Eene onomstootelijke waarheid is het, zooals reeds zoo dikwijls is aangetoonddat juist tengevolge van den nieuwen Maasmond, onze scheepvaart in zeer ongunstigen toestand zal gerakenen dat kan noch mag de be doeling der regeering zijn. Mitsdienal ware dit laatste het geval nietdan nog zou naar de meening onzer kamer, het bouwen van genoemde schutsluis met het oog op de gewichtige handels- en nijverheidsbelangen daarbij betrokken vol komen gewettigd zijn. Overtuigd als wij zijndat uwe hooge vergadering steeds een open oor heeft voor de belangen van handel, scheepvaart en in dustrie, waaraan de welvaart van ons vader land zooveel te danken heeftnemen wij de vrijheid haar dringend te verzoeken, op de staatsbegrooting voor ±887 met betrekking tot de werken van den nieuwen Maasmond alsnog een post te willen uittrekken, voor het bouwen eener schutsluis aan de monding der haven te Waalwijk. De kamer van koophandel en fabrieken voornoemd. Waalwijk, den 1 Deccember 1886. PARIJS 3 Dec. De kamer heeft met eene meerderheid van 13 st. het amendement tot afschaffing der onder-prefecturen dat door Sarrien en Freycinet levendig bestreden werd, aangenomen. Nochtans werd de quaestie van vertrouwen door de regeering niet ge steld. Naar men gelooft zullen Freycinet Sarrien en Goblet hun ontslag nemen. PARIJS, 3 Dec. Na bekendmaking van den uitslag der stemming, die 262 tegen 249 bedroegverlangde Freycinet schorsing van de zitting opdat het kabinet zou kunnen beraadslagen. De zitting werd dientengevolge opgeheven. PARIJS, 3 Dec. De ministers zijn te half zes naar het Elysée gegaanen hebben bij Grévy hun ontslag ingdiend. WAALWIJK, 3 December. Bij redelijken aanvoer was de handel in hoorn vee vlug. Kalfkoeien f 125 270. Dito vaarzen f 95 a 185. Biggen f4.75 a f9.25. Ter botermarkt aangevoerd 2713 KG.van 0.68 1.02 per KG. verkocht. Eieren f6 .00 a 7.25 per 100 stuks Iu huiden leder en schors is de handel stil. AMSTERDAM, 3 December. Bericht van de makelaars BrouwerAucher Dordregter. Huiden. Stille week. Ex inschrijving 26 Nov. werden afgedaan no. 928 932, 933, 935. Aangevoerd per Nestor, 621 Singapore runderhuiden en per Cornelian 2021 O./Ind, runderh., 580 dito buffelhuiden, waarvan de runderhuiden reeds vroeger zeilend werden verkocht. De eerste hands voorraad bestaat nog thans uit 719 O./Ind. runderhuiden, 3279 O./Ind. buf- felh., 262 O./Ind. gez. runderh ,621 Singapore gez. runderh., 1200 Arabische schapenvellen, 438 Padang Buffelhuiden. te Waalwijk bericht dat het huis, erf en tuin van JOHS. KLIJN, te Kaatsheuvel, is ingezet op f1680. Toeslag bij W. MUSKENS te Kaatsheuvel, Vrijdag 17 December as., 's avonds 7 uur.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3