I Belgie. Frankrijk- Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. ^^ÏNNËNLARa"^" ly-t 1 UI T V O E R I N G E N. 1 I] later, zooals boveu gezegd is, niets beters te kunnen doendan de voltrekking van het vonnis zoo gruwzaam mogelijk te maken, en de zooeven genoemde rechtspleging van Karei V giug bijna geheel van dit verschrikkelijke denkbeeld uit. Voortaan had men dus de gewone en de verscherpte doodstraf. De eerste bestond in ophanging door middel van een koordof onthoofding door middel van een zwaard de laatste had plaats door het levend verbrandenhet empaleeren (spietsen)het verdrinken in een zakhet radbraken en het vierendeelen. Het verbranden geschiedde ge woonlijk op den brandstapel en wel als straf voor hekserij, ketterij, kerkroof, grafschending, moord door middel van vergif enz. Het vonnis luidde „verbranden van het lijf met vleosch en been, huid en haar tot pulver en asch In de kamer hebbenbij het onderzoek in de afdeelingen van het wetsvoorstel-d'Oultre- mont, 52 stemmen zich voor en 43 stemmen tegen het beginsel van den persoonlijken dienst plicht verklaard. Het wetsvoorstel zelf is echter in de afdeelingen met groote meerderheid ver worpen. De kamer heeft de begrooting voor oorlog aangenomen met 96 st. vóór, 11 tegen en 7 ont houdingen. Te Brussel is Zondagochtend een hevige brand uitge'orokeD bij een behanger op den Mar- ché aux Herbes. Ook hier zagen, evenals bij den brand te Verviers, verscheidene der bewoners op de bovenverdiepingzich door de vlammen den uit weg afgesneden. Maar er ging geen menschen- leven verloren hoewel het reddingswerk met veel moeite gepaard ging. Een oude dame moest door een klein venstertje in den muur heen kruipen en werd toen vastgegrepen door twee kloeke redders die daarheen geklommen waren op een te korte ladder welke door vijf of zes mannen in de hoogte werd gehouden. Een oude heer en dame moesten uit de vensters van de eerste verdieping springen. Zij werden ernstig gewoDd. De substituut van den procureur des konings van België, de Roois te Brussel teruggekeerd. Hij heeft aan de Londensche politie overgelaten de bestelers van den mail-trein te zoeken. En deze als ze ontdekt worden kunnen slechts gearresteerd worden wanneer zij geen Engel- schen zijn. De Engelsche wet stemt niet toe dievendie in den vreemde stalen en Engel- schen zijn in hun land te arresteeren. De dieven zoo zij Engelschen zijn kunnen zelfs de gestolen waarde in Engeland verkoopen, zonder dat de politie het kan beletten. Dat is nu niet zedelijkmaar wettig is het daar te lande. De dieven er waren er vijf zijn den zelfden dagdat de diefstal plaats hadover Calaisnaar Engeland teruggekeerd. Men heeft hun spoor tot Londen kunnen volgen, maar toen uit het oog verloren. Bij het station te Londen is een koffer met 23.000 franks gevonden welke vondst in ver band gebracht wordt met den spoorwegdiefstai in België. De ka9 van den algemeenen betaalmeester te Tours is bestolen voor eene som van omstreeks 11/2 millioen. Om te begrijpen hoe het moge lijk isdat zulk een bedrag ontvreemd kan zijn zonder dat de betaalmeester er de lucht van ge kregen heeft want met den diefstal ging er nl. werd er een poging tot moord gedaan in de compagnie de Saint-Gobain dooi een bediende Franqois Pelloux op den directeur en twee zijner collega's. Bij die gelegeuheid is de geschiedenis van den dader opgerakeld, en hei bleek nu met welk een hoog personnage men te doen had. Pelloux was geboren uit eenvoudige ouders die hem met opoffering van het zuur verdiende geld op een school deden waar hij flink stu deerde. Op achttienjarigeo leeftijd trad hij in dienst, werd spoedig onderluitenant, onderscheidde zich door zijne dapperheid in den Kriraoorlog en werd door den keizer bij de grenadiers van de garde toegelaten. Op zekeren dag dat hij de groote jachtpartijen bijwoonde, die NapoLon III te Fontainebleau gaf ter eere vau Maximiliaan merkte de toekomstige keizer van Mexico den schitterenden luitenant op, die zich later met hem inscheepte en na de eerste gevechten tot maar schalk van het keizerlijk paleis werd benoemd. Daarna kwam Pelloux bij de directie van de le- geradmiuistratie. In minder dan twee jaar tijds wist hij de bescheideu som van achthonderddui zend francs bijeen te krijgen. Maar het scheen dat hij niet tegen de weelde bestand was, want binnen drie jaar had hij dit groote vermogen door gebracht. Zoo verliepen de jaren tot hij ein delijk in Januari 1886 geplaatst werd bij do compagnie de Saint-Gobain op een tractement vau 150 fr. per maand. Hoe is die zwerveling nu op de bank beschuldigden geplaatst De geneeskundigen hebben het geheim weten op te lossen de man lijdt aan vervolgings waanzin. Vandaar die vlagen van woestheid. De jury heeft rekening gehouden met het schitterend verleden van Pelloux en hem slechts tot twee jaren ge vangenisstraf veroordeeld voor de drievoudige poging tot moord. Er komt naar het schijnt eenig licht in de duisternis der laatste dageu en de politieke hemel, alhoewel nog zwaar bewolkt, neigt zich tot beterschap. Althans wij kunnen melden dat de heer Gobletzijn weigering om zich met de vorming van eeD nieuw ministerie te belasten niet heeft kunnen volhouden. Hij heeft Don derdag namiddag de onderhandelingen begonnen over de samenstelling van een kabinet. De hee- ren Edouard Allaud Lockroy, Granet, device- admiraal Aube en generaal Boulanger behouden hunne portefeuiles. De heer Develle heeft nog niet geantwoord op de hem gestelde vraag of hij minister wil blijven. De heer Sarrien is de por tefeuille van justitie aangeboden, die hij nog niet aangenomen heeft. De senator Ducleic of een diplomaat zou de portefeuille van buitenlandsche zaken krijgen. De heer Goblet zal die van binnenlandeche zaken aanvaarden of minister van onderwijs blijven. PARIJS10 Drc. Goblet is bijna gereed met de samenstelling van het kabinet. Men zegt, dat Zaterdag de volgende combinatie in het Journal officiel zal verschijuen Goblet presidentbinnenlandsche zaken en eeredienst Courcelles buitenlandsche zaken Dauphin financiën; Buredeau onderwijs; Sarrien, justitie; Boulanger, oorlog; Granet, posterijen; Lockroy, handelMillaud openbare werken Richard landbouw. De verleening van de portefeuille van landbouw is nog niet definitief. Het Journal des Dóbats bevat een telegram uit Berlijn, waarin gezegd wordt, dat een verdrag gesloten is tusschen het Britsche en Chineesche gouvernement tegen Rusland, bedingende afstand van Port Hamilton aan China. Het Vaticaan doet alle mogelijke moeite om Engeland de voordeelen onder het oog te brengen van diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en den Heiligen Stoel. Er worden pogingen aangewend om met de Engelsche re- geeriög onderhandelingen over de zaak te voeren. Niettegenstaande de overheid er togen was, hebben de Katholieken te Sligo Zondag publieke 4iet gebergte gek zaamheden zeer werd vertraagd, daar de op stelling en het in werking brengen der vereisckte pompmachines zeer veel tijd in beslag namen. Na die laatste overstrooming echter is het werk met goeden uitslag en 6poed ten einde gebracht en thans mag dez6 tunnel worden aan gemerkt als een der belangrijkste die er bestaan. In een teerfabriek te Gateshead (Eng. graafsch. Durham) heeft een ontploffing plaats gehad waaardoor de eigenaar der fabriek de heer Ohinnery en drie arbeiders om het leven kwamen. Een kolossale hoeveelheid graan (men zegt de grootste die ooit door één schip werd inge voerd) kwam te Ltverpool aan met den nieuwen stoomer Iran. De lading bedroeg 200,000 bus hels wegende 5100 ton en kwam van Bombay. Bovendien waren bij de lading 260 tonnen katoen. Eene Zaterdagmiddag te Mannheim gedane poging tot moord ea zelfmoord heeft die stad zeer in opschudding gebracht. De arbeider Bechold uit Götzingen heeft een meisje dat zijne liefde versmaadde met een scheermes eene üoodelijke wonde aan den hals toegebracht en daarna zich zeiven gedood. Eene hardhandige dame te Frankfort a/d. Main die reeds meermalen gestraft is wegens lichamelijke mishandeling van hare vrouwelijke onaerhoorigen heeft dezer dagen de leermeesteres van haar kind zoodanig om de ooren geslagen dat het meisje er doof van werd, De onderwij zeres verlangt nu schadevergoeding, en eischt 20,000 mark. De dame wil echter slechts 5000 mark geven. Volgens zes geneesheeren zal de leermeesteres aan haar eene oor levenslang doof blijven. Zaterdagavond werd te Wezel dooi zekeren Johann Overkamp een lSjarig meisje doodge schoten nadat hij ook nog eene poging tot moord op zijne familieleden had beproefd. Men ondersteltdat hij de wijk naar ons land heeft genomen. Door de Duitsche justitie wordt zijne arrestatie en uitlevering verzocht. De moordenaar is 48 jaar klein en gezet, zwart haar, geschoren baard, blauwe oogen; gekleed met donkerkleurige jasEngelsch lederen broek grooten slappen hoed. Hij he 'ft een echt boevengezicht, bedekt met brandlitteekens en spreekt Duitsck. De bevolking van Rome is sedert 1870 met 140,000 inwoners vermeerderd. De stad telde op 20 September jl. 355,026 inwoners. De minister van oorlog, generaal Nicotti, heeft een buitengewoon krediet aangevraagd voor de verdediging van het land van 25 millioen lireswaarvau 12^2 millioen aan marine ten beste zal komen 2 millioen lires zullen tot aankoop vao paarden dienen 3,300.000 tot aankoop van munitie en draagbare wapens; 2 millioen ter voorbereiding van de mobiel verkla ring van het leger. Een millioen voor aanbouw, van forten. 300.000 lires tot verbetering der uilrusting van pioniers, 200,000 lires tot wapening der vestingen 300,000 lires voor verschillende booten 1.700.000 lires voor havendammen in de golf van Spezzia 1,200.000 voor opleiding- schepen en 500.000 lires voor de artillerie. De verlangde sommen worden op de budgetten van de volgende twee jaren verdeeld. SOFIA 7 December. Naar vernomen wo rdt heeft Gadban EtFendi aar. de Bulgaarsche regee ring medegedeeld dat de Porte er in geslaagd is de besluiten der Sobrauje als wettig te doen aannemen onder voorwaarde echterdat een gemengd ministerie gevormd en de prins van Mingrelie als troonscandidaat aangenomen worde. die zich nog aan boord bevinden, is de overige equipage verdronken. Door den hevigen storm en de hooge zee, is het onmogelijk de schipbreu kelingen te hulp te komen. Het wrak slaat geheel aan stukken. Een locomotiefketel is gesprongen, terwijl de trein in volle vaart was. De St. Louis en Chicago exprestrein der Baltimore en Ohio spoor weg maatschappij welke Philadelphia te 5 uren 's avonds verliet en te Camden te 8.22 moest aankomen verongelukte gedeeltelijk in de na bijheid van de 3e straat, Canton Baltimore, door het springen van den locomotiefketelwaardoor vijf men3chen gewond werden. De trein bestond uit eeu bagage-, een rook-, een gewone personen- twee slaapwagens en een restauratiewagen. De reizigers hadden nauwelijks hun avondeten in den restauratiewagen gebruikt en daarna hun plaatsen weder ingenomen, toen een verschrikkelijke slag gehoord werd en de trein opeens stilstond. De rook- en de gewone personenwagens werden door schokken voor- en achterwaarts in elkander gedrukt. De passagiers werden van hun plaatsen geslingerd en wel zoo hevig dat men dacht aan een aardbeving, De vrouwen schreeuwden en de mannen vlogen naar de deuren. Doch spoedig werd ieder gerustgesteld door de mededeeling dat het gevaar voorbij was. Slechts enkele reizigers waren gewond. De locomotief was kort en klein en het onderstel lag op eer; ander spoor. Tot op verren afstand vond men stukken van den ketel. Op het oogenblik van bet springen van den ketel vloog een gloeiende massa kolen in de eene en een massa water in de andere richting. Het eerste gaf een glanzend licht bijna gelijk aan een prachtig vuurwerk. Men onderstelt dat het springen van den ketel ver oorzaakt werd door gebrek aan water. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak'7 van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk, 11 December 1886. Bij kon, besluit van 8 Dec. is G. R. C. M. Raupp, met ingang van 20 December, benoemd tot burgemeester der gemeente Lichtenvoorde, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Geertruidenberg. Bij Zr. Ms. besluit van 9 Dec. is benoemd lot president der arr,-rechtbank te Bredamr. H. 11. G. A. Coenegrachtthans rechter in de arr.-rechtbank te Maastricht. In berichten uit Londen wordt gewaar schuwd tegen een groote, goed georganiseerde oplichtersbendealdaarwelke in vele groote steden van het vasteland hare vertakkingen heeft. Zij bestaat uit een aantal firma's sommige met zeer klinkende namenwelke onderling samenwerken en bij hare oplichtingen zoo te werk gaan dat zij buiten de handen van het gerecht blijven. Die firma's welke doorgrans in kostbare artikelen: chinine, morphine, en dergelijken, aetherische oliëo, kant enz. handelen, hebben een kantoor in de City, sommigen ook een crediet bij een bauk, en doen zeer ordentelijk zaken, tegen contante betaling, totdat zij zich genoegzaam crediet hebben verschaft. Dan bestelt een firma zooveel mogelijk artikelen van alle kantenneemt die in ontvangstverdeelt ze onder de medeplichtigen en.... verdwijnt zonder te betalen. Er komt dan echter in een nieuw lokaal een andere firmadie op dezelfde wijze te werk gaat, tcidat zij eindelijk ook weder rijp is om op hare beurt te verdwijnen. Die huizen zijn in de Loudenscho handels wereld bekend voor wat zij zijn maar in het

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2